Kultura - arhiva

otvoreni univerzitet subotica, eurocinema, art bioskop lifka, fondacija fokus

 


_____________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

Arhiva stranice 2010. i 2011. godina

 

 

Cynicism u Mladosti

 

 

 

U subotu 17. decembra, u klubu Mladost, od 22 časa bend Line out će promovisati novi album. Cynicism donosi prepoznatljivi zvuk Line outa, sa energijom live nastupa. Neodstupajući od fusije žanrova a čuvajući snagu živog nastupa, sa novih 9 pesama ova somborska grupa ne ostavlja ravnodušnog nijednog posetioca njihove svirke.
Na albumu se nalazi 12 pesama od kojih su dve pesme remiksi. Remix za pesmu Robot je urađen u saradnji sa zagrebačkim producentom Egolessom (klavijaturista benda Stillnes iz Zagreba), drugi remiks za pesmu Utopia uradio je producent albuma Aleksandar Buzadžić. Autor svih pesama je bend Line Out, tekstopisac je Jovana Đurović.
Album je sniman tokom juna 2011. godine. Bubanj i bas gitara snimane su u Studiju Pink u Beogradu.
Vokali, gitare i sempleri/fx-ovi snimani u Fabrici u Somboru.

Cena ulaznice 200 din
Zauzvrat dobijate...klikni ovde

 

 

 

 

_____________________________________________________________________________

 

 

______________________________________________________________________________


Retrospektiva festivala "Omladina"

 

 

 

 

Retrospektivni koncert povodom 50 godina festivala „Omladina“ održan je u Hali sportova. Retrospektivnim koncertom, koji je, pred oko 3.000 ljubitelja dobre pesme, trajao više od tri sata, posle dve decenije mirovanja oživljen je duh jednog od najvećih muzičkih festivala bivše Jugoslavije na kome su nekada mladi i neafirmisani muzičari, a danas žive legende nekadašnje jugoslovenske muzičke scene, podsetili na sve ono što je ovaj festival svojevremeno značio.
...opširnije

 

izvor: subotica.rs

_________________________________________________________________________________

Festival "Omladina" - koncert retrospektive

 

 

 

 

Za retrospektivni koncert Omladinskog festivala Subotica, u predprodaji je već prodato 2000 karata, a preostalih par stotina se još može kupiti po ceni od 700 dinara.

 

 

U subotičkoj Hali sportova, 10. decembra sa početkom u 20 časova, retrospektivom u kojoj učestvuje 29 izvođača vezanih za nekadašnji subotički Omladinski festival, nakon prekida od 20 godina, sudeći po ambiciji organizatora nastaviće se tradicija manifestacije s koje su ponikla mnoga velika imena jugoslovenske muzičke scene.

Retrospektiva povodom 50 godina od prvog festivala "Omladina" u Subotici, okupiće brojna imena ex-yu muzičke scene, te će tako subotička publika imati priliku da ponovo čuje: Ladu Leskovara, Ibricu Jusića, Tomaža Domicelja, Kemala Montena, Srđana Marjanovića, Zafira Hadžimanova, Biseru Veletanlić, Maju Odžaklijevsku, Suncokrete, Lutajuća srca, Generaciju 5, Atomsko sklonište i druge, a u okviru tročasovne retrospektive osmišljene kao multimedijalni doživljaj, putem video linka publiku će pozdraviti i drugi umetnici čija se imena vezuju za subotički Omladinski festival.

Direktor festivala Gabor Lenđel na današnjoj konferenciji za medije povodom najave retrospektivnog koncerta, izrazio je uverenje da će, ukoliko zaživi ideja nastavljanja tradicije festivala "Omladina", to pre svega biti odskočna daska novim autorima. Kvalitetnih izvođača imamo kaže on, zaista mnogo, ali ne i kvalitetnih autora.
- Festival će biti dobar, biće odličan, kaže njegov direktor Gabor Lenđel i odmah se ispravlja menjajući gradaciju epiteta, te završava konstatacijom: - Festival će biti spektakularan !
Sanja Bunford, menadžer organizacije festivala kaže da u skladu sa nazivom ovog najpoznatijeg subotičkog festivala i retrospektivnog koncerta, iako će se na njemu nakon dugog niza godina pojaviti nekadašnji mladi talenti, kasnije velika imena muzičke scene, realizaciju ovog festivala su izneli zaista mladi ljudi, brojni volonteri i entuzijasti.
Predsednik Skupštine grada Slavko Parać u hronološkom podsećanju na Omladinski festival, kao jedan od tadašnjih članova organizacionog odbora i sa današnje pozicije rekao je da bi od sledeće godine trebalo pokrenuti ideju festivala "Omladina" na jedan nov način, na novim osnovama kao regionalni festival stvaralaštva mladih.
- Verujem da za to postoji mogućnost, a bitno je da ljudi od struke tu nađu način da se taj festival "primi" kod mladih.

S obzirom da je retrospektivni koncert tročasovni, predviđeno je i oko 2000 sedišta, a Hala sportova će 10. decembra biti otvorena sat vremena pre početka koncerta, dakle vać od 19 časova.

 

________________________________________________________________________________

 

Koncerti u decembru

 

 

Na koncertu "Latino momenti" orkestra Aleksandra Dujina u Velikoj većnici Gradske kuće, 9. decembra od 20 časova nastupiće vokalna solistkinja Nevena Reljin. Ulaz na koncert je slobodan. U nedelju, 11. decembra, na Koncertu dve "Ravnice" u Velikoj većnici Gradske kuće nastupiće dva tamburaška orkestra istog naziva. Novosadska grupa "Ravnica" i subotički ansambl istog naziva neguju različite muzičke pravce, a ukrstivši različite muzičke žanrove publici će se predstaviti zajedničkim koncertom "Ravnica u srcu - tambura u duši". Cena ulaznice je 300 dinara. Novogodišnji gala koncert Subotičke filharmonije biće održan 29. i 30. decembra u Velikoj većnici Gradske kuće s početkom u 20 časova. Pored Štrausovih biće izvedena i dela Božidara Trudića, Čajkovskog, Bramsa, Musorgskog, a dirigent je Stanko Jovanović iz Beograda. Kao solisti nastupaju Eva Kovač i Antal Čeh. U posebnom delu programa nastupiće violinista Jovan Kolundžija. Ulaznice za prvo veče se prodaju po pozivu, a ukoliko preostane, prodavaće se od 23. decembra u Suvenirnici, po ceni od 5 hiljada dinara. Ulaznice za drugo veče biće u prodaji od 12. decembra, po ceni od hiljadu dinara.

______________________________________________________________________________

 

 

Izložba "Glasačka mašina" i rasprava o kulturi devedesetih u "Fabrici"

 

 

U organizaciji BKV Fonda, u Novom Sadu, prostoru "Fabrika" na Bulevaru Despota Stefana 5, u sredu, 2. novembra od 19 časova, započinje rasprava o kulturi 90tih i njenim posledicama danas. U ovoj debati učestvuju: Borka Pavićević, Želimir Žilnik, Dinko Gruhonjić, Luna Lu, Uroš Đurić, moderator Jovan Gvero. Rasprava će se održati kao prateći program izložbe „Glasačka mašina“ trenutno postavljene i otvorene u u prostoru „FABRIKA“. Izložbu prati i serija javnih rasprava, debata, o različitim kulturnim, političkim, rodnim, ekonomskim, (dobro)susedskim i drugim aspektima perioda i nasleđa 90tih.
Fond "Biljana Kovačević-Vučo" je u junu ove godine izdao knjigu "Zloupotrebljene institucije: ko je bio ko u Srbiji 1987-2000.", koja je nastala kao rezultat prethodnog trogodišnjeg istraživačkog projekta, kojim je rukovodio BKVfond, a koji se bavio dokumentovanjem nomenklature Miloševićevog režima u periodu 1987-2000. godine. Knjiga je samo jedan od rezultata ovog velikog projekta i svakako, njegov najznačajniji rezultat, čija je ideja da pokrene široku javnu raspravu o nasleđu perioda 90tih i uticaju tog nasleđa na naš svakodnevni život danas. Izlasku i promociji knjige je prethodila postavka izložbe nazvane "Glasačka mašina", koja na interaktivan, multimedijalan način daje prikaz medijskih kampanja koje su pratile predsedničke izbore u periodu 1992-1997. u Srbiji/SRJ, i daje mogućnost posetiocima da, pošto ponovo pogledaju te kampanje i realnost koja ih je okruživala, iznova glasaju za predsedničke kandidate koji su im bili na raspolaganju tih godina. Deo izložbe je i postavka "Muzej objekata", u kojoj se posetiocima otvara mogućnost da, ako su zainteresovani, ostave neki objekat koji ih asocira na 90te i napišu svoj lični odnos prema tom objektu i sećanju. "Muzej obejkata" bi trebalo da u nekom trenutku postane stalna postavka u nekom budućem Muzeju 90tih.

 

______________________________________________________________________________

Félhomály

 

 

Most szombaton este koncertet ad a kishegyesi Félhomály együttes Szabadkán, a Majsai híd városközpont felöli lábánál lévő Bolid Rock Clubban! A délvidéki együttes legalább két órán keresztül játsza majd a magyar rock legnagyobb slágereit! A beugró 100 dinár. Mindenkit szeretettel várnak a szervezők!

Magyar Remény Mozgalom - Ifjúsági Csoport

_____________________________________________________________________________

 

Radionica kreativnog pisanja

 

 

 

FOKUS Fondacija pokreće Radionicu kreativnog pisanja za mlade od 14 do 25 godina, a prijave traju do 1. novembra 2011. godine. Prijaviti se može na telefon 024/523 566 ili na adresu office@fokus-su.rs.
Mladi autori u povoju kao i ljubitelji pisane reči željni da naoštre svoje spisateljsko pero i nauče nove veštine pisanja pozivaju se da učestvuju u KREATIVNOJ RADIONICI PISANJA. Radionica obuhvata čitanje i analizu tekstova, te razgovor nakon istih, uz širok pristup temama sa socioloških, istorijskih, multimedijalnih, filozofskih i biografskih stajališta. Teoretski okvir i polazište ove, pre svega, praktične i interaktivne radionice, predstavlja i niz uvodnih književnih predavanja u okviru kojih će biti prikazani portreti nekih od najznačajnijih modernih književnika.
Radionica kreativnog pisanja će se održavati jednom nedeljno u prostorijama FOKUS Fondacije (Partizanska 14/I) u Subotici, počevši od 4. novembra, a održavaće se do maja 2012. godine. Radionicu vodi Robert Tili.

Robert Tili, publicista, pesnik, prozaista i književni prevodilac. Živeo na tri kontinenta, objavio 14 što štampanih što elektronskih naslova, mahom poetskih ili u formi poetske proze. Novosadski režiser Karolj Viček snimio je 1994. godine o njemu jednosatni dokumentarni film u produkciji RTV Novi Sad. Dobitnik je nagrade „Dr Ferenc Bodrogvari“ 1999. godine za priređivanje, izbor, prevod i ilustrovanje knjige irskih narodnih bajki „Proleća jednog u cvetnim poljima“. Najnovija knjiga mu nosi naslov „Herojsko doba roka: Vudstok-generacija“ („Alma“, Beograd, 2011.).

_____________________________________________________________________________

 

Kreatív írás műhely

 

A FOKUS Alapítvány kreatív írás műhelyet szervez 14 és 25 év közötti fiatalok számára. Jelentkezni november 1.-ig lehet a 024/523-566-os telefonszámon vagy azoffice@fokus-su.rs villámpostacímen.
Mit jelent írni? Főleg úgy, hogy kreatív legyen? Ott kezdődik minden, amikor feltesszük magunkban a kérdéseket. Mert ahol kérdés van, ott előbb-utóbb válasz is születik. Írni bátorság, vagányság, őszinteség és alázat... Sokan mondták és írták már le azt, hogy az írás egy rész titok, kilenc rész mesterségbeli tudás. Ez utóbbi tanítható, a titok pedig ahhoz kell, hogy kételkedni tudjunk mindabban, amit megtanultunk. Furcsán hangzik? Mert az! Kétely nélkül nincs kreativitás. Döntő jelentőségű, hogy az író megtanulja szövegét leendő olvasói szemével látni.
Tudatában vagyok annak, hogy minden tanács csak javaslat lehet, segítség, vagy hasznos tipp, de semiképpen sem recept. Ahhoz kell az a tíz százalék titok.
A kreatív írás műhely azoknak szól, akik egyfajta játékos, feladatokkal teli, közös tanulás során szeretnék elsajátítani az írás mesterségbeli fortélyait. Várjuk azokat, akik írni szeretnének, de nem tudják, hogy fogjanak hozzá. De azokat is, akik már elkezdtek írni, de úgy érzik segítségre van szükségük, vagy egyszerűen csak kíváncsiak. A műhelymunka 2012. májusáig tart.
A műhelyt vezeti Sirbik Attila író, a Symposion folyóirat főszerkesztője.

