Vidi me

 

 

 

 

 

 

Sadržaj stranice je deo projekta "Vidi me", kog realizuje Udruženje Info - inicijativa, a kog je podržao Grad Subotica.

 

 

 

15.12.2023.

 

Štićenici Doma „Kolevka“ predstavili svoje stvaralaštvo

 

 

Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, u holu Otvorenog univerziteta održana je 16. po redu izložba slika i rukotvorina, koje su izradile vredne i vešte ruke korisnika Dnevnog boravka za odrasla lica pri Domu „Kolevka“, a kroz umetničke slike, vajarske radove i vez, svoje stvaralaštvo su predstavili Boris Hrnjak, Gordana Lukač, Nenad Janić, Feher Peter i drugi jednako kreativni autori. Moto ovogodišnje izložbe je „Umetnost spaja ljude”.

 

 

 

 

Koordinatorka Dnevnog boravka za odrasla lica, Livia Jenei kaže da inspiracije nikad ne manjka, te da zato i nije teško pretočiti je u umetničko delo. A, ova šesnaesta po redu izložba je ponovo okupila brojne sugrađane.
- Ovo je 16. put da organizujemo izložbu i drago nam je da je veliki broj sugrađana sa nama, da su došli da sa nama podele ovu veliku radost. Tokom cele godine naši koirsnici su se trudili da ova izložba bude ovako bogata, jedinstvena i svečana, poručila je Livia Jenei.

 

 

 

 

 

I ove godine, posebno interesovanje su privukla dela Borisa Hrnjaka, Subotičanima već prepoznatljivog umetnika.
- Borina dela govore sama za sebe. Srećni smo i ponosni. Trudimo se da ga podržimo u tom što radi, kaže Borisova majka, Ruža Hrnjak.

 

 

 

 

 

- Ima mnogo interesantnih radova i ove godine su me prijatno iznenadili. Svi radovi su na svoj način zanimljivi. Neki, iako su crno-beli, ipak odišu toplinom i ljubavlju, rekla je počasna gošća izložbe, slikarka Danijela Vojnić Zelić, ističući da je svaki umetnik dao najlepše što nosi u sebi.

 

Redakcija Super-info.rs

 

 

 

 

 

____________________________________________________________________________

 

08.12.2023.

 

Održana predstava Forum teatra sa temom vršnjačkog nasilja

 

 

Kao završnica projekta „Inkluzivni omladinski Forum teatar“, a povodom obeležavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, Udruženje ZaJedno je na Otvorenom univerzitetu realizovalo predstavu na temu :„Vršnjačko nasilje – lanac nastanka i zaustavljanja”.

 

 

 

 

Među akterima u predstavi bili su Emina Salihović, sa ulogom žrtve nasilja, a Aleksandar Macura je glumio nasilnika.
- Mladi su svesni nasilja i toga šta se dešava. Zbog statusa u društvu često ne reaguju kako bi trebalo i zato bi ovakvih aktivnosti trebalo da bude više, kako bi mladi više saznali o tome šta je dobro i da to bude normalno, izjavila je volonterka Crvenog krsta, Emina Salihović učesnica predstave.

 

 

 

 

 

- Ovo je veoma realno i svi koji su doživeli bilo koji transfer nasilja, pronaći će se u tome. To su sve realne scene. Mislim da je jako bitna tema i da će se učenici pronaći, smatra Aleksandar Macura.

 

- Forum teatar se realizuje već sedmu godinu i bavi se pitanjima marginalizovanih grupa. I ove godine su mladi izabrali temu koja im je trenutno najbliža, a to je vršnjačko nasilje, odnosno lanac nastanka, ali i način zaustavljanja. Ove godine smo pokušali da predstavimo kako izgleda lančana reakcija. Uvek se bavimo vršnjačkim nasiljem, nekim njegovim vidom. Suština Forum teatra je interaktivan pristup. Uvek imamo marginalizovanu grupu koja trpi nasilje i nekoga ko vrši to nasilje. Hteli smo da pokažemo kako to ide lančano, te kako možemo da prekinemo taj lanac, kaže koordinatorka projekta Snežana Maravić, ispred Udruženja ZaJedno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakcija Super-info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

07.12.2023.

 

Završna aktivnost projekata “Inkluzivni omladinski Forum teatar”

 

 

Udruženje „ZaJedno“ će u petak, 8. decembra 2023. godine na Otvorenom univerzitetu Subotica (Filmski klub – drugi ulaz) sa početkom od 11 časova, upriličiti javno izvođenje scena Forum teatra, što je završna aktivnost projekta „Inkluzivni omladinski Forum teatar“ koju ovo udruženje realizuje od oktobra meseca, a u kome učestvuju učenici Srednje medicinske škole, Politehničke škole, Školskog centra sa domom učenika „Dositej Obradović“ i volonteri dramske sekcije Crvenog krsta. Projekat je finansijski podržan od strane Grada Subotice.

 

 

 

 

- Forum teatar je forma interaktivnog pozorišta – tzv.”Pozorišta potlačenih” u kojem “joker” (voditelj) nakon izvođenja scene nasilja, ili diskriminacije uključuje publiku. Publika “vraća” glumce na određeni deo scene i zauzimajući mesto određenog lika “menja” tok predstave. Scene Forum teatra su učenici samostalno kreirali kroz dramske radionice koje su se kontinuirano održavale u proteklom periodu. Aktuelna dešavanja među vršnjacima sa kojima se mogu susresti mladi u različitim kontekstima su i ove godine bila inspiracija za kreiranje scena i pokušaja da se kroz ovaj kreativan i inovativan pristup čuje glas mladih i ponude rešenja. Ovim javnim izvođenjem želimo da damo doprinos obeležavanju Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom kroz senzibilizaciju šire javnosti za marginalizovane grupe društva, sada već tradicionalno, sedmu godinu za redom. Scene Forum teatra su namenjene učenicima viših razreda osnovne škole i učenicima srednje škole, te ih ovom prilikom pozivamo da nam se priključe i uzmu učešće u ulozi publike gde će imati priliku da na kreativan način učestvuju u rešavanju socijalnih problema zastupljenih u vršnjačkim grupama, poručuje Snežana Maravić koordinatorka projekta.

 

Redakcija Super-info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

04.12.2023.

 

Igra je poveznica koja spaja svu decu i pokazuje inkluziju na delu

 

 

Povodom Svetskog dana osoba sa invaliditetom, u Specijalnoj osnovnoj i srednjoj školi „Dr Svetomir Bojanin”, održana je inkluzivna radionica pod nazivom „ Hajde da se igramo”, u kojoj su sa učenicima ove škole snage odmerili njihovi vršnjaci iz Osnovne škole „Ivan Goran Kovačić”, a izazov su bile igre kojih se malo dece danas igra - školice, ledeni čika, lastiša i drugih nekad veoma popularnih igara.

 

 

 

 

- Inkluzija ruši sve predrasude i barijere, spaja decu. Dopušta im da se školuju zajedno, da se druže. To smo hteli danas da pokažemo. To je jako važno i treba dati na značaju zajedničkom funkcionisanju svih učenika, jer inkluzija je svaki dan i jako je važno podstaći zajedničko funkcionisanje svih učenika, a kroz ovakve aktivnosti to i naglašavamo, ističe
logoped u OISŠ „Dr Svetomir Bojanin”, Marina Matić.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

30.11.2023.

 

Školski centar sa domom učenika "Dositej Obradović" - VIDEO

 

 

 

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

30.11.2023.

 

Dinamična godina iza Udruženja "ZaJedno"

 

 

Najznačajnija novina čiju je realizaciju tokom ove godine pokrenulo Udruženje "ZaJedno" je opremanje i adaptacija kuće koja će služiti kao radni centar za mlade i odrasle osobe sa invaliditetom. U sklopu realizacije ove ideje je pokrenuta humanitarna akcija "Zajedno za ZaJedno" i održan humanitarni koncert klasične i popularne muzike.

 

 

 

 

O aktivnostima održanim tokom tekuće godine i ambicioznim daljim planovima govori Snežana Maravić, koordinatorka Udruženja ZaJedno.

 

opširnije - VIDEO

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

22.11.2023.

 

Podrži akciju "Zajedno za ZaJedno"

 

 

 

 

Udruženje "ZaJedno" u okviru humanitarne akcije "Zajedno za ZaJedno", poziva sve sugrađane, sve ljude dobre volje, da podrže njihovu akciju čiji je cilj opremanje i adaptacija kuće koja će služiti kao radni centar za mlade i odrasle osobe sa invaliditetom. Sa ovim ciljem će se sutra, 23. novembra, sa početkom u 19 časova, u Velikoj većnici Gradske kuće, održati koncert klasične i popularne muzike. Ulaznice se mogu kupiti u igraonici "Abrakadabra" i u palačinkarnici "Harmonija" u Štrosmajerovoj ulici. Cena ulaznice je 1.000 dinara

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

05.10.2023.

 

Čep fest u nedelju u Subotici

 

 

Udruženje “Čep za hendikep” u nedelju 08. oktobra od 10 do 12 časova organizuje jednodnevni ekološki i inkluzivni dečji festival "Čep fest" u Školskom centru sa domom učenika "Dositej Obradović“ u Subotici, u okviru kog se nastavlja tradicionalna akcija sakupljanja čepova.

 

 

 

 

Festival će, prema rečima organizatora okupiti decu iz vrtića, osnovnih i srednjih škola.
- Cilj festivala je da toga dana spojimo mlade sakupljače čepova i mlade korisnike ortopedskih pomagala, kroz raznolike edukativne sadržaje. Očekujemo da će na festivalu učestvovati više od 100 dece i još toliko roditelja, nastavnika i publike. Na festivalu će biti naše transportno vozilo za prikupljanje čepova. Građani će moći da nam čepove direktno predaju, a troje dece koja donesu najviše čepova mi ćemo posebno nagraditi, poručuje Sandra Pajović ispred udruženja “Čep za hendikep” i ujedno apeluje na građane da prikupljaju čepove i na taj način čuvaju životnu sredinu i pomažu osobe sa invaliditetom.

 

- U okviru deset godina našeg uspešnog humanitarnog rada, našu akciju "Čep za hendikep" je podržalo više stotina hiljada pojedinaca, desetine nevladinih organizacija i nekoliko stotina privrednih društava, državnih i privatnih kompanija, sredstava javnog informisanja i mnogobrojne državne institucije (predškolske i školske ustanove, fakulteti, instituti, ministarstva, ambasade itd.). Do danas smo prikupili oko 150 tona čepova, a od novca dobijenog od reciklera kupili smo i uručili 150 ortopedskih pomagala za osobe sa invaliditetom, uglavnom invalidska kolica, tricikala i uspinjača za stepenice. O svim našim aktivnostima javnost uredno obaveštavamo putem sajta www.cepzahendikep.org. Sve akativnosti na festivalu pratiće prigodan muzički program. Ovakve festivale smo do sada organizovali u Beogradu, Zrenjaninu, dva puta u Valjevu, Novom Pazaru, kaže Zoran Martinov predsednik udruženja "Čep za hendikep".

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

30.09.2023.

 

Izazovi i perspektive defektologije danas

 

 

 

 

U organizaciji Društva defektologa Vojvodine, na Paliću je danas održan međunarodni stručno -naučni skup „Defektologija danas: izazovi i perspektiva“, na kom je svoje radove, predavanja i dostignuća predstavilo više od 130 učesnika iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske.

