Kultura - arhiva

otvoreni univerzitet subotica, eurocinema, art bioskop lifka, fondacija fokus

 


_____________________________________________________________________________

 

 

 

 

Arhiva stranice 2012. i 2013. godina

 

 

Održan Festival „Omladina 2013“

 

 

 

 

 

Subotica, 9. novembra - U Subotici je večeras, u sali MKC „Nepker“, održan Festival „Omladina 2013“. Na finalnoj večeri izvedeno je 18 žanrovski različitih kompozicija, a nagradu međunarodnog stručnog žirija za najbolju kompoziciju osvojila je grupa „Šesto čulo“, iz Mačvanske Mitrovice, sa numerom „Dodole“, čiji je autor pevačica grupe Todora Stojinović. ...dalje

 

________________________________________________________________________________

 

 

Završen Hrizantema festival

 

 

Subotica, 3. novembra - U Art bioskopu proglašenjem pobednika završen je prvi Hrizantema festival horora i fantastike.

 

 

 

 

 

Najbolji strani film prvog Hrizantema festivala je danski film "Be Wilder Beast", a najbolji domaći film je "Priče iz groba" Damira Romanova. Specijalnu nagradu žiri je dodelio španskom filmu "Fist of Jesus", Davida Munjoza i Adriana Kardona.
Publici se najviše dopao španski film "Akrobat".

Prvi Hrizantema festival je okupio poklonike ovog žanra, ali i štovaoce drugih umetničkih izraza koji su u okviru pratećeg programa, između ostalog bili i sudionici začetka ideje nove dimenzije regionalnog povezivanja. Utisci gostiju iz Ljutomera u Sloveniji, predstavnika tamošnje slične filmske smotre, Grossman Film & Wine festival, nagoveštavaju nastavak uspešno započete saradnje.

 

...opširnije - VIDEO

 

________________________________________________________________________________

 

 

02.11.2013.

 

 

Treći dan Hrizantema festivala

 

 

 

 

 

Treće veče Hrizantema festivala u okviru pratećeg programa u foajeu Art bioskopa, započelo je izložbom fotografija Photo Walkers Subotica, pod nazivom "Magla", a ljubitelji fantastike i horora imali su priliku pogledati preostalih 11 filmova takmičarskog programa i glasati za najbolja ostvarenja. Sabolč Tolnai se još jednom predstavio publici, ovog puta kao scenarista i režiser filma "Vrata večnosti", koji je prikazan van konkurencije, posvećen Kenu Raselu, a snimljen je povodom 20 godina postojanja Festivala evropskog filma Palić. U okviru takmičarskog programa izuzetno prihvaćena od strane publike je horor parodija Damira Romanova "Puls", sa Vesnom Trivalić i Milošem Bikovićem.

Za poslednji dan festivala, 3. novembra u okviru glavnog programa planirana je dodela nagrada, kojoj sa početkom u 17:30 prethodi koktel parti “Bal vampira” povodom zatvaranja festivala. U okviru pratećeg programa u knjižari Plato od 17 časova počinje tribina o hororu, koju će održati spisateljica Andrea Baskin.

U Klubu Haustor od 22 časa nastupiće Miloš Radović (klarinet): Krzysztof Penderecki - Prelude for Clarinet Solo Adam Radetić (saksofon): Nagy Némedi Emma, a od 23 časa The Selters (Bogar Horvat – klarinet, Vladimir Todorović – gitara, Vladimir Knežević – gitara.

 

...opširnije - VIDEO

 

________________________________________________________________________________

 

 

Drugi festivalski dan Hrizanteme

 

 

Subotica, 1. novembra - Izložbom slika Vase Vujovića otvoren renovirani prostor stare biletarnice nekadašnjeg bioskopa Lifka. Počeo takmičarski program.

 

 

 

 

 

U prostoru nekadašnje biletarnice starog bioskopa Lifka, mladi talentovani polaznik umetničke radionice Medijala, Vaso Vujović predstavio je publici svoje radove. Nekoliko izloženih portreta savršeno uklopljenih u svojevrsni performans "začinjen" hrizantemama, kao zaštitnim znakom festivala, svećama i vinom, primamilo je publiku u prostor koji je otvoren za neka nova imena budućih mladih talenata koji će se osmeliti da u ovom ambijentu javnosti predstave svoje stvaralaštvo.

Takmičarski program je započeo projekcijom kanadskog filma "Tengri" rediteljke Alisi Telengut, što je prvi od ukupno dvanaest kratkih filmova planiranih za večeras. I pored dodatno obezbeđenih mesta, tražilo se još sedište više, a pored adrenalinske doze ponuđene večerašnjim projekcijama, počelo je i glasanje publike koje za troje najsrećnijih može obezbediti nagrade. Ulaz je besplatan za sve projekcije i bogate prateće sadržaje Hrizantema festivala, koji već sutra nudi nove atrakcije. Od 19 časova u Art bioskopu biće otvorena izložba fotografija PhotoWalkers Subotica, koja nosi naziv „Magla“.
U klubu Haustor od 22 časa nastupiće Adam Radetić (saksofon): Etienne Rolin - Aphorismes for Solo Alto Saxophone.
Od 22:30 u klubu Studio 11 (Zagrebačka 11) biće otvorena izložba skulptura Arpada Slančika. Lucy von Schalamasell – horror moshup (izbor klipova iz horror produkcije) takođe je deo sutrašnjeg programa Hrizantema festivala. U muzičkom delu učešće ima i Live Act - Secret Man (Subotica) i DJ Act.

 

...opširnije - VIDEO

 

__________________________________________________________________________________

 

 

Otvoren Hrizantema festival / VIDEO

 

 

Subotica, 31. oktobra - U Art bioskopu Aleksandar Lifka svečano je otvoren Hrizantema festival, koji će u okviru takmičarskog programa ljubiteljima fantastike i horor tematike, prikazati 23 filma čiji autori dolaze iz 15 zemalja.

 

 

 

 

 

Prve festivalske večeri prikazan je film Stipana Milodanovića "Grobonačelnikove zombike", a potom animirani horor filmovi. U okviru programa festivala Hrizantema, u Pozorištu Kostolanji Deže odigrana je predstava Tolnai Sabolča "Živela ljubav".
Među gostima festivala je i Slobodan Šijan proslavljen po kultnim filmovima "Maratonci trče počasni krug" , "Ko to tamo peva" i "Davitelj protiv davitelja", a Noć veštica je kaže Šijan pravo vreme za početak jednog ovakvog festivala, čija tematika ima svoju publiku.
Takmičarski program započinje sutra, 1. novembra projekcijom kanadskog filma "Tengri", zatim "Ocho" (Španija), "Priče iz groba" (Srbija), Heaven & Hell (Španija), "The Acrobat" (Španija), Fist of Jesus (Španija), Dystopia (Velika Britanija), Second wind (Rusija), Pozdrav iz Beograda (Srbija), Someone for dinner (Mađarska), Encosto (Brazil) i Horizonte (Španija).

 

__________________________________________________________________________________

 

 

Hrizantema festival

 

 

 

 

 

Art bioskop Aleksandar Lifka, kao pokretač i organizator Hrizantema festivala će u okviru četiri festivalska dana kako bioskopskoj publici, ljubiteljima horora, tako i ostalim sugrađanima, pružiti zanimljive prateće sadržaje kojima je tematika Noć veštica, a sve u znaku hrizanteme, cveta koji se vezuje za vremensku odrednicu poslednjeg dana oktobra i prve dane novembra.

 

 

Zašto horor film?

 

 

Tri su ključna razloga zbog kojih smo odlučili da budući festival u organizaciji Art bioskopa „Aleksandar Lifka“ žanrovski opredelimo za horror & fantasy filmove.

1. Bela Lugoši – glumac mađarskog porekla, koji je postao svetski poznat ulogom grofa Drakule, jedno vreme je u mladosti igrao i u subotičkom pozorištu. Devojačko prezime njegove majke je Vojnić, a Vojnići su bili jedna od najbogatijih i najuticajnijih plemićkih porodica u Subotici.
2. Genius loci – Subotica je grad poznat po svojoj građevinskoj baštini u stilu secesije, ali i po neslavnom rekordu u samoubistvima i depresiji kao endemskoj bolesti. Ta posebna atmosfera ravničarske melanholije, potisnutog gneva i očaja, kao i porodičnih tajni skrivenih iza masivnih zidova najamnih palata, bude u ljudima finu jezu, posebno u kasnu jesen kada ceo krajolik postaje siv, blatnjav i ubistveno jednoličan. Subotički „horor vakui“ prisutan je i u delima najvećih književnika Subotice, kao što su Deže Kostolanji i genijalni samoubica Geza Čat.
3. Noć veštica – Specifičnost grada Subotice predstavlja i etnički i konfesionalno različito stanovništvo, što često otežava, posebno mlađoj populaciji, međusobnu komunikaciju i nalaženje zajedničkih imenitelja. Jedna od posledica je i da se razumljivi omladinski bunt ispoljava i praznovanjem sve popularnije „ Noći veštica“ (Halloween) koja pada neposredno pre katoličkog praznika Svih svetih i pravoslavnih Zadušnica. S obzirom da se već godinama po gradu organizuju u klubovima „noći pod maskama“ povodom Noći veštica, naša ideja je da omladini ponudimo vizuelno-estetski obogaćen program kalendarski vezan za tradicionalne dane htonskih praznovanja.


 

 

Misija Art bioskopa

 

 

Art bioskop „Aleksandar Lifka“ je ustanova kulture koju je osnovala lokalna samouprava grada 2006. godine s ciljem da se sačuva najstariji stalni bioskop u regionu, kao i uspomena na pionira kinematografije Aleksandra Lifku.
S obzirom da je ova mala ustanova izvršila svoju prvobitnu misiju, a to je vraćanje publike u bioskop (2012. godine zabeležili smo više od 18.000 posetilaca), vreme je da proširimo svoju delatnost i specifičnim programom po kojem ćemo postati prepoznatljivi u našoj državi, ali i u širem okruženju. U tom smislu pokrenute su dve radionice za omladinu – glumačka i filmska – koje rade u okviru bioskopa i pripremaju učesnike za kreativni, a ne samo konzumentski pristup filmu.
Savremena tehnologija je omogućila da snimanje kratkih igranih, animiranih i dokumentarnih filmova postane sve pristupačnije, a time se otvorio prostor da se kreiranjem filma bave i tzv. laici. Naša ideja je da Hrizantema festival pokrene stvaranje kratkih filmskih formi koji će bitno uticati i na savremenu umetničku produkciju u gradu, s obzirom da za to postoje svi preduslovi u smislu filmski edukovane publike, profesionalnih filmskih stvaralaca (subotički reditelji Sabolč Tolnai, Rajko Ljubić, Branko Ištvančić, Zoltan Šifliš, Andrej Boka itd.), četiri lokalne televizije, tri mesta sa redovnom projekcijom filmova i kao najvažnije, mladi i ambiciozni budući stvaraoci.
Zbog geografskog pololožaja i etničkog sastava Subotice, festival od prvog trenutka planira da postane regionalonog karaktera, s obzirom da mnogi od učesnika već imaju kulturne veze sa Mađarskom i Hrvatskom.


 

Detaljan program Hrizantema festivala

 

 

Vreme trajanja festivala je 4 dana. Konceptom je predviđeno da se, osim u prostoru bioskopa, festival održava na još nekoliko lokacija kao što su pozorište, umetnička radionica, muzički klub i javni ugostiteljski objekti.
Festivala ima svoj logo, dizajn nagrada kao i ostalu marketinšku strategiju. Povezujući Belu Lugošija i Aleksandra Lifku sa Hrizantema festivalom stvorićemo prepoznatljiv brend koji može da izraste u jedan od kulturnih toponima grada Subotice.


GLAVNI PROGRAM

1. dan - četvrtak 31. oktobar 2013.
Omaž program „Od Hičkoka do Linča“ izbor iz horor klasika (Art bioskop)
2. dan – petak 1 .novembar 2013.
Takmičarski program horror & fantasy filmova (Art bioskop)
3. dan - subota 2. novembar 2013.
Horor animirani filmovi (Art bioskop)
4. dan - nedelja 3. novembar 2013.
Dodeljivanje nagrada i plaketa (Art bioskop)


 

PRATEĆI PROGRAM

1. dan - četvrtak 31. oktobar 2013.
Revijalni deo sa maskenbalom za Noć veštica (kafići-klubovi Code, Grunf, itd.)
Izrada horor maski uz mentorstvo Miroslava Lakobrije (Umetnička radionica Medijala)

2. dan – petak 1 .novembar 2013.
Koncert subotičkog gotik-dum benda „Nevergeen“ (Klub Mladost)

3. dan - subota 2. novembar 2013.
Izložba fotografija PhotoWalkers Subotica „Magla“
Koncerti i izložbe (Studio 11)

4. dan - nedelja 3. Novembar 2013.
Predstava „Živela ljubav“ reditelja Sabolča Tolnaija (Pozorište D.K.)
„Misty Moon“ – izložba horor stripova i crteža (Omladinski klub Skladište)

1-4. dan kratke izvedbe klasične muzike, Electe i Muzička škola (Klub umetnika Haustor)

1-4. dan „Avenija hrizantema“
Štandovi sa hrizantemama i ostalim parafernalijama vezanim za festival (sveća, hrizantema rađenih origami tehnikom, maski, nakita itd.) Dvorište...

 

...opširnije - VIDEO

 

__________________________________________________________________________________

 

 

Zlatni toranj filmu Borgman

 

 

Palić, 19. jula - Međunarodni žiri jubilarnog 20. Festivala evropskog filma Palić 2013, nagradu Zlatni toranj dodelio je holandskom filmu Borgman u režiji Aleksa van Varmerdama.

 

 

 

 

 

"Moćan, hrabar i jedinstven film, predivno režiran, sa neočekivanim i nadrealnim obrtom, koji stav protiv establišmenta upućuje na društvo koje nas ostavlja u želji da odgovorimo na ono što ne može da se odgovori", stoji u obrazloženju jednoglasne odluke žirija.
Dobitnik Palićkog tornja za najbolju režiju je Tudor Đurđiju za rumunski film “O puževima i ljudima”. Žiri kojim je predsedavao reditelj Srđan Dragojević dodelio je Specijalno priznanje glumcu Andžeju Čiri za ulogu u poljskom filmu “U ime…” u režiji Malgožate Šumovske.

Međunarodni žiri kritike takmičarskog programa Paralele i sudari, nagradu za najbolji film jednoglasno je dodelio turskom filmu “Hladnoća”, u režiji Ugura Jusela.
Specijalno priznanje biće dodeljeno ruskom filmu “Hoću ja”, u režiji Alekseja Balabanova .Na predlog žirija, nagradu „Sejfi Teoman”, za najprovokativniji i najhrabriji prvi ili drugi film, Bord festivala dodelio je finskom filmu „Otvori mi se” u režiji Simoa Halinena.

 

...opširnije VIDEO

 

__________________________________________________________________________________

 

 

19.07.2013.

 

 

Program "Nedelja na selu" (A Sunday in the Country) - VIDEO

 

 

 

 

 

Evropska filmska akademija (EFA) odlučila je da ove godine susrete filmskih stvaralaca iz cele Evrope poznate kao „A Sunday in the Country“ organizuje u saradnji sa Festivalom evropskog filma Palić, a jedan od prisutnih biće i čuveni irski reditelj Džim Šeridan.U okviru ovih susreta deset mladih filmskih talenata iz cele Evrope imaće priliku da se na Paliću susretnu sa uspešnim stvaraocima i članovima Evropske filmske akademije tokom jednog vikenda.


Kao jedan od članova EFA, a u okviru okupljanja “A Sunday in the Country”, Džim Šeridan će boraviti na Paliću od 17. do 22. jula. Osim njega, na ovoj neformalnoj konferenciji učestvovaće i Marion Doring, direktorka Evropske filmske akademije, Nikolaj Nikitin selektor Glavnog takmičarskog programa FEF Palić, Kristofer Lepark direktor programa Kanskog festivala, a domaćin će biti reditelj Stefan Arsenijević.
Prethodnih godina ovakva okupljanja dešavala su se u Italiji, Austriji, Španiji, Poljskoj, Švedskoj, Hrvatskoj, Izraelu, na Islandu, Malti, Kipru i Indiji. Ove godine Festival evropskog filma Palić biće domaćin ovom druženju koje predstavlja idealnu priliku da se filmski stvaraoci nađu na istom mestu razmenjujući profesionalna i lična iskustva.

 

__________________________________________________________________________________

 

 

19.07.2013.

 

 

Šeridan i Doring o evropskom filmu


 

 

 

 

 

Evropski film obuhvata veoma različite nacionalnosti i kulture, tako da je dosta teško da neki film bude razumljiv van svoje sredine. Autor može da izazove empatiju među gledaocima iz svog kruga, ali je teže sa strancima. Zato treba raditi na likovima, da budu psihološki duboki kako bi bili razumljivi i ljudima drugačijeg okruženja.

Šeridan je pohvalio rad EFA koja pomaže umetnicima u vreme dominacije "popkorn" filmova, ali je primetio da je u Evropskoj uniji, koja nema jedinstvenu politiku ni u ekonomkom domenu, zajednička kulturna politika - nemoguća misija.

- Tamo odakle ja dolazim film se ne tretira baš ozbiljno, pozorište i književnost se cene, a za filmadžije kažu - čudni ljudi koji prave čudnu umetnost. Ne verujem da ćemo film ikada uvesti u mejnstrim kulturu. Možda je to bilo moguće u doba Felinija i Bergmana, a sada ljudi neće da idu u bioskop da gledaju drame. Producenti se koncentrišu na lake note, a sa novim distribucionim sistemom svaki tinejdžer može na kompjuteru besplatno da gleda šta hoće. To je loše, ali smatram da treba naći način ne da se borimo, nego da odgovorimo na izazove modernog doba, kaže Šeridan.

Direktorka Evropske filmske akademije Marion Doring je istakla da je film najbolji ambasador za predstavljanje emocionalne strane Evrope.
- Govorimo gotovo isključivo o politici i ekonomiji, a mislim da nam je dužnost da snimamo i prikazujemo što više filmova iz različitih zemalja, jer oni govore o našim komšijama. Treba da se upoznamo, to je veoma važno i ako to ne učinimo gubimo izuzetno dobre mogućšnosti za našu dobru i mirnu zajedničku budućnost, izjavila je direktorka EFA.

 

...opširnije - VIDEO

 

__________________________________________________________________________________

 

 

19.07.2013.

 

 

POST FESTUM

 

 

 

 

 

Radoslav Zelenović, direktor Fetivala: Možemo da iskažemo naše zadovoljstvo kako je Festival ove godine izgledao. Najvažnije je da smo ispunili sve ono što smo pre početka Festivala obećali.
Blažo Perović direktor Otvorenog univerziteta Subotica, izvršnog producenta Festivala: Bez obzira kako vrednovali društvenu i kulturnu stvarnost naše države, izvesno je da ovaj festival zna kuda ide i ne zapada u stranputice. Prioritet u narednom periodu će biti da nadležne u državi i sektoru kulture osvestimo, jer je Festival evropskog filma Palić kulturni projekt koji zaslužuje status najprestižnije srpske kulturne manifestacije. Taj status ne tražimo na osnovu onog što sada jesmo, već i na osnovu onog što možemo i treba da budemo.

 

...opširnije - VIDEO

 

_________________________________________________________________________________

 

 

Filmom "Aluna" otvoren program Eko doksa

 

 

 

 

 

Subotica, 15. jula - Program Eko doks-a započet je sinoć u Art bioskopu Lifka britanskim filmom “Aluna” u režiji Alana Ereira.1990-te BBC-jev dokumentarac skrenuo je pažnju celog sveta na daleki narod Južne Amerike Koge iz Kolumbije koji su bili odlučni u tome da nas upozore na ekološke opasnosti po planetu Zemlju. Sada, nakon dve decenije, uvereni da je njihova poruka zanemarena, nova generacija Koga još jednom izlazi u svet sa mnogo konkretnijim upozorenjem u vezi sa budućnošću naše planete. ...dalje

 

izvor: RTV Yueco

 

__________________________________________________________________________________

 

 

Otvoren 20. Festival evropskog filma na Paliću


 

 

Palić, 13. jul - Proslavljeni ruski režiser i glumac Nikita Mihalkov otvorio je večeras na Letnjoj pozornici jubilarni 20.Festival evropskog filma.

 

 

 

 

 

Mihalkov je uz jednog od najvećih domaćih filmskih stvaralaca Emira Kusturicu ovogodišnji dobitnik prestižne nagrade „Aleksandar Lifka“ za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji, koju je laureatima Mihalkovu i Kusturici uručio direktor Festivala Radoslav Zelenović koji je ovom prilikom istakao doprinos ovogodišnjih laureata kako na planu domaće, tako i evropske kinematografije, a od vremena projekcije Kusturičinog filma u Kanu ( "Otac na službenom putu") naša kinematografija se gleda drugim očima, rekao je Zelenović.
I pored informatičke revolucije, "35-ce" koju je zamenio video, u stvari se nije ništa desilo, rekao je Kusturica.
- Kako god okreneš, moraš da imaš ideju. Po mom dubokom uverenju, da bi napravio veiki globalni hit, ne smeš biti pametan. Utoliko su festivali kao što je ovaj postali sigurne kuće za dobre filmove, smatra Kusturica.
Nikita Mihalkov je primivši nagradu priznao publici koliko je vremena proveo putujući od Nižnjeg Novgoroda do Palića, što objašnjava koliko voli Srbiju.

Svečana ceremonija otvaranja Festivala započela je projekcijom kratkog filma „Vrata večnosti“ (The Gate of Eternity) snimljenog povodom 20 godina postojanja Festivala. Film je režirao Szabolcs Tolnai koji je napisao i scenario. Muziku potpisuje Dragan Đurić, a za montažu i animaciju bio je zadužen Darko Maletin.
Za izuzetan doprinos razvoju i promociji Festivala u prethodnih dvadeset godina koje zaslužnim ličnostima dodeljuje Grad Subotica, plakete je uručio gradonačelnik Subotice Modest Dulić. On se osvrnuo na proteklih deset godina od kada je odlukom da se Festival fokusira isključivo na evropski film, posetiocima i javnosti omogućeno da steknu uvid u to kako vrhunski autori vide Evropu današnjice i vreme u kome živimo.
- Na ovom platnu iza mene prikazani su brojni filmovi neprocenjivog kvaliteta i značaja, koji su prikazani ovde i više nigde i nikad u našoj zemlji, rekao je Dulić, a pohvalio je ideju organizatora da formiranjem bioskopa evropskog filma "Eurosinema", evropskom filmu omogući prisustvo u bioskopu tokom svih dana u godini, a Suboticu postavi na mapu gradova koji imaju bioskop evropskog filma.
U ime nagrađenih zahvalila se glumica i članica Saveta festivala Mira Banjac koja je tom prilikom rekla da iako živimo u teškom i siromašnom vremenu, nećemo dozvoliti da samo kultura bude mera tog siromaštva.
- Najveće siromaštvo je siromaštvo duha jednog naroda, rekla je Mira Banjac.
Pokrajinski sekretar za kulturu Slaviša Grujić je ispred sekretarijata kao jednog od pokrovitelja Festivala ocenio da 20 godina trajanja Festivala koji je nastao i opstao u najteže moguće vreme, dokazuju njegov kvalitet.