Sirbik Attila 1978-ban született Jugoszláviában. Élt Szabadkán, Pécsett, Újvidéken, Rovinjban, és Csantavéren. Készülő regényének – amelyből Molytej címmel Igor és Ivan Buharov forgatott filmet 2009-ben - is ezek a fő helyszínei. Huzamosabb ideig publicistaként dolgozott, főként a Magyar Szónál. 2003-óta a Symposion c. irodalmi és művészeti folyóirat szerkesztője, 2007 óta főszerkesztője. A magyarországi JAK tagja. Eddig két kötete jelent meg: eXoból Endóba (2007) és Színes por (2011) címmel.

_________________________________________________________________________________

 

 

Predstavljanje knjige „Zloupotrebljene institucije: Ko je bio ko u Srbiji 1987-2000“

 

U izdanju Fonda „Biljana Kovačević-Vučo“ nedavno je objavljena knjiga „Zloupotrebljene institucije: Ko je bio ko u Srbiji 1987-2000“, koja je rezultat trogodišnjeg istraživačkog projekta o upotrebi i zloupotrebi institucija u Srbiji u tom periodu.

Budući da je primarni cilj projekta da se u najširoj javnosti pokrene trajna kritička debata o tom periodu – čije posledice teško opterećuju društvo, privredu, kulturu, međunarodni položaj i druge aspekte života u Srbiji i njenih odnosa sa svetom – projekat obuhvata i predstavljanje knjige širom Srbije i iniciranje razgovora o tom kompleksu tema.

Fond „Biljana Kovačević Vučo“ u saradnji sa Građanskom akcijom Pančevo organizuje debatu u ponedeljak 17. oktobra sa početkom u 19:30h u Kulturnom centru Pančevo. Učesnici debate: Žarko Korać, Sonja Biserko, Branislav Ramjanac, Lambros Hudeludis, moderator – Nenad Živković.

 

__________________________________________________________________________________

 

Krunidbena misa

 

U organizaciji Muzičke škole Subotica povodom 200. godišnjice rođenja kompozitora Franca Lista u katedrali Sv. Terezije, 24.oktobra sa početkom u 19,30h održaće se koncert na kom će nastupiti: Simfonijski orkestar i mešoviti hor Muzičke škole - Subotica, pod dirigentskom palicom dr. prof. Elvire Husar
Solisti: Alenka Ponjavić - sopran (Subotica), Judit Katona - alt (Mađarska), Gabor Bonus - tenor (Mađarska), Viktor Križak - bas (Subotica), Pal Žiga - violina (Subotica).

Ulaz je slobodan.

__________________________________________________________________________________

 

Festival Omladina i koncert retrospektive

 

 

Subotica 8. oktobra - Na danas održanoj konferenciji za medije povodom ponovnog uspostavljanja Festivala Omladina Subotica i koncerta retrospektive, što će obeležiti jubilej, pedeset godina od prvog festivala upućen je poziv kako publici, tako i izvođačima da uzmu učešće u oživljavanju ove značajne kulturne manifestacije. O ovom za Suboticu veoma značajnom događaju govorili su direktor festivala Gabor Lengyel, umetnički direktor Kornelije Bata Kovač, menadžer organizacije Sanja Bunford, PR festivala Toni Bedalov i režiser festivalskog programa Vladimir Miletin. Želeći da na dostojan način obeleži jubilej, pola veka od davne 1961. godine, kada je bio održan prvi Festival omladine, Gabor Lenđel je sa svojim saradnicima pozvao najpoznatije izvođače, iz čitave bivše Jugoslavije, koji su svoju karijeru počinjali upravo na ovom festivalu, da nastupe na koncertu restrospektive i podsete publiku na značaj koji je ovaj festival imao. Učesnici na koncertu retrospektive povodom jubileja 50 godina od postojanja su: Kornelije Kovač, Jovan Adamov, Vojkan Borisavljević, Jadranka Stojaković, Bora Đorđević, Biljana Krstić, Gorica Popović, Snežana Jandrlić, Neda Ukraden, Zafir Hadžimanov, Bisera Veletanlić, Vasil Hadžimanov, Ratko Kraljević, Tomaž Domicelj, Slave Dimitrov, Brano Likić, Drago Mlinarec, Generacija 5, Leo Martin, Srđan Marjanović, Lado Leskovar, Ibrica Jusić, Maja Odžaklijevska, Vlada i Bajka, Stevan Zarić, Kemal Monteno, Bora Platiša, Atomsko sklonište, Del arno Bend, Kerber, Gazmend Pallaska, Bolid, Severni vetar, Narcis Vučina, Lutajuća srca... U toku su pregovori i sa Pilotima, KUD Idiotima, Željkom Samardžićem, Balaševićem i drugima čiji su početni koraci ka kasnijim velikim uspesima, vezani upravo za subotički festival Omladina.
Ulaznice za festival se mogu kupiti na svim prodajnim mestiva Eventima po ceni od 500 dinara, koliko košta karta u pretprodaji do 10. novembra. Puna cena karte, nakon ovog datuma iznosiće 700 din. Karte će se od 15. oktobra moći kupiti i u Kafeu Sax, kao i u prostorijama „UP&UP” menadžmenta u Vladimira Nazora 3, u Subotici. Takođe, karte se mogu naručiti i putem interneta na sajtu eventima.

__________________________________________________________________________________

 

Konkurs za film jeze

 

 


Od 1. oktobra do 23. novembra 2011. godine mladi ljudi sa teritorije Grada Subotice imaće priliku da na konkurs pošalju video-radove koji bi se mogli podvesti pod film jeze: kratkometražno filmsko ostvarenje inspirisano filmografijom Bele Lugošija i njegovim čuvenim likom Drakule.
Profesionalni počeci pozorišnog i filmskog glumca mađarskog porekla Bele Lugošija (1882–1956) vezani su za Suboticu. Lugoši je zahvaljujući markantnoj pojavi i mađarskom naglasku dobio ulogu grofa Drakule na Brodveju. Ta uloga, koju će nešto kasnije ponoviti nafilmu, učinila ga je slavnim i jednom od ikona horor-žanra 1930-ih. Međutim, ona mu je takođe ograničila karijeru, s obzirom da je otada do kraja života primao isključivo ponude za uloge egzotičnih negativaca.
Osamdesetogodišnjica od snimanja kultnog filma Drakula (1931), koji ga je za sva vremena ustoličio kao jednog od najupečatljivijih interpretatora ovog kultnog književnog i filmskog lika, povod je obeležavanju Dana Bele Lugošija u Subotici, decembra 2011. godine, u organizaciji FOKUS Fondacije.
Dani Bele Lugošija obuhvataju projekcije Lugošijevih najznačajnijih filmskih ostvarenja, niz tematskih predavanja, pozorišnu predstavu, koncert, izložbe, radionicu za izradu horror maski i konkurs za savremeni film jeze čija će najuspešnija ostvarenja biti nagrađena I prikazana tokom ovih dana.
Video-radovi, kao i prateća filmska muzika, mogu da budu snimljeni različitom low-fi video-tehnikom, kao što su mobilni telefoni, fotoaparati, kućne kamere i sl. Preporučujemo autorima da se oprobaju u filmskim formama koje su bile karakteristične za to doba, kao što su nemi ili crno-beli film, kao i da se potrude da muzička pozadina bude takođe autorska.
Najuspešnije radove odabira stručni žiri u sastavu: pozorišni reditelj i direktor Pozorišta „Deže Kostolanji“ Urban Andraš, filmski reditelj Sabolč Tolnai i istoričarka umetnosti i kustoskinja Moderne galerije „Likovni susret“ Nela Tonković.
Autor/ka najboljeg dela biće nagrađen/a trodnevnim putovanjem u Transilvaniju, sa posetom muzeju poznatim kao Drakulin zamak (www.bran-castle.com), dok će nosiocima prve, druge i treće nagrade biti dodeljene HD filmske kamere.

***
RÉMFILM - PÁLYÁZAT

 

 

 

 

2011. október 1-e és november 23-a között Szabadka Város területén élő fiatalok számára lehetőség nyílik arra, hogy videó munkáikkal részt vegyenek az Alapítvány rémfilm pályázatán: olyan rövidfilmekkel, amelyeket Lugosi Béla életműve illetve híres karaktere, Drakula inspirált.

A magyar származású Lugosi Béla (1882-1956) hivatásos színházi karrierjének kezdetei Szabadkához köthetőek. Lugosi markáns megjelenésének és magyar akcentusának köszönhetően később a Broadwayn megkapta Drakula gróf szerepét. Ez a szerep, amelyet később filmen is megismételt, tette őt igazán híressé és egyben az 1930-as évek horrorműfajának ikonjává is. Ugyanakkor ez a siker bizonyos tekintetben be is határolta pályafutását, hiszen ezek után élete végéig egzotikus gazemberek szerepét osztották rá.
Az idősödő és elfelejtett Lugosi az ’50-es években, a később „minden idők legrosszabb rendezőjének” kikiáltott Edward D. Wood Jr. oldalán még három, azóta kultusszá kövült B-kategóriás alkotásban szerepelt. Ezek a „Glen or Glenda”, a „Bride of the Monster” és a „9-es terv a világűrből”. 1956-ban hunyt el szívinfarktusban. A Kalifornia állambeli Culver Cityben helyezték örök nyugalomra legendássá vált Drakula-jelmezében.
Lugosi, leghíresebb szerepének köszönhetően, halála után is számtalan paródia, hommage tárgya lett.

Nyolcvan év telt el a kultikussá vált 1931-es Dracula című film felvételeinek elkészülte óta. Ez az évforduló méltó időpontja annak, hogy megemlékezzünk minden idők egyik leglenyűgözőbb Drakula imitátoráról. A Lugosi Béla napok elnevezésű rendezvénysorozatra 2011. december 15-e és 17-e között kerül sor Szabadkán a FOKUS Alapítvány szervezésében.
A Lugosi Béla napok keretén belül bemutatjuk majd Lugosi legfontosabb filmjeit, de lesznek a témába vágó előadások, színházi előadás, kiállítás, illetve egy olyan műhelymunkára is sor kerül, amelynek során az érdeklődők megismerkedhetnek majd a horror maszk készítésének titkaival, illetve sor kerül a kortárs rémfilm pályázaton legjobbnak talált alkotások díjazására és veítésére is.
A videó munkákat és az alkotásokat kísérő filmzenét különféle videó technikákkal lehet elkészíteni, ugyanakkor mobiltelefonnal, fényképezőgéppel, házi kamerával… is. A szerzőknek javasoljuk, hogy próbálkozzanak korabeli filmes megoldásokkal, formákkal is, mint amilyen a némafilm, a fekete-fehér film karakterisztikái, illetve, hogy a filmet kísérő zene is szerzői alkotás legyen.
A munkákat zsűri bírálja majd el és választja ki a legkiválóbbakat: Urbán András, a Kosztolányi Dezső Színház igazgatója, rendező, Tolnai Szabolcs, rendező és Nela Tonković művészettörténész és a Képzőművészeti Találkozó kusztosza.
A legjobb alkotás szerzője egy utat nyer Erdélybe, ahol meglátogathatja az ismert Drakula-kastélyt (www.bran-castle.com), míg a második és harmadik helyezettek HD kamerát nyernek majd.

_________________________________________________________________________

 

Ledolomac - poziv mladim autorima

 

 

 

U cilju podsticanja kulturne produkcije i pružanja podrške mladim autorima ili grupama autora sa teritorije Grada Subotice, FOKUS Fondacija od 01. oktobra 2011. godine raspisuje Konkurs za prvo autorsko delo - LEDOLOMAC. Konkurs je osmišljen sa namerom da ohrabri mlade autore da realizuju svoja prva umetnička dela i na taj način probiju led do umetničke i stručne publike.
Mladi autori od 15 do 35 godina koji se bave savremenom umetnošću (književnost, fotografija, likovna umetnost, muzika, film, pozorište, perfomans), a nemaju do sada objavljeno, javno izloženo ili realizovano prvo autorsko delo, mogu da pošalju prve umetničke radove ili projekte u nastajanju do 01.12.2011. na e-mail: office@fokus-su.rs ili ih donesu lično u prostorije FOKUS Fondacije na adresi Partizanska 14/I.
Autori prvih pet radova, koje bira stručna komisija primiće finansijsku podršku do 100.000 dinara, za realizaciju prvog umetničkog dela. Autori će na osnovu dobijenog budžeta imati priliku samostalno da realizuju svoj projekat, odaberu stručni tim, saradnike i partnere, izdavače, lokacije, načine marketinga i promocija, odnosno samostalno odlučuju i učestvuju u produkciji svog umetničkog dela od ideje do realizacije. Na taj način konkurs doprinosi osnaživanju mladih umetnika, te njihovoj afirmaciji na umetničkoj sceni kao i njihovom pozicioniranju na umetničkom tržištu.
Konkurs je otvoren do 01. decembra 2011. godine.
Prijavni formular na www.fokus-su.rs
Pozivamo sve mlade autore da se odazovu na konkurs i probiju led!