 

 

 

 

 

Ovogodišnji skup je podeljen na tri oblasti i to: rana intervencija u detinjstvu, asistivne tehnologije, značaj i uloga resursnih centara i rad sa mladim i odraslim osobama sa invaliditetom.
Među izazovima defektologije danas, vanredni profesor na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju u Beogradu, dr Bojan Dučić, kod transfera servisa podrške iz adolescencije u odraslo doba, ističe važnost povezivanja mlade osobe sa društvenom zajednicom i povezivanje tog sistema u trenutku kada mlada osoba nakon školovanja treba da stupi u svet odraslih.
- U tom trenutnku mladu osobu je potrebno uputiti i obezbediti veštine koje su joj najneophodnije za njenu društvenu zajednicu kojoj ona pripada. Samim tim potrebno je imati taj individualizovan pristup, jer nismo svi isti i svakom je potrebno nešto drugo. To prepoznavanje tih potreba i zapravo pružanje podrške osobi da nakon završena škole ne bude prepuštena sama sebi, već to podrazumeva i učešće njene porodice. Da se mladim osobama omogući da što lakše prebrode taj tranzicioni period. Da ta osoba ukoliko je to moguće nađe svoje mesto u zajednici kroz zaposlenje, kroz učešće u nekim slobodnim aktivnostima te zajednice, a tu je veoma važno i pitanje stanovanja, ističe dr Bojan Dučić.
Sagledavanje perspektiva i suočavanje sa izazovima defektologije danas, podrazumeva transdisciplinarnost i sinergijsko delovanje činilaca iz više društvenih oblasti.
- Bilo koja grana u defektologiji zahteva transdisciplinarnost, učešće svih sektora, socijalne zaštite, obrazovanja i zdravstva, da bi se kvalitetno realizovala. Defektolozi se danas suočavaju sa brojnim problemima, izazovima, a perspektive su nam svakako i ovakvi skupovi, gde razmenjujemo informacije, razmenjujemo iskustva, trudimo se da zauzmemo stav po pitanju nekih aktuelnih tema i da izvučemo najbolje za samu struku, decu, roditelje i naše korisnike, kaže predsednica Društva defektologa Vojvodine, Snežana Maravić.

 

Suorganizatori Skupa su ustanove i strukovna udruženja iz zemlje i regiona:  Medicinski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu, Edukacijsko – rehabilitacijski fakultet, Sveučilište u Zagrebu Edukacijsko – rehabilitacijki fakultet, Univerzitet u Tuzli, Pedagoški fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Alijansa prosvetitelja Srbije, Društvo defektologa Crna Gora, Društvo defektologa Beograd, Dom za decu ometenu u razvoju „Kolevka“ Subotica, Osnovna i srednja škola „Dr Svetomir Bojanin“ Subotica, Školski centar sa domom učenika „Dositej Obradović“ Subotica, Resursni centar za specijalnu edukaciju, Beograd 

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

29.09.2023.

 

Svečano obeležena Međunarodna nedelja gluvih i nagluvih

 

 

U Velikoj većnici Gradske kuće je održana prigodna svečanost, povodom obeležavanja Međunarodne nedelje gluvih i nagluvih i Međunarodnog dana znakovnog jezika. Ujedno, bila je ovo prilika i za osvrt na probleme sa kojima se suočavaju gluve i nagluve osobe, kao i da se predstave aktivnosti Međuopštinske organizacije gluvih i nagluvih Subotice, koja postoji već 75 godina.

 

 

 

 

 

Međunarodna nedelja gluvih se tradicionalno obeležava u Srbiji, a ove godine poseban značaj pridaje se pravima gluve dece, s obzirom na to da je na ovom planu u svetu trenutno alarmantna situacija. Imamo član koji jasno definiše šta je potrebno usvojiti kako bi gluvo dete imalo kvalitetan život. Uz podršku Unicefa postoji i aplikacija SZJ za decu i početnike. To je prvi put da svako može da se upozna preko aplikacije sa osnovnim znacima srpskog znakovnog jezika, kaže predsednik Saveza gluvih i nagluvih Srbije, Mihailo Gordić koji pored već ostvarenog posebno ističe važnost daljeg unapređenja položaja ove grupacije građana.

 

- Počevši od prava da koriste srpski znakovni jezik kod nas, podrška roditeljima, da i roditelji nauče jezik kako bi u porodici koristili srpski znakovni jezik, takođe obrazovanje da bude dvojezično. Ono što je nama značajno i za Republiku Srbiju, je to što smo u saradnji sa Vladom Republike Srbije uspeli da prevedemo udžbenike za prvi i drugi razred na znakovnom jeziku, bukvar i čitanku, srpski jezik za sada. Imamo E – udžbenike koji su sada prevedeni na srpski znakovni jezik kaže Mihailo Gordić.

 

Međuopštinska organizacija gluvih i nagluvih Subotice, obeležila je 75 godina postojanja, tokom kojih ističu učešće u raznim projektima i životu zajednice uopšte, gde kako ističu iz ove organizacije - nije izostala ni podrška u radu, kako na državnom, tako i na lokalnom nivou.

- Učimo i napredujemo, ali i druge težimo da naučimo ko smo i kakvi smo. Umesto da čekamo, mi treba da se potrudimo da nas vide i upoznaju. Ja sam gluva i ponosna sam i trudim se da razumem okolinu i okolina da razume mene. Zato se i obeležava Međunarodna nedelja gluvih, poručila je Ildiko Tot ispred Međuopštinske organizacije gluvih i nagluvih Subotice.

 

Gradonačelnik Subotice,Stevan Bakić je podsetio da je Međuopštinska organizacija gluvih i nagluvih Subotice osnovana 1948. godine sa ciljem ekonomskog, kulturnog i socijalnog uzdizanja i uključivanja u svakodnevni društveni život, stručno osposobljavanje, zapošljavanje osoba sa oštećenim sluhom, a Grad Subotica svake godine pruža podršku ovoj organizaciji i to će nastaviti i ubuduće, poručio je gradonačelnik Subotice, Stevan Bakić.

- Ove godine putem javnog konkursa opredeljeno je milion i 148.000 dinara za jedan izuzetan projekat pod nazivom „Ujedinjeni možemo sve”. Lokalna samouprava će i u narednom periodu pružati podršku Međuopštinskoj organizaciji gluvih i nagluvih u realizaciji socijalnih, spotskih, kulturnih i prosvetnoobrazovnih aktivnosti članova udruženja, rekao je gradonačelnik, Stevan Bakić.

Međunarodna nedelja gluvih i nagluvih obeležava se svake godine u poslednjoj nedelji septembra.

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

29.09.2023.

 

Mala radionica sveća i sapuna izrađenih s ljubavlju

 

 

Udruženje „ZaJedno“ je u okviru radne terapije za oko petnaestak korisnika osmislilo i realizovalo novi vid rehabilitacije – izradu sveća i sapuna. Aktivnost se za sada odvija u prostoru udruženja, a u dogledno vreme je u planu adaptacija prostora koji će postati radni centar u kom će biti angažovani stariji korisnici i omladinci.

 

 

 

 

 

Mala proizvodnja sapuna i sveća na samom početku je pokrenuta prodajom po vašarima zahvaljujući čemu su kupljeni materijali i novi kalupi.

- Što se tiče samog benefita, radni centar nije osmišljen da bi osobe sa invaliditetom zarađivale novac, već je rehabilitacionog i terapijskog karaktera. Po meni je najvažnija socijalizacija i onaj osećaj koji stvara gotovi proizvod, kada njegovi kreatori vide da je proizvod lep, da je to nešto što će neko da upotrebi, nešto što će neko želeti da kupi. To je osećaj koji nema cenu i mislim da to najviše utiče na njih, kaže saradnica Udruženja „ZaJedno“, defektolog, Nina Stojanović, koja ističe da je sadašnji prostor udruženja neuslovan, s obzirom da igraonica „Abrakadabra“ i prostor samog Udruženja kog koriste odrasli, ne omogućava da u aktivnosti radionice istovremeno bude uključeno više od pet korisnika, te moraju da se podele po smenama.

 

- Od Kolevke smo dobili jednu kuću i cilj nam je da to u nekom narednom periodu renoviramo i da je sredimo kako bi se naši omladinci i odrasli prebacili tamo, kaže Nina Stojanović.

 

Sveće i sapuni mogu da se kupe na vašarima, ili da se tokom radnog vremena poruče direktno u Udruženju. Pojedine firme su već kupovale ove proizvode naših kreativnih sugrađana, a osim materijalne vrednosti, ovi proizvodi imaju posebnu vrednost, jer su njihovi tvorci u njih utkali mnogo ljubavi.

 

- Meni je to jako zanimljivo, imali smo svaki drugi dan radionicu. Volim tu da radim, da dolazim. Inače i radim ovde, spremam igraonicu. Kad nekom kažem da sam ovde srce ostavila, niko mi ne veruje. Obožavam da radim ovde, zato sam i tražila da radim, kaže Ivana Horvat.

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

26.09.2023.

 

Otvorena „Terapeutska bašta“

 

 

 

 

U okviru projekta podržanog kroz Erasmus program i od strane Grada Subotice, u Školskom centru sa domom učenika „Dositej Obradović”, otvorena je „Terapeutska bašta“, a u projektu su učestvovali i partneri iz Mađarske i Slovačke. Cilj projekta je da se u saradnji i razmeni iskustava sa partnerima iz raznih zemalja istraži terapeutski potencijal baštenske terapije. Takođe, cilj projekta je i ukazivanje na potrebu za jačanjem veze čoveka sa prirodom i pozitivan uticaj ove povezanosti na mentalno zdravlje i blagostanje ljudi.

 

 

 

 

 

Projekat „Terapeutske bašte“ u saradnji sa Školskim centrom sa domom učenika „Dositej Obradović”, realizuje Udruženje Edukativna Kuća, uz podršku nosioca projekta, organizacije Chaloupky iz Češke.
- Radili smo na tome kako da oplemenimo prostor i da se bašta koristi u terapeutske svrhe, deca su zajedno sa zaposlenima u Školskom centru izgradili ovu baštu. Imali smo priliku da idemo na studijske posete u Češku, Slovačku i Mađarsku, gde smo posetili i druge bašte i videli kakva je njihova praksa i da neke primere te prakse prenesemo ovde, kaže predsednica Udruženja „Edukativna kuća”, Dejana Baltes.

 

- Veza čoveka sa prirodom je veoma bitna za psihofizičko zdravlje. Osim ove veze, učenici će imati priliku da razvijaju i svoje socijalne, kognitivne i motoričke sposobnosti. Rekla bih da ovde ima mnoštvo mogućnosti. Možete videti da ovde ima mnogo bilja koje učenici mogu koristiti u ishrani i za svakodnevne aktivnosti. Mogu učiti o socijalnim veštinama, da zarađuju, da sami rade zadatke, izjavila je Martina Kalendova, predavač iz Češke.

 

- Velika je čast što se i kod nas realizovao ovaj projekat, koji smo povezali i sa letnjom učionicom i ovo je pravi put, s obzirom na senzibilitet naše dece, izjavila je pomoćnica direktora Školskog centra sa domom učenika „Dositej Obradović”, Dragana Čučković.

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

14.04.2023.

 

“Ako ne možeš da hodaš, nosiću te dok sam živ”!

 

 

 

 

Foto: Organizacija 28. jun

 

Potresna uskršnja priča o dve sestre bliznakinje i njihovim roditeljima

 

Da li vam je nekad neko rekao nešto ovako? To su reči roditelja, čije obe ćerke su obole od težeg oblika hemipareze, umesto što hodaju, one puze ili traže da se većinski oslone na vas.U kućici punoj ikona, u blizini Rume, žive bliznakinje Ivana i Nikolina, čiji ceo svet su njihovi roditelji i brat. Oni ih oblače, nose, menjaju pelene, hrane i vole više od svega. Kako kaže njihova majka, Ivana koja je pri tom i potpuno slepa, često ume da pocepa odeću sa sebe od nervoze, dok je Nikolina mirnija.

 

 

 

 

Foto: Organizacija 28. jun

 

Nažalost, njihova iskušenja se ovde ne završavaju. Sin Aleksandar, mladi heroj ove porodice, izgubio je oba oka zbog tumora u ranom detinjstvu, ali to ga nije sprečilo da završi srednju školu i uspešno upiše fakultet, postane deo reprezentacije šahista i osvoji mnogobrojne medalje. O sestrama vrlo često je brinuo i sam, kako bi roditeljima omogućio makar minut predaha, znajući da je i njihovo zdravlje počelo da popušta. Otac Duško imao je tešku operaciju na srcu, koju je dugo odlagao, kako svoju porodicu ne bi ostavljao samu, pa ni toliko da se oporavi.

 

 

 

 

Foto: Organizacija 28. jun

 

I pored svih žestokih izazova i izrazito malih primanja, ova porodica se čojstveno bori da svojoj deci obezbedi dostojanstven život.

“Živimo kako moramo. Kad nas neko pita šta nam treba, mi kažemo da nam treba sve, garderoba za decu, pelene, kreveti, hrana… Svaka pomoć nam znači” - bio je odgovor na najbitnije pitanje.

Hajde da zajedno, u vreme najvećeg hrišćanskog praznika, pokažemo ovoj porodici da nisu sami i da njihovo trpljenje životnih udaraca predstavlja priču o ljubavi, hrabrosti i istrajnosti, koju svi vidimo. Hajde da dokažemo da ljubav zaista pobeđuje sve.