- On je pratio probleme u našoj zemlji i kinematografiji, ali i velike uspone i pobede u našoj kinematografiji. I sada je bilo muka, ali će festival biti fantastičan. Dokaz tome je prisustvo Mihalkova i Kusturice, rekao je Grujić.

Ministar kulture Bratislav Petković se osvrnuo na period kada je od malih i nepretencioznih Palićkih filmskih večeri, u teškim vremenima izlolacije, ova manifestacija izrasla u važnu tačku na mapi evropskih filmskih festivala i uspeh nije izostao.
- Danas je ovaj festival jedan od najznačajnijih u regionu i jedan od retkih sa 100 odsto evropskim programom, a Subotica i Palić svake godine dokazuju da su predvodnici evropske ideje u celoj zemlji, rekao je Petković.

 

...opširnije - VIDEO

 

___________________________________________________________________________________

 

 

10.07.2013.


 

Nikita Mihalkov otvara 20. Festival evropskog filma Palić


 

 

 

 

 

Dvadeseto jubilarno izdanje Festivala evropskog filma Palić svečano će otvoriti u subotu, 13. jula, na Letnjoj pozornici na Paliću proslavljeni ruski režiser i glumac Nikita Mihalkov, koji je uz jednog od najvećih domaćih filmskih stvaralaca Emira Kusturicu ovogodišnji dobitnik prestižne nagrade „Aleksandar Lifka“.

Ovom prilikom laureatima Mihalkovu i Kuturici biće dodeljena nagrada „Aleksandar Lifka“ koju Festival dodeljuje za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji. Nagrade će uručiti direktor Festivala Radoslav Zelenović.

Na početku svečane ceremonije od 21h biće prikazan kratki film „Vrata večnosti“ (The Fate of Eternity) snimljen povodom 20. godina postojanja Festivala. Film je režirao Szabolcs Tolnai koji je napisao i scenario, muziku potpisuje Dragan Đurić, a za montažu i animaciju bio je zadužen Darko Maletin.

 

___________________________________________________________________________________

 

 

10.07.2013.

 

 

Radionice u okviru Summer3p festivala

 

 

 

 

 

Na 11. Summer3p festivalu, koji će se održati od 18. do 21. jula na na Termalnim bazenima i Muškom štrandu na Paliću, pored odličnog muzičkog
programa pripremljen je i bogat radioničarski program, kao i nekoliko društveno-odgovornih kampanja koje se iz godine u godinu dešavaju tokom
Festivala.

Organizatori Summer3p festivala su se trudili da i ove godine zadovolje najrazličitija interesovanja posetilaca organizujući brojne radionice:
likovnu, audio, vizuelnu, ekološku i radionicu reciklaže, ali i različite sportske aktivnosti.

Audio radionica će pokušati da ekološke teme približi kroz nove tehnologije, modernim i inovantnim neformalnim oblicima obrazovanja. One
će obuhvatati muzičke, ornitološke i multimedijalne radionice sa temom zvukova ptica. Tu će se stvarati kompozicije kroz interakciju umetnika i
ornitologa u cilju komponovanja ekološko angažovane savremene muzike na multidisciplinaran način. Ova radionica deo je projekta „Zvuk ptica” koji
predstavlja spoj kreativnih radionica i ekološko angažovane umetnosti, a vodiće ga mr Jasna Jovićević ispred Udruženja građana “Artrust” sa
mnogobrojnim gostima.

 

___________________________________________________________________________________

 

 

Koncert Kulturnog centra Arija

 

 

Kulturni centar Arija će u nedelju, 7. jula na palićkoj Letnjoj pozornici održati koncert pod nazivom "Najlepša arija moje mladosti u kolu". Koncert počinje u 20 časova i 30 minuta, a cena ulaznice je 300 dinara.

 

___________________________________________________________________________________

 

 

XI Summer3p festival

 

 

Spremite se za veliku žurku u nesvakidašnjem ambijentu „gigantskog džakuzija“ - ovako je poznati engleski časopis Guardian nazvao Summer3p festival!

 

 

 

 

 

Ovogodišnje jedanaesto izdanje Summer3p festivala održaće se od 18. do 21. jula na Termalnim bazenima i Muškom štrandu na Paliću, a očekuje vas
odlična plesna muzika različlite provinijencije, ali i društveno-odgovorne kampanje i akcije koje su neodvojivi deo ovog festivala. Od ukupno 20 imena koja će se naći na listi ovogodišnjeg Summer3p festivala pored domaće podrške nastupiće i poznata DJ imena iz Nemačke,
Grčke i Mađarske.

Nastupiće između ostalih Alex Niggemann - daroviti DJ i vlasnik izdavačke kuće Soulfooled iz Berlina, James Cole – DJ, osnivač i glavni urednik
jedinog magazina elektronske muzike u Mađarskoj - Hungarian DJ Magazin (MDJ); takođe iz Mađarske na Summer3p dolazi odlični DJ Kid Panel, a svoj
set imaće i Pale Penguine - jedna od ključnih figura grčke elektronske scene.

 

___________________________________________________________________________________

 

 

Igor i Ivan Buharov dobitnici nagrade „Erste Underground Spirit“ 20. Festivala evropskog filma Palić

 

 

Ovogodišnji dobitnici nagrade “Erste Underground Spirit”, koja se dodeljuje za izuzetan rad na polju nezavisnog filma i jedinstvenu autorsku poetiku izgrađenu van glavnih tokova filmske industrije, su Igor i Ivan Buharov, autorski duo iz Mađarske.

 

 

 

 

 

Braća Buharov, Igor (Kornel Silađi / Szilágyi Kornél) i Ivan (Nandor Heveši / Hevesi Nándor), zajedno rade preko petnaest godina snimajući nezavisne kratke, eksperimentalne, igrane i dokumentarne filmove. Svojim jedinstvenim izrazom obišli su mnoge festivale širom sveta osvajajući publiku jednostavnim, apsurdnim pričama o čudnim junacima i njihovim životima. Kombinujući razne filmske tehnike Buharovi stvaraju snolike vanprostorne i vanvremenske priče. Prvim dugometražnim igranim filmom “Usporeno ogledalo“ (Lassú Tükör, 2007) osvajaju nagrade na festivalu “Mediawave” i na mađarskom Nacionalnom filmskom festivalu. Poslednje ostvarenje „Bez kormila“ (Kormányeltörésben, 2011) inspirisan je istoimenom poemom Ištvana Domokoša (Domokos István).

Pored filma, ovaj dvojac je radio i muziku za nekoliko filmova, ali i nezavisne muzičke projekte. Njihov rad uvek je na granici primenjene i filmske umetnosti. Zajedno sa Vasilom Kroatom (Vasile Croat) i Ištvanom Njolcašom (Nyolczas István) osnivaju grupu “Multiartist” koja je radila audio-vizuelne performanse, različite događaje, akcije, izložbe, koncerte, multimedijalne projekte. Takođe se bave i komponovanjem muzike za svoje filmove, a 1998. Godine su osnovali i svoj bend Pop Ivan čiju muziku opisuju kao “mešavinu stilova i atmosfera” (latino ritmovi sa elementima modernog džeza i savremenih kompozicija). Album “Hospital Hungary”, sa kojim su debitovali, izdat je 2001. godine, nakon kojeg je usledio još jedan, kao i brojni koncerti po Evropi.


Nagrada “Erste Underground Spirit” Igoru i Ivanu Buharovu biće uručena na Letnjoj pozornici tokom Festivala evropskog filma Palić.

Retrospektiva najznačajnijih filmova Igora i Ivana Buharova biće prikazana u toku Festivala evropskog filma Palić u okviru selekcije Omaž program posvećen dobitniku nagrade „Erste Underground Spirit“.

Da podsetimo, nagrada “Underground Spirit” je ustanovljena 2008. godine. Dosadašnji dobitnici su francuski pank-pesnik i sineasta F.J. Osanž (F.J. Ossang), nemački reditelj Uli M. Šipel (Uli M. Schueppel), kultni nosilac Crnog talasa u SFRJ Želimir Žilnik, švedski dvojac Ola Simonson (Ola Simonsson) i Johanes Stjarne Nilson (Johannes Stjarne Nilson) i škotski reditelj norveškog porekla Jern Utkilen (Joern Utkilen).


Dvadeseto izdanje Festivala evropskog filma Palić, jednog od najznačajnijih filmskih festivala u regionu, održaće se od 13. do 19. jula 2013. godine na više lokacija kraj jezera Palić i u Subotici.

Jubilej će biti obeležen nizom programa, uključujući selekciju Palićki pobednici, monografiju „Dodir večnosti“ o dobitnicima prestižne nagrade „Aleksandar Lifka“, izložbe, debate... i, naravno, najviše gostiju do sada iz cele Evrope.

Najbolje evropske filmove u Glavnom takmičarskom programu i ove godine gledaćete na nestvarnoj Letnjoj pozornici, koja se nalazi u centru rustičnog parka kraj Palićkog jezera i važi za jedan od najlepših bioskopa na otvorenom u celoj Srbiji.

Festivalski program čini 11 filmskih selekcija: Glavni takmičarski program, Paralele i sudari, Mladi duh Evrope, Omaž program za dobitnike nagrade “Aleksandar Lifka”, Omaž program posvećen dobitniku nagrade “Erste Underground Spirit”, Novi turski film, Novi mađarski film, Evropa i hrišćanstvo, Ekološki dokumentarci, Palićki pobednici i Dečji program.

 

___________________________________________________________________________________

 

 

Završen XX Međunarodni festival Pozorišta za decu

 

 

 

 

 

Subotica, 25. maja - Žiri 20. Međunarodnog festivala pozorišta za decu u sastavu: Žak Trido, generalni sekretar Unime (Međunarodnog udruženja lutkara) (Kanada) – predsednik, prof. dr Siniša Jelušić, (Crna Gora), David Burman, reditelj (Rusija), mr Predrag Bjelošević, književnik (Republika Srpska, Bosna i Hercegovina) i mr Miroslav Radonjić, teatrolog (Srbija) – u zvaničnoj konkurenciji u izvođenju 20 teatara iz 14 zemalja sveta jednoglasno je doneo sledeće odluke:

1. Specijalna nagrada za originalnost i fantaziju dodeljuje se:

PREDSTAVI "BESKRAJNI SNOVI", autora i reditelja Bonja Lungova, u izvođenju Pozorišta za decu u mlade iz Skoplja, MAKEDONIJA;

2. Specijalna nagrada za lutkarski pozorišni eksperiment dodeljuje se:

JUKI PAPET VORKS, autorke i rediteljke Juki Kudo, iz Kamakure, JAPAN;

3. Specijalna nagrada za negovanje tradicije i ritualnog teatra dodeljuje se:

DRŽAVNOM POZORIŠTU LUTAKA, reditelja Erdenija Žalcanova, iz Ulan-Udea, RUSIJA za predstavu "POD VEČNIM SVETLOM KUMALANA";

4. Pet ravnopravnih nagrada za glumačko/animatorsko majstorstvo dodeljuju se:

1) LAURI BARTOLOMEJ za ulogu u predstavi ONA SPAVA, autorke i rediteljke Laure Bartolomej i izvođenju Pozorišta lutaka "La kapra balerina" iz Akvapendentea, ITALIJA;

2) MARUŠI MAJER za ulogu u predstavi ZVEZDICA SPAVALICA, Frana Milčinskog-Ježeka, u režiji Roberta Valtla i izvođenju Mini teatra iz Ljubljane, SLOVENIJA;

3) LARISI MIKULIČ za uloge u predstavi PIKOVA DAMA, A. S. Puškina i P. I. Čajkovskog u režiji Olega Žjugžde i izvođenju Grodnenskog oblasnog pozorišta lutaka iz Grodna, BELORUSIJA;

4) ALEKSANDRU JENDŽEJEVSKOM za uloge u predstavi PIKOVA DAMA, A. S. Puškina i P. I. Čajkovskog u režiji Olega Žjugžde i izvođenju Grodnenskog oblasnog pozorišta lutaka iz Grodna, BELORUSIJA;

5) KOLEKTIVNA GLUMAČKA NAGRADA ANSAMBLU predstave MUVICA ZUJALICA autora i reditelja Aleksandra Ankudinova u izvođenju Pozorišta lutaka i glumaca "Skomoroh" iz Tomska, RUSIJA;

5. Nagrada za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka dodeljuje se:

EVI FARKAŠOVOJ za najbolje tehnološko rešenje lutaka u predstavi BAJKA O VITEZU BEZ KONJA Marte Gušnjovske u režiji Jaroslava Antonjuka i izvođenju Pozorišta mladih iz Novog Sada, SRBIJA;

6. Nagrada za najbolju originalnu muziku dodeljuje se:

PETERU KUSU za muziku u predstavi LUDA ŠUMA! autora i reditelja Petera Kusa, u izvođenju Pozorišta "Glej" iz Ljubljane, SLOVENIJA i Dječijeg kazališta "Dubrava" iz Zagreba, HRVATSKA;

7. Nagrada za najbolju scenografiju dodeljuje se:

GAEL BUŠERI za scenografiju u predstavi RIBA RIBOLOVAC, autora Gael Bušeri i Sare Darno, u režiji Gael Bušeri i izvođenju Teatra "Luten" iz Balme, FRANCUSKA;

8. Nagrada za najbolju režiju dodeljuje se:

OLEGU ŽJUGŽDI za režiju predstave PIKOVA DAMA A. S. Puškina i P. I. Čajkovskog i izvođenju Grodnenskog oblasnog pozorišta lutaka iz Grodna, BELORUSIJA;


9. GRAND PRIX Festivala za najbolju predstavu u celini dodeljuje se:

PREDSTAVI KARMEN u dramatizaciji i režiji Borisa Konstantinova i izvođenju Vologdskog pozorišta lutaka "Teremok" iz Vologde, RUSIJA.

20. MEĐUNARODNI FESTIVAL POZORIŠTA ZA DECU U SUBOTICI, posebno je ovogodišnjom selekcijom potvrdio svoj već dostignuti, izuzetni nivo. To znači da je najveći broj pozorišnih predstava sadržao respektabilnu vrednost, koja dokazuje da su najznačajnije i najvrednije forme teatra za decu pozorišna dela koja određenje dečijeg gledaoca nadilaze, jer se ostvaruju kao umetnost teatra univerzalnog horizonta, u kome svi, zajedno sa decom, dospevaju do najdubljeg umetničkog doživljaja. Ovaj stav posebno potvrđuju nagrađene predstave i njihovi protagonisti, između kojih se izdvajaju dela koja su dobila: Grand prix za najbolju predstavu u celini - Karmen pozorišta lutaka „Teremok“ iz Vologde, Rusija, impresivnim predstavljanjem španskog temperamenta i tragičnog događanja koji iz njega proishodi, i Nagradu za najbolju režiju (uz nagrade za glumačka ostvarenja) – Pikova dama, oblasnog pozorišta lutaka iz Grodnog, Belorusija, u režiji Olega Žjugžde, koji unosi sublimnu ironijsku distancu u Puškinov tragični narativ. Uopšte je u ovim pozorišnim delima na najbolji način ostvareno prožimanje zasebnih umetnosti, posebno književnosti (Prosper Merime i Puškin) i muzike (Bize, Čajkovski), glumačkog umeća, lutkarske animacije i vizuelne ubedljivosti i sasvim originalnih, dubinskih rediteljskih čitanja ovih poznatih književnih/muzičkih dela. Ubedljiv inovacijski postupak u izgradnji specifičnih teatarskih poetika posredstvom scenografskih rešenja, muzike, estetskog oblikovanja lutaka, bio je najvećma karakterističan za sve nagrađene predstave, ali se ovo, s pravom, ne manje može odnositi i na mnoga druga pozorišna ostvarenja prikazana na ovom festivalu koja, po prirodi stvari, ovoga puta nisu mogla biti nagrađena. Posebnu pažnju zaslužuju dobitnici specijalnih nagrada dodeljenih za negovanje mitske/ritualne kulturne baštine kao specifične forme teatarskog izraza (Pozorište lutaka „Ulger“, Ulan-Ude, Rusija), te za originalnost i fantaziju (Pozorište za decu i mlade iz Skoplja, Makedonija, za predstavu Beskrajni snovi, gostujućeg reditelja Bonja Lungova), kao i za eksperimentalna istraživanja u umetnosti lutkarskog teatra (YUKI ☆, PP ☆ Teatar iz Kamakure, Japan).
U okviru Međunarodnog foruma za istraživanje pozorišne umetnosti, koji je bio posvećen velikim učiteljima i stvaraocima pozorišta za decu, izložena su heuristička saopštenja praćena raspravama o raznim pedagoškim modelima i postupcima nezaobilaznim za dalje pristupe ovoj relevantnoj temi.
Kontinuitet uspešne izdavačke delatnosti Festivala nastavljen je objavljivanjem i predstavljanjem drugog toma Teorije lutkarstva poljskog akademika Henrika Jurkovskog, jednog od najznačajnijih svetskih autora koji za predmet svojih teorijskih istraživanja ima interdisciplinarni pristup lutkarskoj umetnosti. U okviru Festivala takođe je predstavljena monografija posvećena istoriji Festivala Prvih 20 godina u kojoj je sadržana festivalska građa od početka Festivala do danas.
Otvorenom univerzitetu iz Subotice, organizatoru Festivala, pripadaju sve čestitke za izvrsnu organizaciju manifestacije od nacionalnog značaja. Posebno priznanje zaslužuje direktor i selektor Festivala gospodin Slobodan Marković, za promišljen i uspešan umetnički koncept i selekciju ove manifestacije koja je svojim kvalitetom dostigla najviši međunarodni nivo i ugled.

 

___________________________________________________________________________________

 

 

20.05.2013.

 

Otvoren 20. Međunarodni festival pozorišta za decu

 

 

 

 

 

Sinoć je na sceni “Jadran” Narodnog pozorišta u Subotici svečano otvoren 20. Međunarodnih festival pozorišta za decu, na kom će za 7 dana biti odigrana 21. predstava u izvođenju 21 pozorišta iz 14 zemalja. Prilikom otvaranja festivala dodeljene su i prestižne nagrade, kao što su nagrada za životno delo “Mali princ”, a nagradu je , pored velikog broja istaknutih pojedinaca, primio i direktor Festivala Slobodan Marković. ...dalje

 

izvor: yueco.rs

 

_______________________________________________________________________________

 

20.05.2013.

 

Noć muzeja u Subotici

 

 

 

 

 

Noći muzeja se u Subotici organizovala po 6. put, dok je u Srbiji obeležena po 10. jubilarni put. Subotičani su imali prilike da posete 25 lokacija koje su učestvovale u ovoj kulturnoj manifestaciji, od Gradskog muzeja, Sinagoge, Gradske kuće, pa sve do kafića, koji su se ove godine prvi put priključili obeležavanju Noći muzeja. Svečano otvaranje, bilo je održano u Gradskom muzeju....dalje

 

izvor: yueco.rs

 

_______________________________________________________________________________

 

 

Subotica će se kandidovati za Evropsku prestonicu kulture

 

 

 

 

 

Subotica, 17. maja - Gradska Skupština će na sledećoj sednici podržati kandidaturu Subotice za Evropsku prestonicu kulture 2020. godine, a nakon što Skupština grada donese odluku o kandidaturi biće oformljen tim koji će spremno dočekati raspisivanje konkursa. ...dalje

 

izvor: subotica.rs

 

____________________________________________________________________________

 

 

20. Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici od 19. do 25. maja

 

 

Subotica, 13. maja - Jubilarno izdanje festivala pozorišta za decu u Subotici održaće se od 19. do 25. maja u Subotici. Biće prikazana 21 predstava iz 14 zemalja: Srbije, Slovenije, Hrvatske, Makedonije, Rusije, Francuske, Slovačke, Poljske, Belorusije, Austrije, Bugarske, Mađarske, Italije i Japana. Svi programi festivala biće besplatni za sve posetioce.

 

 

 

 

 

Za učešće u takmičarskom programu ove godine prijavljeno je 225 predstave iz 50 zemalja sveta.

U fokusu ovogodišnjeg Festivala biće srpsko lutkarstvo i pozorišno stvaralaštvo za decu koje će biti predstavljeno kroz izložbu lutaka, kostima, scenografskih skica i pozorišnih fotografija, naučni skup na datu temu i učešće pozorišta iz Srbije u programima Festivala.
Među njima će se naći predstave “Bajka o vitezu bez konja” Pozorišta mladih iz Novog Sada, “Priča o konju” Dečijeg pozorišta iz Subotice, “Slike sa izložbe” Pozorišta lutaka iz Niša i “Ružno pače” Narodnog pozorišta “Toša Jovanović” iz Zrenjanina.
Predstave u zvaničnoj selekciji konkurišu za: gran pri za najbolju predstavu u celini, specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju, nagradu za najbolju režiju, nagradu za najbolju scenografiju, nagradu za najbolju originalnu muziku, nagradu za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka i 5 ravnopravnih nagrada za glumačko majstorstvo.
O nagradama će odlučivati petočlani međunarodni žiri u sastavu: mr Predrag Bjelošević, pesnik, pripovedač, dramski pisac, prevodilac i profesor režije za lutkarski teatar iz Republike Srpske, David Burman, glumac-lutkar, reditelj i pozorišni producent iz Rusije, Žak Trido, glumac, lutkar, plesač i generalni sekretar svetske Unime iz Kanade, prof. dr Siniša Jelušić, filosof, književnik i profesor teatrologije i dramaturgije iz Crne Gore i mr Miroslav Radonjić, teatrolog i pozorišni kritičar iz Srbije.