***

JÉGTÖRŐ

 

A FOKUS Alapítvány pályázatot ír ki az első szerzői alkotás létrehozására. Az október 1-től nyitva lévő JÉGTÖRŐ elnevezésű pályázat célja a kulturális produktumok létrehozására való ösztönzés, a Szabadka területén élő fiatal alkotók támogatása. A pályéázat kifejezetten azokra a fiatalokra fókuszál, akik szeretnék létrehozni első művészi produktumukat, ezzel megtörve a jeget, mind művészi értelemben, mind pedig a szakmai közönség irányába.
Az olyan 15 és 35 év közötti, fiatal alkotók jelentkezését várjuk, akik valamely kortárs művészeti ágban tevékenykednek (irodalom, fotó, képzőművészet, zene, színház, performansz) de ezidáig nem adtak, állítottak ki, vagy nem realizálták elképzeléseiket, munkáikat. A kiadandó alkotásokat, vagy a megvalósítandó projektek tervét 2011.12.01. – ig várjuk a következő e-mail címen: office@fokus-su.rs vagy személyesen a FOKUS Alapítvány irodájában, a Prtizán utca 14/1-es szám alatt.
A beküldött, megvalósításra váró munkák közül szakavatott bizottság választja majd ki azt az ötöt, amelyek szerzői 100.000 dináros támogatásban részesülnek, mintegy első művészeti produktumuk létrehozásának költségeit fedezve. A nyertes szerzőknek lehetőségük lesz, hogy az elnyert összegből fedezzék az önálló munkát, hogy a megvalósításhoz szükséges csapatot kovácsoljanak, munkatársakat, szerkesztőket és partnereket keressenek, kiadót, helyet találjanak maguknak, hogy a megfelelő marketinges módszerekkel építsék fel munkájuk promócióját, hogy mindeközben szabadon és önállóan vegyenek rész saját munkájuk létrehozásában a kezdeti elképzeléstől egészen annak megvalósításáig. Ezáltal a pályázat lehetővé teszi a fiatalok számára, hogy az alkotás mellett tapasztalatot szerezzenek a művészeti piacon való orientálódás és pozicionálás terén is.
A pályázaton 2011. december 1-ig lehet részt venni.
PÁLYÁZATI ŰRLAP : www.fokus-su.rs
Szeretettel várunk minden fiatalt, jöjjön, vegyen részt a pályázaton és törje meg a jeget!

____________________________________________________________________________

 

Izložba "Gustav Maler" i "Beč na prekretnici između 19. i 20. veka" - VIDEO

 

 

 

 

Povodom obeležavanja stogodišnjice smrti slavnog kompozitora Gustava Malera, Nacionalni savet nemačke nacionalne manjine u Subotici pod pokroviteljstvom Austrijskog kulturnog foruma iz Beograda, upriličio je izložbu tematski vezanu za ovog austrijskog kompozitora i dirigenta, predstavnika romantizma druge polovine 19. veka. Izložbu je otvorio ambasador Austrije u Beogradu njegova ekselencija dr Clemens Koja, a izložba je održana u sklopu knjižvenog matinea na kom je nastupio austrijski glumac, moderator, narator i glavni urednik privatnog radio programa u Beču, Martin Ploderer.
Nastavljajući svoju turneju nakon Beograda i Sombora, "Beč na prekretnici između 19. i 20. veka", Ploderer je predstavio kazivajući odlomke iz dela autora koji su se kretali kroz Beč na prekretnici između dva veka. Publika je imala priliku čuti odlomke dela predstavnika Bečke moderne, Artura Šniclera, Roberta Musila, zatim Frica von Hercmanivskog, Roda-Rode, Petera Altenberga, Jozefa Wainhebera i neizostavno Karla Krausa, austrijskog publiciste, esejiste, satiričara sa izuzetnom reputacijom i ulogom u javosti po objavljivanju zbirke eseja, kritika i feljtona "Moral i kriminal ". Krausa brojna čitalačka publika smatra vizionarom koji je umeo predvideti moć i uticaj medija čega smo svedoci u današnjem modernom svetu. Širem krugu čitalaca Kraus je poznat po delima: "Treća valpurgijska noć", "Poslednji dani čovečanstva", kao i britkim aforizmima. Upečatljiva je i razumljiva poruka koju Kraus upućuje poemom "Gavrani", ali za razliku od prevoda na srpski jezik, fonetski i dinamikom koju je osetio i tako interpretirao, Plodererovo kazivanje, ostavlja mnogo snažniji utisak.

__________________________________________________________________________________

 

"Šinobus-festival šverca kulture"

 

 

U organizaciji KUD "SÍN - tér", Symposion, Udruženja mladih pisaca (FISZ), Kruga Atile Jožefa i PRAE, četvrti put na relaciji Segedin - Subotica i obrnuto, u ambijentu netipičnom za kulturna dešavanja, održaće se "Šinobus-festival šverca kulture", realizovan po ideji Rolanda Orčika koji je u doba devedesetih, koje između ostalog pamtimo kao godine migracija i šverca, došao na ideju o ovakvoj vrsti kulturne razmene između Srbije i Mađarske.
- Glavni organizator Arpad Kolar i ja smo 1992. godine preselili u Mađarsku i često smo putovali šinobusom na relasiji Segedin-Subotica. Šverc je tada bio masovna pojava i način preživljavanja u jednom trulom svetu. Putujući na relaciji od Subotice do Segedina, došao sam na ideju da bi šinobus mogao biti pravi ambijent za realizaciju mojih davnašnjih ideja o zajedničkom festivalu kulture između Srbije i Mađarske, kaže Roland Orčik organizator festivala.

Jednom godišnje u šinobusu na relaciji Segedin-Subotica-Segedin odvija se zanimljiv kulturni program. Šinobus šverca kulture ove godine polazi 1. oktobra u 10 časova iz Segedina, a povratak je sutradan sa subotičke železničke stanice u 13 časova. Ovo putovanje u oba pravca je besplatno, uz neophodnu rezervaciju voznih karata. Sva festivalska dešavanja mimo šinobusa trajaće od 23. septembra do 3. oktobra, na više lokacija, te su u ovu manifestaciju uključeni Art bioskop "Aleksandar Lifka", Kafe galerija "Baš kuća" i "Grand Cafe" u Segedinu. Tokom putovanja na relaciji Segedin-Subotica-Segedin u literarnom delu programa svoje radove će čitati Dragan Velikić, Mihajlo Pantić, Zvonko Karanović, Endre Kukoreli, Andraš Jeleš, Oto Fenjevešli, Peter Polah, a sve to će biti prožeto muzičkim delom programa na kom je angažovan bend Tudošok (Naučnici). U Art bioskopu "Aleksandar Lifka" planirane su projekcije filmova Andraša Jelaša i razgovor sa rediteljem. U bioskopskoj sali segedinskog "Grand Cafe"-a održaće se projekcije filmova Želimira Žilnika. U Kafe galeriji "Baš kuća" biće postavljena izložba Davida Utcajia.
Budžet ovogodišnje festivalske manifestacije "Šinobus-festival šverca kulture" iznosi oko 600 hiljada dinara, a podržan je od strane: Nacionalne fondacije za kulturu Republike Mađarske, Ministarstva kulture Republike Srbije, "Fondacije za Segedin", Kancelarije za obrazovanje, kulturu i sport grada Segedina, Udruženja pisaca Mađarske, Kancelarije za kulturu Segedinskog univerziteta, Instituta za slavistiku Segedinskog univerziteta, Društva prijatelja slovenskih kultura i Mesne organizacije Srba iz Segedina.

________________________________________________________________________________

 

Izložba radova Salvadora Dalija

 

U organizaciji Galerije "dr Vinko Perčić" i Fondacije Fokus, Subotičani će od 20. septembra do 11. oktobra imati priliku posetiti izložbu Salvadora Dalija, a u pratećem programu izložbe planirane su projekcije kratkih filmova o Salvadoru Daliju. Na dan otvaranja izložbe ulaz će biti slobodan.

 

____________________________________________________________________________

Proslava tradicije duge 35 godina

 

 

KUD "Aleksandrovo" će u nedelju 18. septembra sa početkom u 19 časova u Velikoj većnici povodom obeležavanja 35. godišnjice postojanja održati 5. Prezentaciju bunjevačkih nošnji kroz istoriju. Cilj prezentacije je sačuvati od zaborava tradiciju odevanja bunjevačkog naroda. Ova manifestacija je i međunarodnog karaktera, s obzirom da su pozvnana brojna Kulturno-umetnička društva, od kojih neka dolaze iz susedne Mađarske, a među pozvanima su i Udruženje građana "Bunjevačko kolo" iz Sombora, Bunjevački kulturni centri iz Tavankuta, Bajmoka, KUD "Bunjevaka" iz Tavankuta, "Bratstvo" iz Subotice, od kojih će svako imati svojih desetak minuta da predstave svoju nošnju, a u planu je i kulturno-umetnički program. Na ovogodišnjoj prezentaciji će biti predstavljeno oko 120 eksponata: odeće, obuće i pokrivala za glavu, muške, ženske i dečije nošnje za sva godišnja doba i sve prilike. Ovogodišnja 5. prezentacija bunjevačkih nošnji podržana je od strane Ministarstva kulture, Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje i nacionalne zajednice i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje. Lokalna samouprava je pomogla ovu manifestaciju ustupivši Veliku većnicu za održavanje prezentacije. Ulaz na prezentaciju je slobodan. U okviru ovogodišnje prezentacije biće predstavljena i monografija: "Bunjevačka nošnja kroz istoriju". Slaveći jubilej 35. godina postojanja KUD "Aleksandrovo" će održati i godišnji koncert 1. oktobra od 19 časova u sali MKC "Nepker". Tokom svih godina postojanja KUD "Aleksandrovo" je vredno radilo na prikupljanju narodnih nošnji potrebnih za njihov širok repertoar, te se danas mogu pohvaliti činjenicom da su njihove nošnje čak 70 posto originali. Do sada su imali mnogo gostovanja, od kojih posebno ističu gostovanje u Belgiji, Grčkoj, Bugarskoj, Mađarskoj, Bosni i Hercegovini, Makedoniji i Republici Srpskoj. Cena ulaznice za ovaj dvočasovni, ili možda čak i tročasovni koncert iznosi 200 dinara.

 

__________________________________________________________________________________

 

 

VII Dečija smotra Festivala bunjevački pisama

 

Dečija smotra Festivala bunjevački pisama održaće se 11. septembra u Velikoj većnici sa početkom u 20 časova, a ove godine će okupiti oko 70 učesnika iz Subotice, okolnih naselja i Svetozar Miletića. Na ovogodišnjoj smotri povodom 120 godina od rođenja Pere Tumbas Haje biće izvedene četiri njegove kompozicije. Cena ulaznice je 250 dinara, a ovu manifestaciju su podržali
Pokrajinski sekreterijat za obrazovanje i nacionalne manjine, Grad Subotica, Generalni konzulat Republike Hrvatske, Hrvatsko nacionalno veće i Zavod za zaštitu vojvođanskih Hrvata.

 

_______________________________________________________________________________

 

"Parni valjak" održao koncert u Subotici ...opširnije -VIDEO

 parni valjak, koncert parnog valja u subotici,aki rahimovski,koncert na stadionu malih sportova u subotici,jesen u meni,pusti nek traje,sve jos mirise na nju,koncert za pamcenje

 

"Hvala ti" je jedna od pesama kojima se pred sam kraj koncerta Aki Rahimovski pokušao, do sledećeg viđenja rastati od subotičke publike i zahvaliti za 22 godine čekanja na ovakav susret. Po njegovim rečima i reakciji publike na ovom skoro tročasovnom koncertu, buduća druženja će biti učestalija. Na istočnoj tribini Stadiona malih sportova neki parovi su zaplesali, kada je Aki odpevao prve taktove besmrtne pesme "Vrijeme ljubavi", a ne malom broju izmamio suze megahitom "Jesen u meni". Publika sastavljena od onih koji su uz pesme ovog tridesetšestogodišnjeg benda "preležali" prvu ljubav negde osamdesetih, ili nešto ranije i onih koji ovih dana "rade na tom", dokazala je da nije zaboravila ritam i tekstove starih pesama sa ukusom nostalgije i fino doziranog optimizma kao sedativa. Nezvaničan podatak službe obezbeđenja koja je UV lampom proveravala ulaznice zbog najavljenih falsifikata, glasi da ovakvih ulaznica nije bilo. Dakle, sve su regularno kupljene i ...izgleda da se investicija isplatila.