• Credit Card: https://28jun.org/donate

• PayPal: https://www.paypal.me/28jun

• Facebook Fundraiser: https://www.facebook.com/donate/738084951237976/

• SMS: Pošalji 1 na 1733

• Dinarski račun: 
325-9500700198614-30 
OTP Banka
Dodati šifru plaćanja 288 ili 287

• Bank Transfer Austria (EU):
Name: Humanitäre Organisation 28.Jun
IBAN: AT372011184561424300
SWIFT(BIC): GIBAATWWXXX

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

28.12.2022.

 

Vojislav (14) živi u uslovima nedostojnih čoveka, a želi samo da mu mama ozdravi

 

 

Otac Perica, majka Snežana i sin Vojislav iz Prokuplja žive u jednoj mračnoj sobi u nehumanim uslovima. Perica je ratni veteran koji se za našu zemlju borio prvo u Hrvatskoj, zatim u Bosni i na kraju na Kosovu. Vratio se kući sa teškim psihičkim problemima koji su uticali na njegovo sveukupno zdravlje. Njegova supruga Snežana takođe je teško bolesna, tačnije, boluje od raka mozga i štitne žlezde. Međutim tu nije kraj njihovim mukama i da stvar bude još gora i njihov četrnaestogodišnji sin Vojislav je u teškom zdravstvenom stanju. Dva puta je operisan, oba puta na stomaku.

 

 

 

 

Foto: Organizacija 28. jun

 

Porodica Stojanović preživljava sa 120 dolara koje dobijaju, tek, svakog drugog meseca. Iako je bolestan, Perica se trudi da radi ono što je radio celog života, a to je da zaštiti druge. Zbog toga uzima sporedne poslove za samo 5 dolara da bi izdržavao svoju porodicu. Otkako im je kuća izgorela, godinama unazad, žive u jednoj buđavoj prostoriji bez tople vode, ali sa svojim prihodima prinuđeni su da preskaču obroke i ne mogu ni da sanjaju da poprave svoj dom.

 

Organizacija 28. jun apeluje na sve ljude dobre volje da se uključe u njihovu akciju i zajedničkim snagama pomognu Vojislavu i njegovoj porodici, a od prikupljenih sredstava za ovu porodicu obezbede stambene uslove dostojne čoveka.

• PayPal: info@28jun.org

• Credit Card: https://28jun.org/donate

• Facebook Fundraiser: https://www.facebook.com/donate/3245693855695715/

• SMS: Pošalji 1 na 1733

• Dinarski račun: (Ime) 28. Jun // 265 - 1110310003427 - 97 // Šifra plaćanja: 287 ili 288

• Bank Transfer Austria (EU): (Name) Humanitäre Organisation 28.Jun // IBAN: AT372011184561424300 // SWIFT(BIC): GIBAATWWXXX

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

28.12.2022.

 

Deci iz Svratišta podeljeni novogodišnji paketići

 

 

Deca iz ugroženih kategorija, koja koriste usluge Svratišta, primila su u utorak, u Centru za kulturu „Vlada Divljan“ novogodišnje paketiće koje za njih pripremio Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. U zajedničkoj akciji više donatora podeljeno je oko 500 paketića.

 

 

 

 

Foto: GIZ

 

Saradnja GIZ i Centra za integraciju mladih (CIM) pod čijem okriljem je i Svratište je duga i plodonosna. Globalni program „Migracije za razvoj“ podržao je 88-oro dece povratnika - korisnika usluge Svratište i 40-oro mladih Roma u uličnoj situaciji kroz projekat Šansa za sve.
U okviru projekta, deca kroz Svratište dobijaju sveobuhvatnu podršku od strane stručnog tima, obezbeđene redovne obroke, mogućnost za održavanje lične higijene, obezbeđivanje lične dokumentacije kao i povezivanje dece ali i njihovih porodica sa institucijama sistema.
„Deca povratnici se upisuju u školu, koju uz podršku u Svratištu redovno pohađaju”, navodi Jasna Bratičević, koordinatorka Programa podrške u zapošljavanju u CIM.

 

Deca su uključena u svakodnevne edukativne aktivnosti, prilagođene njihovom uzrastu, sa fokusom na školsko gradivo ali i u aktivnosti koje nisu vezane za školu ali su izuzetno značajne za njihovu socijalizaciju i reintegraciju.
Kada je reč o mladim Romima, njima je na raspolaganju podrška kroz CIM-ov Program podrške u zapošljavanju i socijalno preduzeće Kafe-bar 16. Sve aktivnosti u radu sa njima usmerene su ka sticanju dodatnih znanja i veština kako bi ova grupa mladih postala konkurentnija na tržištu rada i na taj način, uz njihovu podršku, došli do prvog formalnog posla.
„Na ovaj način njima je obezbeđen upis na formalne kurseve za konobare i šankere, radna praksa u Kafe-baru 16 i partnerskim lokalima, edukativni rad kroz grupne radionice i individualni rad ali i psihosocijalna podrška koja je neophodna radi osnaživanja i podizanja motivacije kod ove grupe mladih”, navodi Bratičević.

 

Kroz aktivnosti na temu zapošljavanja, pripremu razgovora sa poslodavcima i pisanja CV-jeva, mladi stiču više samopouzdanja i spremniji su za početak formalnog rada. Za sve njih, formalan posao ne znači samo redovne prihode već i novu perspektivu u životu i mogućnost izlaska iz kruga siromaštva u kome su do tada živeli.

 

 

Globalni program „Migracije za razvoj“ u Srbiji sprovodi GIZ u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nacionalnom službom za zapošljavanje i Komesarijatom za izbeglice i migracije. Program finansira nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).

 

 

 

 

Foto: GIZ

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

08.12.2022.

 

Otvorena izložba „Stvaramo i dajemo velikim srcem”

 

 

Korisnici Dnevnog boravka za umereno i teže mentalno nedovoljno razvijena odrasla lica pri Domu za decu ometenu u razvoju „Kolevka”, prikazali su svoje umetničke radove u Vestibilu Gradske kuće na izložbi koja nosi naziv „Stvaramo i dajemo velikim srcem”.

 

 

 

 

Prema rečima vaspitačice Dnevnog boravka za odrasla lica, Livije Jenei, ideja o izložbi je potekla pre 18 godina zahvaljujući Borisu Hrnjaku, jednom od korisnika, koji dugi niz godina slika. Pridružio mu se i Petar Feher, kao i drugi korisnici koji su svoju kreativnost izrazili kroz različite tehnike i vrste stvaralaštva.

- Ovo je jedna takva prilika gde možemo da prikažemo svu lepotu, ljubav i ono što naši korisnici nose u sebi, a koristeći delove umetnosti mogu to da prikažu svima u našem gradu. Ove godine, takođe i ostali korisnici na ovoj izložbi predstavljaju svoje radove koji su tokom cele godine rađeni u kreativnim radionicama, kaže vaspitačica Dnevnog boravka za odrasla lica Livija Jenei.

 

Ruža Hrnjak, majka Borisa Hrnjaka čiji sin na izložbi učestvuje po petnaesti put, kaže da radovi njenog sina nose posebnu poruku, jer je na njima veoma čest motiv sunce.
- Kao izvor života, prosto ga to inspiriše, kaže Ruža Hrnjak.

 

Na izložbi kao i tokom kreativnih radionica u okviru kojih su radovi nastali, učestvovala je i Danijela Vojnić Zelić koja se slikarstvom bavi 25 godina.
- Svi ovi radovi odišu nekom svojom toplinom. Pored slikara, imamo i umetnika koji se bave slaganjem puzli, koji vezu, prave sveće i druge ručne radove. Puni su ljubavi i topline. Svi radovi su rađeni iz duše i srca, a autori imaju moju neizmernu podršku, vetar u leđa i šta im god bude potrebno - ja sam tu, obećava Danijela Vojnić Zelić.

 

Trenutno Dnevni boravak za odrasla lica ima 42 korisnika, a svi korisnici učestvuju u kreativnim radionicama.

 

 

 

 

B. Balaban

 

____________________________________________________________________________

 

03.12.2022.

 

Intervju: Sandra Svirčev

 

 

 

 

"Ni ceo kosmos nije dovoljan za dušu jednog čoveka. To je ona spoznaja koju čovek oseti okrenut i posvećen svom unutrašnjem biću, dok oko nas sve teče u neosetljivoj kolotečini svakodnevice. Ne osluškujemo sebe, prirodu. Ne čujemo jedni druge. Ne osećamo svakog čoveka kao dar života." Citat iz knjige "FENIKS'', autorke Sandre Svirčev, koja je kroz predstavljanje treće po redu, autobiografske knjige krajem novembra oduševila bečku publiku. Sandra je rođena u Subotici, gde je završila Srednju ekonomsku školu „Bosa Milićević“, a njeno interesovanje prema pisanju datira od njene šesnaeste godine. Do sada je pored knjige "Feniks" objavila još dve knjige koje je izdala Matica srpska. Prva knjiga je knjiga poezije i nosi naziv „Nostalgija“, a druga „Nova strana lica“ je autobiografska. "Inspiraciju za pisanje pronalazim u sebi i svom životnom putu na kojem me uvek nepresušni izvor ideja podstiče da to stavim na papir, prenesem emociju onih prelomnih momenata koji su obeležili moj život, a koje duboko nosim u sebi. Pišem srcem, jer znam da tako čovek jedino i može da sagleda istinu. Iskrena emocija me vodi u svemu, prepoznaje i pronalazi put do onoga što je istinski čisto. Ambiciju za pisanje podstiče, u stvari, neopisiva želja da ono što osećam prenesem svojim čitaocima da bi shvatili i cenili ono što je najdragocenije, a to je sam život. Delić svačijeg života može da probudi ono uspavano u ljudima koji su, živeći za druge, zaboravili na sebe. Radiću uvek na svojoj originalnosti i autentičnosti na putu ostvarenja dugogodišnjeg sna da ljudi prepoznaju ono što zaista jesam. Pisanje će mi, nadam se, otvoriti put ka novim mogućnostima da se ostvarim i kao uspešan pisac bestselera.", poručuje Sandra Svirčev.
Knjiga "Feniks" sa kojom se Sandra nedavno predstavila i bečkoj publici, deo je projekta koji je 2019. godine podržao Grad Subotica putem Konkursa za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi.

 

 

 

 

Kako je došlo do promocije knjige "Feniks" u Beču i ko je organizator?
- U odličnoj organizaciji Srpskog prosvetnog i kulturnog društva "Prosvjeta" Austrija u okviru tribine "Susreti i razgovori" održana je promocija moje knjige "Feniks" na kojoj sam predstavila sebe i sve ono što radim. Uz ogromnu podršku mog velikog prijatelja Srđana Mijalkovića, predsednika "Prosvjete" Austrija, kom zahvaljujem na ukazunom poverenju, ljudima iz sveštenstva Bečkog Hrama na čelu sa Ocem Dragom Vujićem, i Oca Slaviše Božića, kao i Preosveštenstvom Episkopom austrijsko-švajcarskim vladikom Andrejem, zahvaljujući kojima je održana promocija moje knjige. Još jednom, veliko hvala mom velikom prijatelju Srđanu Mijalkoviću predsedniku "Prosvjete" Austrija na ukazunom poverenju, ljudima iz sveštenstva Bečkog Hrama na čelu sa Ocem Dragom Vujićem, hvala Ocu Slaviši Božiću, a takođe, veliko hvala na izdvojenom vremenu i razgovoru sa Njegovim Preosveštenstvom Episkopom austrijsko-švajcarskim vladikom Andrejem. Zahvalna sam i mojoj predivnoj publici na podršci. Bila mi je čast naći se u njihovom društvu. Hvala za svaku reč, zagrljaj i emociju. Posebnu zahvalnost dugujem Gradu Subotica koji je sufinansirao štampanje knjige "Feniks", kao i mojoj porodici - majci, baki i deki za svu njihovu snagu, podršku, ljubav i još mnogo toga.

 

 

 

 

Kako je publika reagovala na vašu, iskrenu životnu ispovest?
- Publika je reagovala veoma burno, emotivno, prisno, srdačno, ljudski i prijateljski, a moji utisci su i više nego pozitivni. To više nije samo moja publika već moji prijatelji sa kojima se moja duša prepoznala. Sigurna sam da je iskrenost ono što će ih najviše privući i kupiti kada je u pitanju moj rad i što će svakako doprineti da se dublje zamisle nad svojom ulogom u sopstvenim životima, da nauče da cene više svoj život i svoje mesto u njemu ako nisu do sada. Da uživaju u životu koji će kreirati po svojoj meri, sopstevim izborima i malim stvarima.