 

...opširnije

 

 

TAKMIČARSKI PROGRAM:
1. TEATAR FIGURA KARIN ŠEFER, NOJZIDL AM ZE, AUSTRIJA
Karin Šefer
DŽENG H’ – DOLAZAK ZMAJSKIH BRODOVA
Režija: Karin Šefer

2. POZORIŠTE LUTAKA GRODNO, GRODNO, BELORUSIJA
Aleksandar Puškin – Petar Čajkovski
PIKOVA DAMA
Režija: Oleg Žjugžda

3. DRŽAVNO POZORIŠTE LUTAKA-VIDIN, VIDIN BUGARSKA
Slavčo Malenov (po Braći Grim)
LEPA MLINAREVA KĆI
Režija: Slavčo Malenov

4. GRADSKO KAZALIŠTE LUTAKA RIJEKA, RIJEKA, HRVATSKA
Tahir Mujičić
SEDAN KOZLINI I SAMO JEDAN BEDNI VUK
Režija: Zoran Mužić

5. TEATAR LUTEN, BALMA, FRANCUSKA
Gael Bušeri i Sara Darnol
RIBA RIBOLOVAC
Režija: Gael Bušeri

6. LA CAPRA BALLERINA, AKVAPENDENTE, ITALIJA
Laura Bartolomej
DORME (ONA SPAVA)
Režija: Julijana Notari i Laura Bartolomej

7. YUKI - PUPPET WORKS, Kamakura, Japan
YUKI -
PP - THEATRE (Pozorište za JEDNOG gledaoca)
Režija: YUKI

8. BUDIMPEŠTANSKO POZORIŠTE LUTAKA, BUDIMPEŠTA, MAĐARSKA
Napisao Mihalj Fazekaš, adaptacija za lutke: Ištvan Tašnadi
GUŠČAR MATIJA
Režija: Atila Fige

9. POZORIŠTE LUTAKA „BOBITA“, PEČUJ, MAĐARSKA
Angela Koloži
PEĆA I VUK
Režija: Agneš Kuti

10. POZORIŠTE ZA DECU I MLADE, SKOPLJE, MAKEDONIJA
Maja Enčeva (libreto) / A.S. Puškin
BESKRAJNI SNOVI
Režija: Bonjo Lungov

11. POZORIŠTE LUTAKA “GULIVER”, VARŠAVA, POLJSKA
Šauoh Ibrahim
NEPOZNATE ALADINOVE AVANTURE
Režija: Jevgenij Ibragimov

12. POZORIŠTE GLUMCA I LUTKE “SKOMOROH”, TOMSK, RUSIJA
Aleksandar Ankudinov (po Korneju Čukovskom)
MUVICA-ZUJALICA
Režija: Aleksandar Ankudinov

13. POZORIŠTE LUTAKA “ULGER”, ULAN-UDE, RUSIJA
Po motivima evenskog folklora
POD VEČNIM SVETLOM KUMALANA
Režija: Erdeni Žalcanov

14. VOLOGDSKO POZORIŠTE LUTAKA “TEREMOK”, VOLOGDA, RUSIJA
Boris Konstantinov
KARMEN
Režija: Boris Konstantinov

15. STARO POZORIŠTE KAROLA SPIŠAKA, NITRA, SLOVAČKA
Hans Kristijan Andersen
PALČICA
Režija: Ivan Martinka

16. MINI TEATAR, LJUBLJANA, SLOVENIJA
Frane Milčinski - Ježek
ZVEZDICA SPAVALICA
Director: Robert Valtl

17. POZORIŠTE GLEJ, LJUBLJANA, SLOVENIJA
Peter Kus
LUDA ŠUMA!
Režija: Peter Kus

18. POZORIŠTE MLADIH, NOVI SAD, SRBIJA
Marta Gušnjovska
BAJKA O VITEZU BEZ KONJA
Režija: Jaroslav Antonjuk

19. DEČJE POZORIŠTE – DJEČJE KAZALIŠTE - GYERMEKSZÍNHÁZ, SUBOTICA, SRBIJA
Lav Nikolajevič Tolstoj
PRIČA O KONJU
Režija: Živomir Joković

20. POZORIŠTE LUTAKA NIŠ, SRBIJA
Biserka Kolevska (po sviti Modesta Musorskog)
SLIKE SA IZLOŽBE
Režija: Biserka Kolevska

21. NARODNO POZORIŠTE “TOŠA JOVANOVIĆ”, ZRENJANIN, SRBIJA
Uglješa Šajtinac
RUŽNO PAČE
Režija: Irena Tot

_______________________________________________________________________________

Priča o stanovnicima zida

 

 

U Art bioskopu "Aleksandar Lifka", 21. novembra subotičkoj publici se predstavio Andrej Boka kratkometražnim filmom "Priča o stanovnicima zida"

 

 

 

 

 

Kombinacijom igranog filma i animacije, reditelj filma Andrej Boka je ispričao kratku priču o ljudima zarobljenim sopstvenim uskogrudim shvatanjima, podelama na "MI i ONI", poredeći ih sa vratima i prozorima unutar zidova. Priča koja bi mogla započeti i sa: "Nekada davno...", u stvari mnogo ozbiljnije potencira eskalaciju zla, utkanog od prapočetka i hranjenog neznanjem, nedostatkom spoznaje širine Univerzuma.

Po rečima reditelja, film će se naći u konkurenciji nekog od filmskih festivala, što tek predstoji, ali je za sada zadovoljan pozitivnom reakcijom publike.

 

...opširnije - VIDEO

 

____________________________________________________________________________

 

 

Sonja u Art bioskopu Aleksandar Lifka

 

 

U subotu 20. oktobra u Art bioskopu Aleksandar Lifka projekcija dokumentarnog filma Dragane Kanjevac "Sonja" i izložba fotografija Edvarda Molnara i Nikole Lučića snimljenih tokom poslednjeg nastupa Sonje Savić u Pozorištu Deže Kosztolanyi.

 

 

 

 

 

Izložba i projekcija dokumentarnog filma okupili su publiku koja nije zaboravila prerano preminulu glumicu, koju su voleli kao Unu u istoimenom filmu, Branku u "Šećernoj vodici", Martu u "Mi nismo anđeli", ili Violetu, Sofiju Mačković, Anju, ili kao predstavnicu "X" generacije.
Kako je Sonja 1999. godine za vreme pomračenja sunca hodala subotičkim ulicama i pozivala građane da otvore prozore i da se ne boje, kako je poslednji nastup na sceni imala u Kostolanji Dežeu i druge uspomene, bile su tema filma i razgovora koji je u subotu uveče priređen u bioskopu Lifka. ...dalje

 

izvor:gradsubotica.co.rs
___________________________________________________________________________

 

 

Medijala

 

 

 

 

Umetnička radionica „Medijala“ ideja je nekolicine subotičkih entuzijasta čijim je vizijama od 1997. godine, kada je zvanično nastala, realizovano oko 30 različitih multimedijalnih projekata i performansi. Medijala okuplja kreativne mlade ljude urbanog senzibiliteta. U sredini koja pretežno preferira tradicionalističkom pristupu umetnosti, Medijala se uspela izboriti za svoje mesto, uneti dah svežine i ohrabriti mlade ljude da neguju svoj individualizam u umetnosti «koja se piše velikim slovom»...

 

...opširnije - VIDEO

 

____________________________________________________________________________

„Naša malo bolesna predstava”

 

 

 

 

 

Ovo je prva predstava Omladinskog Dramskog studija “Kulturnog Centra Arija”, nastala po motivima kultne knjige Leksikon YU Mitologije i svoju premijeru će imati na sceni pozorišta Kostolanji Deže (Kosztolányi Dezső) u utorak, 9. oktobra sa početkom u 19:00 časova. Glumci koji će vas na duhovit, zabavan, šarmantan i nezaboravan način podsetiti na pojmove pop kulture jedne zemlje koje više nema, su: Nevena Marković, Milica Maravić, Bjanka Gabrić i Petra Zeković.

____________________________________________________________________________

 

 

Animanima u Art bioskopu Lifka

 

 

 

 

Subotica, 3. oktobar - Subotička publika je večeras u Art bioskopu "Aleksandar Lifka" imala priliku pogledati filmove sa ovogodišnjeg VI Međunarodnog festivala animacije "Animanima" u Čačku, na kom je od 180 prikazanih filmova Grand Prix poneo film "O, Vili" autora Emi de Svaf i Marka Džejmsa Rolsa (nagrada "Zlatni štift"), Pored ovog belgijskog animiranog filma koji je oduševio žiri festivala, Subotičani su večeras mogli pogledati i film koji je u Čačku dobio Nagradu publike. Reč je o urnebesnoj komediji "Flamingo prajd" nemačkog autora Tomera Ešeda.
"Animanima" se u Art bioskopu "Aleksandar Lifka" večeras predstavila sa još trinaest animiranih filmova iz ovogodišnje konkurencije za nagradu "Zlatni štift", čiji autori dolaze iz Španije, Letonije, Bugarske, Hrvatske, Nemačke, Irana, Francuske, Portugala, Italije, Kanade, Češke i Slovačke.

 

...opširnije - VIDEO


_____________________________________________________________________________

 

 

KARTON BROJ 9: POZIV MLADIM PISCIMA I LIKOVNIM UMETNICIMA

 

 

 

 


Fondacija „Danilo Kiš“ poziva autorke i autore da se uključe u kreiranje novog, 9. broja kultur-propagandnog lista Karton! Tema aktuelnog broja u izradi je DOKOLICA, te pozivamo autore da se zapitaju:

Šta je zapravo dokolica? Da li danas imamo pravo na dokolicu ili je ona samo luksuz povlašćenih? Da li su dokoličari lenjivci ili boemi ili oni najmudriji među nama? Dokolica ili dosada – kako koristimo slobodno vreme? Da li se dokolica, kada je ima, svesno koristi radi akumuliranja stvaralačke energije i na koje načine se kanališe? Koliko je dokonost zaista uslov oslobađanja jedinke od ustaljenih misaonih tokova i način njene transcendencije u stanje drugog, umetnog? Koliko ona služi razvijanju ličnosti i njenih specifičnosti? Ko su najpoznatiji i/ili najuspešniji dokoličari sveta koje znamo? Da li dokolici da vratimo mesto koje zaslužuje u našim, građanskim životima?
Po Vukajliji to je: Stanje mirovanja koje se nepravedno jednači sa dosadom. Dokon čovek uživa u privilegiji dokolice i nikad se ne dosađuje. On, ničim izazvan, razmišlja o svemu i svačemu, i sasvim se ugodno oseća sam sa svojim mislima.
Po slobodnom asocijativnom promatranju teme nekih od članova redakcije ovoga časopisa dokolica omogućava ljudima da iskoče iz stvarnosti i prepuste se kreiranju sveta po svojoj meri, kroz igru, maštu i stvaralaštvo. Dok se besposličari bave ubijanjem vremena, dokoličari gledaju da iskoriste svaki minut.
To su: kornfleks sa mlekom u duetu sa knjigom; kokice, ćebence, ingrid + hemfri + bioskop na otvorenom; čoveče, ne ljuti se!; pedalino, povetarac i francuske šansone; biti umazan od boje od glave do nožnih palčeva...
D(v)okolica koja nije natovarena teškim starim gvožđem. Umesto toga ubaciš šta ti želiš. Možeš je voziti slobodno i brzo. Usput pokupiš oblak, zebru i blatobran. Sjuriš se niz padinu tuđih ideja ili je beskonačno guraš uzbrdo kao Sizif koji nije upoznao dokolicu, dvoumicu, sumnjičavost i točak. U d(v)okolici možeš prenoćiti gledajući zvezde, zevati bez veze ili zevati sa nekim velikanom sa istorijskih pijedastala koji bi isto tako zevao bez veze i smišljao ubitačne budalaštine svetske baštine.

Radove možete da pišete na svom maternjem jeziku.
Eseje, priče, fotografije, likovne radove, drame, stihove, basne, bajke... možete da šaljete sve do 10. novembra 2012. godine na adresu: office@danilokis.rs. Za one koji se prvi put susreću sa ovim časopisom, prethodnih osam brojeva mogu pročitati na sajtu Fondacije: www.danilokis.rs, u odeljku Download.
Svaki broj časopisa, osim tematskog dela, sadrži i odeljke Proza, Poezija, Lyrics, Esej, Drama i Visual (koji je posvećen predstavljanju likovnih umetnika i njihovih radova), tako da se očekuju i radovi koji nisu vezani za temu broja.
Redakcija časopisa će među prispelim radovima odabrati one koji će ući u sledeći broj.




KARTON 9: FELHÍVÁS FIATAL ÍRÓK ÉS KÉPZŐMŰVÉSZEK SZÁMÁRA

A Danilo Kiš Alapítvány felhívja a fiatal alkotókat, hogy kapcsolódjanak be, küldjenek munkát a Karton című kultúrpropaganda lap legújabb, 9-ik számába. Az aktuális szám témája a MERENGÉS. Arra kérjük leendő alkotóinkat, hogy a következő kérdéseken merengve fogalmazzák meg gondolataikat:
Mi is valójában az a merengés? Napjainkban vajon van-e jogunk a merengéshez, vagy az csak a kiváltságosak luxusa csupán? Vajon a merengők lusták vagy bohémek, vagy ők közöttünk a legbölcsebbek? Merengés vagy unalom – hogyan használjuk szabadidőnket? Ha rendelkezésünkre áll és tudatosan használjuk a merengésre alkalmas időt, akkor felhalmozódik egy bizonyos mennyiségű teremtő, alkotó energia? Hogyan, mi módon kanalizáljuk ezt az energiát? A merengés, mint olyan mennyiben képes felszabadítani az egyént a megrekedt gondolkodási folyamatok alól és a benne rejlő másik felé lendíteni, valamiféle transzcendetálisnak is nevezhető művészi létállapot irányába? Hogyan fejleszti a merengés a személyiség különféle összetevőit? Ki a legismertebb és/vagy legsikeresebb merengő, akit ismerünk? A merengés vajon visszavezet-e minket arra a helyre, amelyet igazán megérdemlünk mindennapi életünk során?
A szótár szerint a merengés jelentése: az a belső állapot, midőn gondolataink játékának engedjük át magunkat, elmerülünk bennük; midőn terveket csinálunk, azaz gyakorlati gondolatokat fűzünk egymáshoz, vagy midőn valamit meg akarunk elméletileg ismerni, vagy végre, midőn valamely esztétikai mű gondolatát meghányjuk-vetjük, mindig valamely határozott cél szempontjából kapcsoljuk össze gondolatainkat, mintegy cselekvő szerepet viszünk; a merengésben inkább elszenvedjük gondolatainkat, nem valamely előre megállapított cél lebeg szemünk előtt, mely után törekszünk, hanem szabad teret engedünk gondolatainknak, amint jönnek, emlékeinknek, reményeinknek, aggodalmainknak. A merengés hangulata csöndes, kontemplatív, nyugalmas, inkább melankoliára, mint vígságra hajló.
A szerkesztőség egyes tagjainak asszociációja az, hogy a merengés lehetővé teszi az emberek számára, hogy bizonyos módon elrugaszkodjanak a valóságtól, és hogy ezzel szemben saját mérték szerint, játékosan, kreatívan és a képzelet ereje által teremtsenek új és új valóságokat, világokat. Míg a naplopók az idő elütésével foglalatoskodnak, addig a merengők arra figyelnek, hogy hasznosan használjanak fel minden egyes percet.
A saját anyanyelven írt munkákat tehát e téma köré szőve várjuk.
Alkothatsz különféle műfajban, küldhetsz esszét, prózát, drámát, mesét, fantasy történetet, költeményt, fotót, bármiféle képzőművészeti alkotást... legkésőbb 2012. november 10-ig az office@danilokis.rs e-mail címre. Akik először találkoznak a folyóirattal, az előző számokat megtekinthetik weboldalunkon: www.danilokis.rs. Keressétek a Download link alatt!
Minden lapszám a tematikus alkotások mellett, a témához szorosan nem kötődő munkákat is tartalmaz a következő rovatokban: Próza, Vers, Dalszöveg, Esszé, Dráma és Vizualitás (amelyben egy-egy képzőművész kerül bemutatásra). Tehát olyan alkotásokat is várunk, amelyek nem kötődnek feltétlenül és szorosan a témához.
A mindenkori szerkesztőség hozza meg a döntés, melyek azok a munkák, amelyek bekerülnek a következő lapszámba.

____________________________________________________________________________

 

 

"Mimi Lilly" i "Dosije F" u Art bioskopu Lifka

 

 

Subotica, 19. septembra - U Art bioskopu Lifka publici su predstavljeni crteži modne kolekcije "Mimi Lilly" i autorski film "Dosije F" multimedijalne umetnice Milice Repac.

 

 

 

 

Film je nagrađen 2001. godine za najbolju filmsku priču na Festivalu kratkih filmova u Subotici. Asocijacija naslova na televizijsku seriju "Dosije X" je naglašena deonicama u kojima se uz muziku iz poznate serije isprepliću sanjarenja i komično izkarikirana stvarnost devojke opsesivno zaljubljene u slavnog modnog kreatora. Film bez ijedne izgovorene reči i potenciranim elementima nemog filma, olakšava i pojednostavljuje komunikaciju autorke sa publikom, dozvolivši gledaocu da nasluti dozu autobiografskog i detinje naivnog.
Neobične modne kreacije koje je osmislila Milica Repac predstavljaju vanzemaljska bića, koja autorka ne doživljava kao neljudska, već pre kao nadljudska u najpozitivnijem smislu.
Predstavljanje autorke Milice Repac, pružilo je publici priliku da upozna ovu nesvakidašnju umetnicu, koja lakše komunicira sigurnim potezom, olovke, uglja, ili uz pomoć magičnih pokretnih slika, nego verbalno, gde je je neka njena "frekvencija" različita od svakidašnje, a čega je verovatno svesna i stoga opredeljena na kratke odgovore, koji zbunjuju, ali ne osujećuju sagovornika u pokušaju postavljanja novih pitanja, već podstiču dalju radoznalost.
Večerašnje upoznavanje sa Milicom Repac je takođe dokaz da je Art bioskop Lifka zainteresovan da predstavi, podrži i promoviše mlade i kreativne ljude, a počevši od ove nedelje, u najavi su interesantna dešavanja.tokom jeseni i zime, što otvara nadu povratka publike bioskopu, kulturnoj instituciji koja uz maštovite dodatne sadržaje i mogućnost komunikacije sa autorima ipak uspeva, ne samo opstati, već i parirati tehnološkim novotarijama koje su delom kreirali drugačiji stil življenja i konzumiranja kulture, sve više poistovećene sa zabavom.

 

...opširnije - VIDEO

 

_________________________________________________________________________

 

 

Izložba: Zbirka slika druga predsednika

 

 

 

_____________________________________________________________________________

 

 

Folk grupa "MADONNA DEL PIANO" iz Ausonie

 

 

 

 

 

Na XI Interetno festivalu u Subotici subotičkoj publici se predstavila i amaterska folk grupa iz Italije nastala pre oko tri decenije u italijanskom gradiću Ausonia. Od svojih predaka su do današnjih dana očuvali autentičnu narodnu nošnju, muziku i specifične muzičke instrumente.

 

 

...opširnije - VIDEO

 

___________________________________________________________________________

 

 

Guardian proglasio Summer3p jednim od najživopisnijih festivala u Evropi

 

 

 

 

Ugledni engleski časopis The Guardian je na svom sajtu, u članku novinarke Siane Rowe, dao pregled od osam evropskih festivala koji se održavaju na najatraktivnijim lokacijama. Pod nazivom Summer3p: Serbian SPA predstavljen je i Summer3p kao festival elektronske muzike u kojoj možete uživati iz udobnosti „gigantskog džakuzija“.
Ovo je još jedno priznanje za zanimljiv koncept Summer3p festivala, ali i za veliki entuzijazam koji organizatori, NVO AŠC i Fondacija Danilo Kiš, svake godine ulažu da bi napravili jednu od najboljih žurki u ovom delu Evrope.
Pored opisa atraktivne festivalske lokacije u članku se navode i informacije kako najjeftinije doći iz Engleske do Palića, gde odsesti, kad se održava festival...
Deseti po redu festival elektronske muzike Summer3p, koji se održao od 19. do 22. jula, tokom četiri dana posetilo je oko sedam hiljada ljudi koji su pratili muzički program, pohađali radionice i provodlil se kraj Palićkog jezera i Termalnih bazena.
Na ovogodišnjem festivalu prisustvovalo više posetilaca nego prošle godine, a nastupili su neki od najaktuelnijih izvođača evropske i regionalne elektronske scene, Hedflux (Engleska), Kassey Voorn (Grčka), Gorje Hewek (Rusija), Mladen Tomić (BiH, RS), kao i više atraktivnih domaćih i regionalnih DJ-eva. Za odličan vizuelni deo žurke svake večeri bila je zadužena VJ ekipa Kids on Truth.
Uz muzički program, Summer3p je i ove godine bio mesto okupljanja, saradnje i komunikacije posetilaca iz regiona i sveta, kroz nekoliko interesantnih i angažovanih radionica, kampanja i projekata.


_____________________________________________________________________________

 

 

Završen 19. Festival evropskog filma Palić - VIDEO

 

 

Palić, 20. jul - Uručenjem nagrada na Letnjoj pozornici na Paliću završen je 19. Festival evropskog filma. "Zlatni toranj" dobio je film "Iza brda" turskog reditelja Emina Alpera. Palićki toranj za režiju pripao je reditelju Ulrihu Zajdu, za film "Raj: Ljubav". Nagrade ovogodišnjim dobitnicima uručio je direktor festivala Radoslav Zelenović.

 

 

 

 

Umesto Ulriha Zajda Palićki toranj je primila glumica Margaret Tizel, a umesto reditelja filma "Iza brda" Huseyin Karabey. Zahvalivši se u ime reditelja Emina Alpera, Karabey je rekao da je ova nagrada posvećena producentu filma Seyfi Teomanu koji je preminuo pre dva meseca, a čiji su filmovi takođe prikazivani na Palićkom festivalu.
Za sedam dana trajanja festivala, od 14. do 20. jula, prikazano je osamdesetak filmova, od kojih je desetak imalo svoja prva prikazivanja nakon Kanskog, Berlinskog, ili Festivala u Roterdamu. Na radost organizatora za neke projekcije se tražila i karta više.
Festival je proglasila zatvorenim predsednica festivalskog žirija, glumica Mira Furlan.
Sledeći, jubilarni 20. Festival evropskog filma održaće se na Paliću od 13. do 19. jula.

 

 


________________________________________________________________________

 

Reč organizatora Festivala

 

 

Radoslav Zelenović: Postoji prag izdržljivosti, mi smo na tom pragu. Lakše nam je bilo kada smo počinjali, jer je moglo sve da nam se oprosti. A, sada smo već deset godina Festival sa potpuno, precizno zacrtanim konceptom.

 

 

 

 

 

Palić, 20. jula - Na poslednjoj ovogodišnjoj konferenciji za medije direktor Festivala evropskog filma Palić, Radoslav Zelenović i direktor Otvorenog univerziteta, izvršnog producenta Festivala Blažo Perović rekli su da su zadovoljni kako je protekao ovogodišnji Festival.