 

_______________________________________________________________________________________

 

"Parni valjak" u Subotici - VIDEO

 

 

Nakon tročasovnog koncerta za pamćenje, kojim su 5. juna "zapalili" Nišlije, Parni valjak kreće u pohod na Suboticu. Poslednji nastup kompletne stare postave benda čije hitove pevuši i publika rođena koju godinu nakon numera "Jesen u meni", "Uhvati ritam", "Pusti nek traje" i drugih, desio se pre 22 godine. U međuvremenu, Valjak se 2005. godine reformisao, što je valjda i bio red nakon trideset godina postojanja. Subotički koncert u organizaciji Dužijance desiće se 13. avgusta na Stadionu malih sportova, sa početkom u 22 časa.

__________________________________________________________________________________________________

 

Završen Summer3p: Odlične žurke i zanimljivi kulturni sadržaji

 

 

 

Završen Summer3p: Odlične žurke i zanimljivi kulturni sadržaji

Deveti po redu festival elektronske muzike Summer3p, protekao je u znaku dobre zabave, kišnih dana i stvaranja novih trendova. Tokom četiri dana verna publika festivala, oko šest hiljada ljudi, provodila se noseći sa sobom kupaće kostime, ali i kišobrane. Summer3p festival je ove godine pružio svojim posetiocima bogat i zaokružen kulturni, edukativni i zabavni program na različitim lokacijama od Subotice do Palića. Na ulicama Subotice u okviru Summer3pKULT vikenda (15-17. jul) uživali smo u uličnim performansima srednjoškolaca, šetnji stazom Secesije i angažovanoj umetničkoj instalaciji Želimira Barića, sve u cilju zaštite kulturne baštine, edukacije posetilaca na ekološkom planu, podsticanja kreativnosti i zabave.
- Jedan festival čini relevantnim i uspešnim njegova publika, a mi smo na našu veoma ponosni - čak 6.000 posetilaca koji su se odlično provodili tokom četiri kišna dana su naša motivacija da sledeće godine organizujemo još bolji festival, kažu organizatori. Još jednom de dokazalo da su Subotičani verni Summer3p-u, da planiraju svoje godišnje odmore shodno njemu, da odrastaju i sazrevaju uz njega. Inostrani izvođači bili su oduševljeni publikom koja ja sve vreme igrala ne mareći za kišu. Na termalnim bazenima ove godine nastupili su neki od najaktuelnijih izvođača evropske i regionalne elektronske scene, između ostalih: Kollektiv Turmstrasse (Nemačka), Slyde (Engleska), Mihai Popoviciu (Rumunija), Murko (Slovenija), Sex Shop Boys (Mađarska), Roby Deep (Slovenija), Dandy
(Mađarska) i Danza Macabra (Slovenija).
Radionice koje su se tokom dana održavale na Muškom štrandu okupile su značajan broj ljudi, različitih starosnih struktura. Kreativni nakit izrađivan od reciklažnog materijala deljen je posetiocima festivala, dok su slike nastale grupnim radom na slikarskoj radionici izložene poslednjeg dana festivala na Termalnim bazenima. Ove godine imamo nove pobednike u turniru odbojke na pesku, ali smo i bogatiji za mladi orkestar „reciklažne muzike“. Radionica reciklažne muzike pod nazivom Mjuziklaža održala se u petak i subotu, 22. i 23. jula, u centru Subotice i zabavila je mališane uzrasta od 6 do 12 godina. Dr Đubrivoje i Đubrila obučili su mali orkestar da sami izrađuju instrumente od reciklažnog materijala i kako njima da se koriste, a radionica se završila izvođenjem novih dela ovog simpatičnog dečjeg „reciklažnog orkestra“. Umetnik Jugoslav Sivić je u okviru Summer3p kampanje „Očistimo jezero Palić“, obogatio Palić novom skulpturom u obliku barske kornjače, uz slogan „Ubaci limenku - dovrši skulpturu“ koji poziva građane da se aktivno uključe u ovaj projekat. Skulptura ribe koja je prošle godine predstavljena na Summer3p-u poklonjena je štićenicima dnevnog svratišta za decu i nalazi se ispred Opštine Novi Beograd. Video instalacija Pneuma Želimira Barića, svetski priznatog umetnika, premijerno je prikazana Subotičanima u okviru Summer3pKULT vikenda, ali je i krasila termalne bazene tokom četiri festivalska dana. Umetničko delo tokom 2011. biće prikazano u Buenos Airesu, Londonu, Bazelu i Beogradu. Angažovani umetnik Želimir Barić svojom instalacijom, u čijem su stvaranju učestvovali umetnici iz Srbije i Italije, podstiče na razmišljanje o globalnim problemima zagađenja životne okoline i izumiranja životinjskih vrsta, koje mi sami malim gestovima možemo da sprečimo.
Modni performans EVETKE, kreatorke Eve Barna Szabo okupio je na muškom štrandu više od stotinu posetilaca naoružanih kišnim kabanicama i kišobranima u svim bojama, blicevi su sevali, a publika je zadovoljna nakon performansa prešla na Moon stage i noćno kupanje na termalnim bazenima.
Nasmeši se Subotici jedan je od popularnijih projekata Summer3p festivala čiji je cilj očuvanje autentičnosti tradicije i promovisanje kulturnog i arhitektonskog bogatstva. Subotičani i zainteresovani turisti uživali su u kulturno edukativnoj šetnji gradom, okupilo se više od 300 posetilaca koji su puno saznali o bogatoj istoriji i arhitekturi Subotice. Nadamo se da će ovaj interesantan projekat biti i deo turističke ponude Subotice u bliskoj budućnosti.
Organizatori festivala su nevladina organizacija AŠC i Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo iz Subotice - FOKUS.

Posetite galeriju fotografija u okviru zvanične prezentacije festivala (odeljak Summer3p media): www.summer3p.org
Družite se sa nama na Facebooku

__________________________________________________________________________________________________

 

Završen 18. Festival evropskog filma Palić - VIDEO

 

 

Završen 18.Festival evropskog filma Palić

_______________________________________________________________________________

 

"Zlatni toranj" nemačkom filmu "Zaustavljen na putu" - VIDEO

Zlatni toranj nemackom filmu Zaustavljen na putu

 

 

Odlukom Međunarodnog žirija 18. Festivala evropskog filma Palić, "Zlatni toranj" za najbolji film dodeljuje ostvarenju Andreasa Dresena "Zaustavljen na putu", za duboko razumevanje ljudskosti. Za najbolju režiju "Palićki toranj" dodeljuje poljskom filmu "Soba samoubica" reditelja Jana Komase, za bogat i maštovit rediteljski postupak. Ruskom film "Elena" Andreja Zvyagintseva, Međunarodni žiri festivala dodelio je "Specijalnu nagradu žirija" za originalan pristup složenoj stvarnosti.
Nagradu za najbolji film iz selekcije Paralele i sudari Međunarodni žiri kritike dodeljuje turskom filmu Seren Yücea za film "Punoletstvo".
- Mi, žiri selekcije Paralele i sudari, za pobednika smo izabrali film koji bi možda mogao biti opisan kao komplikovan, i da budemo iskreni, film nakon koga se nećete osećati sasvim prijatno. Ipak, nalazimo da film podstiče na razmišljanje i da na beskompromisan način osećajno i inteligentno dotiče važne i univerzalne teme. Autor filma pokazuje potrebu da preuzme odgovornost u ime glavnog protagoniste, nesposobnog da to sâm prihvati. Film dolazi iz zemlje čija kinematografija uživa značajan uspeh i međunarodno priznanje, a pošto je prethodno radio sa nekoliko priznatih filmskih ličnosti u svojoj zemlji, scenarista-reditelj sada sa njima stupa rame uz rame svojim debitantskim ostvarenjem.
Za posvećenu umetničku i humorističnu viziju savremenog finskog društva, “Nagrada Umetničkog saveta festivala” dodeljuje se Domeu Karukoskom za Laponsku odiseju. Dobitnici nagrade "Undergraund spirit" su švedski rediteljski duo Johanes Stjarne Nilson & Ola Simonson.

***
The International Jury of the 18th European Film Festival Palić held at Palić, Subotica, Serbia 16th – 22nd July 2011.
upon viewing the Official Competition Selection of 13 films, the International Jury made the following DECISION:
GOLDEN TOWER FOR THE BEST FILM – STOPPED ON TRACK, directed by Andreas Dresen - For deep understanding of humanity. PALIĆ TOWER FOR THE BEST DIRECTOR – SUICIDE ROOM, directed by Jan Komasa - For rich and imaginative directorial treatment. SPECIAL MENTION – ELENA, directed by Andrei Zvyagintsev - For original approach to complex reality. International Critics’ Jury of the European Film Festival Palić, held from 16th – 22nd July 2011 at Palić, Subotica, Serbia , after watching the Parallels and Encounters Selection of 10 films, the International Critics’ Jury made the following DECISION for the best film in Parallels and Encounters competition selection goes to Seren Yüce, for his film MAJORITY.
- We the jury of the Parallels and Encounters selection, have chosen, as our winner, a film which perhaps could be described as somewhat difficult, and let’s be honest not exactly a „feel-good“ movie. However, we found it thought provoking, resonant and a film which uncompromisingly tackles important, universal issues with sensitivity and intelligence. The filmmaker shows the need to take responsibility through a protagonist incapable of accepting it. The film comes from a country enjoying a spell of significant success and international recognition, and the writer-director, having previously worked with several established figures in the country, now joins their ranks with his debut feature.
For dedicated artistic and humorous vision of modern Finnish society, Festival Artistic Board Award goes to Dome Karukoski for Lapland Odyssey.

_____________________________________________________________________________________________________

 

Šesta festivalska press konferencija - VIDEO

palicki filmski festival

 

 

_____________________________________________________________________________________________________

 

Peta festivalska press konferencija

palicki filmski festival lordan zafranovic srdjan karanovic

 


Lordan Zafranović: Neki filmovi umru odmah nakon premijere. Ima neke metafizike u filmu. Nešto, što je snažno i jako i dolazi sa platna kao oganj, a s druge strane vas nešto ostavlja potpuno ravnodušnim. Reditelj ne radi film sam, nego ga radi sa dvjesto ljudi, a to je dvjesto života, dvjesto neponovljivih individua koje vam u film donesu vrijednosti i to velike vrijednosti. Te vrijednosti, za razliku od teatra, literature, ostaju zauvijek. Naš zadatak je da sve te energije sačuvamo u tom jednom filmskom kvadratu.

 

 

Lordan Zafranović intervju - VIDEO

____________________________________________________________________________________________________


Reditelj filma Nežni sin, Kornél Mundrucsó:

 

 

- U Mađarskoj trenutno nema sistema. To već poduže traje, godinuipo dana. I ne vidim baš kakava će biti budućnost kinematografije. U proteklih deset godina ono što je unapredilo mađarsku filmsku produkciju, bile su koprodukcije. A, ako hoćemo da sačuvamo naš jezik, onda moramo praviti naše filmove. Šta može jedan autor u takvoj situaciji !? Ja, recimo imam dve verzije scenaria, jedan na mađarskom, drugi na engleskom jeziku, kog ću koristiti u kritičnoj situaciji. Svi očekujemo da imamo jedan sistem koji ćemo kritikovati, a dok nemamo sistem, nemamo šta da kritikujemo.

 

...opširnije - VIDEO

____________________________________________________________________________________________________


Dome Karukoski, reditelj filma Laponska odiseja - VIDEO

 

 

____________________________________________________________________________________________________


Četvrta festivalska press konferencija ...opširnije - VIDEO

 

 

Mick Harvey, muzičar:
- Nisam imao mogućnost da nastupim sa bendom, te sam organizovao svoj performans kao solo nastup, što je za mene bio najveći izazov i zaista sam u tom uživao. Kada je u pitanju rad na filmskoj muzici, MIck kaže:
- To je veoma zahtevan posao. Nemate mogućnost kreativne slobode, a mnogi muzičari nisu navikli na kompromise, što je u ovom slučaju zaista potrebno, da sarađujete sa nekim ko ima potpuno drugačije ideje.
Nakon Subotice, Mick će nastupiti na Festivalu u Ženevi, a kako kaže ovde mu je bilo zaista lepo i zahvaljuje se na pozivu.