 

 

 

 

Šta da očekujemo posle "Feniksa", postoji li nova knjiga u pripremi?

- Zasada još uvek nemam u planu da izdam novu knjigu jer sa "Feniksom" ima još dosta planova koji tek treba da krenu. U pripremi je projekat koji bi trebao da se realizuje od proleća, u kom ću održati svoje tribine u nekoliko gradova Austrije, moje radionice i posete Srpskim školama u Beču, a posle toga pregovori za neku drugu Zemlju. Pored mnogobrojnih čitalaca moje knjige ipak najveći publicitet i ono što ljudi najviše vole kada sam ja u pitanju je susret sa mnom da me gledaju u oči da razgovaraju sa mnom. Da dožive "Feniks" uživo kroz moje tribine, moju ličnost, moju živu reč, snagu, hrabrost i jačinu. To je nešto što ih osvaja i što upravo u meni budi posebnu energiju i emociju.

 

 

 

 

"Sve na ovom svetu ima svoju svrhu iako često ne razumemo znakove koje dobijamo. Svaka suza, svaki pad i tuga dolaze nam u život kao nauk, da sve ono što želimo već imamo, samo to ne vidimo baš uvek dok nas bol ne probudi."

 

Sandra Svirčev
"Feniks"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B. Balaban

 

____________________________________________________________________________

 

03.12.2022.

 

Dr Zorica Dragaš: Međunarodni dan osoba sa invaliditetom – prilika da se promovišu prava i dobrobit osoba sa invaliditetom

 

 

Približno 15% svetske populacije čine osobe koje žive sa nekim oblikom invaliditeta. Obeležavanje ovog dana je ujedno i prilika da se skrene pažnja na svakodnevne, nerešene probleme sa kojima se ove osobe suočavaju, a to su pre svega, visoka stopa nezaposlenosti, siromaštvo i društvena izolacija. Stoga, obeležavanje ima i širi cilj, a on je da se poveća svest stanovništva o njihovom položaju, kao i da se promovišu prava i dobrobit osoba sa invaliditetom u svakom aspektu političkog, društvenog, ekonomskog i kulturnog života zajednice. U prethodne dve godine Međunarodni dan osoba sa invaliditetom nas je morao podsetiti da su se osobe koje žive sa invaliditetom našle u kategoriji zdravstveno najugroženije populacije tokom pandemije Kovid 19.

 

 

 

 

Procenjuje se da jedna milijarda svetske populacije ima neki oblik invaliditeta (15%), a u Republici Srbiji, prema poslednjim podacima, oko 800.000 osoba živi sa nekim oblikom invaliditeta. Osoba sa invaliditetom je onesposobljena za uobičajeno funkcionisanje postojanjem prostornih, ekonomskih i socijalnih barijera, koje ta osoba ne može da savlada.
- Te barijere se često uvećavaju opštim stavovima koji stavljaju osobu sa invaliditetom na margine društva. Obeležavanjem ovog dana promoviše se puno i ravnopravno učešće osoba sa invaliditetom u svim oblastima života društvene zajednice, kaže specijalista socijalne medicine, dr Zorica Dragaš iz Centra za promociju zdravlja, Zavoda za javno zdravlje Subotice.
Ko su osobe sa invaliditetom?
Prema zakonu o sprečavanju diskriminacije izraz ”osobe sa invaliditetom” odnosi se na osobe sa urođenom, ili stečenom fizičkom, senzornom, intelektualnom, ili emocionalnom onesposobljenošću, koje zbog društvenih, ili drugih prepreka nemaju mogućnosti, ili imaju ograničene mogućnosti da se uključe u aktivnosti društva na istom nivou sa drugima, bez obzira na to da li mogu da ostvaruju pomenute aktivnosti uz upotrebu tehničkih pomagala, ili službi podrške.
Nažalost, manje je verovatno da će osobe sa invaliditetom ravnopravno pristupiti zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju, zapošljavanju i dešavanju u zajednici. Kod velikog broja ljudi sa invaliditetom su marginalizacija, diskriminacija, ranjivost i eksploatacija svakodnevno prisutni, te je inače veći rizik od loših ishoda dodatno povećan smanjenim pristupom rutinskoj zdravstvenoj nezi i uslugama rehabilitacije, izraženijom socijalnom izolacijom, nedovoljno prilagođenim porukama javnog zdravlja, neodgovarajuće strukturiranim uslugama mentalnog zdravlja i nedostatkom pripravnosti za hitne slučajeve za osobe sa posebnim potrebama, uopšte i posebno tokom pandemije. Inkluzija osoba sa invaliditetom je suštinski uslov za očuvanje ljudskih prava, održivog razvoja, mira i bezbednosti. Posvećenost ostvarivanju prava osoba sa invaliditetom nije samo pitanje pravde - to je ulaganje u zajedničku budućnost. Međutim, tokom pandemije Kovid 19 osobe sa invaliditetom - milijardu ljudi - jedna su od najisključenijih grupa u društvu i među najteže pogođenima u ovoj krizi po broju smrtnih slučajeva, upozorava dr Zorica Dragaš i upozorava na nepovoljnu statistiku i njen uticaj u budućnosti.
- Procenjuje se da 135 miliona ljudi u Evropskom regionu živi sa invaliditetom. Sa starenjem stanovništva i sve većom prevalencijom hroničnih nezaraznih bolesti i stanja, uključujući i povrede, ovaj broj će se povećavati u budućnosti. Podaci dobijeni iz popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2011. u Republici Srbiji pokazuju da se ukupno 571 780 građana može smatrati osobama sa invaliditetom (OSI). U odnosu na ukupnu populaciju od 7 186 862 građana, to predstavlja oko 8 %. Međutim, ovome treba dodati da je za 119 482 građana status invaliditeta nepoznat, što predstavlja dodatnih 1,66 % ukupne populacije. Od ukupnog broja OSI, više od 58 % čine žene, dok je muškaraca malo manje od 42 %. Očekuju se rezultati popisa stanovništva, ove godine sprovedenog u Srbiji, koji će biti analizirani i objavljeni, kaže dr Zorica Dragaš.
Prema obliku invalidnosti postoje: fizička (osobe korisnici/ce kolica, osobe koje se otežano kreću), senzorna (osobe oštećenog sluha, osobe oštećenog vida) i intelektualna (teškoće u učenju / osobe ometene u mentalnom razvoju, osobe sa autizmom).
- Česta je pojava kombinovanih invaliditeta, a uzroci nastanka su različiti. U okviru navedenog najvažnije je da li osoba sa svojim invaliditetom može samostalno da funkcioniše, ili joj je neophodna asistencija drugog lica. Ma koliko različite bile vrste invalidnosti, zajedničko svim osobama sa invaliditetom jeste da su ljudska bića i da imaju iste potrebe kao i svi drugi građani i građanke (za hranom, sigurnošću, emotivnim vezama, obrazovanjem, kulturom itd. Načini i potencijali zadovoljavanja tih potreba zavise isključivo od spremnosti društva da podjednako tretira sve svoje građane i građanke i pruži jednake mogućnosti za sve. Osobe sa invaliditetom se svakodnevno suočavaju sa socijalnim i fizičkim barijerama (nepristupačnost objekata), kao i sa predrasudama u stavovima prema invalidnosti, upozorava dr Zorica Dragaš.
Fizička ograničenja i promene mentalnog stanja osobe, u određenoj meri, mogu biti posledice starenja. Starenje stanovništva i starenje osobe u demografskom smislu počinje od 65. godine. Savremena medicina ističe nemerljivi značaj zdravog načina života - od samog početka – u cilju očuvanja i unapređenja zdravlja.
- Često se sažeto kaže: Zdrave navike - Zdrav život! Nikad nije kasno da se način života i navike usklade sa očuvanjem i unapređenjem zdravlja! Kada je hronična bolest nastala i donela posledice, ili osoba živi sa određenim ograničenjima zbog svog zdravstvenog stanja → način života postaje sastavni deo lečenja i sprečavanja novih posledica i komplikacija. Mentalni aspekt je takođe veoma važan. Aktivan um doprinosi održavanju vitalnosti osobe i istovremeno se bori protiv opadanja kognitivnih funkcija. Mentalna gimnastika označava određene vežbe, koje pomažu da se očuvaju mentalne funkcije. Tokom vremena, promena za zdravlje u smislu odvikavanja od štetnih navika daje sve bolje rezultate. Zbog toga svaka osoba treba da preuzme inicijativu u tom pravcu. “Uvek može biti gore”, poznata je izreka, ali može biti i bolje! U tom smislu važna je usklađena i pravilna ishrana, nadoknada tečnosti i fizička aktivnost, zatim je važno imati noćni san i odmor, razvijati emocionalnu inteligenciju i veštinu kontrole stresa, kao i snažiti “živu” socijalnu mrežu. Želje moraju biti usklađene sa potrebama i mogućnostima. Život treba da bude bez duvanskog dima i droga. Alkohol i kafa u minimalnim količinama, samo ako zdravstveno stanje to dozvoljava. Lekovi se koriste isključivo prema uputstvu lekara. Kontrola zdravstvenog stanja, sigurnost krtetanja u sopstvenom domu, na ulici i u javnim prostorima deo su zajedničke brige osobe, porodice, kao i uže i šire društvene zajednice o ovoj ranjivoj grupi stanovništva. Bez obzira na ekonomsku razvijenost države, ili dostupnosti preventivnih mera, uvek postoji ono što može da se uradi i što može da pomogne da se život osobe sa ograničenjem unapredi i olakša. Dužnost je društvene zajednice da ukloni, umanji, ili nadomesti te barijere u cilju osposobljavanja svakog pojedinca da uživa pravo punog građanstva, poštujući pri tom prava i dužnosti svakog njenog člana, ističe dr Zorica Dragaš.
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom - 3. decembar, proglašen je i obeležava se od 1992. godine. Tog dana je Generalna skupština ujedinjenih nacija usvojila rezoluciju 47/3, kojom se sve zemlje Sveta pozivaju na obeležavanje ovog datuma sa osnovnim ciljem da se unapredi život i omogući osobama sa invaliditetom da jednako uživaju ljudska prava i ravnopravno učestvuju u svim aktivnostima društva.

 

B. Balaban

 

____________________________________________________________________________

 

03.12.2022.

 

OISŠ „ Dr Svetomir Bojanin” obeležila Međunarodni dan osoba sa invaliditetom

 

 

Učenici i nastavnici Specijalne osnovne i srednje škole „ Dr Svetomir Bojanin” povodom 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, delili su sugrađanima poruke koje afirmišu položaj osoba sa invaliditetom.

 

 

 

 

- Akcija je održana u cilju povećanja vidljivosti osoba sa invaliditetom u našem društvu, a putem ovih poruka želeli smo da ukažemo da su u našem slučaju deca sa invaliditetom prisutna i vredna u zajednici, izjavio je pomoćnik direktora OISŠ „ Dr Svetomir Bojanin”, Boris Živkov i dodaje da je inkluzija proces od značaja za celokupno društvo, a da izazove, iako različite, imamo svi, te iz tog razloga osobe sa invaliditetom ne moramo posmatrati kao drugačiije, nego jednake nama.

- Poruke pre svega povećavaju vidljivost osoba sa invaliditetom, a zatim naglašavaju da su potrebe dece sa invaliditetom, ili kako mi volimo da ih zovemo - deca sa izazovima u odrastanju, jednako vredne i jednako važne kao i potrebe svih ostalih, sve ostale dece. I naše poruke danas na to ukazuju, kaže pomoćnik direktora OISŠ "Dr Svetomir Bojanin",
Boris Živkov.

- Kod nas u školi su zaposleni svi stručnjaci, svi su diplomirani defektolozi, ili završavaju defektološki fakultet. U odeljenjima razredne starešine su defektolozi i pored toga naglašavam da je od velikog značaja, potencijala i posebnosti to što naša škola ima individualne tretmane. Deca koja kod nas pohađaju predškolsku, ili osnovno školsku nastavu, imaju individualne tretmane, tipa logopeda, somatopeda, redukatora, što je ovoj deci veoma potrebno, taj celokupni multifunkcionalni tim koji se bavi njima, da bi došlo do rezultata u njihovom razvoju, rekla je defektolog – oligofrenolog, Aniko Hatvani iz OISŠ "Dr Svetomir Bojanin".