Direktor festivala Radoslav Zelenović smatra da sve ono što je na početku Festivala obećano, uglavnom je i ostvareno, bez obzira na materijalne, tehničke, prostorne i scenske mogućnosti. Od osamdesetak filmova viđenih na ovogodišnjem Festivalu, tek desetak je iz distributerske ponude.
- Oko 90 posto filmova smo morali sami da pronađemo, selektiramo, obradimo i titlujemo. Dodatni problem je što se način prikazivanja filmova bitno promenio. Za razliku od prethodnih godina kada su filmovi bili snimljeni na 35- milimetarskoj traci, ove godine je svega petnaestak filmova snimljenih na ovaj način, ostali filmovi su projektovani preko DCP, što je podrazumevalo dodatne troškove iznajmljivanja opreme, rekao je Zelenović izrazivši zahvalnost svima koji su profesionalno, ili volonterskim radom doprineli realizaciji Festivala, koji je ove godine okupio oko 300 gostiju iz sveta kinematografije, oko 80 inostranih, a Festival je pratilo 180 akreditovanih novinara. Najlepša slika, koja potvrđuje interesovanje za filmove na ovom Festivalu je, kaže Zelenović red ispred blagajne i već zaboravljeno pitanje: "Ima li neko kartu više?", što se desilo pred projekciju austrijskog filma "Raj: ljubav".

Direktor Otvorenog univerziteta Subotica, izvršnog producenta Festivala Blažo Perović je rekao da je bilo pravo umeće i podvig realizovati relativno respektabilan evropski festival sa budžetom od 220 hiljada evra i improvizovanom infrastrukturom.
- Smatram da ovaj, grad, pokrajina i država mogu da se ponose ovakvom kulturnom manifestacijom, rekao je Perović ocenivši da se ulaganje u Festival može smatrati visokoprofitabilnom investicijom s obzirom da je Festival međunarodni, te kao takav ima ulogu značajnog promotera turističke ponude Palića, koji je još 1897. godine bio poznata banja u kojoj su se još tada snimali filmovi.
Pripreme za naredni, 20. Festival kreću već u septembru i ukoliko bude sredstava, jubilarno izdanje će trajati dan duže, što ne zavisi od organizatora, već od onih koji zastupaju interese kulture, a kako kaže Zelenović:
- Za početak bi bilo dovoljno samo da se pojave. Niti je vreme, niti povod da se govore gorke reči, zato što je jedan festival uspešno završen, zato što idemo u susret jednom velikom i važnom jubileju, ali svakako jeste mesto da se još jednom skrene pažnja. Postoji prag izdržljivosti, mi smo na tom pragu. Lakše nam je bilo kada smo počinjali, jer je moglo sve da nam se oprosti. A, sada smo već deset godina Festival sa potpuno, precizno zacrtanim konceptom.

___________________________________________________________________________

 

"Zlatni toranj" turskom filmu "Iza brda"

 

 

Odlukom međunarodnog žirija kao najbolji film 19. Festivala evropskog filma Palić, "Zlatni toranj" će poneti turski film "Iza brda" Emina Alpera. Palićki toranj za najbolju režiju biće dodeljen reditelju austrijsko-nemačko-francuske kooprodukcije "Raj: Ljubav" Ulrihu Zajdu.

 

 

 

 

Palić, 20. jul - Odlukom žirija najbolji film ovogodišnjeg Festivala evropskog filma je "Iza brda" - priča o penzionisanom šumaru Faiku koji prima goste u svoju seosku kuću. Njegov sin Nusret došao je da ga poseti sa Faikova dva unuka Canerom i Zaferom. Uprkos letnjem veremenu raspoloženje je nesvakidašnje hladno. Faik doživljava probleme sa lokalnim nomadima pa je konstantno napet. Ovu malu grupu različitih temperamenata i društvenih slojeva čine još i porodica Mehmet i Meryem. Ali konfilikti su izbegnuti: za sve je kriv neko drugi, to jest nomadi koji ostaju nevidljivi neprijatelji.

Po mišljenju žirija Alperov film je uspeo pokazati koliko je lako stvoriti neprijatelja iz naše nemoći da se suočimo sa sopstvenim problemima i predrasudama. Polazeći od mikorokosmosa porodičnih odnosa, film se uzdiže do metafore za nastanak rata. Svojom efikasnom jednostavnošću film doseže dimenziju klasične grčke tragedije.
Zlatni toranj za režiju, žiri je odlučio da dodeli Ulrihu Zajdu za hrabru, inteligentnu i originalnu studiju našeg društva, kao i za njegov jedinstveni rediteljski rukopis, podržan izuzetno hrabrom glumom Margarete Tizel. Zajdov beskompromisni pogled i radikalna kritika našeg sveta je bez presedana i izuzetno originalna, smatra žiri 19. Festivala evropskog filma.
Specijalna priznanja dodeljuju se mađarsko-nemačko-francuskom filmu "Samo vetar", u režiji Benedeka Fligufa i izraelsko-francuskom filmu "Božje komšije" u režiji Menija Jaeša.

Među deset filmova iz selekcije Paralele i sudari, međunarodni žiri kritike kao najboljem, dodeljuje Nagradu za najbolji film estonskom ostvarenju "Idiot" u režiji Rajnera Sarneta. Specijalna nagrads dodeljuje se litvansko-francuskom filmu "Nestajući talasi" rediteljke Kristine Buožite.

 

"Četrnaest izuzetnih filmova u konkurenciji učinilo je naš posao veoma teškim. Morali smo da napravimo mnoge kompromise. Želimo spomenuti visok umetnički kvalitet odličnih filmova 'Iza bregova', 'Parada' i 'Barbara'", navodi se u saopštenju žirija festivala.

Nagrade će laueratima biti uručene večeras na Letnjoj pozornici čime će biti i završeno 19. izdanje Festivala evropskog filma Palić, jednog od najznačajnijih filmskih festivala u regionu.


_________________________________________________________________________

 

 

Šesta festivalska press konferencija - VIDEO

 

 

 

 

Ekipa filma "Istanbule, ne zaboravi me". Mira Furlan (glumica), Srefan Arsenijević (reditelj jednog od ukupno 6 kratkih filmova), Huseyin Karabey (producent): filma. Takmičarski program (van konkurencije).

 

 

_____________________________________________________________________________

 

 

Prva festivalska press konferencija - VIDEO

 

 

 

 

Palić - 15. jul - Prva konferencija za novinare održana je u Vinariji „Zvonko Bogdan“. Govorili su: Nikolaj Nikitin, selektor Glavnog takmičarskog programa i programa Novi švedski film, Petar Mitrić, selektor programa Paralele i sudari i Mladi duh Evrope, programski direktor festivala Miroslav Mogorović i Krister Asp, ambasador Kraljevine Švedske u Srbiji, zatim ovogodišnji dobitnici nagrade „Aleksandar Lifka“ – Žan-Mark Bar i Zoran Simjanović, dobitnik priznanja „Underground Spirit“ – Jern Utkilen. Gošće konferencije bile su glumice iz filma SAMO VETAR – Katalin Toldi i Đenđi Lendvai, predstavnica filma BARBARA Simon Bauman, kao i Žuži Bankuti, iz filmske kompanije „The Match Factory“ koja na festivalu predstavlja tri filma.

 

______________________________________________________________________________

 

 

Otvoren 19. Festival evropskog filma Palić

 

Palić, 15. jul - Sinoć je na Letnjoj pozornici na Paliću francuski glumac, producent i scenarista Žan Mark Bar zvanično otvorio 19. Festival evropskog filma Palić. Tokom ceremonije otvaranja Baru i našem velikom filmskom kompozitoru Zoranu Simjanoviću uručena je nagrada “Aleksandar Lifka”.

 

 

 

 

Zahvaljujući se na nagradi za doprinos evropskoj kinematografiji, koju mu je uručio programski direktor Festivala Miroslav Mogorović, Bar je osvojio publiku rečima da je privržen Srbiji.
- S obzirom na to da sam poreklom iz Kalifornije, to mi je otvorilo mnoga vrata da promovišem ovu zemlju, jer otvaranje tih vrata i prikazivanje umetnosti Istočne Evrope može biti neverovatno iskustvo. To je na mene višestruko imalo uticaja, i kao na umetnika i kao čoveka. Tu sam da promovišem vrednosti ovog dela Evrope, rekao je Žan-Mark Bar, dodajući da mu je uspeh u filmu Veliko plavetnilo omogućio da izabere životni put.
Ovogodišnji laureat istakao je i da mu je drago što je prvi predstavnik generacije koja je snimala filmove o različitim delovima i kulturama Evrope na jednom jeziku, koji svi razumeju – engleskom. Na univerzalno razumevanje, sigurno ne samo domaće publike, naišlo je i stvaralaštvo drugog, domaćeg dobitnika priznanja „Aleksandar Lifka“. Slušajući muziku iz serije Grlom u jagode i filmova Sabirni centar i Sećaš li se Doli Bel?, kao i „potpure“ Subotičkog duvačkog orkestra od Nacionalne klase, preko Balkan ekspresa, pa do Maratonaca, publika se za kratko vreme još jednom uverila koliko je kompozitor Simjanović doprineo već spomenutom promovisanju kulturnih vrednosti Istočne Evrope, odnosno Jugoslavije, Srbije. Primajući nagradu iz ruku direktora Festivala Radoslava Zelenovića, laureat Simjanović je ponovio stav da, u suštini, ne voli nagrade, ali da se ova ipak izdvaja:
- Lepo je kad dobiješ nagradu, ali nagrada, u principu, ne znači ništa: u nekom žiriju sedi neko ko te voli, u nekom drugom neko ko te ne voli. Naravno, ovaj ko te voli, da ti nagradu, a onaj ko te ne voli, ne da ti nagradu. Tako i ja, za muziku iz nekih najboljih filmova nisam dobio nagrade. Ali ova nagrada je dobra zato što si u lepom društvu i zbog toga mi je čast da sam sa svim 'Lifkama'.
Dvojcu laureata sinoć se pridružio i dobitnik nagrade „Underground Spirit“, škotski reditelj Jern Utkilen, koji je u kratkom obraćanju istakao kako upravo naziv nagrade najviše odgovara prirodi njegovog stvaralaštva. Pozdravljajući prisutne, gradonačelnik Subotice Modest Dulić istakao je kako je upravo Palićki festival utemeljio duh evropske kulture na ovim prostorima, ali i omogućio brojnim stvaraocima da ovde razmene svoja iskustva.
- To se sve događalo i događa se u gradu koji je prošle godine proslavio značajan jubilej – vek postojanja i privrženosti sedmoj umetnosti, te imao privilegiju da svojom atraktivnošću privuče Aleksandra Lifku da na ovim prostorima otvori prvi stacionarni bioskop. Subotica i Palić su kasnije bili domaćini i mnogim drugim svetskim filmskim stvaraocima“, rekao je Dulić, pozivajući reditelje, glumce..., ali i nove goste da se i ubuduće vrate našem gradu, pokraj jezera.

Festival evropskog filma Palić, jedan od najznačajnijih filmskih festivala evropskog filma, trajaće do 20. jula, na više lokacija u Palića i Subotice, a ugostiće preko 80 uvaženih gostiju iz cele Evrope.

 

 

...opširnije - VIDEO

 

___________________________________________________________________________

 

 

Radionice, kampanje i projekti 10. muzičkog festivala Summer3p

 

 

 

 

Uz muzički program, Summer3p (19-22. jul), koji se ove godine održava uz podršku Beck’s-a, i ove godine će biti mesto okupljanja, saradnje i komunikacije posetilaca iz regiona i sveta, kroz niz interesantnih i angažovanih radionica, a predstavićemo vam i festivalske kampanje, kao i jedan zanimljiv projekat.
Od 19. do 22. jul, u periodu od 17-18h, održaće se veoma zanimljiva Ekološka radionica. Ova radionica je namenjena svima koji su zainteresovani za odličan provod sa svojom decom i pravljenje sjajnih figurica od materijala koje obično bacamo. Radionicu vodi Bjanka Čubrilo ispred Udruženja građana "Uneco Bačka" iz Subotice.
Tokom trajanja festivala održavaće se i Radionica reciklaže (svakog dana od 18 do 21h) koja će kroz proces edukacije zainteresovanim posetiocima pokazati kako se uz malo mašte mogu napraviti lepe i korisne stvari koje imaju svoju umetničku vrednost. Nakiti i instalacije se prave uglavnom od otpadnog materijala, iz programa reciklaže. Izložba radova će se održati poslednjeg dana festivala, a nakit će biti podeljen posetiocima festivala. Koordinaciju radionice vodi Udruženje građana “Youth&Eco Life” iz Subotice.
I ove godine svakodnevno tokom trajanja festivala održavaće se Likovna radionica, koja je otvorena za sve zainteresovane bez prethodnog prijavljivanja. Izložba radova će se održati na dan zatvaranja festivala. Radionicu vodi akademski slikar Emil Kadirić iz Subotice.
Zabavne sportske aktivnosti zauzimaće deo dnevnog programa od 19. do 22. jula. Tokom dana odigravaće se sportski turniri u odbojci na pesku i badmintonu. Koordinator radionice je Armin Halas koji će održati i prezentaciju Speedmintona.
O već, u celoj Srbiji poznatim kampanjama Summer3p festivala: Očistimo jezero Palić, Sačuvajmo Suboticu, Stop nasilju! i Čuvajmo prirodu, ali i projektu Reciklirana javna rasveta možete pročitati u posebnom dokumentu koji takođe prilažemo uz email.
Ovogodišnji, deseti po redu, festival elektronske muzike Summer3p održaće se od 19. do 22. jula na jedinstvenoj party lokaciji - Termalnom bazenu i Muškom štrandu na Paliću, nedaleko od Subotice.
Na ovogodišnjem festivalu, nastupiće neki od najaktuelnijih izvođača evropske i regionalne elektronske scene, između ostalih: Hedflux (Engleska), Kassey Voorn (Grčka), Gorje Hewek (Rusija), Mladen Tomić (BiH, RS).
Spoj odlične elektronske muzike i noćnog kupanja na Termalnom bazenu, festival Summer3p čini impresivnim letnjim doživljajem pod otvorenim nebom.
Kompleti ulaznica za sva 4 dana se mogu kupiti putem mreže Eventim (i sajta www.eventim.rs) po ceni od 990 dinara.
Više o programu festivala možete pronaći na našoj zvaničnoj prezentaciji - www.summer3p.org
Organizatori Summer3p festivala su NVO AŠC i Fondacija „Danilo Kiš“ iz Subotice.
Sponzor Summer3p festivala je Beck's.

 

 

 

 

 

Organizatori Summer3p festivala o dosadašnjim akcijama

 

 

Clean Lake Palić - Očistimo jezero Palić
Nakon medijske kampanje koja je pokrenuta 2009. godine, aktivnog učestvovanja u kreiranju tehničke dokumentacije potrebne za proces izmuljivanja i remedijacije jezera Palić (sa nadležnim institucijama, 2010. i 2011. godine), NVO AŠC se tokom 2012. godine bavi monitoringom odnosno kontrolom čitavog procesa. Takođe, nastavljamo sa monitoringom količine kiseonika i visine nivoa vode jezera, koja je ovih dana zbog visokih temperatura na kritičnom nivou. Nadamo se da će skorim odabirom izvođača radova, biti pokrenut dugo očekivan proces izmuljivanja jezera Palić.
Smatramo da najveću podršku kampanji Clean Lake Palic daju naši sugrađani i dragi posetioci koji uživaju u lepotama Palića.

Save Subotica - Sačuvajmo Suboticu
Zbog očuvanja bogatog i raznovrsnog subotičkog graditeljskog blaga, u Subotici je stvorena neformalna grupa “Nasmeši se Subotici”, koja je pokrenula zajedničku akciju potpisivanja Subotičke deklaracije o zaštiti kulturnog nasleđa u okvirima urbanističkog razvoja pod nazivom - Save Subotica.
Subotička deklaracija doneta je za okruglim stolom tokom seminara “Zaštita graditeljskog nasleđa u okvirima urbanističkog razvoja” koji je održan u Subotici 27. i 28. maja 2011. godine. U izradi deklaracije učestvovali su stručnjaci iz Srbije, Mađarske, Edinburga, Barselone i Beča.

Grupu “Nasmeši se Subotici” čine nevlade organizacije i istaknuti pojedinci.
Da bi se sačuvala vredna graditeljska i kulturna baština, struktura, identitet i karakter grada Subotice, potrebna je i vaša pomoć!
Peticiju Save Subotica možete potpisati na www.savesubotica.org

Stop nasilju!
Kampanja Stop nasilju nastala je pre 10 godina i razvijala se zajedno sa festivalom Summer3p. Ideja je bila da se nešto preduzme na rešavanju problema nasilja prilikom izlazaka mladih ljudi različitih etničkih grupa, u Subotici i okolini. Stvorili smo manifestaciju i prostor koji povezuje i omogućava interakciju mladih, kroz zabavu, muziku i aktivizam. Zahvaljujući posebnom “receptu”, na Summer3pu nema incidenata, iako nas poseti 8.000-10.000 ljudi svake godine.

Čuvajmo prirodu!
Kroz prezentaciju različitih načina separacije i recikliranje otpada, kao i obnovljivih izvora energije, tokom proteklih sedam godina pokušali smo da utičemo na svest mladih ljudi o potrebi da svaki pojedinac svojim aktivizmom može doprineti očuvanju okoline. Najprepoznatljiviji projekat koji smo do sada realizovali je skulptura u javnom prostoru Riba-ubaci limenku, dovrsi skulpturu (u nekoliko gradova Srbije). Ove godine na Summer3p festivalu predstavicemo projekat Reciklirana javna rasveta.


Projekat Reciklirana javna rasveta
Pronašli smo odbačene stubove javne rasvete i odlučili da ih sa umetnikom Jugoslavom Sivićem recikliramo-obnovimo i kreiramo

Green Corner.
Green Corner predstavlja multifunkcionalnu skulpturu u javnom prostoru (parkovima) koja omogućava posetiocima parkova osvetljenje, klupu za predah, wi-fi spot, mogućnost za separaciju i odlaganje otpada, kao i umetnički doživljaj. Projekat je planiran u dve faze (2012. i 2013. godina) i potrebna nam je finansijska podrška za realizaciju projekta.

Organizatori Summer3p festivala NVO AŠC i Fondacija Danilo Kiš.

 

_________________________________________________________________________

 

 

Žan Mark Bar: Počastvovan sam činjenicom da me narod koji volim i poštujem smatra važnim evropskim umetnikom

 

 


Ovogodišnji dobitnik nagrade "Aleksandar Lifka" Žan Mark Bar je izjavio da je počastvovan činjenicom da je dobio ovo renomirano priznanje.

 

 

 

 

 

"Moje neznanje u vezi sa ličnošću Aleksandra Lifke će se završiti kada stignem na Palić. Ono što znam je da je srpska kultura imala veliki uticaj na mene tokom poslednjih 30 godina. Počastvovan sam činjenicom da me narod koji volim i poštujem smatra važnim evropskim umetnikom", izjavio je ovaj francuski filmski glumac i autor koji će biti gost na ovogodišnjem, 19. Festivalu evropskog filma Palić.

 

 

Najnoviji film Žana Mark Bara, Seksualni život francuske porodice, biće prikazan u okviru Omaž programa posvećenog dobitnicima nagrade "Aleksandar Lifka", u subotu, 14. jula, u 18 sati, u bioskopu Eurocinema na Otvorenom univerzitetu u Subotici. Isti film biće prikazan i 17. jula u 17.30 sati u bioskopu "Fontana" u Beogradu kada se očekuje da će se slavni francuski glumac i režiser pokloniti i beogradskoj publici. U okviru selekcije Omaž programa posvećenog dobitnicima nagrade "Aleksandar Lifka" koja je već u toku, biće prikazani još i filmovi Evropa (Lars fon Trir, 1991) i Kroz talase (Lars fon Trir, 1996).

Domaća publika će Mark Bara imati priliku da vidi i u emisiji “Veče sa Ivanom Ivanovićem” na TV Prvoj, u utorak, 17. jula, od 21 sat.

Poznati francuski glumac, reditelj, scenarista i producent, specifična je pojava u svetskoj kinematografiji po celovitosti i integritetu svoje umetničke ličnosti. Ostvario je zapažene uloge u filmovima poput Nada i slava (Hope and Glory, 1987) reditelja Džona Burmana (John Boorman), filmu Veliko plavetnilo (The Big Blue, 1988) Luka Besona (Luc Besson), a saradnja sa kontroverznim danskim rediteljem Larsom fon Trirom (Lars von Trier) u čijim filmovima je glumio (Evropa, Kroz talase, Ples u tami, Dogvil, Manderlej i The Boss of It Al), inspirisala je Mark Bara da se upusti u rediteljske vode u kojima je debitovao 1999. godine filmom Ljubavnici (Lovers) koji je ujedno producirao i napisao. Za svoj rediteljski prvenac nagrađen je iste godine specijalnim FIPRESCI priznanjem na Cottbus Film Festivalu of Young East European Cinema. Iz ovog debija izrodila se Mark Barova trilogija koju pored Ljubavnika čine Too Much Flesh (2000) i Being Light (2001) koji je režirao sa Paskalom Arnoldom (Pascal Arnold).
Mark Bar je umetnički vezan i za naše prostore, budući da je tokom dosadašnje karijere kao glumac sarađivao sa srpskim rediteljima - Lordanom Zafranovićem (Balkan Island: The Last Story of the Century, 1997) i sa mladim Bojanom Vuletićem (Praktični vodič kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem, 2011).

 

___________________________________________________________________________

 

 

Reditelji koji su uzburkali Evropu na 19. Festivalu evropskog filma Palić

 

 

U okviru Glavnog takmičarskog programa 19. Festivala evropskog filma Palić koji će biti održan od 14. do 20. jula kraj jezera Palić i u Subotici, biće prikazana nova ostvarenja Cristiana Mungiua i Ulricha Seidla, dvojice autora čija su ostvarenja uzburkala evropsku kinematografiju u poslednjih nekoliko godina, a bila su prikazana na prošlim izdanjima Festivala evropskog filma Palić.

 

 

 

 

Na Letnjoj pozornici, biće prikazan 18. jula film "Iza bregova", novo ostvarenje jednog od najpoznatijih savremenih rumunskih reditelja srednje generacije i prvog rumunskog dobitnika Zlatne palme, Cristiana Mungiua. Svojim ostvarenjem 4 meseca, 3 nedelje i 2 dana, Mungiu je pokrenuo zanimanje gledalaca i filmskih kritičara širom sveta za novi talas rumunskog filma, a kod nas je ovo delo prikazano na svečanom otvaranju Festivala evropskog filma 2007. godine van konkurencije.
Ove godine, posetioce Palića očekuje novo ostvarenje ovog kontroverznog autora. Poput 4 meseca, 3 nedelje i 2 dana, Mungiu se i u svom novom filmu bavi ženskim likovima, ali umesto sivila Bukurešta iz 80-ih, gledaoca vodi u sasvim drugačiju sredinu - rumunski manastir u kom se, nakon godina razdvojenosti, ponovo sreću dve domkinje, sada mlade žene na različitim životnim putanjama - naizgled odlučna Alina koja se vraća iz Nemačke sa ciljem da tamo povede i svoju prijateljicu i Volčita koja je u manastiru pronašla Boga. Film je inspirisan reportažom šefice BBC-jevog dopisništva iz Bukurešta, Tatjane Nikulesku Bran, o iskušenici u rumunskom manastiru, preminuloj nakon što je izložena egzorcističkom ritualu, 2005. godine. U filmu koji je na ovogodišnjem Festivalu u Kanu nominovan za Zlatnu Palmu, izazvavši burne reakcije kod publike i poređenja sa najboljim ostvarenjima Larsa fon Trira, glavne uloge glume Cosmina Stratan, Cristina Flutur, Valeriu Andriuta i Dana Tapalaga.