Ionel Mihailescu, glumac iz filma Zdravo, kako si?
IoneL je pozorišni glumac, a kako mu se dopao scenario filma, smatrao je da ulogu koja mu je poverena može zaista dobro odigrati. On kaže:
- Bilo je često veoma naporno. Sarađivao sam vrlo uspešno sa Aleksandrom Maftejem, a on je tipičan u svom pristupu, insistira na izrazu koz gestikulaciju, gro plan, konstantno daje sugestije itd. Ovaj film smo napravili sa velikim zadovoljstvom, jer pokazuje u drugačijem svetlu rumunski film, ne prikazuje ljude sa "mračne strane", koji loše mirišu. Ne, mi smo drugačiji imamo svoje snove, nadanja, pogreške. To je jedan novi imidž rumunskog filma o običnim, normalnim ljudima.

Producenti filma Stakleni tigar, Gábor Kovács:
- Prvi deo ovog filma smo snimili 2000. godine i kako je ubrzo postao kultni film, javila se ideja da snimimo drugi deo, koji je doživeo još veći uspeh što nas je potaklo da snimimo i teći deo filma. Moram priznati da je humor u ovom filmu, poseban vid istočnoevropskog humora, te je izuzetno dobro prihvaćen u zemljama Istočne Evrope.
Producent Kovač kaže da su u njegovoj zemlji od pre nešto više od godinu dana nastupili teški dani za mađarsku kinematografiju, jer su ostali bez jedine fondacije koja je finansirala filmsku produkciju. Trenutno rade samo oni producenti koji imaju sreću da rade komercijalne filmove i da od toga žive.

Reditelj filma Made in Poland, Przemyslaw Wojcieszek:
- Volim da eksperimentišem. Ovo je moj četvrti film i prva tri su bila prilično konvencionalna, a nakon toga sam se odlučio za film koji će biti više eksperimentalan. Crno-bela slika, kroz četrnaest poglavlja sa pank podnaslovom. To je još jedan način interpretacije. Film je niskobudžetni, snimljen na 35mm, a snimljen je za 15 dana.
Film je imao svoju premijeru na Berlinaleu februara ove godine, a po rečima reditelja njegov glavni junak je buntovnik u zemlji, u kojoj za to nema posebnih razloga obzirom da Poljska nije osetila ekonomsku krizu, kao što se to oseća na primer u Grčkoj. Glavni junak ovog filma ne mrzi društvo, već se bori protiv nesigurnosti, ili neizvesnosti naizgled dobrih životnih pozicija, koje se preko noći mogu preokrenuti.

 

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Treća festivalska press konferencija

 

 

Daniela Stoyanovich, glumica u filmu Meta:
- U Rusiji nije poznata srpska kinematografija, a od reditelja im je poznat jedino Kusturica.
Uskoro će biti organizovani Dani srpskog filma, pa smatra da će to u izvesnoj meri dovesti do značajnog pomaka.
Szabolcs Hajdu, reditelj filma Biblioteka Paskal:
- Sex-trafic je već obrađena tema u oko desetak mađarskih filmova. Video sam mnogo potencijala u ovoj temi.
Svoju priču redatelju Sabolču je ispričala jedna dama iz Rumunije koja se prostitucijom bavila u zemljama Zapadne Evrope, a on je njenu ispovest uobličio u novelu od petnaestak strana i ostavio je neko vreme po strani. Sticajem okolnosti, njegova supruga Oršoja, glavna glumica u njegovom filmu, dobija kaznu za parkiranje i odbija da je plati, te umesto plaćanja kazne bira zatvorsku kaznu, a u tih nekoliko zatvorskih dana bila je u istoj ćeliji sa nekoliko prostitutki. Kada se vratila iz zatvora ispričala mu je njihovu priču i tada započinje zajednički rad na ovom projektu.
Damo Suzuki muzičar:
- Život je jedan vid putovanja na kom ljudi tragaju za nečim. Ja ne znam za čim tragam. Nisam želeo da budem pop-zvezda. To nije bio moj cilj. Ne želim da budem deo sistema. Ako ste deo sistema, vi tada nemate slobodu da stvarate i uvek ste primorani na nešto. Moja muzika nastaje tako što hodam u ritmu s prirodom i ne podnosim nikakav oblik odgovornosti.
Na pitanje o okolnostima pod kojima nastaje saradnja sa grupom Ken, Suzuki kaže da će možda izgledati arogantno, ali mu je dosadno da po hiljaditi put odgovara na isto pitanje.
Pawel Kloc, reditelj filma Uspavanka za Pnom Pen:
- Prisustvo kamere i svest sagovornika da je ona prisutna, može biti strahovit pshički pritisak na sagovornika, kod snimanja dokumentarnog filma. U ovom filmu je postojao momenat kada sam pomislio da nikada neću snimiti ovaj film. Postojala je jedna scena oduzimanja deteta radi smeštaja u hraniteljsku porodicu. Film smo snimili za tri nedelje i kada ljudima to kažem, oni su u neverici i smatraju da to nije moguće. Ali, mislim da jeste moguće kada imate takav odnos sa sagovornicima, da se sa njima sporazumevate ne samo verbalno, već i gestikulacijom. To bi neko protumačio kao prijateljstvo, ali to nije u pitanju. Mi nikada nećemo biti prijatelji, jer su u pitanju ljudi iz potpuno drugačijeg sveta.

...opširnije - VIDEO

_____________________________________________________________________________________________________

 

Druga festivalska press konferencija - VIDEO

 

Helene Lindholm, producentkinja filma Majmunice * Melissa de Raaf, scenaristkinja filma Zaklon * Vágvölgyi B. András, reditelj filma Kolorado kid * Kristina Trapp, izvršna direktorka “EAVE” (European Audiovisual Entrepreneurs) i Miroslav Mogorović programski direktor Festivala

 

 

 

Helene Lindholm, producentkinja filma Majmunice:
- U Švedskoj je među najpopularnijim filmskim žanrovima i dalje krimi tematika.
Vágvölgyi B. András, reditelj filma Kolorado kid:
- Mađarska filmska produkcija je poznata celom svetu kao veoma smela, koja se smelo bavi političkim problemima. Do 80-ih nismo bili baš toliko smeli, ali nakon tranzicije promenili smo način gledanja na stvari. Ubuduće mađarska filmska produkcija će biti malo društveno angažovanija.
Kristina Trapp, izvršna direktorka “EAVE” (European Audiovisual Entrepreneurs):
- Nudimo stipendije mladim "filmadžijamam" iz Srbije. Do kraja septembra treba da podnesu molbu. Dobijamo oko 150 aplikacija iz cele Evrope i odaberemo uvek one koji najviše obećavaju. Mnogi profesionalci su voljni da prenose znanje mlađim generacijama, jer u svojoj karijeri su napravili mnogo grešaka, imali su teške momente i voljni su da dele i to svoje negativno iskustvo. Budućnost evropskih ideja i jeste to da prenosimo naša iskustva i znanje. Na festivalu u Kanu smo imali 25 filmova gde smo mi bili producenti, ili koproducenti.
Miroslav Mogorović. programski direktor Festivala i nacionalni koordinator Evropskog udruženja preduzetnika za Srbiju:
Pokušavali smo objasniti studentima da oni treba da prepoznaju potrebe publike. Da se filmovi ipak, uz svo uvažavanje umetničkih dostignuća, targetiraju, ili ugrađuju u određene ciljne grupe, da znaju šta publika želi. Ne, podilazeći im. To je suprotno od onog što se dešava na našoj nacionalnoj televiziji koja to "zamazuje" maskom populizma. Postoje ciljne grupe dečijeg filma, žanrovskih, ili umetničkih filmova, a svako treba da definiše u koju ciljnu grupu njegov projekat pripada i da se posveti svim aspektima i svim mogućim alatima koji će mu omogućiti da dosegne što širu publiku. To je ta vidljivost filma, koju javni poslovi i zahtevaju, da novac uložen u filmove ne ostane jedna hermetična, mala stvar koju će videti nekoliko ljudi na dve projekcije na tri festivala, nego to treba da bude nešto što je dostupno onim ljudima koje taj tip, ili žanr interesuje.
Feliks Pastusiak producent filma Kuća mraka:
Poljska kinematografija je u poslednje vreme u nagloj ekspanziji, zahvaljujući tome što doživljavamo jednu reorganizaciju sistema produkcije, a istovremeno smo svedoci jednog novog talasa filmske produkcije u Poljskoj. Pojavljuju se novi režiseri i imamo mnogo povoljnije okruženje za snimanje filmova. A, naravno i pravimo takve filmove koji se sviđaju publici. Filmovi govore o takvim temama koje pobuđuju interesovanje publike.

_____________________________________________________________________________________________________

 

Lifkina aleja

 

 

Dvanaest klupa sa 24 slavna imena – to je jedna od novina koje Festival ove godine poklanja Paliću. U budućoj Lifkinoj aleji, u parku odmah pored Velike terase, na redu klupa postavljene su metalne pločice sa ugraviranim imenima svih 24 dosadašnjih dobitnika nagrada „Aleksandar Lifka“, koju Palićki festival od 2000. godine dodeljuje za izuzetan doprinos evropskom filmu.
Festival želi da i na ovaj način oda počast Aleksandru Lifki, kao i dobitnicima nagrade koja nosi njegovo ime – da svi oni na Paliću budu prisutni 365 dana godišnje, a ne samo u vreme Festivala.
Podsetimo, dosadašnji dobitnici ove nagrade su: Milena Dravić i Miklós Jancsó (2000), Dušan Makavejev i Jiří Menzel (2001), Gordan Mihić i Lucian Pintilie (2002), Puriša Đorđević i Krzysztof Zanussi (2003), Žika Mitrović i Margarethe von Trotta (2004), Eva Ras i Andrzej Wajda (2005), Velimir Bata Živojinović i Theo Angelopoulos (2006), Ljubiša Samardžić i István Szabó (2007), Goran Paskaljević i Ken Loach (2008), Miki Manojlović i Ken Russell (2009), Goran Marković i Costa Gavras (2010), te ovogodišnji dobitnici Lordan Zafranović i Srđan Karanović

_____________________________________________________________________________________________________

 

Prva festivalska press konferencija - VIDEO

 

 

 

 

Na prvoj festivalskoj press konferenciji domaćini Festivala su podsetili na prve festivalske korake učinjene u vreme sankcija.
- Na samom početku dogovorili smo se da desetak godina tražimo šta bi to mogao da bude koncept našeg Festivala. Probali smo svašta, bili smo domaći i internacionalni festival, imali smo nezavisne selekcije, a sve je to ocenjivao jedan međunarodni žiri, da bismo 2002. godine doneli čini mi se pravu odluku, a to je da od 2003. godine festival bude samo i isključivo Festival evropskog filma, rekao je Radoslav Zelenović direktor Festivala istakavši da to nije bila ni malo laka odluka, s obzirom da je trebalo naviknuti publiku da usmeri pažnju na filmove manjih kinematografija.
- Danas, nakon osam godina se pokazalo da je odluka bila ispravna, kaže Zelenović.
Današnja koncepcija i reputacija Festivala je u priličnom raskoraku sa ograničenim budžetom, što je "suprotno zakonima gravitacije" kako je to rekao Blažo Perović izvršni producent palićkog Festivala evropskog filma i dodaje:
- Festival ima jedan, jedini problem, a to je problem između naših ambicija i želja da se pridržavamo nekih standarda kad su u pitanju ovakve manifestacije i s druge strane aktuelni društveni ambijent. Rešavanje problema koji nisu u domenu organizacije Festivala, ali su bitni za njegovo funkcionisanje, kaže Perović u više navrata je bio povod za razmišljanje o odustanku od celokupne ideje. Za razliku od sličnih festivala u okruženju, a posebno festivala u Zapadnoj Evropi, organizatori palićkog Festivala su primorani na rešavanje ove problematike. Takođe, Perović ističe apsurdnu situaciju organizovanja ovakve filmske manifestacije u uslovima da nema ni jedne bioskopske dvorane, a rešenje vidi u sinhronizovanoj akciji Grada, Pokrajine i Republike.
Kao jedan od osnovnih nedostataka Festivala, koji privlači sve šire interesovanje kako publike, tako i autora, je nedostatak kako je rekao: "pravog električnog, ili digitalnog bioskopa", vidi i dobitnik nagrade "Aleksandar Lifka", Srđan Karanović.
- Letnja pozornica je lepa, ali filmske projekcije traže da imaju tavanicu, kaže Karanović.
O svom dosadašnjem radu kaže da bi danas sve svoje filmove uradio drugačije.
- Ponekad mi se dešava da ne mogu da zaspim noću, zato što sam smislio jednu novu, odličnu scenu za seriju "Grlom u jagode", kaže jedan od ovogodišnjih dobitnika nagrade "Aleksandar Lifka". Svoje studente kaže nije učio kako da naprave film koji će dobiti nagradu na prvom festivalu, već ih je učio da misle.
- Tako, da se nadam da će jednog dana njihovo usavršeno mišljenje dovesti i njih i vas do dobrih filmova, rekao je Srđan Karanović.