 

B. Balaban

 

____________________________________________________________________________

 

03.12.2022.

 

Održana predstava „Inkluzivnog omladinskog Forum teatra”

 

 

Na Otvorenom univerzitetu Subotica, u organizaciji Udruženja „Zajedno”, uz učešće učenika Politehničke škole i Školskog centra sa domom učenika „Dositej Obradović”, održano je javno izvođenje scena „Inkluzivnog omladinskog Forum teatra”, namenjenih srednjoškolcima i učenicima viših razreda osnovnih škola. Današnje javno izvođenje je završni deo projekta realizovanog od septembra ove godine.

 

 

 

 

Učenici su samostalno kreirali scene kroz dramske radionice , a svake godine sami biraju temu koju žele da razrade.
- Oni su tokom svih ovih godina uglavnom birali neke marginalizovane grupe, učenik koji je zbog dobrog uspeha bio ismevn, ili osoba sa invaliditetom, ili osoba romske nacionalnosti. Moram priznati da su me ove godine veoma iznenadili, jer je tema specifična. Izabrali su da to bude jedna popularna devojka, odnosno popularna osoba u društvu i koji ona pritisak nosi tim nekim idealnim načinom predstavljanja života, na društvenim mrežama. I koji je to pritisak koji ona nosi, samim tim što mora da održi određeni nivo ponašanja, izgleda i koje pritiske nosi od kuće, kaže koordinatorka programskih aktivnosti Udruženja „Zajedno”, Snežana Maravić.

- Moja uloga u ovoj predstavi je fenserka. U predstavi devojka Ela, maltretira ostalu decu u razredu, školi i u njenoj okolini. Pokušava da svojim stavom prebaci na ostalu decu da se nedolično ponašaju. Potom, imamo provokatore, fenserke i ostalu decu, objašnjava Martina Marton, učenica Politehničke škole.

Pored javnog izvođenja scena „Inkluzivnog omladinskog Forum teatra”, upriličena je i izložba fotografija, koje su osobe sa invaliditetom fotografisale, što je završna aktivnost projekta foto konkursa „Dah jeseni”.
- Želimo da doprinesemo obeležavanju Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom kroz senzibilizaciju šire javnosti za marginalizovane grupe društva, poručuju organizatori.

Oba projekta su podržana od strane lokalne samouprave.

 

B. Balaban

 

____________________________________________________________________________

 

01.12.2022.

 

Inkluzivni omladinski Forum teatar i Foto konkurs “Dah jeseni” u sklopu obeležavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom

 

 

Udruženje „ZaJedno“ od septembra meseca realizuje projekat „Inkluzivni omladinski Forum teatar“ u kome učestvuju učenici Politehničke škole i učenici Školskog centra sa domom učenika „Dositej Obradović“, a koji finansira grad Subotica (Projekti iz oblasti omladinskog sektora).

 

 

 

 

- Forum teatar je forma interaktivnog pozorišta – tzv.”Pozorišta potlačenih” u kojem “joker” (voditelj) nakon izvođenja scene nasilja, ili diskriminacije uključuje publiku. Publika “vraća” glumce na određeni deo scene i zauzimajući mesto određenog lika “menja” tok predstave. Scene Forum teatra su učenici samostalno kreirali kroz dramske radionice koje su se kontinuirano održavale u proteklih nekoliko meseci, kaže Snežana Maravić iz Udruženja za podršku osobama sa psihofizičkim smetnjama Grada Subotice „ZaJedno“ , napominjući da će se javno izvođenje scena Forum teatra realizovati u petak, 2. decembra 2022. godine na Otvorenom univerzitetu Subotica (Filmski klub – drugi ulaz) od 11 časova.

- Ovim javnim izvođenjem želimo da damo doprinos obeležavanju Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom kroz senzibilizaciju šire javnosti za marginalizovane grupe društva, sada već tradicionalno, šestu godinu za redom. Scene Forum teatra su namenjene učenicima viših razreda osnovne škole i učenicima srednje škole, te ih ovom prilikom pozivamo da nam se priključe i uzmu učešće u ulozi publike gde će imati priliku da na kreativan način učestvuju u rešavanju socijalnih problema zastupljenih u vršnjačkim grupama. Pored javnog izvođenja scena Forum teatra, Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležićemo i izložbom fotografija, koje su osobe sa invaliditetom fotografisale i slale sa teritorije cele naše države. Ova izložba je ujedno i završna aktivnosti projekta Foto konkurs ”Dah jeseni”, koje je naše Udruženje realizovalo u toku proteklih nekoliko meseci. Projekat je finansijski podržan od strane grada Subotica (oblast kultura).
Izložba će biti otvorena za širu javnost od 11 časova u holu Otvorenog univerziteta (ispred Filmskog kluba - drugi ulaz), dok će se svečanost proglašenja pobednika Foto konkursa i dodela nagrada i zahvalnica realizovati na istom mestu od 17 časova, te ovom prilikom pozivamo sve sugrađane da posete izložbu, apeluje Snežana Maravić iz Udruženja „ZaJedno“.

 

B. Balaban

 

____________________________________________________________________________

 

01.12.2022.

 

Humanitarna akcija "Igrom do pomoći"- Subotica

 

 

Edukativni centar „Young Engineers Subotica“ i „Dečija igraonica Lavirint“ u saradnji sa udruženjem „Naše malo nekome je sve Subotica“ i Cecinom poslastičarnicom by Vremeplov, 06. i 07. decembra u periodu od 18h do 20h organizuju humanitarni događaj „Igrom do pomoći“ za decu uzrasta od 5 do 10 godina u prostorijama dečije igraonice „Lavirint“, u svrhu sakupljanja novčanih sredstava za Lea i Leonu.

 

U sklopu aktivnosti, decu očekuje:

- LEGO radionica

- Kreativni sadržaj za razvoj fine motorike, logike i mašte

- Slobodne aktivnosti sa animatorima.

Zbog logistike prostora, broj dece za svaki dan je ograničen, pa su prijave i kupovina karata unapred OBAVEZNE!

Cena karte iznosi 350 din, a celokupan iznos biće doniran u svrhu prikupljanja novčanih sredstava za pomoć obolelim drugarima.

Karte se mogu preuzeti u prostorijama igraonice "Lavirint" i edukativnog centra "Young Engineers Subotica", nakon potvrde rezervacije mesta.

Pozivamo sve zainteresovane da nam se pridruže u što većem broju kako bismo sakupili što više novca za lečenje naših sugrađana drugara, poručuju organizatori.

Za više informacija i rezervacije karata:

063 119-8980 - Edukativni centar „Young Engineers Subotica“

063 246-642- Igraonica „Lavirint“

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

30.11.2022.

 

Apel za pomoć Vilomiru

 

 

Posredstvom aktivista Organizacije 28. jun, prosleđen nam je tekst o potresnoj životnoj priči bolesnog dečaka Vilomira Dragića iz Boljevca koji živi u izuzetno teškim uslovima. Prosleđeni tekst objavljujemo u nameri da utičemo na svest i savest svih koji na bilo koji način mogu pružiti pomoć bolesnom dečaku i njegovoj porodici.

 

 

 

 

Foto: Organizacija 28. jun

 

- Vilomir je vezan za kolica od 2019. godine, jer tumor koji ima na mozgu nije bio operisan na vreme. Boluje od epilepsije i hidrocefalusa, bolesti od koje se tečnost skuplja u moždanim komorama, proširuje ih i stvara pritisak koji vodi do ozbiljnog oštećenja mozga. Vilomirov otac, Milorad, prihvata sve privremene poslove koji su mu dostupni, ali sa poskupljenjem hrane u Srbiji ima velike poteškoće da prehrani svoju porodicu. Vilomirova majka Zdravka, podredila je svoj život brizi o svom sinu, ali njihovi teški životni uslovi izrazito su uticali i na njeno zdravlje. Kada smo Vilomira pitali, šta bi želeo za Božić, stidljivo je odgovorio “novi dom”. - navode aktivisti Organizacije 28. jun, koji su posetili bolesnog dečaka u trošnom domu u kom živi sa svojom porodicom.

 

 

 

 

Foto: Organizacija 28. jun

 

- Vilomir Dragić živi sa roditeljima u Boljevcu, nadomak Zaječara u jednosobnoj neuslovnoj "kući" bez vode i kupatila, čiji zidovi su nagriženi od buđi i prljavi, a krov pred potpunim urušavanjem. "Kuća" u kojoj žive Dragići je u stvari jedna soba sa plafonom koji se drži zahvaljujući par drvenih dasaka, kažu volonteri Organizacije 28. jun i dodaju da će porodica Dragić biti prva porodica kojoj će pružiti pomoć u okviru “Božićne akcije”,u želji da im povrate dostojanstvo i obezbede humane uslove.
- Potrebna nam je vaša podrška kako bismo ih smestili u odgovarajući privremeni smeštaj, dok im ne izgradimo novi dom, saopštavaju iz ove organizacije, čijem apelu se pridružujemo i molimo sve koji mogu na bilo koji način da pruže pomoć bolesnom dečaku Vilomiru i njegovoj porodici.

 

 

 

 

Foto: Organizacija 28. jun

 

Credit Card: https://28jun.org/donate
PayPal: https://www.paypal.me/28jun
Facebook Fundraiser: https://www.facebook.com/donate/1185004922126913/
GoFundMe: https://www.gofundme.com/f/vilomir-dragic-needs-a-new-home-before-christmas
SMS: Pošalji 1 na 1733
Tekući račun:
Ime: 28. Jun
Dinarski račun:
265 - 1110310003427 - 97
Šifra plaćanja: 287 ili 288
Devizni račun:
RS 352 - 651000000232575 - 47 Raiffeisen banka Srbije
SWIFT Code:
RZBSRSBG RAIFFEISEN BANKA
Bank Transfer Austria (EU):
Name: Humanitäre Organisation 28.Jun
IBAN: AT372011184561424300
SWIFT(BIC): GIBAATWWXXX

 

Redakcija Super - info.rs

 

 

 

 

Foto: Organizacija 28. jun

 

____________________________________________________________________________

 

28.11.2022.

 

Socijalna integracija i podsticanje razvoja dece korišćenjem prirodnih materijala na tradicionalan način

 

 

U organizaciji Udruženja “Kulturalni različak” a u saradnji sa Školskim centrom sa domom učenika „Dositej Obradović“ iz Subotice realizovaće se projekat sa ciljem podsticanja dečjeg razvoja primenom i oblikovanjem prirodnih materijala na tradicionalni način kao terapija i vid stimulacije razvoja dece. Realizovaće se podsticajne radionice sa prirodnim materijalima (glina, vuna, plodovi, zrnevlje, lišće, grančice, kamenčići...) uz korišćenje tradicionalnih sredstava za rad sa decom koja pohađaju školu od predškolskog, osnovnoškolskog i srednješkolskog uzrasta - od 5 do 17 godina.

 

 

 

 

- Opšti cilj projekta je poboljšanje socijalne integracije dece sa smetnjama u razvoju iz Školskog centra sa domom učenika „Dositej Obradović“ i njihovo osnaživanje i podsticanje celokupnog razvoja primenom i oblikovanjem prirodnih materijala na tradicionalan način. Održaće se 3 radionice a prva je zakazana za sredu, 30.11.2022. u 11 časova u prostorijama škole, kaže mr Dijana Kopunović Torma, projektni menadžer Udruženja “Kulturalni različak” .

 

Projekat je finansijski podržao grad Subotica.

 

B. Balaban

 

____________________________________________________________________________

 

02.11.2022.

 

Zovem se Milijana, imam 9 godina i hoću da živim!

 

 

Potresna priča, baka Leposave koja je ceo život posvetila bolesnoj unuci Milijani, a treba im naša pomoć.

 

 

 

 

Foto: Organizacija 28. jun

 

Milijana i njena baka Leposava žive u tako malom selu da čak i nije upisano na mapi, na udaljenim obroncima planine, 40 km od Kladova. Njihova srceparajuća, ali u isto vreme i herojska priča, je priča za koju volonteri humanitarne organizacije 28. jun kažu da je jedna od najpotresnijih sa kojom su se susreli od kako se bave humanitarnim radom.
Sa Milijanom su se prvi put upoznali 2019. godine, kada je imala samo 6 godina.