Trejler filma

 

Posetioci Festivala evropskog filma Palić upoznali su delo austrijskog reditelja Ulricha Seidla 2007. godine kada je prikazan njegov film o jednom od najmračnijih lica savremene Evrope, trgovini belim robljem, Uvoz-izvoz (Import-Export) čija je glumačka ekipa te godine ponela Palićki toranj za najbolju glumu. Na ovogodišnjem, 19. izdanju Festivala evropskog filma Palić biće prikazan 18. jula novi Ulrichov film "Raj: Ljubav".

Kao i prethodni film ovog reditelja, Raj: Ljubav istražuje tokove razmene između bogatog dela Zapadne Evrope i siromašnih delova sveta koji je često prećutan iako legalizovan u vidu turizma. U pitanju je fenomen seksualnog turizma putem kog dobrostojeći Evropljani "kupuju ljubav" na plažama Kenije. Glavna junakinja filma, Tereza, četrdesetogodišnja Austrijanka iz Beča, majka devojčice na pragu puberteta, dolazi kao seks turista u Keniju kao raj za odmor u potrazi za ljubavlju. Obilazi plaže nailazeći na razočarenja jer na palžama Kenije ljubav je biznis.
Koprodukcija Austrije, Nemačke i Francuske, film je nastao po scenariju reditelja i Veronike Franz, a u filmu igraju Margarete Tiesel, Peter Kazungu, Inge Maux, Dunja Sowinetz, Helen Brugat, Gabriel Mwarua i Carlos Mkutano.
"Raj: Ljubav" je, kao "Uvoz-izvoz" nominovan za Zlatnu palmu u Kanu.

Treljer filma

 

__________________________________________________________________________

 

 

Žiri 19. Festivala evropskog filma Palić

 

 

Na ovogodišnjem, 19. Festivalu evropskog filma Palić, o najboljim filmovima u okviru Glavnog takmičarskog programa u okviru kog će biti prikazano 14 ostvarenja odlučivaće Žiri Festivala u sastavu: Mira Furlan, Gabriele Kranzelbinder, Alexandra Dahlström, Ahmet Boyacioglu i Bojan Ž. Bosiljčić. Žiri će dodeliti Zlatni toranj za najbolji film i Palićki toranj za najbolju režiju, a biće dodeljena i Specijalna nagrada žirija.

 

 

 

 

Međunarodni žiri kritike koji će dodeliti Nagradu za najbolji film iz selekcije Paralele i sudari. čine: Verena von Stackelberg, izdavač i distributer iz Berlina, Marko Kostić, filmski reditelj i kritičar iz Beograda i Dean Kotiga, filmski kritičar iz Motovuna.
Filmska, pozorišna i TV glumica, Mira Furlan je igrala u više od 35 filmova uključujući osvajača Zlatne palme u Kanu, Otac na službenom putu Emira Kusturice. Osvojila je brojne nagrade uključujući dve Zlatne arene za uloge u Lepoti poroka i Kiklopu. U Americi, Mira je poznata po ulozi Ambassador Delenn u Warner Brosovoj kultnoj naučnofantastičnoj TV seriji Babylon 5 i po ulozi Danielle Rousseau u ABC-ovoj hit seriji Lost. Igrala je na scenama svih većih pozorišta u nekadašnjoj Jugoslaviji uključujući Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu i Jugoslovensko dramsko pozorište u Beogradu. Neke od njenih omiljenih pozorišnih uloga su Ofelija u Hamletu, Ivet u Majci hrabrost, Anabela u Šteta što je kurva, Natalija Petrovna u Mesec dana na selu... Nedavno je izdala knjigu eseja pod nazivom Totalna rasprodaja.

Austrijska producentkinja Gabriela Kranzelbinder (1968) producirala je niz kratkih, dugometražnih igranih i dokumentarnih filmova u Austriji i Italiji na kojima je neretko radila i kao asistent režije. Osnovala je producentsku kuću KGP Kranzelbinder Gabriele Production u Beču i predsedava AAFP-om (Austrian Association of Film Producers).

Alexandra Dahlström (1984) je švedska glumica koja je internacionalnu pažnju privukla svojom ulogom u filmu Pokaži mi ljubav (Fucking Åmål, 1998), Lukasa Moodyssona, za koju je nagrađena Guldbagge nagradom za najbolju glumicu zajedno sa Rebeckom Liljeberg. Kao rediteljka se okušala 2002. asistirajući Moodyssonu na njegovom filmu Ljilja 4-ever, a potom je režirala nagrađivane kratke filmove. Glumi u pozorištu i povremeno radi kao Dj.

Ahmet Boyacioglu (Zonguldak, 1953) je od 80-ih godina prošlog veka aktivnan u turskoj kinematografiji kao član festivalskih odbora, filmski autor i teoretičar filma - bio je član Izvršnog odbora Međunarodnog filmskog festivala u Ankari, Generalni sekretar Festivala na točkovima kao i predsedavajući Kinematografskog udruženja Ankare, a od 2005. do 2007. bio je predstavnik Turske u Euroimažu. 2010. je režirao svoj prvi igrani film Black and White, za koji je napisao i scenario, a koji je osvojio Specijalnu nagradu žirija na Hajdelberg - Manhajm filmskom festivalu.

Bojan (Živko) Bosiljčić (1957), publicista, novinar i filmski kritičar. Pisao je filmske kritike i eseje u sarajevskim dnevnim listovima i magazinima ("Večernje novine", "Svijet", "Una", "Naši dani", "Film" i "Nedjelja"), a od 1980. do 1990. godine obavljao je public relations poslove u filmskoj kući Forum, koja je, između ostalih, proizvela i dva čuvena filma Emira Kusturice, Otac na službenom putu (1985.) i Dom za vešanje (1989.). Član je Međunarodne federacije filmskih kritičara i novinara (FIPRESCI).


Festivalski program ovogodišnjeg, 19. Festivala evropskog filma čini devet filmskih selekcija: Glavni takmičarski program, Paralele i sudari, Mladi duh Evrope, Omaž program za dobitnike nagrade Aleksandar Lifka, Omaž program posvećen dobitniku nagrade Underground Spirit, Novi švedski film, Novi mađarski film, Eco Dox i Dečji program.
I ovogodišnjim izborom najkvalitetnijih ostvarenja savremene evropske kinematografije Festival evropskog filma Palić ispunjava svoju humanističko-emancipatorsku misiju boreći se za autonomnost savremenog čoveka u carstvu globalne kulturne industrije.

 


____________________________________________________________________________

 

 

Filmovi posvećeni Zoranu Simjanoviću i Žan Mark Baru

 

 

 

 

Omaž program posvećen dobitnicima nagrade „Aleksandar Lifka“ 19. Festivala evropskog filma Palić počinje da se prikazuje u ponedeljak, 9. jula u bioskopu EuroCinema (Amfiteatar Otvorenog univerziteta). Projekacije su od 9. do 14. jula u dva termina. Od 18:00 časova prikazivaće se filmovi posvećeni dobitniku Zoranu Simjanoviću, a od 20:00 časova filmovi posvećeni Žan Mark Baru. Poslednjeg dana (subota, 14. Jul) filmovi će se prikazivati od 16:00 i od 18:00 časova uz prisustvo dobitnika nagrade „Aleksanar Lifka“. Ulaz na sve projekcije je slobodan.

 

 

_____________________________________________________________________________

 

Dani Moderne 2012

 

 

 

 

Subotica, 15. juna - Izložbom jedne slike "Vojvodina stara" Save Stojkova, zapoečeli su sedmi po redu "Dani Moderne". Izložbu su otvorili Bela Duranci i prof. dr Draško Ređep. U subotu 16. juna na Salašu Đorđević od 11 časova na temu "Dosada univerzalnog" diskutovaće učesnici okruglog stola: Jovan Ćirilov, Bojan Bosiljčić, Bela Duranci, Boško Kovačević, Saša Milenić, Ilija Tucić, Goran Karadžić, Petar Peca Popović, Đorđe D. Sibinović, Jelena Birovljev i Draško Ređep.
"Pod Draškovom strejom" sledi predstavljanje knjige "Čelobašte", Ilije Tucića, te knjige u pripremi; “Grof Đorđe Branković o Sulejmanu Veličanstvenom “. Izložba slika sa kolonije održaće se na Salašu Đorđević i završnog dana manifestacije u Srpskom kulturnom centru 18. juna sa početkom u 19 časova.

 

VIDEO
__________________________________________________________________________ 

 

Održana konferencija za novinare povodom 19. Festivala evropskog filma Palić

 

 

Konferencija za medije u Subotici - VIDEO

 

 

 

 

Beograd, 16. jun - Danas je u novoj zgradi Jugoslovenske kinoteke održana konferencija za novinare povodom predstojećeg, 19. po redu Festivala evropskog filma Palić. O programu, gostima i budućim ciljevima Festivala su govorili Radoslav Zelenović, direktor Festivala, Blažo Perović, direktor Otvorenog univerziteta (izvršnog producenta Festivala), Petar Mitrić, selektor programa Paralele i sudari i programa Mladi duh Evrope, Miroslav Mogorović, programski direktor Festivala, Branislav Lečić, predsednik Saveta Festivala i, kao specijalni gost, Helena Larson, ataše za kulturu Švedske ambasade u Beogradu.

Konferenciju za novinare otvorio je predsednik Saveta Festivala evropskog filma Palić, Branislav Lečić koji je napomenuo da mu je veliko zadovoljstvo da najavi predstojeće, 19. izdanje Festivala evropskog filma Palić koje će biti održano od 14. do 20. jula na više lokacija u blizini jezera Palić i u Subotici.
Lečić je istakao da je ovogodišnje izdanje Festivala, uprkos finansijskim teškoćama i generalno lošem stanju u domaćoj kulturi, zadržalo nivo u pogledu kvaliteta i kvantiteta u odnosu na svoja ranija izdanja. Tako će festivalski program činiti devet filmskih selekcija: Glavni takmičarski program, Paralele i sudari, Mladi duh Evrope, Omaž program za dobitnike nagrade „Aleksandar Lifka“ - francuskog glumca, reditelja i producenta Žan Mark Bara i srpskog kompozitora i muzičara Zorana Simjanovića - koji će, tradicionalno, biti održani uoči Festivala, zatim Omaž program posvećen dobitniku nagrade „Underground Spirit“, Novi švedski film, Novi mađarski film, Eco Dox i Dečji program. Predsednik Saveta najavio je i bogat prateći program Festivala u okviru kog posetioce očekuju radionice, promocije dve nove festivalske publikacije – “Kratka istorija Vojvođanske kinematografije od 1896 do 1941.”
i “Filmska lica Subotice”, kao i okrugli stolovi na teme „Klimatske promene i politika“ i „Dometi srpske kinematografije u 2011.“
„Ova izdanja i debate omogućavaju pregled rezultata i duha iz prošlosti, kao i ukazivanje na smernice budućeg razvoja ne samo našeg Festivala, već i evropskog filma uopšte“, napomenuo je Lečić, podsetivši da je naredna godina jubilarna za Festival evropskog filma Palić.

Uoči ove granične i jubilarne godine, direktor Festivala, Radoslav Zelenović, napravio je kratki osvrt na istoriju Festivala evropskog filma Palić koji je svoje nulto izdanje imao 1992. godine, samo mesec dana pre nego što su zemlji uvedene sankcije.
„Organizovati jedan filmski festival u takvim okolnostima nije bilo lako, ali sa ponosom možemo da kažemo da je danas Festival evropskog filma jedan od retkih koji ima jasnu koncepciju, konačno profilisanu 2003. godine kada je postao Festival evropskog filma“, napomenuo je Zelenović i posebno istakao publikacije koje će biti predstavljene na ovogodišnjem Festivalu.
„Po sredi je zamršen i dragocen istraživački rad mog duhovnog oca Dejana Kosanovića koji otkriva niz, mnogima verovatno nepoznatih, činjenica o kinematografiji na ovom prostoru“, istakao je direktor Festivala.
Čestitajući ovogodišnjim dobitnicima nagrade „Aleksandar Lifka“, kojima će nagrade biti uručene tokom Festivala, Zelenović se posebno osvrnuo na raznovrstan opus Zorana Simjanovića koji se, između ostalog, pored filma, odnosi i na veliki uticaj ovog kompozitora na istoriju domaćeg rokenrola.
„Svih ovih godina gradili smo Festival kakav je danas, a na drugima je da ga vrednuju“, zaključio je Zelenović.
Direktor Otvorenog univerziteta (organizatora Festivala), Blažo Perović naglasio je da je budžet ovogodišnjeg izdanja gotovo prepolovljen u odnosu na izdanja od pre 3 do 4 godine.
„Kada smo počinjali sa Festivalom, gotovo da nam je bilo lakše nego danas kada je Palićki festival afirmisan u Evropi. Upravo zbog te evropske reputacije, naša je moralna dužnost da Festival ostane značajan reprezent domaće kulture u Evropi“, rekao je Perović.
Direktor Otvorenog univerziteta ukazao je i na prioritet prilagođavanja tehnološkoj tranziciji, odnosno prpreme punktova za prikazivanje filmova novim filmskim formatima što, kako je Perović istakao, mora biti izdejstvovano do narednog izdanja Festivala.
„Festival deli sudbinu celog društva, ali sledeća godina neće biti izborna, niti će biti Olimpijade ili fudbalskog prvenstva, pa se nadamo da će se sponzori okrenuti kulturi“, zaključio je Perović.
Miroslav Mogorović, programski direktor Festivala istakao je da posetioce ove godine u Takmičarskom programu očekuje čak pet filmova prikazanih na Festivalu u Kanu, te da je Nikolaj Nikitin, selektor Takmičarskog i programa Novi švedski film obezbedio izbor koji pruža uvid u tokove novog evropskog filma.
„Ovogodišnji Takmičarski program pokazaće da savremeni evropski film daleko više ima tendenciju približavanja publici nego kritici, da prati teške teme ali iz sasvim novih i neobičnih uglova.“
Mogorović je napomenuo da se za glavne festivalske nagrade bori 13 filmova, dok će 14. film, Anđeoski deo, delo veterana Kena Louča inače dobitnika nagrade “Aleksandar Lifka“ biti prikazano van konkurencije.
Selektor programa Paralele i sudari i Mladi duh Evrope, Petar Mitrić najavio je da će u okviru selecije Paralele i sudari biti prikazano 10 filmova od kojih čak 7 debitantskih ostvarenja mladih evropskih reditelja.
„Ova dela iznenađuju izborom tema koje su šokantne i retko doticane“, ocenio je Mitrić nalazeći ovu zajedničku odliku kod filmova kao što su dugometražni debi Maje Miloš Klip i ruskog filma Sakupljač metaka, te estonskog čitanja Dostojevskog, Idiot. U okviru selekcije Paralele i sudari takođe će jedan film – delo Ištvana Saboa, Vrata, biti prikazano van konkurencije, budući da je reč o dobitniku nagrade „Aleksandar Lifka“ i cenjenom filmskom veteranu.
Mitrić je istakao da će u okviru ove selekcije biti zastupljena i žanrovska ostvarenja poput litvanskog SF-a Nestajući talasi koji će premijerno biti prikazan na Palićkom festivalu.
Iz selekcije Mladi duh Evrope, selektor Mitrić je posebno izdvojio delo Atomsko doba nagrađeno prestižnom „Žan Vigo“ nagradom koja najavljuje buduće nade u francuskoj kinematografiji.
Povodom selekcije Novi švedski film na konferenciji je govorila Helena Larson, ataše za kulturu Švedske ambasade u Beogradu koja je izrazila zadovoljstvo zbog ukazane časti da se poseban program na Festivalu bavi švedskim savremenim filmom.
„Iako je Švedska mala zemlja, švedski film je veoma zastupljen i nagrađivan na festivalima. Duga tradicija švedskog filma ukazuje da je to kinematografija koja ne beži od mračnih tema – smrti, bolesti, ludila, koje obrađuje na intrigantan način“, napomenula je gospođa Larson koja je ovim povodom direktoru Festivala evropskog filma Palić poklonila kolekciju filmova jednog od najcenjenijih švedskih reditelja, Ingmara Bergmana.

 

___________________________________________________________________________

 

 

Muzička škola Subotica u projektu "Bez granica"

 

 

 

 

Od 4. do 8. juna Muzička škola iz Subotice i gostujuća Umetnička srednja škola Hang-Szin-Tér iz mađarskog mesta Bodajk, na večernjim koncertima predstaviće subotičkoj publici zajednički projekat "Bez granica", čiji je cilj povezivanje mladih umetnika džez muzike. Gostovanje škole iz Bodajka, je uzvratna poseta subotičkoj Muzičkoj školi, koja se sa gostovanja u Mađarskoj vratila sa izuzetnim utiscima.

 

...opširnije - VIDEO

____________________________________________________________________________

 

 

Festival evropskog filma Palić u Kanu

 

 

 

 

U okviru ovogodišnjeg Kanskog filmskog festivala, jedan od najznačajnijih festivala u našem regionu - Festival evropskog filma Palić, priredio je 23. juna na samoj rivijeri veoma posećen koktel pod nazivom Love Palić.
Prijemu su prisustvovale mnogobrojne zvanice, kao i predstavnici svih filmskih centara iz Evrope.

 

 

Festival evropskog filma Palić je tom prilikom dodelio Nagradu najhrabrijem međunarodnom distributeru, koju je osvojila renomirana kompanija iz Nemačke – The Match Factory (www.the-match-factory.com). Nagradu je primio direktor kuće Match Factory - Michael Weber.


Evo šta o Michaelu Weberu kaže poznati evropski producent Peter Rommel, koji inače već dva puta bio gost Festivala evropskog filma Palić:

Upoznao sam Michaela Webera dok je pokretao novi odeljak Bavaria International Sales. Kao nezavisni producent pokazao sam mu materijal u montaži takozvanog ozbiljnog umetničnog filma jednog mladog nemačkog reditelja.
Otkupio je prava i zastupao ovaj film, u saradnji sa nama, na Berlinalu 1998, gde je Night Shapes Andreasa Dresena osvojio nagradu Srebrni medved.
Od tada smo bliski prijatelji i delimo isti ukus u filmovima, hrani i fudbalu. Pre nekoliko godina promenio je 'dres' da bi pokrenuo svoju ditributersku kuću – The Match Factory. Ne samo što je u mojim očima postao vodeći distributer za nezavisni, umetnički film u celom svetu, već je otkrio i veoma talentovane ljude i uživa u bliskoj komunikaciji sa distributerima, producentima, filmskim autorima i organizatorima festivala iz celog sveta. I dalje razvija hrabru avanturu u poslu distribucije filmova.

Watch out for Match maker Michael Weber!

Peter Rommel, Berlin, 25. maj, 2012.

Prijem koji svake godine na Kanskom filmskom festivalu organizuje Festival evropskog filma Palić omiljeno je mesto okupljanja mnogih evropskih i domaćih filmaždija, koji se uz muziku i autohtone gastronomske đakonije iz Vojvodine, dobro zabavljaju, ali i uspostavljaju nove kontakte koji često rezultiraju zanimljivim projektima.

Na Kanskom filmskom marketu Festival evropskog filma Palić predstavio se u okviru štanda Jugoistočne Evrope u saradnji sa Filmskim centrom Srbije.

Devetnaesto izdanje Festivala evropskog filma Palić održaće se od 14. do 20. jula 2012. na više lokacija kraj jezera Palić i u Subotici.

___________________________________________________________________________

 

 

Završen 19. Međunarodni festival pozorišta za decu

 

 

 

 


Subotica, 27. maj - Sinoć je, na sceni „Jadran“ Narodnog pozorišta u Subotici svečanom ceremonijom zatvoreno 19. izdanje Međunarodnog festivala pozorišta za decu. Na ceremoniji su saopštene odluke međunarodnog žirija, a nagrade pobednicima su dodelili selektor i direktor Festivala, Slobodan Marković i predsednik žirija, akademik dr Luko Paljetak.

 

 

Na ceremoniji svečanog zatvaranja Festivala nastupili su glumački ansambli iz dve predstave prikazane u okviru zvanične selekcije Festivala - „Muvina svadba“ (Dramsko pozorište „Na levoj obali“, Novosibirsk) i „Mala roda i strašilo“ (Belgorodsko državno pozorište lutaka, Belgorod) - koji su izveli vinjete iz svojih predstava. Takođe, pred punom salom scene „Jadran“, nastupila su deca iz Omladinskog kulturno-umetničkog društva iz Subotice.

Žiri u sastavu: Jevgenij Ibragimov, reditelj iz Rusije, profesor Edvard Majaron, reditelj, lutkar, pedagog i violončelista iz Slovenije, Oleg Žugžda, reditelj iz Belorusije, akademik dr Luko Paljetak, književnik i reditelj iz Hrvatske i Igor Bojović, dramski pisac iz Srbije, odlučivao je između 23 predstave koje su se našle u zvaničnoj selekciji. I jednoglasno doneli sledeće odluke:

1. Grand Prix za najbolju predstavu u celini - „Snežana“, Mini teatar, Slovenija

2. Specijalna nagrada za originalnost i fantaziju - „Kamen po kamen“,koju izvodi El Teatre de L´Home Dibuixat, Kasteljon de la Plana, Španija

3. Nagrada za najbolju režiju – Marek Bečka, „Snežana“, Mini teatar, Slovenija

4. Nagrada za najbolju scenografiju – Marijeta Golomehova, „Vuk i sedam jarića u muzeju bajki“, Dječje pozorište Republike Srpske, BiH

5. Nagrada za najbolju originalnu muziku – Bendek Darvaš, „Gabi i deda koji leti“, Pozorište lutaka „Ciroka“, Mađarska

6. Nagrada za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka – Viktor Nikonjenko, „Medved“, Kostromsko regionalno pozorište lutaka, Rusija

7. Nagrade za glumačko majstorstvo (5 ravnopravnih nagrada):
• Ansambl predstave „Kamen sreće“, Pozorišta mladih Republike Sakhe, Rusija
• Ansambl predstave „Čarobnjak iz Oza“, Pozorište za decu i mlade, Makedonija;
• Julija Rita Krucso, „Gabi i deda koji leti“ (za ulogu Gabi), Pozorište lutaka „Ciroka“, Mađarska;
• Sabo Balaž, „Gabi i deda koji leti“ (za ulogu Marcija), Pozorište lutaka „Ciroka“, Mađarska;
• Irina Vjeretnova, „Mala roda i strašilo“ (za ulogu lisca), Belgorodsko državno pozorište lutaka, Rusija.