Prva filmska projekcija takmičarskog programa je nemačka nostalgična komedija "Dobrodošli u Nemačku". Film je snimljen ove godine, a punih deset godina je bilo potrebno da se obezbedi budžet za ovu autobiografsku priču sestara Samdereli. Po rečima autorke Yasemin Samdereli, svima je delovalo neuobičajeno da se jedna "teška" tematika može ispričati na komičan način, a značajnu podršku su imali od strane televizijskih kuća.

_______________________________________________________________________________________________

Otvoren 18. Festival evropskog filma Palić

 

 

Poznati domaći reditelj Srđan Karanović proglasio je otvorenim 18. Festival evropskog filma Palić.

 

Palić, 16. jul - Uručenjem nagrade "Aleksandar Lifka" reditelju Srđanu Karanoviću, na palićkoj Letnjoj pozornici svečano je otvoren 18. Festival evropskog filma. Istaknutom reditelju nagradu je uručila glumica Mira Banjac.
- Lepo je večeras biti uz vas, rekla je Mira Banjac obraćajući se Srđanu Karanoviću, reditelju Petrijinog venca, Virdžine, Bese... uručila nagradu za izuzetan doprinos evropskom filmu koja nosi ime subotičkog pionira filma Aleksandra Lifke.
- Hvala i Festivalu koji na ovaj način ume da se zahvali i velikom pioniru našeg filma Aleksandru Lifki. Voleo bih i želeo kada bi na jednom od sledećih festivala u Subotici imali pravi električni bioskop koji bi nosio njegovo ime. Subotica, Palić i njihov Festival su to zaista zaslužili, rekao je Karanović.
- Palićka smotra filma postala je punoletna u godini dva značajna jubileja, dve stogodišnjice: prvog srpskog filma i prvog stalnog bioskopa Aleksandra Lifke.Ono što odlikuje ovaj Festival jeste da raste uz podršku Grada, Ministarstva kulture, Pokrajine i Vlade Republike Srbije. Tako i u narednom periodu planiramo zajedničke aktivnosti da ovaj Festival bude još atraktivniji, još bolji, sa još boljom infrastrukturom, rekao je gradonačelnik Subotice Saša Vučinić i najavio da će ove godine Velika terasa zablistati u punom sjaju i da će se u renoviranom impresivnom ambijentu prvi put odvijati jedan festivalski program. "Dvadeseti rođendan Festival će proslaviti na jednom potpuno drugačijem i lepšem Paliću", rekao je Vučinić.

- Susret različitih viđenja je ono zbog čega ovaj Festival i postoji i godinama nam to uspešno pokazuje i prikazuje. Posebno je važno i danas ovde u Subotici, ali i Vojvodini i Srbiji njegova regionalna dimenzija zbog čega je između ostalog u granicama naših mogućnosti uživao i podršku Pokrajinskog sekretarijata, jer je to i naše kulturno opredeljenje, rekao je Radoslav Petković zamenik pokrajinskog sekretara za kulturu i naš poznati pisac.
- Isti ljudi su krenuli put jedne odluke 1991. godine, pa 1992. To je bio entuzijazam. Inflacija je ušla u udžbenike, ali su oni i pored svega toga od jedne male ideje, jedne male smotre na Paliću stigli do ovako velikog evropskog festivala, rekao je Predrag Marković, ministar za kulturu, informisanje i informaciono društvo.

Najšarmantniji nastup imale su autorke filma Dobrodošli u Nemačku čijom projekcijom je počeo Festival. Ženski autorski trio, rediteljka Yasemin Şamdereli, Nesrin Şamdereli i glumica Demet Gul, "kupile" su publiku kada su je na srpskom pozvale da uživa u njihovoj komediji o turskoj porodici u novoj nemačkoj domovini.


...opširnije - VIDEO

____________________________________________________________________________________________________


Summer3pKULT vikend


Kao uvod u ovogodišnji, deveti po redu, festival elektronske muzike Summer3p koji se održava od 21. do 24. jula na jedinstvenoj party lokaciji - Termalnom bazenu i Muškom štrandu na Paliću, nedaleko od Subotice, biće održan Summer3pKULT vikend u organizaciji festivala i Nevladine organizacije AntiŠund korporacija.

U okviru Summer3pKULT vikenda, od petka, 15. jula, do nedelje, 17. jula, u centru Subotice biće izveden multimedijalni komad Mili, Džek i razigrani mačak, postavljena instalacija Video morfna pneumatička struktura i predstavljen projekat Nasmeši se Subotici.

Multimedijalni komad Mili, Džek i razigrani mačak biće održan u petak, 15. jula, na Platou dr Zoran Đinđić, od 22h. Ova predstava, nastala u koprodukciji dramske sekcije i AntiŠund korporacije, istražuje temu aktivnijeg učešća svih građana u preporodu grada, kao i podizanja samopouzdanja Subotičana, tako što će svojim ličnim angažovanjem doprineti razvoju svoje sredine. Pripremu predstave je nadzirao glumac Dečijeg pozorišta Branislav Trifković. Celokupnu postavu tima (režija, scenario, scenografija i glumci) činiće đaci srednjih škola iz Subotice. Ideologija pozorišne predstave se ogleda u korišćenju odbačenog kućnog inventara za stvaranje novih predmeta.

U subotu, 16. jula, na Trg Slobode u Subotici, od 22h, biće izvedena video instalacija umetnika iz Milana, Želimira Barića, Video morfna pneumatička struktura. U pitanju je umetnička instalacija oblika sfere u pejzažnoj arhitekturi koja teži da skrene pažnju na urbane površine, biodiverzitet i mogućnosti reciklaže. Za vreme prezentacije publika će moći da vidi video projekcije koje se emituju iz same sfere.

U subotu i nedelju, 16. i 17.jula, od 21h do 23h, biće izveden projekat zaštite i očuvanja kulturne baštine Nasmeši se Subotici.

Ovaj jedinstveni projekat u koordinaciji Viktorije Aladžić, osmišljen je kao šetnja Suboticom sa polaznom tačkom na Trgu slobode (oba dana šetnja počinje u 21h). Inspirisan uličnom umetnošću, projekat Nasmeši se Subotici biće izveden kao multimedijalni performans koji obuhvata obilazak 17 odabranih subotičkih arhitektonskih objekata uz učešće kostimiranih glumaca, uličnih svirača, kvarteta učenika iz subotičke Muzičke škole i upotrebu posebnog osvetljenja na objektima.

Na ovaj način Subotičani će imati priliku da dožive i upoznaju burnu prošlost grada Subotice u kojoj prednjače dela arhitekture sa kraja 19. i početka 20. veka. Cilj projekta Nasmeši se Subotici je očuvanje autentičnosti tradicije i promovisanje kulturnog i arhitektonskog bogatstva, kao i skretanje pažnje lokalne zajednice na brigu o izvornom ambijentu stare arhitekture. Takođe, nadamo se da će ovaj interesantan projekat biti i deo turističke ponude Subotice u bliskoj budućnosti.

Na ovogodišnjem festivalu, nastupiće neki od najaktuelnijih izvođača evropske i regionalne elektronske scene, između ostalih: Kollektiv Turmstrasse (Nemačka), Slyde (Engleska), Mihai Popoviciu (Rumunija), Murko (Slovenija), Sex Shop Boys (Mađarska), Roby Deep (Slovenija), Dandy (Mađarska) i Danza Macabra (Slovenija).

Spoj odlične elektronske muzike i noćnog kupanja na Termalnom bazenu, festival Summer3p čini impresivnim letnjim doživljajem pod otvorenim nebom.

Uz muzički program, Summer3p će i ove godine biti mesto okupljanja, saradnje i komunikacije posetilaca iz regiona i sveta, kroz niz interesantnih i angažovanih radionica, kampanja i projekata.

I ove godine skrećemo pažnju na dve važne kampanje - Stop nasilju! i Očistimo jezero Palić. Tokom festivala održaće se više radionica: Radionica reciklaže, Muzička radionica za decu, Ekološka i Audio radionica, kao i Likovna i Sportska radionica. Zainteresovani će imati priliku da, uz asistenciju koordinatora radionica i druženje sa ostalim polaznicima, usvoje ili usavrše umetničke tehnike i dobro se zabave, kao i da rezultate svog rada predstave u okviru izložbi krajem festivala.

Posetite zvaničnu prezentaciju: www.summer3p.org
Družite se sa nama na Facebooku

 

Radionica za buduće producente na 18. Festivalu evropskog filma Palić

 

 

U okviru ovogodišnjeg Festivala evropskog filma Palić, 17. i 18. jula, održaće se radionica posvećena obuci i usavršavanju studenata filmske produkcije iz Srbije i Rusije. Svim redovnim studentima završnih godina filmske produkcije sa srpskih fakulteta i odabranim studentima filmske produkcije iz Rusije predavanja će na osnovu oglednih prikaza držati renomirani filmski producenti iz cele Evrope, predvođenih EAVE stručnim pedagoškim timom. Festival evropskog filma Palić je omogućio održavanje ove radionice, a obezbeđen je i smeštaj za sve učesnike. Učesnici su odabrani u saradnji sa odsecima filmske produkcije srpskih i ruskih fakulteta.
EAVE (European Audiovisual Entrepreneurs) je najpoznatiji program za obuku i umrežavanje filmskih producenata u Evropi i pod pokroviteljstvom MEDIA programa EU je još od 1992. godine. EAVE European Producers Workshop je godišnji profesionalni razvojni program, koji se odvija u tri radionice na engleskom jeziku u trajanju od po sedam dana, pri tom se svaka od te tri radionice odvija u različitim gradovima Evrope. Fokus je na razvijanju filmskih projekata u saradnji sa EAVE ekspertima, kao i vodećim ličnostima evropske audio-vizuelne industrije, kao i na sticanju novih znanja i veština.
Nakon učešća prvih producenata iz Srbije, u okviru ovogodišnjeg programa profesionalne obuke, došlo je do inicijative za održavanjem jedne radionice u okviru obuke za kandidate EAVE 2010. godine. EAVE 2010 European Producers Workshop se završio održavanjem radionice u Beogradu, od 18 do 25. oktobra, organizovane od strane Miroslava Mogorovića i kompanije Art & Popcorn i podržane od strane Ministarstva kulture Republike Srbije i Srpske filmske asocijacije. U Beogradu je oko 50 EAVE učesnika iz 28 zemalja Evrope i sveta imalo priliku da prisustvuje predavanju i radionicama iz sfera distribucije, produkcije, koprodukcije i marketinga, vođenih EAVE stručnim pedagoškim timom, kao i da se sa svojim projektima, kojih je bilo oko 30, predstave ekspertima sa samog vrha audio-vizuelne industrije Evrope, čiji broj je bio oko 65. EAVE European Producers Workshop održan u Beogradu beleži do sada najveći broj posetilaca, učesnika i industrijskih profesionalaca u istoriji EAVE-a i ocenjen je kao veliki uspeh, što je Beograd i Srbiju stavilo na referentnu kartu audio-vizuelne industrije u Evropi.
18. Festival evropskog filma Palić, jedan od najznačajnijih filmskih festivala u regionu, održaće se od 16. do 22. jula 2011. godine na više lokacija u prelepom prirodnom okruženju kraj jezera Palić i u Subotici.
Ovogodišnji festival održava se u znaku 100 godina srpskog igranog filma i 100 godina od Lifkinog stalnog bioskopa. Svojom programskom strukturom Festival daje svoj doprinos obeležavanju ova dva izuzetno značajna kulturna jubileja za Srbiju.
Osim selekcije Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku?, festivalski program ove godine čine i selekcije: Glavni takmičarski program, Paralele i sudari, Mladi duh Evrope, Omaž program za dobitnike nagrade „Aleksandar Lifka“, Omaž program posvećen dobitniku nagrade „Underground Spirit“, Novi poljski film, Novi mađarski film, Eco Dox i Dečji program.