Rođena je sa cerebralnom paralizom i ozbiljnim poremećajem bubrega, nema moć govora, ne može da hoda bez tuđe pomoći, niti može da jede čvrstu hranu. Milijana u životu poznaje ljubav samo jedne osobe - svoje bake.
"Njena baka Leposava je najveći borac na koga smo naišli za 11 godina humanitarnog rada. Od kada se Milijana rodila, baka je vodila svu potrebnu brigu o njoj, menjala joj katetere, pelene, spremala hranu i brinula se o svakoj njenoj potrebi, u svakom trenutku, svakog dana. Činjenica da Milijana živi u tako dobrim higijenskim uslovima, iako živi u kući od blata staroj preko 100 godina, najbolje svedoči o lavljem duhu njene bake, koja je ceo svoj život posvetila brizi o njoj, kaže Snežana Dimitrijević, potpredsednica 28. juna.
Ova organizacija je prethodnih godina učinila sve da pomogne Milijani i njenoj baki. Nabavili su im nove kuhinjske delove, novi frižider, dušeke za krevete, blendere da bi Milijana mogla normalno da se hrani, novu garderobu, pelene. Takođe, finansirali su tekuće medicinske tretmane.
Međutim, renoviranje, ili izgradnja nove kuće u njihovom udaljenom kraju pokazala se izuzetno izazovnom. Porodica generacijama živi na toj zemlji, izrazito su vezani za nju, a bavljenje poljoprivredom predstavlja osnovu njihovog opstanka, tako da preseljenje Milijane i Leposave na drugu lokaciju nije bila opcija.
"Zima se približava, kuća preti da se uruši a povećana buđ i vlaga čine život Milijane i bake sve težim i opasnijim, tako da nemamo drugog izbora nego da iznajmimo tešku mašineriju i postavimo im novu montažnu kuću na toj udaljenoj planini. Baka Leposava više neće morati da moli farmaceute za besplatne katetere za njenu unuku. Naš plan je da ih smestimo u novi, topli dom, pobrinemo se za sve njihove medicinske troškove i obezbedimo im dostojanstven život", ističe Snežana Dimitrijević iz organizacije 28. jun.
Svako ko ima mogućnosti, želi i može da pomogne, neka to učini, jer svaka pomoć je dobrodošla.
Život nije imao milosti prema ovoj devojčici, njena jedina nada smo mi i vi, nemojmo da je razočaramo, donirajte, promenite joj život.

Credit Card/PayPal: https://www.paypal.com/donate?hosted_button_id=TDDDCJ336H3MQ
Facebook Fundraiser: https://www.facebook.com/donate/779350336497149/
SMS: Pošalji 1 na 1733
Bank Transfer Austria (EU):
Name: Humanitäre Organisation 28.Jun
IBAN: AT372011184561424300
SWIFT(BIC): GIBAATWWXXX
Tekući račun: Ime: 28. Jun 265 - 1110310003427 – 97 Šifra plaćanja: 287 ili 288

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

17.10.2022.

 

Humanitarna štafeta Subotica - Beograd 2022

 

 

Neformalna grupa „Naše malo nekom je sve“ organizuje humanitarnu trku "Humanitarna štafeta Subotica - Beograd 2022" u kojoj učestvuje sedam takmičara-trkača, a učesnici bi trčali naizmenično. Jedan učesnik trči deonicu od 5 kilometara. Smena učesnika bi se odvijala na svakih 5 kilometara.

 

 

 

 

Humanitarna štafeta počinje u subotu, 22. oktobra. Start trke je u 6 časova od kružne fontane u centru Subotice. Krajnja tačka odredišta je Beograd – Hram Svetog Save.

Očekivano vreme do dolaska na krajnju tačku u Beograd je u nedelju, 23. oktobra, između 8 i 10 sati.

- Svrha ove štafete je skretanje pažnje javnosti na devojčicu Leonu Kovač rođenu 2020. godine, a prikupljanje sredstava se odvija preko Fondacije „Budi human“, pod rednim brojem 1125. Da bi napredovala u lečenju potrebna su joj sredstva za specijalističke preglede i dijagnostiku, fizikalne, logopedske i defektološke tretmane, za hipoterapiju, kraniosakralnu terapiju,  Tomatis tretmane, za laboratorijske analize, lekove, suplemente, vitamine, za ortopedska pomagala kao i za putne troškove i smeštaj. Roditelji nisu u mogućnosti da obezbede adekvatnu količinu finansijskih sredstava koja su Leoni potrebna za lečenje pa na ovaj način održavanjem trke skrećemo pažnju svim humanim ljudima da im pomognu kako bi njihova devojčica rasla zdrava i srećna, poručuju organizatori.

 

B. Balaban

 

____________________________________________________________________________

 

17.10.2022.

 

Humanitarni bazar i kuvanje

 

 

Neformalna grupa „Naše malo nekom je sve“ organizuje humanitarni bazar i kuvanje za Subotičane kojima je potrebna pomoć – za Leonu, Melindu i Lea. Bazar će biti održan u nedelju, 23. oktobra, preko puta Tehničke škole Ivan Sarić u periodu od 8 do 13 časova.

 

 

 

 

Posetiocima bazara se nakon 12 časova nude ukusni kuvani obroci, po ceni od 200 dinara po porciji.
- Najmlađe očekuje bogat zabavni program, a na punim štandovima posetioci će pronaći nešto što im je potrebno i to po ceni koju sami odrede. Sredstva prikljupljena tog dana, uplaćuju se na račun Fondacije „Budi human“, za Leonu, Melindu i Lea, poručuju organizatori i pozivaju sugrađane da se priključe ovoj humanoj akciji.
.

 

B. Balaban

 

____________________________________________________________________________

 

11.10.2022.

 

Saopštenje iz DNA Communications

 

DokTok aplikacija - vreme je za vašu prvu video konsultaciju

 

 

 

 

Foto: DNA Communications

 

Aplikacija DokTok (www.doktok.rs) pruža mogućnost da besplatno, iz udobnosti svog doma i uz potpunu privatnost, razgovarate sa stručnjacima iz različitih oblasti. Pored web platforme, od sada je dostupna i aplikacija putem koje možete zakazati video konsultaciju sa lekarom, ili pregled u ordinaciji - još brže i jednostavnije.

 

U vreme online kupovine, online komunikacije, online obrazovanja, nesumnjivo raste i potreba za online konsultacijama sa lekarima. Razvoj telemedicine u svetu, ali i kod nas, u velikoj meri je olakšao brigu o našem zdravlju i učinio razgovor sa stručnjacima dostupnim kada god nam je potrebno, bez obzira na mesto i vreme.
U protekle dve godine, usled pandemije, raste i interesovanje za ovaj vid podrške, čemu u prilog govore upravo rezultati DokToka.

 

Kao pionir telemedicine kod nas, nakon nešto više od dve godine postojanja, DokTok platforma beleži preko 600.000 poseta i više od 4.000 registrovanih korisnika. DokTok danas okuplja zajednicu od preko 150 lekara i ordinacija iz različitih oblasti, i preko 30 psihologa i psihoteraputa, sa kojima korisnici imaju mogućnost da se svakodnevno konsultuju putem video poziva. Svi oni stoje na raspolaganju za stručne konsultacije, za odgovore na pitanja i nedoumice, a kada je potrebno, tu su da nas upute na sledeći korak.

 

Uz DokTok mobilnu aplikaciju kroz samo nekoliko klikova, korisnici mogu pokrenuti video poziv sa nekim od stručnjaka koji je trenutno dostupan (online), ili zakazati video konsultaciju u nekom od ponuđenih termina. Aplikacija je intuitivna i jednostavna za korišćenje, a tim tehničke podrške DokToka je uvek na raspolaganju.
Proces dolaska do potrebnog stručnjaka nikada nije bio lakši. Stoga, ukoliko vam je potrebna konsultacija sa lekarom, ili psihologom, neka prvi korak bude DokTok. Uštedite vreme i novac.

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

10.10.2022.

 

Započeo prvi Festival mentalnog zdravlja u Subotici

 

 

Konferencijom za medije u Subotici je danas najavljen i ujedno zvanično otvoren prvi Festival mentalnog zdravlja, čija je tema “Kultura i mentalno zdravlje”. Festival organizuju Institut za javno zdravlje Vojvodine, Zavod za javno zdravlje Subotica, Udruženje građana “Psihoartis “, u saradnji sa brojnim ustanovama i organizacijama čiji je fokus na zaštiti i unapređenju mentalnog zdravlja, a koje će uzeti učešće tokom narednih deset dana festivala u raznovrsnim programskim sadržajima koji će se odvijati na više lokacija. Prema rečima organizatora, cilj ove manifestacije koja se u Subotici održava po prvi, a u Novom Sadu već sedmi put, je pokretanje važnih društvenih tema, te preispitivanje položaja mentalnog zdravlja u društvu. U okviru Festivala će se održati brojne tribine, okrugli stolovi, radionice, interaktivna predavanja, kao i razni kulturni događaji, projekcije filmova, pozorišne predstave i ulične akcije, a sugrađanima će biti ponuđeni besplatni psihološki i kreativni sadržaji.

 

 

 

 

Prema rečima člana Gradskog veća zaduženog za oblast socijalne zaštite, Ilije Đukanovića, ciljna grupa kojoj se ova manifestacija želi obratiti su sve starosne i socijalne strukture građana.
- Kada govorimo o zdravlju, uglavnom pričamo o fizičkom zdravlju, a sada je akcenat na mentalnom zdravlju sa jasnom porukom da nema zdravlja bez mentalnog zdravlja, istakao je Ilija Đukanović.

 

Dr Nada Kosić Bibić ispred Zavoda za javno zdravlje Subotice je javnosti predstavila zabrinjavajuće podatke istraživanja koja su sprovedena pre nego što se cela planeta suočila sa produženom pandemijom, ratnim sukobima i međunarodnim tenzijama, te rastom cena i ekonomskom krizom, što sve ima uticaja na mentalno zdravlje ljudi širom sveta. Prema sprovedenom istraživanju u Srbiji 4,3% stanovnika pokazuje simptome depresije, svaki 9 stanovnik je ocenio socijalnu podršku kao slabu i svaka 7 starija osoba, dok 4% stanovnika nije ostvarilo zaštitu mentalnog zdravlja zbog finansijskih razloga. Prema rečima dr Nade Kosić Bibić, pandemija Covid-19 je stvorila globalnu krizu mentalnog zdravlja, podstičuć́i kratkoročne i dugoročne stresove i narušavajući mentalno zdravlje miliona ljudi širom sveta. Procene pokazuju da je porast anksioznih i depresivnih poremećaja iznosio više od 25% tokom prve godine pandemije, dok su u isto vreme usluge mentalnog zdravlja ozbiljno poremećene i jaz u lečenju stanja mentalnog zdravlja se poveć́ao, te je neophodno pojačati brigu o mentalnom zdravlju tako da se puni spektar potreba mentalnog zdravlja zadovolji kroz mrežu dostupnih, pristupačnih i kvalitetnih usluga i podrške u zajednici.

- Ako se tome doda stopa suicida koja raste , a koja je najveća u Severnobačkom okrugu i prošle godine je iznosila 29.1 odsto, što je više nego duplo u odnosu na republički prosek, onda je potpuno jasno koliko je važno pojačati prevenciju i brigu o mentalnom zdravlju, podvukla je dr Nada Kosić Bibić, pozivajući sugrađane da aktivno učestvuju u planiranim aktivnostima Festivala i da brinu o svom mentalnom, jednako kao i o fizičkom zdravlju. Takođe je podsetila da je nacionalna telefonska linija za pružanje psihosocijalne podrške svim građanima Srbije, 0800 309 309, besplatna i dostupna non-stop od 0 do 24 časa sa svih mobilnih i fiksnih mreža.

 

Stigma i diskriminacija i dalje predstavljaju značajnu prepreku socijalnom uključivanju i pristupu pravoj zdravstvenoj zaštiti, rečeno je na današnjoj konferenciji za medije, a o značaju prevencije, rane dijagnostike i lečenju u domenu mentalnog zdravlja, posebno naglašavajući potrebu destigmatizacije, te potrebi saradnje među društvenim strukturama, govorio je i psihijatar Opšte bolnice u Subotici, dr Tamaš Takač.

- Zbog toga je važna komunikacija, da se što više priča o tome, a prevencija može da bude usmerena na zdravu populaciju, kao i selektivna, na određne grupe ljudi, kod kojih postoje šanse za nastanak mentalnih bolesti. Što pre počnemo da lečimo, to je bolji ishod, rekao je
dr Tamaš Takač, posebno ističući važnost da nakon završenog lečenja, usledi uključivanje osobe u društvene aktivnosti.