Uoči ceremonije zatvaranja, u Galeriji Otvorenog univerziteta, u 19 časova, posetioci su imali priliku da vide radove polaznika radionice vizuelnih umetnosti koju je, tokom Festivala, držao Robert Grinvud, koosnivač trupe Sun Ergos – A Company of Theatre and Dance iz Kanade. Ritam crtežima dali su polaznici plesne radionice koju je tokom Festivala držao Grinvudov kolega iz Sun Ergos pozorišne trupe, Dejna Lubki. Kanadski umetnici predstavili su se posetiocima Festivala i kao glumci i autori pozorišne predstave inspirisane legendama severnoameričkih urođenika, „Svet kojota“ koju su, van konkurencije, izveli poslednjeg festivalskog dana.

U okviru takmičarskog programa ovogodišnjeg Festivala, u periodu od 21. do 26. maja, prikazane su 23 predstave za decu iz 15 zemalja (Bosna i Hercegovina (Republika Srpska), Čile, Egipat, Francuska, Hrvatska, Mađarska, Italija, Makedonija, Poljska, Rumunija, Rusija, Slovenija, Srbija, Španija i Velika Britanija). Predstave su igrane na tri lokacije – Dečje pozorište Subotica, Narodno pozorište – scena „Jadran“ i Pozorište "Deže Kostolanji". I ove godine osnovna odlika repertoara bila je raznovrsnost formi i pristupa, pa su tako Subotičani i njihovi mališani, kao i brojni gosti iz sveta imali priliku da prate klasične lutkarske dečje predstave poput dirljive bajke o prijateljstvu i podršci, „Mala roda i strašilo“ Belgorodskog državnog pozorišta lutaka, mjuzikle sa modernim, originalno napisanim songovima, poput „Čarobnjaka iz Oza“ makedonskog Pozorišta za decu i mlade, zatim dramskih predstava kakva je „Slavuj i kineski car“ kikindskog Narodnog pozorišta, ali i postdramsko pozorište lutaka zasnovano na klasičnim bajkama poput „Snežane“ Mini teatra iz Ljubljane. Pored predstava duboko ukorenjenih u tradiciji i kulturi zemalja iz kojih dolaze, kakva je lutkarska vrteška „Velika noć“ Kairskog pozorišta lutaka, posetioci su imali priliku da zavire i u duboko lični i proživljeni svet individualaca kakav je postapokaliptična bajka „Prljavo krilo“ Čileanca Davida Zuazole. Iako je, kao i uvek na Festivalu veliki prostor dat zemljama koje se ponose dugom tradicijom lutkarstva i svake godine nude novo bogatstvo predstava, kao što su Rusija koja se ove godine predstavila sa pet različitih produkcija ili Poljska kojoj je ove godine posvećen poseban program predstavljanja poljskog lutkarstva u okviru izložbe poljskih majstora lutkarstva i naučnog skupa na ovu temu, Festival je širom otvorio vrata i sasvim mladim pozorištima i umetnicima kakvi su predstavnici String teatra iz Velike Britanije čije je predstava „Crveni balon“ njihovo prvo, s pravom se može reći, reprezentativno delo.

Pored brojnih radionica u okviru pratećeg programa Festivala važno mesto je imao i sada već svetski ugledan 4. Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti, na kom je ove godine, pod moderacijom akademika, prof. dr Henrika Jurkovskog iz Poljske, učestvovalo 17 svetskih pozorišnih stručnjaka.

Kako posetioce Festivala, tako i prolaznike i stanovnike Subotice, svakodnevno je radovao program Trgovi i ulice u okviru kog su nastupile brojne dečje plesne, pozorišne i muzičke grupe. Tokom Festivala, predstavljeno je više izdanja knjiga na temu stvaralaštva za decu, između ostalih i delo ovogodišnjeg dobitnika nagrade „Mali princ“Luke Paljetka kome je, kao i dobitnici „Malog princa“, Donki Špiček, posvećeno posebno tematsko veče tokom Festivala.

 

Otvoren 19. Međunarodni festival pozorišta za decu

 

 

 

 


Subotica, 21. maj - Sinoć je, na sceni „Jadran“ Narodnog pozorišta u Subotici svečano otvoreno devetnaesto izdanje Međunarodnog festivala pozorišta za decu, koje će trajati do 26. mаја 2012. godine u Subotici.
U okviru ceremonije svečanog otvaranja Festivala, pred punom salom scene „Jadran“, Dečji hor "Viva la musica", zajedno sa horom Muzičke škole iz Subotice izveo je festivalsku himnu, „Pustite decu da rastu“, Arsena Dedića. Prisutnim gostima obratio se gradonačelnik Subotice Saša Vučinić, a direktor i selektor Festivala, Slobodan Marković, uručio je Nagrade za životno delo "Mali princ" hrvatskom akademiku Luku Paljetku, inače članu ovogodišnjeg žirija Festivala i novinarki Donki Špiček (Srbija), urednici redakcije za decu i mlade, organizatorki scenskih i kulturno-umetničkih delatnosti. Festival je, nakon nastupa dece iz Baletske škole “Raičević” zvanično otvorio član Saveta Festivala, pesnik Ljubivoje Ršumović.
Uoči samog otvaranja, u Galeriji Otvorenog univerziteta, zvanično je otvorena izložba poljskih pozorišnih lutaka u okviru koje će, tokom Festivala, posetioci imati priliku da vide 180 plakata i 50 lutaka poljskih pozorišnih umetnika.
U okviru takmičarskog programa, u periodu od 21. do 26. maja, biće prikazane 23 predstave za decu iz 15 zemalja (Bosna i Hercegovina (Republika Srpska), Čile, Egipat, Francuska, Hrvatska, Mađarska, Italija, Makedonija, Poljska, Rumunija, Rusija, Slovenija, Srbija, Španija i Velika Britanija). Predstave će se igrati na tri lokacije – Dečje pozorište Subotica, Narodno pozorište – scena „Jadran“i Pozorište "Deže Kostolanji" . I ove godine osnovna odlika repertoara jeste raznovrsnost formi i pristupa. Iako repertoarom Festivala, po tradiciji, dominiraju lutkarske predstave u različitim žanrovima i gotovo svim tehnikama koje poznaje lutkarska umetnost, publika će imati priliku da vidi i predstave pozorišta predmeta, dramske predstave i mjuzikle.
U fokusu Festivala biće poljsko lutkarstvo koje će biti predstavljeno kroz izložbu lutaka i plakata poljskih umetnika u Subotici, Novom Sadu i Beogradu, naučni skup na datu temu i kroz učešće pozorišta iz Poljske u takmičarskom programu Festivala.
Pored takmičarskog programa i programa predstavljanja poljskog lutkarstva, Festival će obuhvatiti i brojne prateće programe: 4. Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti, Majsku škola lutkarstva, Festival na turneji, reprizu Festivala u Mađarskoj, izložbe, filmski program, programe na otvorenom, lutkarske, plesne i radionice vizuelnih umetnosti za decu, izdavaštvo i promocije knjiga.
Predstave u zvaničnoj selekciji konkurišu za sledeće nagrade:
1. Grand Prix za najbolju predstavu u celini
2. Specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju (opcionalno)
3. Nagradu za najbolju režiju
4. Nagradu za najbolju scenografiju
5. Nagradu za najbolju originalnu muziku
6. Nagradu za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka
7. Nagrade za glumačko majstorstvo (5 ravnopravnih nagrada)

O nagradama će odlučivati petočlani međunarodni žiri u sledećem sastavu: Jevgenij Ibragimov, reditelj iz Rusije, profesor Edvard Majaron, spec., reditelj, lutkar, pedagog i violončelista iz Slovenije, Oleg Žugžda, reditelj iz Belorusije, akademik dr Luko Paljetak, književnik i prevodilac iz Hrvatske i Igor Bojović, dramski pisac iz Srbije.

Svi programi Međunarodnog festivala pozorišta za decu besplatni su za sve posetioce.

***
Međunarodni festival pozorišta za decu je zvanično manifestacija od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju. Sredstva za održavanje Međunarodnog festivala pozorišta za decu, kao manifestacije od nacionalnog značaja, obezbeđuju Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje AP Vojvodine i Grad Subotica, dok značajnu podršku pružaju ambasade i strani kulturni centri.
Izvršni producent Festivala je Otvoreni univerzitet Subotica (www.openunsubotica.rs).

___________________________________________________________________________

 

Poljsko lutkarstvo na 19. Međunarodnom festivalu pozorišta za decu u Subotici

 

 

 

 

 

 

Težište ovogodišnjeg, devetnaestog po redu Međunarodnog festivala pozorišta za decu koji se održava od 20. do 26. maja 2012. u Subotici, će biti na poljskom lutkarstvu.


Godinama unazad, posetioci Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici, imali su priliku da pogledaju više pozorišnih predstava iz Poljske. Ove godine, poljskom lutkarstvu će biti posvećena posebna pažnja i to kroz više segmenata festivalskog programa - kroz izložbu lutaka i plakata poljskih umetnika u Subotici, Novom Sadu i Beogradu, naučni skup na datu temu i kroz učešće pozorišta iz Poljske u Takmičarskom programu Festivala.

U okviru takmičarskog programa Festivala, gostovaće Pozorište lutke i glumca, Valbžih iz Poljske, sa predstavom „Palčica“ Konrada Dvorakovskog (Konrad Dworakowski). Ovo je priča o putovanju jedne devojčice, manje od palca koja biva upletena u situacije izvan njene kontrole, a ipak, bez obzira na brojne prepreke, u stanju je da se izvuče iz svih problema, sačuvavši svoju osećajnost koja je jednako krhka kao i njeno telo. Predstava poziva odrasle da preispitaju svoj odnos prema deci koji je često opterećen egoističnošću. Namenjena je deci uzrasta iznad pet godina i biće izvedena na poljskom jeziku.
Pozorište lutke i glumca, Valbžih je jedno od najstarijih lutkarskih pozorišta u Poljskoj. Tokom 66 godina postojanja, u ovom pozorištu je postavljeno blizu 300 predstava namenjenih deci i mladima, ali i odraslima. Repertoar se sastoji od klasika, adaptacija i savremenih dramskih dela, a Pozorište lutke i glumca gaji različite forme lutkarskog teatra.

Poljsko lutkarstvo biće predstavljeno i kroz izložbu lutaka i plakata poljskih umetnika u Subotici, Novom Sadu i Beogradu, u saradnji sa Arheološkim i etnografskim muzejem iz Lođa (Poljska), Pozorišnim muzejem Vojvodine iz Novog Sada i Ambasadom Republike Poljske u Beogradu.
Izložba „Poljske pozorišne lutke“ prikazuje radove izuzetnih poljskih dizajnera koji su oblikovali sliku pozorišta lutaka u Poljskoj tokom poslednjih pedeset godina. Izložba, pre svega, prikazuje lutke koje su inspirisane poljskim i evropskim folklorom - dela umetnika poput Vjeslava Jurkovskog (Wiesław Jurkowski), Adama Kilijana (Adam Kilian), Vaclava Kondeka (Wacław Kondek), Mikolaja Maleša (Mikołaj Malesza), Leokadije Serafinovič (Leokadia Serafinowicz), Zigmunta Smandzika (Zygmunt Smandzik). Neke lutke, poput onih kakve su najčešće kreirali Ursula Kubič – Fik (Ursula Kubicz- Fik), Leh Kunka (Lech Kunka), Kazimjež Mikulski (Kazimierz Mikulski), Ana Adamašek (Anna Adamaszek), Joana Braun (Joanna Braun) ili Ali Bunš (Ali Bunsch) inspirisane su umetnošću za decu, bajkama, fantastičnim i egzotičnim pričama. Poseban segment ovde čini “poetika sobe za decu”, a obuhvata pozorišne lutke u obliku dečijih igračaka koje su kreirali Jan Želinjski (Jan Zieliński) i Anri Pulen (Henri Poulain). Još jedan trend pozorišta lutaka je umetnost za odrasle, koja zauzima veliki deo lutkarskog repertoara. Glavni predstavnici ovog pravca su Marija Kostševska (Maria Kostrzewska), Rajmund Stšelecki (Rajmund Strzelecki) i Zenobijuš Stšelecki (Zenobiusz Strzelecki). Izložba „Poljske pozorišne lutke“ obuhvata i plakate najlepših lutkarskih predstava.

 

 

 

Izložba će biti otvorena za posetioce u Otvorenom univerzitetu Subotica od 20. do 26. maja. Od 28. maja do 9. juna, imaće priliku da je vide Novosađani u Pozorištu mladih, dok će Beograđani ove radove moći da pogledaju u Ustanovi kulture Palilula od 11. do 24. juna.

Izložba je, takođe, deo međunarodnog evropskog projekta „Lutkarska nomadska akademija 3“ („Puppet Nomad Academy 3“) čiji je nosilac Mini teatar iz Ljubljane (Slovenija) i koji je finansijski podržan od strane Evropske komisije, u okviru programa Kultura (2007 - 2013). Postavka se tokom jula i avgusta meseca seli u Sloveniju gde će biti izložena u Tehniškom muzeju Slovenije (Bistra pri Vrhniki) - od 1. do 30. jula, i u Vetrinjskom dvorecu (Maribor) - od 1. do 30. avgusta. Izložba će se kasnije preseliti u Zagreb (Hrvatska) gde će biti otvorena u okviru Međunarodnog festivala kazališta lutaka – PIF, u Galeriji Forum, od 4. do 9. septembra 2012. godine.


Na temu poljsko lutkarstvo biće održan i naučni skup. O poljskom lutkarstvu govoriće poljski akademik prof. dr Henrik Jurkovski, između ostalog i počasni predsednik Saveta Festivala. Ovaj akademik, dramatičar, pozorišni kritičar i naučni istraživač, istoričar i teoretičar lutkarstva, od 1952. se aktivno bavi lutkarstvom, a od 1957. piše i objavljuje članke o pozorištu lutaka. U nekoliko mahova režirao u pozorištima lutaka i na televiziji. Od 1958. deluje u Međunarodnom udruženju lutkara (UNIMA) u kome je aktivan do danas. Doktorirao je na Umetničkom institutu Poljske akademije nauka 1969. godine i ubrzo postao predavač na Umetničkom institutu Poljske akademije nauka, ali i univerzitetski profesor na Varšavskoj pozorišnoj akademiji. Od 1973. posvećuje se isključivo naučnom radu i pedagoškoj delatnosti. Radio je na visokim pozorišnim školama u Krakovu i Varšavi, a od 1990. do 1993. bio je prodekan na Varšavskoj pozorišnoj akademiji. Predavao je kao gostujući univerzitetski profesor u uglednim svetskim umetničkim školama i koncipovao i vodio kurseve Dramaturgija u lutkarskom pozorištu, Kvarnavaka, Meksiko (1994) i Lutkarstvo i nauka, Santa Fe, Argentina (2000). Od 2009. autor je i moderator međunarodnog naučnog Foruma za istraživanje savremene pozorišne umetnosti za decu, u trajanju od pet godina (2009-2013), u okviru i realizaciji Festivala u Subotici. Radi i deluje u Međunarodnom udruženju lutkara (UNIMA). Od 1972. do 1980. godine bio je generalni sekretar UNIMA-e, a od 1984. do 1992. njen predsednik. Godine 1992. proglašen je za doživotnog počasnog predsednika. Njegova najvažnija dela prevedena su na brojne jezike. Jurkovski je, uz mnoge druge, i prvi dobitnik Nagrade za životno delo „Mali princ” koju, za izuzetan dugogodišnji doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu, od 2000. godine dodeljuje Savet međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici.


U okviru takmičarskog programa devetnaestog Međunarodnog festivala pozorišta za decu biće prikazane 23 predstave iz 15 zemalja (Bosna i Hercegovina (Republika Srpska), Čile, Egipat, Francuska, Hrvatska, Mađarska, Italija, Makedonija, Poljska, Rumunija, Rusija, Slovenija, Srbija, Španija i Velika Britanija).

Što se tiče uzrasta publike kojoj su ovogodišnje predstave namenjene, to su uglavnom deca predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta, mada postoji nekoliko predstava koje su namenje već i deci od dve godine, kao i onih koje su predviđene prvenstveno za zreliju publiku (srednjoškolce i starije).

Predstave će se igrati na tri različite lokacije (Dečje pozorište Subotica, Narodno pozorište – scena „Jadran“i Pozorište "Deže Kostolanji") od 21. do 25. maja. Kreiranje repertoara zasnovano je na visokim profesionalnim standardima, a naglasak je na raznovrsnosti formi i pristupa. Svaka od predstava izvodi se na izvornom jeziku, dok se prednost, prilikom selekcije, daje lutkarskom pozorišnom izrazu.


Predstave u zvaničnoj selekciji konkurišu za sledeće nagrade:

1. Grand Prix za najbolju predstavu u celini
2. Specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju (opcionalno)
3. Nagradu za najbolju režiju
4. Nagradu za najbolju scenografiju
5. Nagradu za najbolju originalnu muziku
6. Nagradu za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka
7. Nagrade za glumačko majstorstvo (5 ravnopravnih nagrada)

O nagradama će odlučivati petočlani međunarodni žiri u sledećem sastavu: Jevgenij Ibragimov, reditelj iz Rusije, profesor Edvard Majaron, spec., reditelj, lutkar, pedagog i violončelista iz Slovenije, Oleg Žugžda, reditelj iz Belorusije, akademik dr Luko Paljetak, književnik i prevodilac iz Hrvatske i Igor Bojović, dramski pisac iz Srbije.

Pored takmičarskog programa i programa predstavljanja poljskog lutkarstva, Festival će obuhvatiti i brojne prateće programe: 4. Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti, Majsku škola lutkarstva, Festival na turneji, reprizu Festivala u Mađarskoj, izložbe, filmski program, programe na otvorenom, lutkarske, plesne i radionice vizuelnih umetnosti za decu, izdavaštvo i promocije knjiga.

Uskoro možete očekivati više informacija o ovogodišnjem festivalu.


Napomena: Svi programi Međunarodnog festivala pozorišta za decu besplatni su za sve posetioce.


***

Međunarodni festival pozorišta za decu je zvanično manifestacija od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju. Sredstva za održavanje Međunarodnog festivala pozorišta za decu, kao manifestacije od nacionalnog značaja, obezbeđuju Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje AP Vojvodine i Grad Subotica, dok značajnu podršku pružaju ambasade i strani kulturni centri.
Izvršni producent Festivala je Otvoreni univerzitet Subotica (www.openunsubotica.rs).

_____________________________________________________________________________

 

Позивница на изложбу “Руиниране вредности”

 

Срдачно Вас очекујемо на изложбу ликовног стваралаштва “Руиниране вредности” аутора Ибоље Корпонаи и Неле Хорват која ће бити постављена 9. маја 2012. године (среда) у галерији Градске библиотеке на Палићу. Изложбу ће у 18 часова отворити Mатиас Молцер мултимедијални уметник из Суботице. Наступају Оршоља Лошонц и Миља Белензада, ученице Музичке школе из Суботице које ће на виолини извести Паорску кантату Ј.С. Баха.

`Tisztelettel várjuk “Üszkös értékeink” című képzőművészeti alkotások kiállítására Korponai Ibolya és Nela Horvat munkáiból, melyet a palicsi fiókkönyvtárban rendezünk 2012. május 9-én (szerdán). A kiállítást 18 órakor Molcer Mathias multimediális művész nyitja meg. Fellépnek Losonc Orsolya és Milja Belenzada, a szabadkai Zeneiskola növendékei, akik J.S. Bach Parasztkantátáját adják elő hegedűn.


Srdačno Vas očekujemo na otvorenju izložbe likovnog stvaralaštva “Ruinirane vrijednosti” autorica Ibolye Korponai i Nele Horvat koje će biti 9. svibnja 2012. godine (srijeda) u galeriji Gradske knjižnice na Paliću. Izložbu će u 18 sati otvoriti Mathias Molcer, multimedijalni umjetnik iz Subotice. Nastupaju Orsolya Losonc i Milja Belenzada, učenice Muzičke škole iz Subotice koje će na violini izvesti Paorsku kantatu J.S. Bacha.

____________________________________________________________________________

 

Koncert crkvene muzike

U Katedrali Svete Terezije u Subotici, 28. aprila sa početkom u 11 časova započinje koncert crkvene muzike. Na koncertu nastupaju učenici subotičke Muzičke škole i učenici Srednje Muzičke Škole Ištvan Vantuš iz Segedina. Koncert se realizuje u okviru IPA programa prekogranične saradnje Srbija - Mađarska, u organizaciji Garden Quarteta iz Subotice i Fondacije srednje muzičke škole Ištvan Vantuš iz Segedina. U okviru projekta WHOSEMUSIC HUSRB ovo će biti prva manifestacija u Srbiji.
* * *
Szeretettel meghívjuk egyházzenei hangversenyünkre, amelyet szombaton, 2012. április 28-án délelőtt 11 órakor tartunk a szabadkai Szent Teréz Székesegyházban. A hangversenyen a szabadkai Zeneiskola és a szegedi Vántus István Zenei Szakközépiskola diákjai lépnek fel. A koncert az IPA Szerbia Magyarország határon átnyúló együttműködési program keretében valósul meg, a szabadkai Garden Quartet és a szegedi SZTE Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakközépiskoláért Alapítván közös szervezésében. A WHOSEMUSIC HUSRB/1002/222/168 elnevezésű projektum keretében ez lesz az első szerbiai rendezvény. Tisztelettel kérem Önöket, tájékoztassanak rendezvényeinkről.