 

___________________________________________________________________________________________________

Omaž program za dobitnike nagrade "Aleksandar Lifka"

 

 

 


Ovogodišnji dobitnici nagrade "Aleksandar Lifka", koju Festival evropskog filma Palić dodeljuje za izuzetan doprinos evropskom filmu, su kultni hrvatski reditelj Lordan Zafranović i čuveni srpski reditelj Srđan Karanović. Uoči 18. izdanja Festivala, biće prikazan izbor filmova ovih reditelja, u okviru selekcije Omaž program za dobitnike nagrade "Aleksandar Lifka".

Srđan Karanović (Beograd, 1945) jedan je od pripadnika Praške škole – reditelja koji su svoje formalno obrazovanje stekli na praškoj filmskoj akademiji FAMU. Prva rediteljska iskustva stekao je radeći kratke filmove i na televiziji. Njegov prvi dugometražni igrani film Društvena igra (1972) govori o filmskim željama glumaca-amatera koji žele da igraju u “pravome” filmu. U svom drugom filmu Miris poljskog cveća (1977) nastavlja svoje glumačko-rediteljske eksperimente, pa snima svojevrsni filmski esej o glumcu koji, zasićen glumom, beži iz pozorišta među imitatore, svirače i pevačice (narodne stvaraoce) kako bi se očistio od urbanih zala. Ovaj film mu donosi nagradu za režiju u Puli i nagradu međunarodnog žirija kritike FIPRESCI u Kanu. Na televiziji se proslavio kultnom serijom Grlom u jagode (1976) čiji filmski nastavak Jagode u grlu snima 1985. godine. Jedan je od reditelja koji i danas aktivno radi, pa je tako 2009. godine snimio film Besa.

Lordan Zafranović je svakako jedan od najkontroverznijih autora stare Jugoslavije. U njegovim filmovima ima mnogo erotike, drame, sjajne fotografije i estetike na kojoj bi mu mnogi autori mogli pozavideti. Rođen je 1944. godine u mestu Maslinica na Šolti. Nаkon što je diplomirao književnost i likovnu umetnost nа Univerzitetu u Splitu, Zаfrаnović je upisаo čuveni FAMU u Prаgu, gde je studirаo filmsku režiju i diplomirao 1981. godine. Smаtrа se delom tzv. “Prаške škole” priznаtih jugoslovenskih režisera.
Njegovo nаjznаčаjnije delo Okupаcijа u 26 slikа (1978) prvi je deo njegove trilogije Drugog svetskog rаtа. Za ovaj film Zafranović je osvojio "Zlаtnu Arenu" zа nаjbolji film nа filmskom festivаlu u Puli. Isti je bio prikazan u zvaničnoj konkurenciji u Kanu, a bio je i veliki bioskopski hit u Jugoslаviji. Drugа dvа delа ove trilogije su Pаd Itаlije (1981) i Večernja Zvonа (1986).
Ovi filmovi smatrani su provokativnim zbog mešаvine erotike i politike, pod uticаjem Pjerа Pаolа Pаzolinijа (Pier Paolo Pasolini), Lukina Viskontija (Luchino Visconti) ili Bernаrda Bertolučija (Bernardo Bertolucci), а posebno su smatrani kontroverznim zbog njihovog predstаvljаnjа zlodela ustaša tokom Drugog svetskog rаtа.
Sredinom 1980-ih se okrenuo intimnijim ljubаvnim temama, sа filmovimа kаo što su Ujed anđela (1984) i Aloа: praznik Kurvi (1988), poznаtih po izraženoj erotici. Režirаo je i brojne TV produkcije zа Rаdio-televiziju Beogrаd i Rаdio-televiziju Zаgreb. Zbog svojih antiratnih filmova i žestoke kritike bilo koje vrste nacionalizma, Zаfrаnović je početkom devedesetih stekao status političkog disidenta u postjugoslovenskoj Hrvаtskoj. Tada se seli u Prag, gde i danas živi i radi.
Filmovi u okviru Omaž programa za dobitnike nagrade "Aleksandar Lifka" prikazivaće se u periodu od 11. do 15. jula, u bioskopu EuroCinema (Amfiteatar Otvorenog Univerziteta, Trg cara Jovana Nenada 15) u Subotici, u terminima od 18 i 20 časova. Ulaz na projekcije je besplatan.


Omaž program za dobitnike nagrade "Aleksandar Lifka" (11 – 15. jul):

Srđan Karanović
Ponedeljak, 11. jul, 18h - Društvena igra (1972)
Utorak, 12. jul, 18h – Petrijin venac (1980)
Sreda, 13. jul, 18h - Nešto između (1982)
Četvrtak, 14. jul, 18h - Za sada bez dobrog naslova (1988)
Petak, 15. jul, 18h - Besa (2009)

Lordan Zafranović
Ponedeljak, 11. jul, 20h – Ave Maria / Moje prvo pijanstvo (1970)
Utorak, 12. jul, 20h – Nedjelja (2010)
Sreda, 13. jul, 20h – Muke po Mati (1975)
Četvrtak, 14. jul, 20h – Okupacija u 26 slika (1978)
Petak, 15. jul, 20h - Pad Italije (1981)


Aleksandar Lifka je bio začetnik kinematografije na ovim prostorima i jedna od najznačajnijih evropskih figura zaslužnih za promociju "pokretnih slika" u prvoj polovini prošlog veka, a među dosadašnjim dobitnicima nagrade su Lučijan Pintilije (Lucian Pintilie), Jirži Mencel (Jirí Menzel), Margareta fon Trota (Margarethe von Trotta), Kšištof Zanusi (Krzysztof Zanussi), Dušan Makavejev, Eva Ras, Milena Dravić, Ljubiša Samardžić, Velimir Bata Živojinović, Teo Angelopulos (Theo Angelopoulos), Ištvan Sabo (István Szabó), Mikloš Jančo (Miklós Jancsó), Peter Bačo (Péter Bacsó), Ken Louč (Ken Loach), Goran Paskaljević, Ken Rasel (Ken Russel), Miki Manojlović...
Prošle godine je ova prestižna nagrada dodeljena poznatom francuskom reditelju Konstantinu Kosti Gavrasu (Constantin Costa Gavras) i srpskom reditelju Goranu Markoviću.
Jedan od najznačajnijih filmskih festivala u regionu održaće se od 16. do 22. jula 2011. godine na više lokacija u prelepom prirodnom okruženju kraj jezera Palić i u Subotici.
Ovogodišnji festival održava se u znaku 100 godina srpskog igranog filma i 100 godina od Lifkinog stalnog bioskopa. Svojom programskom strukturom Festival daje svoj doprinos obeležavanju ova dva izuzetno značajna kulturna jubileja za Srbiju.
Osim Omaž programa za dobitnike nagrade "Aleksandar Lifka", festivalski program ove godine čine i selekcije: Glavni takmičarski program, Paralele i sudari, Mladi duh Evrope, Omaž program posvećen dobitniku nagrade "Underground Spirit", Novi poljski film, Novi mađarski film, Eco Dox, Dečji program i selekcija: Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku?
I ovogodišnjim izborom najkvalitetnijih ostvarenja savremene evropske kinematografije Festival evropskog filma Palić ispunjava svoju humanističko-emancipatorsku misiju boreći se za autonomnost savremenog čoveka u carstvu globalne kulturne industrije.

Posetite zvaničnu internet prezentaciju Festivala - www.palicfilmfestival.com

____________________________________________________________________________________________________

Nasmeši se Subotici

 

 

Kao uvod u predstojeći, deveti festival elektronske muzike Summer3p koji se održava od 21. do 24. jula na jedinstvenoj party lokaciji - Termalnom bazenu i Muškom štrandu na Paliću, nedaleko od Subotice, biće izveden multimedijalni projekat zaštite i očuvanja kulturne baštine Nasmeši se Subotici. Ovaj jedinstveni multimedijalni projekat, osmišljen kao šetnja Suboticom tokom koje će svi zainteresovani Subotičani imati priliku da drugačijim očima vide svoj grad, biće izveden 16. i 17. jula od 21 do 23 časa u koordinaciji Viktorije Aladžić i organizaciji Udruženja građana "Kooperativa – AŠC". Polazna tačka je Trg slobode, a oba dana šetnja počinje u 21h. Inspirisan uličnom umetnošću, projekat Nasmeši se Subotici biće izveden kao multimedijalni performans koji obuhvata obilazak 16 odabranih subotičkih arhitektonskih objekata uz učešće kostimiranih glumaca, uličnih svirača, kvarteta učenika iz subotičke Muzičke škole i upotrebu posebnog osvetljenja na objektima. Na ovaj način Subotičani će imati priliku da dožive i upoznaju burnu prošlost grada Subotice u kojoj prednjače dela arhitekture sa kraja 19. i početka 20. veka. Cilj projekta Nasmeši se Subotici je očuvanje autentičnosti tradicije i promovisanje kulturnog i arhitektonskog bogatstva, kao i skretanje pažnje lokalne zajednice na brigu o izvornom ambijentu stare arhitekture. Jer, kao što govore o našoj prošlosti, predmeti i objekti arhitektonskog nasleđa podjednako svedoče i o nama danas i o tome kakvu poruku njihovom izgradnjom želimo da projektujemo u budućnost. Takođe, nadamo se da će ovaj interesantan projekat biti i deo turističke ponude Subotice u bliskoj budućnosti.
Na ovogodišnjem Summer3p festivalu, nastupiće neki od najaktuelnijih izvođača evropske i regionalne elektronske scene, između ostalih: Kollektiv Turmstrasse (Nemačka), Slyde (Engleska), Mihai Popoviciu (Rumunija), Murko (Slovenija), Sex Shop Boys (Mađarska), Roby Deep (Slovenija), Dandy (Mađarska) i Danza Macabra (Slovenija).
Spoj odlične elektronske muzike i noćnog kupanja na Termalnom bazenu, festival Summer3p čini impresivnim letnjim doživljajem pod otvorenim nebom.
Uz muzički program, Summer3p će i ove godine biti mesto okupljanja, saradnje i komunikacije posetilaca iz regiona i sveta, kroz niz interesantnih i angažovanih radionica, kampanja i projekata.
I ove godine skrećemo pažnju na dve važne kampanje - Stop nasilju! i Očistimo jezero Palić. Tokom festivala održaće se više radionica: Radionica reciklaže, Muzička radionica za decu, Ekološka i Audio radionica, kao i Likovna i Sportska radionica. Zainteresovani će imati priliku da, uz asistenciju koordinatora radionica i druženje sa ostalim polaznicima, usvoje ili usavrše umetničke tehnike i dobro se zabave, kao i da rezultate svog rada predstave u okviru izložbi krajem festivala.
Posebno smo ponosni na nove projekte: angažovani teatarski komad Mili, Džek i razigrani mačak, u kom će učestvovati đaci subotičkih osnovnih škola, kao i instalaciju umetnika iz Milana Želimira Barića – Video morfna pneumatička struktura koja teži buđenju ekološke svesti kod savremenog čoveka, crpeći inspiraciju iz ulične umetnosti.

Posetite zvaničnu prezentaciju: www.summer3p.org

 

______________________________________________________________________________________________________

 

 

Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku?