 

U realizaciju prvog subotičkog Festivala mentalnog zdravlja se, prema rečima Mladena Ilića iz udruženja „Psihoartist“, uključilo više od 20 učesnika i velik broj volontera.

- Festival donosi jednu novu priču i energiju u Suboticu, pre svega u pogledu značaja razgovora o mentalnom zdravlju, a Subotica je dosta rezervisana kada je reč o ovoj temi, ističe Mladen Ilić.

 

 

 

 

 

Program Festivala mentalnog zdravlja

 

11. oktobar - utorak

 

Mini festival dečje radosti: „Učimo da se družimo“
10 časova / Bizniss centar Galleria / Subotica
Organizator: Dom Zdravlja Subotica - Centar za unapređenje zdravlja i prevenciju bolesti sa polivalentnom patronažom

 

18 časova Onlajn tribina: „Kultura ishrane i mentalno zdravlje“
Prijave na: festival.mentalnogzdravlja@gmail.com
Organizator: Institut za javno zdravlje Vojvodine / Psihološki centar ProAktiva

 

18 časova / Infostud Hub, Korzo 1 pasaž, II sprat / Subotica
Panel diskusija: „Da li je mentalno zdravlje zaposlenih odgovornost poslodavca“
Predavači: Bojana Filipović, psiholog, specijalista za obuke i razvoj i HR biznis partner i Pavle Budinčević, senior menadžer za ljudske resurse, Ametek doo
Nije potrebno prijavljivanje
Organizatori: Infostud grupa i Ametek d.o.o. Subotica

 

20 časova / Dom učenika srednjih škola, Harambašićeva 22 / Subotica
Pozorišna predstava: “Čitaš li lektire?”
Nije potrebno prijavljivanje
Predstava je otvorena za 100 osoba (50 učenika stanara doma i 50 posetilaca)
Organizator: Dom učenika srednjih škola Subotica

 

12. oktobar - sreda

 

12 časova / Savremena galerija, Park Rajhl Ferenca 5 / Subotica
Tribina: "Kultura brige o mentalnom zdravlju odraslih i starih"
Predavači na tribini: Jelena Zimonjić, dipl.socijalni radnik i Dragica Radulović, dipl.socijalni radnik
Organizator: Centar za socijalni rad

 

16 časova / Savremena galerija, Park Rajhl Ferenca 5 / Subotica
Biblioterapijska radionica: „Olvasni a sorok között - Irodalomterápiás műhely“ (Čitanje između redova)
Radionica će biti održana na mađarskom jeziku.
Voditeljka radionice: Emőke Berényi
Prijave na: berenyi.emoke@gmail.com / Ograničen broj posetilaca na 10
Organizator: Udruženje građana Literapia

 

19:30 časova / Dom učenika srednjih škola, Harambašićeva 22 / Subotica
Projekcija filma: “Društvo mrtvih pesnika (Dead poets society)”
Bez prijave / Projekcija je otvorena za 100 osoba (50 učenika stanara doma i 50 posetilaca)
Organizator: Dom učenika srednjih škola Subotica

 

13. oktobar - četvrtak

 

9 časova / Osnovna škola „Ivan Goran Kovačić“, Maksima Gorkog 29 / Subotica
Radionica: "Kultura nenasilne komunikacije"
Radionice će voditi: Sanja Bačlija - psiholog; Svetlana Belančić - psiholog; Larisa Gvozdenović - psiholog; Ivana Meandžija - pedagog; Rada Čelebić - pedagog; Ljiljan Mokan Bogdanović - pedagog; Slađana Ivković Ivandekić - pedagog
Prijave na: sladjaii33@gmail.com / broj mesta ograničen
Organizator: Aktiv stručnih saradnika Subotica

 

16 časova / Savremena galerija, Park Rajhl Ferenca 5 / Subotica
Tribina: „Kultura mentalnog zdravlja starih osoba“
Predavači: dr sc.med. Sanja Šumonja, profesorica strukovnih studija, Vesna Pejić - student i medicinska sestra u Gerontološkom centru Subotica
Nije potrebno prijavljivanje / prostor može da primi do 40 učesnika
Organizator: Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera

 

17 časova / Savremena galerija, Park Rajhl Ferenca 5 / Subotica
Tribina: „Kultura brige o mentalnom zdravlju -antistres tehnike“
Predavač: dr sc.med. Hajnalka Požar - viši predavač
Nije potrebno prijavljivanje / prostor može da primi do 40 učesnika
Organizator: Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera

 

19 časova / Amfiteatar Ekonomskog fakulteta, Segedinski put 9-11 / Subotica
Predavanje: Volontiranje kao izlazak iz zone komfora
Predavači: Stela Nemčev - predsednica Aieseca Subotice, Nikoleta Molnar - potpredsednica marketinga i prodaje, Nikolina Stanić- potpredsednica za ljudske resurse, Aleksa Adamov - potpredsednik za projekte; Mladen Ilić, psihoterapeut i dugogodišnji koordinator volontera
Organizator: AIESEC Subotica

 

14. oktobar - petak

 

13 časova / Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo “Danilo Kiš”, zgrada Jadrana, 1.
Projekcija filma i diskusija nakon filma: Povezivanje tačkica
Organizatori: Dobrila Marković, pravnica; Slavica Ranisavljev Kovačev, psihološkinja; facilitatori/ke - različitih profila sa iskustvom u radnu na temi mentalnog zdravlja
polusprat / Subotica
Nije potrebno prijavljivanje / ograničen broj posetilaca na 50
Organizator: OPENS/Unicef

 

17 časova / Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo “Danilo Kiš”, zgrada Jadrana, 1.
Tribina: “Kultura digitalne brige o mentalnom zdravlju”
Predavači: dr Vesna Barzut, psihološkinja, dr Jasmina Knežević, psihološkinja i dr Jelena Blanuša, psihološkinja
polusprat / Subotica
Nije potrebno prijavljivanje / ograničen broj posetilaca na 50
Organizator: Psihološki centar ProAktiva

 

17 časova / Centar za lični razvoj Spektrum, Sonje Marinković 10/1 / Subotica
Radionica: Transzgenerációs erőforrások mobilizálása–meseterápiás műhely (Povezivanje sa transgeneracijskim izvorima snage)
Radionica na mađarskom jeziku
Voditelji radionice: Ric Denč Tinde, stručni saradnik mentalne higijene, psihodramski psihoterapeut, bajka-terapeut i Karolina Vereš, psiholog i psihodramski psihoterapeut
Prijave na: dencst@gmail.com / ograničen broj posetilaca
Organizator: Centar za lični razvoj Spektrum

 

18 časova / Centar za porodični smeštaj i usvojenje Subotica, Trg Slobode 3/3, Subotica
Predavanje: Briga o mentalnom zdravlju dece i mladih kroz razumevanje traume
Predavač: Tijana Mijailović, psiholog, realizatorka edukativnih programa u CPSU Subotica
Prijave na: tijana55.mijailovic@yahoo.com / ograničen broj posetilaca na 20
Organizator: Centar za porodični smeštaj i usvojenje Subotica

 

15. oktobar - subota

 

8 časova / Daščanska šuma, Subotička peščara
Aktivnost u prirodi: Pešačenjem do (mentalnog) zdravlja
Vodič: Zoran Vukmanov
Nije potrebno prijavljivanje Organizator: Udruženje građana „Poželi želju“

 

16 časova / Fondacija “Danilo Kiš”, zgrada Jadrana, 1. polusprat / Subotica
Radionica: A kollektívista és individualista kultúra kapcsolata a mentális egészséggel (Povezanost kolektivističke i individualističke kulture sa mentalnim zdravljem)
Predavanje će biti održano na mađarskom jeziku.
Predavač: Lidia Hugyik, psihološkinja
Prijave na: hugyik.lidia17@gmail.com / broj mesta ograničen
Organizator: Udruženje građana Psihoartis

 

18 časova / Fondacija “Danilo Kiš”
Psihodramska radionica: "Oslobodite spontanost i kreativnost"
Voditelji radionice: Boris Telečki, psiholog, psihodramski psihoterapeut, zaposlen u Centru za savetovanje i podršku porodici pri Centru za socijalni rad Grada Subotice i Marina Parežanin, pedagog, zaposlena u Centru za decu i mlade sa problemima u ponašanju pri Centru za socijalni rad Grada Subotice
Obavezne prijave na: telecki@gmail.com
Organizator: Centar za socijalni rad Subotica

 

16. oktobar - nedelja

 

16 časova / Fondacija “Danilo Kiš”
Interaktivno predavanje: “Kultura brige o mentalnom zdravlju u školi - pozitivno obrazovanje"
Predavači: dr Mirjana Beara, psihološkinja i dr Gorana Rakić-Bajić, psihološkinja
Organizator: Institut za pozitivnu psihologiju

 

20 časova / Dečje pozorište
Pozorišna predstava: Predstava Kiš teatra - „Bliskost“
U predstavi nastupaju: Željana Rudić, Nemanja Dimić, Ivana Stuparević i Vuksan Burzan - glumci amateri
Organizator: Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo “Danilo Kiš”

 

17. oktobar - ponedeljak

 

17 časova / Fondacija “Danilo Kiš”
Tribina: "Uticaj interneta na mentalno zdravlje dece"
Tribinu drži Nina Davidović, master psiholog, ispred Centra za nestalu i zlostavljanu decu.
Organizator: Centar za nestalu i zlostavljanu decu

 

18. oktobar - utorak

 

16 časova / Osnovna škola „Čaki Lajoš“, Svetosavka 9 / Bačka Topola
Radionica: „Kultura komuniciranja - učimo da asertivno komuniciramo”
Voditelj radionice: Sandra Miles, glavna sestra u okviru polivalentne patronazne službe Doma zdravlja “Dr Janoš Hadži”
Za učenike osnovne škole
Organizator: Dom zdravlja "dr. Janoš Hadži";

 

16 časova/ Fondacija “Danilo Kiš”
Radionica: „Umetnost i mentalno zdravlje“
Voditelji radionice: Marijana Vasilijević, pedagog i integrativni dečiji psihoterapeut; Marijana Temunović sociolog i edukant integrativne art psihoterapije
Prijave na: marijanatemunovic@gmail.com / broj mesta ograničen
Organizator: Centar za lični razvoj Spektrum

 

17 časova / Gradska biblioteka
Predavanje: Počeci psihoterapije u Srbiji - dr Nikola Šugar
Predavač: Jelena Zulević, dipl. master psiholog, psihoterapeut, student doktorskih studija psihologije
Organizator: Psihološka edukacija Eksploratorijum

 

19. oktobar - sreda

 

18 časova/ Fondacija “Danilo Kiš”
Interaktivno predavanje: „Umetnost kontakta”
Prijave na: mladen.psihoartis@gmail.com / ograničen broj posetilaca na 30
Organizator: Udruženje građana Psihoartis

 

20. oktobar - četvrtak

 

10 časova / onlajn
Onlajn predavanje: Mentalnim i fizičkim vežbama do duboke starosti
Voditelj radionice: Irena Đurica, penzionerka
Zoom platforma
Organizator: Crveni Krst Subotica

 

U Dom učenika srednjih škola, Harambašićeva 22, od 10. - 16. oktobra, od 18 do 21 čas, posetioci mogu pogledati stalnu izložbu fotografija: „Zdrave misli - Zdravo telo“

 

B. Balaban

 

____________________________________________________________________________

 

09.10.2022.

 

Udruženje za efektološku podršku i edukaciju TEDEF

 

 

 

 

 

Udruženje je osnovano 2016. godine iz potrebe da se nađe efikasan i efektan način podrške porodicama dece sa smetnjama u razvoju i sa invaliditetom. Udruženje okuplja stručnjake iz više različitih oblasti, različitih grana defektologije i vaspitače. Od osnivanja, pa do danas, prema rečima Borisa Živkova, predstavnika udruženja, pružena je podrška za preko 250 porodica iz Subotice, Bačke Topole, Novog Sada i Beograda, a trenutno je u toku realizacija projekta "Podržimo porodicu", koji se realizuje uz podršku Grada Subotice. Udruženje se nalazi u Subotici u Matije Gupca 14. Radno vreme je od ponedeljka, do petka, od 14 - 19 časova.

 

opširnije - VIDEO

 

B. Balaban

 

____________________________________________________________________________

 

05.10.2022.