______________________________________________________________________________

19. Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici

 

Predstave iz Čilea, Egipta, Rusije i iz još 12 zemalja

 

 

 

 

 

Na radost dece svih uzrasta i na ništa manju radost svih ljubitelja i poznavalaca pozorišnog stvaralaštva za najmlađe, a posebno lutkarstva, u Subotici će od 20. do 26. maja ove godine po devetnaesti put biti održan Međunarodni festival pozorišta za decu.
U okviru takmičarskog programa biće prikazane 23 predstave iz 15 zemalja. Između ostalih, ove godine će posetioci Festivala imati priliku da vide predstave iz udaljenih zemalja i upoznaju manje poznate kulture. Tako će, u okviru zvanične selekcije Festivala, nastupiti Pozorište lutaka Davida Zuazole iz Santjaga (Čile) sa predstavom "Prljavo krilo" prema tekstu i režiji Davida Zuazole i Kairsko pozorište lutaka iz Kaira (Egipat) sa predstavom "Velika noć" prema tekstu Salaha Džahina i u režiji Salaha Al Sake. U okviru ovogodišnjeg takmičarskog programa Festivala, gostuje čak pet predstava iz različitih krajeva Rusije što će posetiocima omogućiti da na jednom mestu bolje upoznaju plodnu i raznoliku pozorišnu produkciju ove daleke zemlje. Takođe, u okviru zvanične selekcije Festivala, posetioci će imati priliku da pogledaju i predstave iz susednih i zemalja iz regiona - Bosne i Hercegovine (Republike Srpske), Mađarske, Hrvatske, Slovenije, Rumunije, ali i predstave iz Velike Britanije, Poljske, Italije, Francuske i iz zemlje domaćina, Srbije.
Predstava „Prljavo krilo“ Pozorišta lutaka Davida Zuazole iz Santjaga specifična je po tome što, za razliku od većine predstava koje su rad grupe autora, predstavlja individualni autorski projekat mladog čileanskog lutkara Davida Zuazole. David Zuazola je pomenutu predstavu osmislio i realizuje je potpuno sam. Sve što se može videti na sceni, počev od lutaka izrađenih od odbačenih stvari (otpada) i sa specifičnim načinom animacije, njegovo je delo.
Egipatska predstava „Velika noć“ Pozorišta lutaka iz Kaira je lirska opereta koja prikazuje tradicionalne scene prilikom verskih praznika. Predstava je nastala kao rad grupe autora, vrhunskih egipatskih umetnika, od kojih je svaki uložio svoj maksimum u njeno stvaranje. Ona ima karakteristike kultne egipatske predstave koja nakon pedeset i više godina među starijom egipatskom generacijom budi nostalgiju za danima mladosti. Radi se o tradicionalnom komadu koji su postavljali mnogi ugledni egipatski autori, a interesantno je da je prva postavka „Velike noći“ igrana u bivšoj Jugoslaviji, pre nego i u samom Egiptu daleke 1961. godine.
Iako uzrast publike nije strogo ograničen, moglo bi se reći da su ciljna publika deca uzrasta do osamnaest godina, pa su se tako na repertoaru i ove godine našle predstave koje nisu sve za sasvim malu decu, o čemu svedoče i imena autora po čijim delima su predstave rađene: od braće Grim i Andersena, preko Čukovskog, Vilhelma Haufa i Lajmana Frenka Bauma, sve do Šekspira i Čehova. Jedna od njih, predstava „More na vidiku“ francuskog Teatra Bouffou (Bufu) prikazuje slučaj svojevrsnog ilegalnog migranta, čoveka koji u želji da prvi put u životu vidi more kreće na put biciklom i, iako bez potrebnih papira, prolazi nekoliko zemalja, da bi ga na kraju, gotovo pred samim ciljem, kontrola uhvatila i deportovala u mesto polaska. Sam autor, Serž Bulije, o predstavi kaže sledeće: „Neki će reći da priče o doseljenicima, ljudima bez papira, nisu tema za decu. Zar se ona ne suočavaju svakim danom sa pojmovima prostora, teritorija, sa granicama i okvirima? Sa ograničenjima? Naša romantična vizija detinjstva često nas nagoni da zaboravimo da deca žive u istom svetu kao mi, u kome vladaju isti zakoni, koji su stvorili odrasli kojima ona nemaju baš ništa da kažu; da se njihovo shvatanje sveta hrani osećajnošću, utiscima, aktivnim posmatranjem života odraslih; da vrlo rano nauče da osete šta je pravedno a šta nije.“
Drugi deo takmičarskog programa predstavićemo u narednom saopštenju.
Predstave će se igrati na tri različite lokacije (Dečje pozorište Subotica, Narodno pozorište – scena „Jadran“i Pozorište "Deže Kostolanji") od 21. do 25. maja. Svaka od predstava izvodi se na izvornom jeziku, dok se prednost, prilikom selekcije, daje lutkarskom pozorišnom izrazu.
U fokusu Festivala biće poljsko lutkarstvo koje će biti predstavljeno kroz izložbu lutaka i plakata poljskih umetnika u Subotici, Novom Sadu i Beogradu, naučni skup na datu temu, učešće studenata lutkarstva iz Bjalistoka i Vroclava u programu svečanog otvaranja Festivala i kroz učešće pozorišta iz Poljske u takmičarskom programu Festivala.
Pored takmičarskog, Festival će obuhvatiti i brojne prateće programe: 4. Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti, Majsku škola lutkarstva, Festival na turneji, reprizu Festivala u Mađarskoj, izložbe, filmski program, programe na otvorenom, lutkarske, plesne i radionice vizuelnih umetnosti za decu, izdavaštvo i promocije knjiga.


Predstave u zvaničnoj selekciji konkurišu za sledeće nagrade:

Grand Prix za najbolju predstavu u celini
Specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju (opcionalno)
Nagradu za najbolju režiju
Nagradu za najbolju scenografiju
Nagradu za najbolju originalnu muziku
Nagradu za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka
Nagrade za glumačko majstorstvo (5 ravnopravnih nagrada)

O nagradama će odlučivati petočlani međunarodni žiri sačinjen od istaknutih svetskih pozorišnih umetnika i teatrologa.
Napomena: Svi programi Međunarodnog festivala pozorišta za decu besplatni su za sve posetioce.


***
Međunarodni festival pozorišta za decu je zvanično manifestacija od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju. Sredstva za održavanje Međunarodnog festivala pozorišta za decu, kao manifestacije od nacionalnog značaja, obezbeđuju Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje AP Vojvodine i Grad Subotica, dok značajnu podršku pružaju ambasade i strani kulturni centri.
Izvršni producent Festivala je Otvoreni univerzitet Subotica (www.openunsubotica.rs).

www.lutfestsubotica.net
____________________________________________________________________________________

Reč selektora i direktora Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici


DOSLEDNI SEBI

Repertoar svakog pozorišnog festivala teži i želi da ostvari i prezentuje scenske domete, izraze i iskaze najviših umetničkih vrednosti trenutka u kojem jesmo i koji živimo, a čijim će rasponom biti obuhvaćena celovitost stvaralačkog čina. Uostalom, kada je u pitanju Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici takav zahtev proizilazi, pre i iznad svega, iz njegovih davno utvrđenih programskih zadataka, načela i ciljeva. S druge strane, ovako koncipovanim repertoarom se, po mom dubokom uverenju, iskazuje nedvosmislena podrška pozorištu koje će i sutra biti jednako važno, dakle, onom koje će istraživati ali i provocirati, a ne onom prevaziđenom, od juče i pre još, koje se, s mnogih razloga, preselilo u istoriju. Tačnije, našem pozorišnom danas, koje ima polazište u naumu kompletnog autorskog tima, zasnovanom na nesvakidašnjim, visokoestetizovanim pristupima ideji i njenoj realizaciji, na drugom i drugačijem čitanju, konačno na drugačijem pristupu i poimanju likovnosti ili muzici, na primer. Time on, smatram, postaje i nov i svež, i dosledan sam sebi, ali i oslonjen na svoju tradiciju.
Dvadeset i tri predstave iz petnaest zemalja, sa tri kontinenta, govoriće nam literarno-scenskim jezikom svojih i tuđih bajki, skazki i kaža, iščitavati dramska dela svetske i naše baštine ili posegnuti, zašto da ne, za adaptacijom nadaleko glasovitog filmskog scenarija. Rečju, od legendi starih naroda, preko Andersena, braće Grim i Šarla Peroa do Šekspira, Čehova te ovovremenih dramskih autora.
S ovakvim viđenjima i naumima koncipovao sam repertoar XIX međunarodnog festivala stavljajući ga na uvid, pre svega, deci, tim najstrožim kritičarima našeg tvoraštva, ali i svakom iskrenom i dobronamernom gledaocu.

Slobodan Marković,
selektor i direktor Festivala

___________________________________________________________________________

 

Nastupi DJ-eva i sound systema na 12. Trenchtown festivalu

 

 

 

 

 

Na 12. Trenchtown festivalu koji će se održati od 30. aprila do 2. maja u Etno kampu nedaleko od Palića, svakog festivalskog dana, nakon nastupa bendova na Maloj bini slede žurke uz DJ-eve i sound systeme - Jackie Daggera, Djashttown Queen i Ital Vision sound system i njihove goste.
Prvog dana Festivala, 30. aprila, nastupiće Jackie Dagger. Boris Djerman aka Jackie Dagger je DJ i producent iz Novog Sada. Elektronskom muzikom se bavi od 2000. godine, a do danas je sarađivao sa nizom bendova. Pored DJ-inga i produkcije, jedan je od predvodnika RMNG ekipe koja organizuje klupske večeri posvećene world, house, dubstep i hip hop muzici. Nastupao je na festivalima širom Balkana, Italije, Slovačke, sa umetnicima kao što su Rustie, Ben UFO, Bok Bok, Ikonika, Girl Unit, Jam City, Canblaster, Martelo,...
Drugog dana Festivala, 1. maja, nastupiće prva dama domaćeg dubstepa i jedan od najznačajnjih DJ-eva na srpskoj klabing sceni - Djashttown Queen. Darja Janošević a.k.a. Djashttown Queen je rođena (i odrasla) u Beogradu, a njeno muzičko putovanje je počelo u ranom detinjstvu kada je otkrila da je muzika njen život. Odlučila je da postane klasično obrazovana pijanistkinja, pa je diplomirala na Muzičkoj akademiji (odsek klavir). Nakon „kosmičkog iskustva“ koje je doživela kada je čula Bad Influence - Chat Bout u 6 ujutru u klubu, njen put je krenuo drugim pravcem. Počela je na nastupa kao DJ i brzo postala (pre)poznata po unikatnoj tehnici miksovanja i velikoj količini pozitivne energije koju isporučuje tokom svojih setova. Prva dama srpskog dubstepa, kako je publika naziva, nastupala je u klubovima širom Srbije i ex-Yu regiona, rame uz rame sa eminetnim izvođačima domaće i strane scene. Njena karijera ide uzlaznom putanjom, a sigurno je da će nastaviti da „rastura klubove“ po celom regionu.
Poslednjeg dana Festivala, veliku reggae žurku na Maloj bini napraviće popularni sound system Ital Vision sa svojim gostima iz inostranstva. Tako će, kao specijalni gost, nastupiti Mr Boogie (iz sastava East Roots) iz Bukurešta i NRG_D i Jahmmi Youth iz Bugarske.
Jedan od „domaćina“ na Trenchtown Festivalu, Ital Vision sound system originalno je nastao 2004. godine u Zagrađu, u Crnoj Gori. Već naredne godine sound system nalazi se na relaciji između Bara, Beograda i Subotice, i tokom tri nezaboravna dana na Trenchtown festivalu u Etno kampu 2005. godine, priređuje sjajan set zagrevajući brojnu publiku za nastupe domaćih reggae sastava, uz uvek dobro prihvaćeni roots i dub zvuk. Svojim izborom muzike iz godine u godinu, Ital Vision pokazuje zbog čega se reggae na Trenchu voli i živi.

Takođe, svakog festivalskog dana, od 14 sati, posetioci će imati priliku da na Rege terasi prate nastupe DJ-eva i sound systema.
30. april - Darez Selecta, Ital Vision sound system i Mr Rez a.k.a. Albaninan Reggae Ambassador
1. maj - Butchaa & Ras Milenko (Easy Skanking), Ital Vision sound system i NRG_D
2. maj - Butchaa & Ras Milenko (Heavy Dose), Herbal Queen i Roots and sounds DJ's

Ove godine na Rege terasi nastupiće Mr Rez, Albanian Reggae Ambassador, najpoznatiji rege DJ iz Albanije, rodom je iz Tirane (od 1991. godine živi i radi u gradu Pisa, Italija). 2001. godine se vraća u rodni grad gde postaje jedan od začetnika rege kulture u Albaniji. Rez Selector, ambasador rege muzike, u Tirani je neretko i za dj pultom hiphop i dancehall zurki. New Relation Generation Dub ( NRG_D) dolazi iz duhovne prestonice Bugarske, Velikog Trnova, i deo je novog talasa fantastičnih rege autora iz tog dela Balkana. Muzikom koja je spoj etnopoezije Balkanskog poluostrva i ritma karipskog rege zvuka, ovaj vokalni projekat poziva na duhovno osvešćivanje čitavog regiona i okretanje ka kulturnom nasleđu i prirodi, kao jedinoj alternativi brzom životu grada. Predstaviće se i Roots And Sound, organizacija koja okuplja istaknute disk džokeje iz Srbije, Albanije, Bugarske i Rumunije.

Kompletan program na Velikoj i Maloj bini.

Velika bina:
30. april - Eva Braun, Eyesburn, Superhiks
1. maj - SevdahBABY, Elemental, Atheist Rap
2. maj – Roots Rocket, Jinx, colorStar

Mala bina:
30. april – Fluat, Nebo je crveno, All The Arms We Need, Zion Crew, Stray Dogg, Sajsi & Damjan Eltech, DJ Jackie Dagger
01. maj – Replika42, 4real, Born, Bauk Squad, New Citizens, Proces, Aman Zaman, DJ Djashttown Queen
02. maj - The Socks, Felon, Vlasta Popić, UTC, Bvana iz lagune & Neznani ludaci, ZAA, Ital Vision sound system sa gostima

Ulaznice se mogu kupiti na blagajnama u čak 40 gradova i mesta u Srbiji po ceni od 820 dinara za pojedinačne (jednodnevne) ulaznice i 1.980 dinara za komplet karata za sve dane Festivala, kao i online preko sajta Gigstix (www.gigstix.com).
Kompletan spisak prodajnih mesta po gradovima možete pronaći na sajtu Eventima.

U okviru festivalskog prostora, koji je kompletno ograđen, nalazi se kamp čiji se kapacitet zbog velikog interesovanja svake godine povećava. Svi koji kupe komplet ulaznica imaju besplatan smeštaj u kampu. Zbog bolje organizacije i komfornijeg smeštaja, svaki kamper pojedinačno treba unapred da rezerviše svoj boravak u okviru kampa.
Smeštaj u kampu se rezerviše tako što se popuni kratak online formular na sajtu Festivala – www.trenchtown.org i već možete početi sa pakovanjem i odbrojavanjem do početka Trenchtowna. Broj šatorskih mesta je ograničen, a interesovanje veće nego prošle godine, zato požurite sa svojom rezervacijom.
Sajt Trenchtown festivala – www.trenchtown.org
Festival organizuje Fondacija “Danilo Kiš” iz Subotice.

_________________________________________________________________________________

 

Jinx: Obožavamo koncerte u prirodi

 

 

 

 


Članovi sastava Jinx koji će svoj prvi koncert u Subotici i okolini održati na predstojećem Trenchtown festivalu - trećeg festivalskog dana, 2. maja na Velikoj bini, raduju se inspirativnom nastupu u prirodi. Pročitajte izjavu koju je, pred nastup na Trenchu, dao gitarista benda, Coco Mosquito (Goran Muratović):
„Drugog dana Praznika rada na Trenchtownu bit ćemo sigurno u punoj radnoj brzini. Inače je inspirativno kad dolaziš negdje po prvi put, a ako tome dodamo fakt da doslovce obožavamo koncerte u prirodi, livade i livadice, raznorazne šumice i sl. nema teorije da ne bude dobro. Jedva čekamo da počne, a do tada ostavljamo vas uz stari hipi pozdrav: Peace!“
Najistaknutiji regionalni predstavnici sofisticiranog i inteligentnog retro popa Jinx (Džinks), predvođeni pevačicom Yayom (Jadranka Ivaniš) i gitaristom Coco Mosquitom (Goran Muratović), osnovani su 1993. godine u Zagrebu. Poslednji album Diksilend (2010) Coco je opisao kao "soundtrack za vrijeme depresije i prohibicije", a sa njega su se istakli hitovi Da smo se voljeli manje i Čuvaj me ne daj me, kao i singl Na zub su me uzeli mama u kome gostuje frontmen Pips, Chips & Videoclips Dubravko Ivaniš.
Dvanaesti po redu regionalni festival Trenchtown biće održan od 30. aprila do 2. maja u prelepoj prirodnoj oazi - Etno kampu nadomak Palića.
Program Velike bine Trenchtown festivala:
30. april - Eva Braun, Eyesburn, Superhiks
1. maj - SevdahBABY, Elemental, Atheist Rap
2. maj – Roots Rocket, Jinx, colorStar

Program Male bine, bendovi
30. april – Fluat, Nebo je crveno, All The Arms We Need, Zion Crew, Stray Dogg, Sajsi & Damjan Eltech
01. maj – Replika42, 4real, Born, Bauk Squad, New Citizens, Proces, Aman Zaman
02. maj - The Socks, Felon, Vlasta Popić, UTC, Bvana iz lagune & Neznani ludaci, ZAA

Nakon nastupa bendova svake večeri vas očekuje žurka uz DJ-eve, uskoro će biti poznati izvođači. Tokom dana imaćemo razne prateće sadržaje u okviru Kultur Fitnes programa, a već od ranog popodneva kreće muzički program koji će svakog dana trajati do kasno u noć!
Ulaznice se mogu kupiti na blagajnama u čak 40 gradova i mesta u Srbiji po ceni od 820 dinara za pojedinačne (jednodnevne) ulaznice i 1.980 dinara za komplet karata za sve dane Festivala, kao i online preko sajta Gigstix (www.gigstix.com).
Kompletan spisak prodajnih mesta po gradovima možete pronaći na sajtu Eventima.
U okviru festivalskog prostora, koji je kompletno ograđen, nalazi se kamp čiji se kapacitet zbog velikog interesovanja svake godine povećava.
Svi koji kupe komplet ulaznica imaju besplatan smeštaj u kampu. Zbog bolje organizacije i komfornijeg smeštaja, svaki kamper pojedinačno treba unapred da rezerviše svoj boravak u okviru kampa.
Smeštaj u kampu se rezerviše tako što se popuni kratak online formular na sajtu Festivala – www.trenchtown.org i već možete početi sa pakovanjem i odbrojavanjem do početka Trenchtowna. Broj šatorskih mesta je ograničen, a interesovanje veće nego prošle godine, zato požurite sa svojom rezervacijom.

______________________________________________________________________________

 

 

 

19. Međunarodni festival pozorišta za decu

 

 

 

 

Devetnaesti Međunarodni festival pozorišta za decu održaće se od 20. do 26. maja 2012. u Subotici, uz gostovanja festivalskih predstava u Vojvodini i drugim krajevima Srbije i reprizu Festivala u Segedinu, u susednoj Mađarskoj. Tokom sedam dana, Festival će ugostiti umetnike, pozorišne stručnjake i studente pozorišnih škola sa raznih strana Evrope i sveta, kao i zemlje domaćina, Srbije.
U fokusu Festivala biće poljsko lutkarstvo koje će biti predstavljeno kroz izložbu lutaka i plakata poljskih umetnika u Subotici, Novom Sadu i Beogradu, naučni skup na datu temu, učešće studenata lutkarstva iz Bjalistoka i Vroclava u programu svečanog otvaranja Festivala i kroz učešće pozorišta iz Poljske u takmičarskom programu Festivala.
Za učešće u takmičarskom programu ove godine prijavljeno je 204 predstave iz 41 zemlje: Albanija, Austrija, Belgija, Belorusija, Bosna i Hercegovina, Brazil, Bugarska, Češka, Čile, Egipat, Estonija, Francuska, Grčka, Gruzija, Hrvatska, Indija, Iran, Italija, Izrael, Japan, Jermenija, Kanada, Kina (Tajvan), Kolumbija, Koreja, Litvanija, Mađarska, Makedonija, Nemačka, Pakistan, Peru, Poljska, Rumunija, Rusija (43 predstave), Slovačka, Slovenija, Srbija, Španija, Turska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Ukrajina.
U okviru zvanične selekcije biće prikazane 23 predstave iz 15 zemalja: Bosne i Hercegovine (Republike Srpske), Čilea, Egipta, Francuske, Hrvatske, Mađarske, Italije, Makedonije, Poljske, Rumunije, Rusije,Slovenije, Srbije, Španije i Ujedinjenog Kraljevstva.
Iako uzrast publike nije strogo ograničen, moglo bi se reći da su ciljna publika deca uzrasta do osamnaest godina, pa su se tako na repertoaru i ove godine našle predstave koje nisu sve za sasvim malu decu, o čemu svedoče i imena autora po čijim delima su predstave rađene: od braće Grim i Andersena, preko Čukovskog, Vilhelma Haufa i Lajmana Frenka Bauma, sve do Šekspira i Čehova.
Predstave će se igrati na tri različite lokacije (Dečje pozorište Subotica, Narodno pozorište – scena „Jadran“i Pozorište "Deže Kostolanji") od 21. do 25. maja. Kreiranje repertoara zasnovano je na visokim profesionalnim standardima, a naglasak je na raznovrsnosti formi i pristupa. Svaka od predstava izvodi se na izvornom jeziku, dok se prednost, prilikom selekcije, daje lutkarskom pozorišnom izrazu.


Predstave u zvaničnoj selekciji konkurišu za sledeće nagrade:

Grand Prix za najbolju predstavu u celini
Specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju (opcionalno)
Nagradu za najbolju režiju
Nagradu za najbolju scenografiju
Nagradu za najbolju originalnu muziku
Nagradu za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka
Nagrade za glumačko majstorstvo (5 ravnopravnih nagrada)

O nagradama će odlučivati petočlani međunarodni žiri sačinjen od istaknutih svetskih pozorišnih umetnika i teatrologa.
Pored takmičarskog, Festival će obuhvatiti i brojne prateće programe: 4. Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti, Majsku škola lutkarstva, Festival na turneji, reprizu Festivala u Mađarskoj, izložbe, filmski program, programe na otvorenom, lutkarske, plesne i radionice vizuelnih umetnosti za decu, izdavaštvo i promocije knjiga.

Izvršni producent Festivala je Otvoreni univerzitet Subotica (www.openunsubotica.rs).