 

Deca sa autizmom imaju šansu za razvoj

 

 

Senzorna terapeutkinja, Jelena Đekić, u Nišu vodi centar u kom decu sa teškoćama u razvoju podržava da nauče od najjednostavnijih pokreta do veština sa finom motorikom, da se igraju i da komuniciraju sa okruženjem.

 

 

 

 

Foto: GIZ

 

U Romanijskoj 19 u Nišu nalazi se jedinstven centar senzorne motorike „Senzor gym” iza kog stoji priča o posvećenosti majke i terapeutkinje, Jelene Đekić, koja počinje pre oko dvanest godina, kad je njenom sinu dijagnostikovan autizam.

 

Ova uspešna terapeutkinja kaže da je kroz rad sa sinom učila kako da shvati decu sa autizmom i ravnopravno komunicira sa njima. Priliku da stečene veštine iskoristi tako što će drugoj deci pružati adekvatnu podršku dobila je krajem 2020. godine uz pomoć Nemačkog informativnog centra za migracije, stručno obrazovanje i karijeru (DIMAK) koji radi u okviru globalnih programa Nemačke razvojne saradnje „Migracije za razvoj” i „Migracije i dijaspora” koje u Srbiji sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, kao i partnerske organizacije HELP, koji su joj pomogli da osnuje svoju ordinaciju za terapiju. HELP joj je tada poslao opremu, a DIMAK podržao programom za poslovno savetovanje i mentorstvo. Niš je tako dobio dragocen centar za senzornu motoriku.

“Sad imam diplomu i sve uslove u kojima deca mogu da rade ono što je mom sinu falilo. U početku sam radila samo ja, sad imam i logopeda, nadam se da ću u budućnosti imati i psihologa i defektologa, da deca mogu da na jednom mestu dobiju sve”, kaže terapeutkinja.

 

 

 

 

Jelena radi sa decom kojoj je potrebna fizikalna terapija, koja vežbaju puzanje i prohodavanje, ali joj je akcenat na deci sa smetnjama u razvoju. U proces su, kaže, obavezno uključeni i roditelji jer oni treba da nauče model ponašanja koji treba stalno da praktikuju, ali i da razumeju prioritete.

“Kad radimo neku analizu i postavljamo ciljeve, većina roditelja se vezuje za govor kao nešto što im je najbitnije da dete nauči, a, u suštini, to nije toliko bitno. Dete može da nema verbalni govor, ali da ima neverbalni. Može da ne priča, ali da razume i komunicira. Ako ne ostvaruje ni neverbalnu komunikaciju, onda mora prvo da dođe do toga. Ako je dete senzorno disfunkcionalno – smeta mu nešto na dodir ili mu smetaju zvuci na koje mi ne obraćamo pažnju (recimo prođe kamion, ili zvuk klima uređaja, ventilatora) mora prvo da nauči da to reguliše. Drugo, mora da nauči da se samo oblači, svlači - to je osnovno. Ne možemo od deteta koje ne ume da se obuče da očekujemo da drži olovku i da se sprema za školu. Takođe, dete mora da vas razume, ne može bez toga da govori”, objašnjava.

 

Dodaje da je jako bitno da deca počnu sa terapijama što ranije, jer, kad su mlađa, sve ide mnogo brže.

 

Poručuje da je za rezulate kod dece od pet i više godina potrebno više napora, ali ni tu promene nisu nemoguće. Ukoliko roditelji sarađuju i rade i kod kuće sa decom, rezultati su, navodi, uvek tu.

 

 

 

 

Redakcija Super - info.rs

 

____________________________________________________________________________

 

26.09.2022.

 

Festival ljubavi pokazao inkluziju na delu

 

 

Pod sloganom "Svako dete ima pravo na uspeh i osmeh", u subotu na gradskom trugu održan je peti po redu „Festival ljubavi – inkluzija na delu“, u organizaciji Udruženja građana „Zeleni Subotice“.

 

 

 

 

Prema rečima predsednice Organizacionog odbora Festivala, Mirjane Evetović, "Festival ljubavi" ne traje samo jedan dan, već tokom čitave godine.
- Ovo je nešto što živi svaki dan u našem gradu, kaže ona i dodaje da je veliki uspeh kada dete sa invaliditetom sa svojim vršnjakom iz neke od škola prolazi kroz poligon.
- Videćete kako oni pevaju i nastupaju zajedno. Ne možete da vidite razliku, kaže Mirjana Evetović u izjavi za naš internet portal, a pored dobrobiti koju ova druženja donose deci sa invaliditetom, ona su značajna i sa aspekta socijalizacije zdrave dece u smislu upoznavanja sa nepoznatim i drugačijim, kao i prihvatanja ove različitosti.
- Ovo je sada i edukacija dečice koja nemaju u svojoj blizini neko dete sa poremećajem u razvoju, što je za njih sve strano, ali zato im treba na ovakav, lep način prići i pokazati. U suštini, mi smo druga strana medalje, ali isto tako sijamo, poručuje Mirjana Evetović.

 

Sanja Milošev, članica Organizacionog odbora Festivala, priznala je okupljenima da i pored dobrih namera koje je imala, dugo nije znala kako prići osobama sa invaliditetom. Kako kaže, "strahovala je da ih nesvesno ne povredi, ili nečim ne uvredi", a tek kada se priključila organizovanju „Festivala ljubavi“, prema njenim rečima shvatila je da je jedino potrebno iskreno, od srca, prihvatanje osoba sa invaliditetom.
- Da ih podržimo u onome šta mogu, a mogu zaista puno, tvrdi ona i dodaje da treba da im pomognemo tamo gde nailaze na prepreke.
- Tome su nas naučila deca, iz masovnih i specijalnih škola i ustanova, njih više od hiljadu, koja su sve ove godine bila sa nama. Svojim učešćem na „Festivalu ljubavi“ pokazali su da razlike među vršnjacima ne postoje, a ako ih i ima, onda se one mogu prevazići. Hvala im na ovoj lekciji! - rekla je Sanja Milošev.

 

opširnije - VIDEO

 

B. Balaban

 

____________________________________________________________________________

 

22.09.2022.

 

U subotu na gradskom trgu „Festival ljubavi – inkluzija na delu“

 

 

Peti po redu „Festival ljubavi – inkluzija na delu“, u organizaciji Udruženja građana „Zeleni Subotice“, održaće se u subotu 24. septembra u 15 časova na centralnom gradskom trgu, a ove godine će okupiti učenike iz više subotičkih osnovnih i srednjih škola, udruženja i ustanove.

 

 

 

 

 

Predsednica organizacionog odbora Festivala, Mirjana Evetović, kaže da je ideja o pokretanju ovakve manifestacije nastala pre pet godina, kada su sportski klubovi odbijali rad sa decom sa invaliditetom, pravdajući se nedovoljnom stručnošću.

- Ali za rad sa našom decom ne treba velika stručnost, nego dobra volja i široko srce, kaže Mirjana Evetović i ističe da je to dokazao već prvi festival održan na Paliću, koji je okupio pedesetak učesnika, a deci sa invaliditetom po prvi put pružio priliku da se uključe u rad sportskih organizacija.
- Bilo je vrlo malo klubova, koji su bojažljivo prihvatili rad sa našom decom. Već naredne godine ih je bilo mnogo više, te sa ponosom mogu da kažem da smo probili sve barijere. Našoj deci su danas sva vrata otvorena i mogu reći da je misija Festivala ljubavi uspela, zaključuje Mirjana Evetović, a prema njenim rečima Festival ne traje samo jedan dan, već tokom cele godine. Deca pripremaju nastupe, druže se, treniraju zajedno.
- Kada zdravo dete da ruku detetu sa invaliditetom, da zajedno prođu poligon, ili odigraju kolo, oboje su srećni. To je inkluzija na delu, kaže Evetović.

 

Najavljujući program Festivala, članica organizacionog odbora, Sanja Milošev ističe da će ove godine pored učešća učenika više subotičkih osnovnih i srednjih škola, učestvovati i gosti iz Valjeva, Novog Sada, Stare Moravice, a nastupiće i štićenici Doma za decu sa smetnjma u razvoju „Kolevka".

- „Festival ljubavi“ otvoriće zajednički nastup učenika Školskog centra „Dositej Obradović“ i Politehničke škole. Potom će nastupiti korisnici Doma za decu sa smetnjma u razvoju „Kolevka“, OKUD „Mladost“, porodica Kovač iz Novog Sada, udruženje „Zujalice“, učenici škole „Svetomir Bojanin“, plesni studio „Larisa“, učenici škole „Dositej Obradović“ i „Majšanski put“. Nastupiće i zumba sastav „Zu Su kids“ , dečji crkveni hor „Emanuil“ i folklorna grupa „Kalamajska“ Kulturnog centra „Adi Endre“ iz Stare Moravice. U okviru Festivala učenici OŠ „Matija Gubec“ iz Tavankuta i korisnici Dnevnog centra u Banijskoj ulici, održaće slamarsku radionicu. Izviđači će imati zajedničku radionicu sa članovima Udruženja „Zajedno“, najavljuje Sanja Milošev i poziva sugrađane da posete Festival.
- Pozivamo Subotičane da dođu, da svi zajedno zaplešemo i pošaljemo poruku da u našem gradu inkluzija nije samo reč, već nešto što zaista živi, poručuje Sanja Milošev.

 

U slučaju lošeg vremena „Festival ljubavi – inkluzija na delu“, biće održan u prostorijama OŠ „Sečenji Ištvan“.

 

B. Balaban

 

____________________________________________________________________________

 

20.09.2022.

 

Nova senzorna soba i letnjikovac u okviru Dnevnog boravka "Zvezdice"

 

 

U sklopu Doma za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju „Kolevka“, gde su pri kraju svi radovi na izgradnji i rekonstrukciji objekta, u okviru Dnevnog boravka „Zvezdice“ završena je i opremljena nova senzorna soba i izgrađen letnjikovac za šta je iz gradskog budžeta izdvojeno ukupno 2,4 miliona dinara, od toga 1,7 miliona dinara za senzornu sobu i 700.000 dinara za letnjikovac. Prilikom današnjeg obilaska objekta gradonačelnik Subotice, Stevan Bakić je izjavio da je ponosan na svoje saradnike i obim poslova koji su do sada urađeni kako bi štićenici ove ustanove, kao i zaposleni imali što kvalitetnije uslove.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Posle svih ovih ulaganja mogu slobodno da zaključim da je ova ustanova ne samo u Srbiji, nego u celom regionu na najvišem mogućem nivou i urađena je po najsavremenijim svetskim standardima. Grad je obezbedio i nešto više od deset miliona dinara za funkcionisajne Dnevnog boravka „Zvezdice“, kao i 10,6 miliona dinara za funkcionisanje objekta u Banijskoj ulici, sa jasnom porukom da korisnici ove ustanove nisu sami, da je njihov grad uz njih i u narednim godinama će činiti sve kako bi se obezbedili što bolji uslovi, rekao je gradonačelnik Bakić.

 

Dom za decu ometenu u razvoju „Kolevka“ ima ukupno 162 štićenika. U Dnevnom boravku za odrasle u Banijskoj ulici ima 42 korisnika. Trenutno usluge Dnevnog boravka „Zvezdice“ koristi 27 dece, a nova senzorna soba će po rečima direktora Doma za decu ometenu u razvoju „Kolevka“, Stojana Sokovića, omogućiti da se u stimulišućoj i relaksirajućoj atmosferi podstakne razvoj i koordinacija pokreta i razgovora.

- Senzorna soba predstavlja jedan interaktivni prostor koji služi za razvijanje i podsticanje čula dodira, čula sluha i vida, za decu koja imaju smetnje u senzornoj integraciji. Sve aktivnosti u senzornoj sobi realizuju naši vaspitači i stručni radnici, kaže direktor Doma „Kolevka“ Stojan Soković ističući krajnji cilj, da se osobama sa smetnjama u razvoju pomogne da se na što lakši način povežu sa svojom okolinom i razviju veštine koje im pomažu u tome.

 

opširnije - VIDEO

 

B. Balaban

 

____________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

Subotica Ekonomija, privreda, poljoprivreda, investicije, međunarodna saradnja, IPA programi, Evropski fondovi
Subotica Economy, business opportunity, agriculture, investments, international cooperation, IPA Programming, European Funds
Subotica Wirtschaft, Landwirtschaft, Investitionen, Europäischen Fonds,

Video galerija


PREČICE