____________________________________________________________________________

 

 

Fade
album: Cynicism
Izdavač: SKC NS (2011)

 

 

 

VIDEO

___________________________________________________________________________

 

Elemental, SevdahBABY i Colorstar na Trenchtown festivalu

 

 

 

 

Na regionalnom festivalu Trenchtown, koji će se održati od 30. aprila do 2. maja u organizaciji Fondacije “Danilo Kiš” iz Subotice, u Etno kampu na Paliću nastupiće jedan od najpoznatijih hip hop sastava u regionu - Elemental, popularni beogradski producent i DJ SevdahBABY sa svojim bendom i poznata mađarska grupa ColorStar.
Sa ova tri izvođača je kompletiran program na Velikoj bini Trenchtown festivala:
30. april - Eva Braun, Eyesburn, Superhiks
1. maj - SevdahBABY, Elemental, Atheist Rap
2. maj – Roots Rocket, Jinx, colorStar
Danas, kao i pre šest godina, SevdahBABY je jedan čovek. On se zove Milan Stanković i on najviše uživa kada u svojim pesmama meša različite muzičke kulture. Ne boji se optužbi za jeres ni od jedne vrste publike: ni od strane ljubitelja mainstream, ili balkanske folk muzike sa jedne, ili predstavnika urbane, klupske kulture na drugoj strani. On snažno veruje da je muzika univerzalna, da je balkanski sevdah isto što i američki blues, ili brazilska tristessa. Iza sebe ima hvaljeni album "Ganc novi FUNK" i više izuzetno popularnih singlova i remixa. Na Velikoj bini Trenchtown festivala SevdahBABY će nastupiti 1. maja sa kompletnim bendom u čijem sastavu su Djixx (ženski vokal), Milan Stanković (vokal, gitara, talkbox), Lou Benny (MC), Andreja Jovanović (bubnjevi) i DJ Prema – scratch, matrice, efekti. Kvalitetna plesna muzika odsvirana uživo.
Atraktivna mešavina repa, fanka, roka, džeza i soula u izvedbi odlične grupe muzičara učinili su hrvatski bend Elemental regionalnom koncertnom atrakcijiom. Grupa je osnovana 1998. godine i iza sebe imaju pet studijskih albuma. Jezgro benda čine Mirela Priselac Remi (pevačica i MC) i Luka Tralić Shot (MC i producent), a uz njih tu su i Erol Zejnilović (gitara), Davor Zanoški (klavijature), Konrad Lovrenčić (bas), Ivan Vodopijec (bubnjevi) i Vida Manestar (prateći vokali). Elemental je verovatno najbolji predstavnik „organskog“ ili „sviračkog hip hopa“ u celom regionu.
ColorStar je osnovan u Budimpešti 1996. godine, a debi album "Heavenicetrip" objavljuju dve godine kasnije. Nakon toga pojavljuju se još dva izdanja "Via La Musica" i "Komfort". Njihova muzika se može opisati kao kompleksan konglomerat raznih elektro pravaca, "space rocka", psihodelične muzike, etno i eksperimentalnog plesnog zvuka... Vrlo originalno i prijemčivo. Progresivna plesna muzika na Velikoj bini poslednjeg festivalskog dana, 2. maja.
Online prodaja ulaznica za 12. regionalni muzički festival Trenchtown je u toku, a karte se mogu kupiti preko sajta Gigstix (www.gigstix.com) po ceni od 820 dinara za pojedinačne (jednodnevne) ulaznice i 1.980 dinara za komplet karata za sve dane Festivala.
Uobičajena prodaja ulaznica počinje 2. aprila, a uskoro će biti poznata i prodajna mesta. U okviru festivalskog prostora, koji je kompletno ograđen, nalazi se kamp čiji se kapacitet zbog velikog interesovanja svake godine povećava.
Svi koji kupe komplet ulaznica imaju besplatan smeštaj u kampu. Zbog bolje organizacije i komfornijeg smeštaja, svaki kamper pojedinačno treba unapred da rezerviše svoj boravak u okviru kampa.
Smeštaj u kampu se rezerviše tako što se popuni kratak online formular na sajtu Festivala – www.trenchtown.org i već možete početi sa pakovanjem i odbrojavanjem do početka Trenchtowna. Broj šatorskih mesta je ograničen, a interesovanje veće nego prošle godine.

________________________________________________________________________________

 

 

Endi Vorhol u Subotici

 

 

 

 

Od 26. marta do 21. aprila 2012. godine u Galeriji „Dr Vinko Perčić“ će biti postavljena izložba originalnih serigrafija tvorca umetničkog pravca pop-art Endija Vorhola pod nazivom “15 minuta slave”. Izložba obuhvata tridesetak dela ovog umetnika, među kojima se nalaze originalne serigrafije “Merilin Monro”, edicije “Cveće” (Flowers), “Marta Grejem” (Martha Graham), “Dame i gospodo” (Ladies and Gentleman), kao i ostala dela rađena u prepoznatljivoj tehnici pop arta. Publika će biti u prilici da vidi i delo „Brzi klizač"(Speed Skater), koje je bilo simbol takmičenja u brzom klizanju na Zimskim olimpijskim igrama u Sarajevu 1984. godine.
Američki slikar, reditelj, publicista, glumac i fotograf Endi Vorhol (Andy Warhol, 1928-1987) jedan je od najpoznatijih umetnika dvadesetog veka zaslužan za rođenje umetničkog pravca poznatijeg kao“pop art”. Čuven po slikama supa marke „kembel“ i boca „koka-kole“, Vorhol je postao jedna od najvećih figura popularne kulture.
Tokom 1960-ih Vorhol je od jednog od najuspešnijih reklamnih ilustratora postao jedan od najpoznatijih umetnika Amerike. On je uradio do tada nemoguće – spojio je umetnost sa komercijalnom umetnošću i stvorio popularnu kulturu – pop art, te postao poznat kao ”Papa popa” (Pope of Pop). Njegove prve slike prikazuju likove iz crtanih filmova i reklama, koje je radio ručno. Kasnije Vorhol svoje teme traži u brendovima, zvezdama i dolarima i isključuje svaki trag ”ruke”. Vorhol je takođe slikao i poznate američke proizvode, kao što je ”koka-kola”, supa “kembel”, ali i poznate popularne ličnosti poput Merilin Monro, Elizabet Tejlor i Elvisa Prislija. Godine 1963. osnovao je čuveni atelje ”Fabrika” u kome su redovni gosti bili slikari, pisci, muzičari i poznate andergraund ličnosti. U to vreme počeo je da se bavi štampom na tkanini – sitotiskom, te radio slike u serijama, čime je uspeo ne samo da se bavi umetnošću masovne proizvodnje, već da i sama umetnost postane masovni produkt. Njegov rad veoma brzo postaje kontroverzan i popularan.
Organizatori izložbe su Galerija „Dr Vinko Perčić“ i Fondacija “Danilo Kiš” iz Subotice u saradnji sa “Viskonti art galerijom” iz Ljubljane, u čijem vlasništvu su izložena dela.
Cena karte za odrasle iznosi 100 dinara, a za organizovane školske posete 70 dinara po učeniku. Radno vreme Galerije je od 9.00 do 18.30 časova radnim danom i od 10.00 do 14.00 časova subotom. Ulaz na svečano otvaranje je slobodan.


Andy Warhol Szabadkán

 

2012. március 26-a és április 21-e között a szabadkai Dr. Vinko Perčić Galériában kerül megrendezésre a pop-art egyik központi személyiségének, Andy Warholnak szitanyomat kiállítása. A 15 perc hírnév elnevezésű kiállításon az alkotó mintegy harminc, eredeti szitanyomata is látható lesz, olyan alkotásai mint a Flowers sorozat, a Marilyn Monroe-portrék, a Martha Graham, vagy a Ladies and gentlemens-portrék. A kiállítás látogatóinak lehetősége nyílik megtekinteni a Speed Skater című alkotást is, amely az 1984-es, szarajevói olimpián a gyorskorcsolyázás szimbóluma volt.
Andy Warhol (1928–1987) reklámrajzolóból vált a grafikus alkotások mechanikus sokszorosítására esküvő, majd a filmművészetben kiteljesülő alkotóvá, a reklámszakmából a Campbell-féle leveskonzerveket ábrázoló festményei vezették át a már galériák által is elismert művészet területére. Ezt követően Marilyn Monroe eredeti fényképeiről készített alkotásai következtek, amivel megalapozta a pop-art portré műfaját. Portrét készített Elizabeth Taylorról, Mick Jaggeről, Che Guevaráról, Mao Ce Tungról, Elvis Presley-ről, császári családokról, iparmágnásokról, színészekről, manökenekről. Minden portrét azonos méretben készített el, azzal a végső céllal, hogy egyszer majd egymás mellé illeszti az összeset, és A társadalom portréja címen mutatja be őket. 1963-ban alapította meg a híres, Gyár nevű műhelyét, ahol a kor híres írói, festői, zenészei, underground művészei fordultak meg. Ebben az időben kezdte el igazán foglalkoztatni a szitanyomás, amely neki köszönhetően változtatta tömegtermékké a művészetet, ami később a művészettörténet egyik fordulópontjává vált. Munkái gyorsan ellentmondásossá ugyanakkor népszerűvé is váltak.
A kiállítás szervezői a szabadkai Dr. Vinko Perčić Galéria és a Danilo Kiš Alapítvány, közreműködő partner pedig a ljubljanai Viskonti art Galéria.
A belépő 100 dinár, iskolások szervezett látogatás esetén 70 dináros áron látogathatják a kiállítást. A Galéria hétköznapokon 9 és 18.30 óra között, míg hétvégén 10 és 14 óra között látogatható. Az ünnepélyes megnyitó napján a belépés ingyenes.

__________________________________________________________________________________

 

KNJIŽEVNI FESTIVAL „PISCI U FOKUSU“

29. - 31. mart, Subotica

 

 

 

 

 

V Regionalni književni festival “Pisci u fokusu” održaće se od 29. do 31. marta 2012. godine u Subotici, u organizaciji Fondacije za omladinsku kulturu i stvaralaštvo „Danilo Kiš“ Subotica.
Festival ima misiju regionalnog povezivanja na polju književnosti, sa programskim zadatkom afirmacije pisane reči, koja je u doba potrošačkog društva od svih vrsta umetnosti ostala možda najviše zapostavljena.
Festival, osim glavnog književnog programa, obuhvata i likovne izložbe, koncerte, promocije kulturnih časopisa, tribine. U večernjim časovima tokom tri dana festivala nastupiće bendovi Mršavi pas i hor voluharica, Carry i Omladinac 11, dok će u Galeriji Otvorenog univerziteta biti postavljena izložba Atile Štarka, mladog grafičara iz Budimpešte. U off programu poeziju će čitati pesnik i bloger Zoran Trklja.
„Pisci u fokusu“ ovogodišnjeg festivala su: Jelena Lengold, Marko Vidojković, Zoran Ćirić, Kruno Lokotar, Janoš Afra, Akoš Kele Fodor, Boris Dežulović, Renato Baretić, Zoran Trklja, Robert Perišić, Katalin Ladik, Peter Božik, Marta Joža, Atila Širbik i Oršolja Benčik.
Tokom Festivala Nova školska knjiga iz Subotice odobrava popust od 10% na dela gostiju Festivala. Ulaz na sve programe je besplatan.
Festival su pomogli Pokrajinski sekretarijat za kulturu i informisanje, Grad Subotica i udruženje pisaca Krug "Jožefa Atile".
Medijski prijatelji festivala: RTV Yu Eco, RTS, TV Duna.

 

PROGRAM


ČETVRTAK, 29. MART
Otvoreni univerzitet
18.00 Otvaranje izložbe Atile Štarka uz koncert Mršavog psa
18.15 Razgovor sa Markom Vidojkovićem; vodi: Boris Čegar
19.30 Razgovor sa Jelenom Lengold; vodi: Tamara Krstić
21.00 Razgovor sa Zoranom Ćirićem; vodi: Đorđe Kuburić
Studio 11
22.30 Koncert: Mršavi pas i hor voluharica


PETAK, 30. MART
Art bioskop „Aleksandar Lifka“
Izložba printova i primeraka časopisa Symposion
17.00 Razgovor sa Krunom Lokotarom; vodi: Vladan Čutura
18.30 JAK predstavlja: Janoš Afra, Akoš Kele Fodor; vodi: Ana Benedek
20.00 Razgovor sa Borisom Dežulovićem; vodi: Viktorija Šimon Vuletić
21.30 Razgovor sa Renatom Baretićem; vodi: Kruno Lokotar
23.00 Koncert: Omladinac 11


SUBOTA, 31. MART
Art bioskop „Aleksandar Lifka“
Izložba printova i primeraka časopisa Symposion
17.30 Čitanje poezije: Zoran Trklja
18.00 Razgovor sa Robertom Perišićem; vodi: Vladan Čutura
19.30 Razgovor sa Katalin Ladik; vodi: Marta Joža
21.00 Symposion 3 in 1: Katalin Ladik, Peter Božik, Marta Joža, Atila Širbik, Oršolja Benčik; vodi: Atila Širbik
22.30 Koncert: Carry

 

ÍRÓK GYÚJTÓPONTBAN - NEMZETKÖZI IRODALMI FESZTIVÁL
március 29-31., Szabadka


2012. március 29-e és 31-e között V. alkalommal kerül megrendezésre az Írók Gyújtópontban elnevezésű nemzetközi irodalmi fesztivál Szabadkán a Danilo Kiš Ifjúsági és Kulturális Alapítvány szervezésében.
A fesztivál céljai között szerepel a régió kortárs irodalmának összekapcsolása, kommunikáltatása, valamint az írott szó népszerűsítése is.
A fesztivál az irodalmi eseményeken, az író-olvasó találkozókon túl képzőművészeti programot, kiállításokat, koncerteket, vitaesteket is kínál. A fesztivál ideje alatt fellép majd a Mršavi pas és a pockok kórusa, a Carry és az Omladinac 11, míg a Szabadegyetem Kiállítótermében a magyarországi kortárs képzőművészet fenegyerekének, Stark Attilának kiállítását tekintheti meg a közönség. A fesztivál off-programjaként idén Zoran Trklja versmaratonját élvezhetik majd a látogatók.
Az idén a következő írók kerülnek gyújtópontba: Jelena Lengold, Marko Vidojković, Zoran Ćirić, Kruno Lokotar, Áfra János, Kele Fodor Ákos, Boris Dežulović, Renato Baretić, Zoran Trklja, Robert Perišić, Ladik Katalin, Bozsik Péter, Józsa Márta, Sirbik Attila és Bencsik Orsolya
A fesztivál ideje alatt a fellépők kötetei 10%-os kedvezménnyel lesznek megvásárolhatók a szabadkai Nova školska knjiga elnevezésű könyvesbolt jóvoltából.
A fesztivál támogatói a Tartományi Művelődési és Tájékoztatási Titkárság, Szabadka Önkormányzata és a József Attila Kör (JAK - Budapest).
Médiapartnerek: Yu Eco RTV, RTS, Duna Televízió.

PROGRAM

CSÜTÖRTÖK, MÁRCIUS 29.
Szabadegyetem Amfiteátruma
18.00 Stark Attila - kiállításmegnyitó és Mršavi pas koncert
18.15 Marko Vidojković; moderátor: Boris Čegar
19.30 Jelena Lengold; moderátor: Tamara Krstić
21.00 Zoran Ćirić; moderátor: Đorđe Kuburić
Studio 11
22.30 Koncert: Mršavi pas és a pockok kórusa


PÉNTEK, MÁRCIUS 30.
Lifka Sándor Art Mozi
Symposion c. folyóirat kiállítása
17.00 Kruno Lokotar; moderátor: Vladan Čutura
18.30 A JAK bemutatja - vizualitás és irodalom: Áfra János, Kele Fodor Ákos; moderátor: Benedek Anna
20.00 Boris Dežulović; moderátor: Viktorija Šimon Vuletić
21.30 Renato Baretić; moderátor: Kruno Lokotar
23.00 Koncert: Omladinac 11


SZOMBAT, MÁRCIUS 31.
Lifka Sándor Art Mozi
Symposion c. folyóirat kiállítása
17.30 Versmaraton: Zoran Trklja
18.00 Robert Perišić; moderátor: Vladan Čutura
19.30 Ladik Katalin; moderátor: Józsa Márta
21.00 Symposion 3 in 1: Ladik Katalin, Bencsik Orsolya, Bozsik Péter, Józsa Márta, Sirbik Attila; moderátor: Sirbik Attila
22.30 Koncert: Carry

______________________________________________________________________________

 

 

Jinx, Eva Braun i Roots Rocket na Trenchtwon festivalu

 

 

 

 

Na predstojećem regionalnom muzičkom festivalu Trenchtown, koji će se održati od 30. aprila do 2. maja u Etno kampu nadomak Palića, nastupiće Jinx, Eva Braun i bugarski reggae sastav Roots Rocket. Najistaknutiji regionalni predstavnici sofisticiranog i inteligentnog retro popa Jinx (Džinks) iz Zagreba nastupiće trećeg festivalskog dana, 2. maja na Velikoj bini Trenchtwon fertivala. Jedan od najzačajnijih domaćih pop-rock sastava Eva Braun, koji je prošle godine imao trijumfalni povratak na scenu albumom "Playback", nastupiće na Velikoj bini Trenchtown festivala prvog dana, 30. aprila.
Trećeg festivalskog dana posetioci će imati priliku da prvi put na festivalu čuju i jedan bugarski reggae bend - Roots Rocket. Reč je o devetočlanom vokalno - instrumentalnom sastavu iz Sofije.

 

____________________________________________________________________________

 

Koncertna sezona "Electe"

 

 

 

 

Udruženje "Electe" najavljuje bogatu koncertnu sezonu u 2012. godini. Uz podršku Grada, a u cilju decentralizacije kulture, Subotičanima će omogućiti besplatni užitk u muzici baroka, kamernoj muzici, zatim muzici 20. veka i drugim sadržajima ovogodišnjeg programa koji započinje 24. februara svečanim otvaranjem Festivala umetničke muzike Femus u okviru kog će nastupiti učenici i profesori nižih i srednjih muzičkih škola iz Srbije i inostranstva. Prijavljeno je 116 učesnika u disciplini flaute, saksofona i klarineta. Koncert "Electe" sledi 25. februara, a Koncert laureata festivala zakazan je za 26. februar. Barokno veče je na programu 28. marta, Koncert najmlađih umetnika 25. aprila. Muzika 20. veka je na programu 31. maja, a 13. juna će nastupiti Tajj kvartet. Klavirsko veče pijanista iz Hrvatske na programu je 26. jula, a 29. septembra solistički koncert će održati Enike Gereg. Veče kamerne muzike je na programu 18. oktobra, a koncertna sezona se završava 27. novembra Koncertom za violončelo i klavir. Svi koncerti će se održati u Velikoj većnici sa početkom u 20 časova, a ulaz će biti besplatan.

____________________________________________________________________________

 

Centripetalno-centrifugalno

 

(Sve što ste hteli da znate o decentralizaciji, a niste smeli da pitate!)

 

 

U organizaciji Nezavisnog društva novinara Vojvodine Centra za kulturnu dekontaminaciju održaće se jedna, od planirane serije tribina kojima se želi podići nivo svesti o značaju procesa decentralizacije za život građana, a u svrhu osnaživanja procesa decentralizacije Srbije u skladu sa procesima evrointegracija i evropskim iskustvima. Projekat je podržao National Endowment for Democracy. Učestvuju:
Mirko Đorđević, publicista, Milan Marinković, publicista, Srđan V. Tešin, književnik, Nenad Živković, urednik časopisa Decentralizator
Tribina će se održati u prostorijama Centra za kulturnu dekontaminaciju, Paviljon Veljković, Birčaninova 21, Beograd u četvrtak, 2. februara sa početkom u 19,00 časova.

 

O TRIBINI

Ta skupa reč decentralizacija, koje su nam pune uši poslednjih godina, tako je pogodna za različite oblike manipulacije. Kao i u mnogim drugim važnim stvarima, i u ovom slučaju i mediji i intelektualci ostali su dužni građanima da pojasne o čemu se tu radi. U kojoj meri je kompleksna politička i ekonomska situacija posledica centralizovane države? Zašto se političke i druge elite suštinski protive tom procesu? Koliko je važeći Ustav Srbije kočnica decentralizaciji i da li je zbog toga potrebno izvršiti njegovu izmenu? Da li u politici, kao i u fizici, važi zakonitost da centripetalna sila produkuje centrifugalnu? Da li će na kraju centar pojesti samoga sebe? Kako proces decentralizacije vidimo u kontekstu evropskih integracija?

 

O PROJEKTU

Decentralizacija je proces kojeg u Srbiji prati izuzetna konfuzija u javnosti, i samim tim proces koji je pogodan za različite oblike manipulacije od strane političkih i drugih elita. Mediji u tom procesu u nedovoljnoj meri obavljaju svoju ulogu društvenog korektiva, a uzroci tome su centralizacija medijske scene, politički uticaj na medije, ali i nedovoljna senzibilisanost urednika i novinara za ovaj proces i njegove vrednosti.

Prema nedavno objavljenom istraživanju BBC-a, mediji u Srbiji u izveštavanju o evropskim integracijama, među kojima je i proces decentralizacije, malo pažnje posvećuju temama koje utiču na svakodnevni život građana. Oni uglavnom prenose izjave političara i prate zvanične sastanke. Građani se, kako veli ovo istraživanje, žale da mediji “stalno vrte iste priče i iste ljude”, a da ne objašnjavaju ono što se dešava i kako to utiče na život ljudi. Činjenica je da građani ne razumeju kako se pitanje evropskih integracija, među kojima važno mesto zauzima decentralizacija odnosi na njihov život, za šta svakako veliku odgovornost snose sami mediji.


____________________________________________________________________________

 

Sokolski dom u Subotici

 

 

 

 

Web portal gradsubotica.co.rs je u saradnji sa Cera's-om snimio dokumentarni film o Sokolskom domu u Subotici, njegovom nastanku, razvoju kroz istoriju, o subotičkom sportu i "sokolima". Premijera filma održaće se u sredu 25.januara sa početkom u 20h, u Art bioskopu "Aleksandar Lifka". Organizatori filma: Mladen i Sanja Prijić; režija: Dejan Mrkić; naratori: Nataša Jakovetić i Vladimir Grbić; montaža: Branko Kozarić; snimatelj: Jugoslav Ivić; muzika: Ivan Pavletić; animacija: Dragan Takač....trejler filma

 

_____________________________________________________________________________

Koncert klavirskog dua Ingmar

 

 

U svečanoj sali Muzičke škole u utorak 17. januara od 19 časova nastupiće poznate umetnice Slobodanka Stević i Aleksandra Gligica. Premijerno će biti izvođena nova srpska klasična muzike za dva klavira, a koncert će ujedno biti i promocija ove retke kamerne forme. Koncert je deo projekta pod nazivom "Muzika savremenih srpskih kompozitora u gradovima Vojvodine", čiju je realizaciju podržao Sekretarijat za kulturu i javno informisanje Vlade Vojvodine.

_____________________________________________________________________________

 

 

Yasemin Samdereli Jan Komasa Giulio Manfredonia Lisa Aschan Bence Miklauzic Fiona Gordon, Bruno Romy, Dominique Abel Andrei Zvyagintsev Alexandru Maftei Dome Karukoski Vladimir Blaževski Andreas Dresen Miloš Miša Radivojević Gérald Hustache-Mathieu Aktan Arym Kubat Seren Yüce Alexander Zeldovich Przemyslaw Wojcieszek Lech Majewski Kornél Mundruczó Victor Ginzburg Alexander Mindadze Johannes Stjärne Nilsson and Ola Simonsson " />

Video galerija


PREČICE