 

 

U okviru debatnog programa ovogodišnjeg, 18. Festivala evropskog filma Palić biće održana tri okrugla stola na teme: Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku?, Dometi srpske kinematografije u 2010. godini i Ekoinovacije: Zelena privreda – prijatelj prirode. Dok se prva dva odnose na film, treći je fokusiran na aktuelne društvene teme. Jedan od povoda za debatu Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku? je dvadesetogodišnjica početka raspada SFRJ i otpočinjanja rata na ovim prostorima. Cilj okruglog stola je da se kroz dijalog uglednih intelektualaca objektivno i kritički, nezavisno od nametnutih i zvaničnih istina, reflektuje pomenuti period sa nadom da bi spoznata istina mogla imati i katarzičku ulogu. Tri centralna pitanja u debati biće - Da li je i u kojoj meri u temeljima SFRJ bila ugrađena klica njenog raspada?, Koliko su republičke oligarhije doprinele raspadu i ratovima? i Koliko je i do koje mere tzv. svetska zajednica bila involvirana u sve te procese?
U debati će učestvovati dvadeset intelektualaca različitih profesionalnih usmerenja: sociologa, istoričara, književnika, filozofa, filmologa i filmskih reditelja koji su svojim filmovima tragali za pozadinom ratnih zbivanja na prostoru bivše Jugoslavije.
1. dr Zagorka Golubović (sociolog/ Srbija)
2. prof. dr Siniša Jelušić (filozof/ Crna Gora)
3. prof. dr Boško Kovačević (sociolog/ Srbija)
4. prof. dr Filip Škiljan (istoričar/ Hrvatska)
5. prof. dr Žarko Puhovski (filozof/ Hrvatska)
6. Muharem Bazdulj (književnik/ BiH)
7. prof. dr Džemal Sokolović (sociolog/ BiH)
8. prof. dr Mitja Žagar (sociolog/ Slovenija)
9. prof. dr Draga Mastilović (istoričar/ BiH)
10. Dinko Tucaković (filmski reditelj/ Srbija)
11. Marija Šimoković (književnik/ Srbija)
12. dr Zoran Vidojević (sociolog/ Srbija)
13. dr Nenad Kecmanović (politikolog/ BiH)
14. dr Dejan Jović (istoričar/ Hrvatska)
15. dr Miodrag Živanović (filozof/ BiH)
16. dr Mikloš Biro (sociolog/ Srbija)
17. Andrej Košak (reditelj/ Slovenija)
18. Lordan Zafranović (reditelj/ Hrvatska)
19. dr Vukašin Pavlović (politikolog/ Srbija)
20. Boro Drašković (filmski reditelj/ Srbija)

Okrugli sto Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku? biće održan u sredu i četvrtak, 20. i 21. jula, u terminima od 10 do 14 i od 16 do 19 časova (u sredu) i od 10 do 13 časova (u četvrtak).
Kako smo ranije najavili, kao uvod u okrugli sto Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku? uoči Festivala, u periodu od 6. do 10. jula, u bioskopu EuroCinema (Amfiteatar Otvorenog univerziteta, Trg cara Jovana Nenada 15, Subotica) biće prikazani filmovi iz istoimene selekcije koja se tematski oslanja na debatu. Ulaz na sve projekcije je besplatan.
Uvođenjem debatnih programa u formi rasprava za okruglim stolom, Festival evropskog filma Palić teži da demistifikuje nehumane odnose i pojave koje danas vladaju u svetu, uz promovisanje alternativnih rešenja.
"Agorski tip festivala, za koji plediramo, karakteriše dvostrukost njegove misije: s jedne strane, njega pokreće umetničko-kulturološka misija koja se očituje u ekskluzivnom fokusiranju i afirmisanju evropskog umetničkog i socijalno angažovanog filma i refleksivno-duhovna misija, posredstvom koje Palić i Srbija potencijalno mogu postati relevantno mesto okupljanja renomiranih evropskih intelektualaca kritičke provenijencije koji će otvarati nove misaone horizonte i osvetljavati savremene društvene procese za koje ugledni mislioci drže da nas vode ka uspostavljanju univerzalnog totalitarizma, pa čak i novog varvarstva. Svojom dvostrukom misijom Palić se, dakako, kvalifikuje da bude i jedan od činilaca očuvanja društvenih snova ,made in Evropa’, digniteta evropskog filma kao umetničke tvorevine, te evropskog kulturnog identiteta i evropske kulturne i duhovne samobitnosti" – ističe Blažo Perović, direktor Otvorenog univerziteta iz Subotice (koji je izvršni producent Festivala).
18. Festival evropskog filma Palić, jedan od najznačajnijih filmskih festivala u regionu, održaće se od 16. do 22. jula 2011. godine na više lokacija u prelepom prirodnom okruženju kraj jezera Palić i u Subotici.
Ovogodišnji festival održava se u znaku 100 godina srpskog igranog filma i 100 godina od Lifkinog stalnog bioskopa. Svojom programskom strukturom Festival daje svoj doprinos obeležavanju ova dva izuzetno značajna kulturna jubileja za Srbiju.
Pored selekcije Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku?, festivalski program ove godine čine i selekcije: Glavni takmičarski program, Paralele i sudari, Mladi duh Evrope, Omaž program za dobitnike nagrade Aleksandar Lifka, Omaž program posvećen dobitniku nagrade Underground Spirit, Novi poljski film, Novi mađarski film, Eco Dox i Dečji program.
I ovogodišnjim izborom najkvalitetnijih ostvarenja savremene evropske kinematografije Festival evropskog filma Palić ispunjava svoju humanističko-emancipatorsku misiju boreći se za autonomnost savremenog čoveka u carstvu globalne kulturne industrije.

_________________________________________________________________________________________________

 

Muzički program Summer3p festivala 2011

 

 

 

Prvog dana festivala, u četvrtak, 21. jula, na glavnom, Moon Stageu nastupaju Timika (Srbija), Mystique & Adamov (Srbija), Danza Macabra (Slovenija) i Kollektiv Turmstrasse (Nemačka).

Kollektiv Turmstrasse su Nico i Christian koji nastupaju već deset godina prenoseći plesnu energiju od Rejkjavika preko Moskve do Tokija. Dvojac koji trenutno živi i radi u Hamburgu, probio se 2009. godine, sa izdanjem Kollektiv Turmstrasse Let Freedom Ring Rmx, a potom su usledili hitovi poput Tristesse i Grillen im Park. Do sada su objavljivali za etikete poput Connaisseur, Dynamik, Cocoon i Ostwind, kao i za sopstvenu Musik Gewinnt Freunde, koju su osnovali 2006. Prošle godine su izbacili svoj prvi dugosvirajući album, Rebellion der Träumer (Rebellion Of The Dreamers) koji je izašao za Connaisseur Recordings.

Danza Macabra, slovenački duet koji čine Martin Rojnik i Edin Chuturic unosi nove elemente u pejsaž elektronske muzike. Nastupajući zajedno već dve godine, Danza Macabra su se nametnuli kao prepoznatljiva muzička pojava u regionu i šire. Pored sopstvene muzike, bave se i producentskim poslom, težeći da, putem svoje istoimene etikete unose novine na polju produciranja elektronske muzike.

Drugog dana festivala, u petak, 22. jula, na Moon Stageu nastupaju: Dušan Medić (Srbija), Murko (Slovenija), Slyde (Engleska) i Sex Shop Boys (Mađarska).

Slyde su DJ dvojac koji predstavlja zaštitni znak etikete Fingerlickin’. Od svog debija, Slippidy Slide, preko hitova poput Sex n Drugs i Kiss Kiss Bang Bang, ovaj britanski duo je stekao veliku popularnost putem radio stanica kao što su XFM, KISS 100 i Radio 1. Njihov najnoviji singl Move Ya Body nedeljama se nalazio na 1. mestu Beatport lista. Slyde su posebno cenjeni po svojim inovativnim remixima i dinamičnim DJ setovima, kao i po originalnim izdanjima na sopstvenoj etiketi Slybeats. Pored regularnih nastupa na londonskoj sceni (Fabric, Matter & Ministry of Sound), nastupali su po mnogim svetskim klubovima i festivalima, između ostalih i na Glastonburyju.

Trećeg dana festivala, u subotu, 23. jula, na Moon Stageu nastupaju: Chrono & Ascaloon (Srbija), Dandy (Mađarska) i Mihai Popoviciu (Rumunija).

Mihai Popoviciu je jedan od najinovativnijih istočnoevropskih producenata na polju elektronske muzike danas. Kao producent, Popoviciu radi na techno i house zvuku, a prvo izdanje koje se 2005. pojavilo na etiketi Gigolo Records rezultat je dugogodišnjeg poigravanja i eksperimentisanja sa muzikom. Od tada, Mihaiova solo izdanja, kao i saradnje sa muzičarima poput Markusa Homma i Jaya Blissa, stiču veliku popularnost. Izdavao je za berlinske etikete poput Deaf Sniper, Lagoon i Urban Ballroom, kao i za druge evropske etikete poput Fear Of Flying, Hudd Traxx, Bang Bang i Diynamic. Numera Bis Co koju je producirao zajedno sa Markusom i Blissom bila je veliki klupski hit širom Evrope.

Dandy (Péter Szigeti) je mađarski DJ čija je 15-ogodišnja aktivna posvećenost muzici doprinela da svaki DJ set predstavlja putovanje kroz različite muzičke žanrove. Dandy je DJ karijeru otpočeo u Mađarskoj, radeći kao radijski DJ, voditelj i tonac (Radio 1, Radio Jam), da bi potom postao glavni producent na internet radio stanici Just Music Fm.
Njegovi muzički programi danas se prenose na radio stanicama poput Proton Radija (SAD), Echolovers (Španija), Ensonic (Kanada), One Underground Radio (Rumunija) i mnogim drugim. Dandy je nastupao sa muzičarima kao što su: Sasha, Hernan Cattaneo, Nick Warren, Jody Wisternoff, Steve Lawler, Dennis Ferrer, Paul Oakenfold, Dave Seaman, Anthony Pappa i drugi, a redovno nastupa na festivalima u Mađarskoj, Rumuniji, Austriji, Nemačkoj, Slovačkoj, Srbiji, Velikoj Britaniji, Francuskoj i Americi.

Poslednjeg dana festivala, u nedelju, 24. jula, na Moon Stageu nastupaju: Vladimir Palik & Mr Beer Belly (Respect Djs, Srbija), Numb, Needle, Minimalistic (The Code Crew, Srbija) i Kibz & DFNDR (Srbija).

Kibz & DFNDR nastupaju zajedno od 2004. godine kada se DJ Kibz (Bojan Božinovski) udružio sa DJ DFNDR-om. Kao dvojac postaju rezidenti u jednom od najboljih klubova u Srbiji, subotičkoj Lifki. Ova saradnja uspešno se proširila i na polje muzičke produkcije. Objavili su nekoliko izdanja, kako za domaće, tako i za strane izdavačke kuće, kao što su: Zenit Extra, Traffica, Recon warriors, Recon Light, Decoded mini, Bondage, Wandler i drugi.

Na Sunset stageu, prvog dana festivala nastupiće Dejan Perić, Mad Matt, Gabriel Bin, Christian Brown i Gee. U petak, 22. jula nastupaju Pf3, Atla & Sheela, Jackie Dagger, Drum:r i D Sub Faces. U subotu, 23. jula, na ovoj bini će nastupiti Brajan, DIMIZ i Roby Deep, dok nas poslednjeg dana festivala očekuju The Slace, Fishee, Sinus i Andy Locotoo & Oliver H.

U toku je prodaja ulaznica za Summer3p festival. Kompleti ulaznica (za sva četiri dana) po ceni od 1.050 dinara, mogu se kupiti na svim prodajnim mestima Eventima (na teritoriji cele Srbije) i online, putem njihove internet prezentacije www.eventim.rs
Pojedinačne ulaznice za svaki dan moći će da se kupe od prvog dana Summer3pa, 21. jula, na ulazu u Muški štrand, po ceni od 350 dinara.
Spoj odlične elektronske muzike i noćnog kupanja na Termalnom bazenu, festival Summer3p čini impresivnim letnjim doživljajem pod otvorenim nebom.
Uz muzički program, Summer3p će i ove godine biti mesto okupljanja, saradnje i komunikacije posetilaca iz regiona i sveta, kroz niz interesantnih i angažovanih radionica, kampanja i projekata.
Posetite zvaničnu prezentaciju: www.summer3p.org
Družite se sa nama na Facebooku

_____________________________________________________________________________________________________

 

Godišnji koncert HGU "Festival bunjevački pisama"

 

 

 

 

U sredu 29. juna u Velikoj većnici Gradske kuće u organizaciji Hrvatskog muzičkog udruženja "Festival bunjevački pisama", sa početkom od 20 časova biće održan godišnji koncert. Nastupiće Dečiji tamburaški orkestar, Veliki festivalski orkestar i operska pevačica Izabela Molnar - Međeri. Cena ulaznice iznosi 200 dinara.

...opširnije - VIDEO

__________________________________________________________________________________________________

 

Kada čarolija nestane

 

 

U Modernoj galeriji Likovni susret 28. juna od 19 časova započinje mini festival animiranog filma kog će pratiti i izložba eksponata korištenih u snimanju filmova, koja će biti postavljena do 20. jula. Autori filmova su studenti norveškog fakulteta za animaciju, osim naše sugrađanke Lee Vidaković koja će predstaviti svoj diplomski rad, rađen u saradnji sa Ivanom Bošnjak koleginicom iz Hrvatske. Autorke kažu: ..."To je priča o muškarcu i ženi, koji savršeno odgovaraju jedno drugom, ali se nažalost nikada nisu sreli." Film je prikazan na nekoliko festivala u Norveškoj,Francuskoj, Japanu i Poljskoj, gde je dobio i nagradu.

...opširnije - VIDEO

____________________________________________________________________________________________

 

18. Festival evropskog filma Palić

 

 

 

Od 16. do 22. jula, termin je ovogodišnjeg palićkog Festivala evropskog filma, no i pre zvaničnog otvaranja 16. jula i početka takmičarskog programa, već od 6. jula kreću projekcije omaž programa: "Kako je počeo rat na mom balkanskom pluotoku" i ovogodišnjim dobitnicima nagrade Aleksandar Lifka. U okviru osamnaestog izdanja festivala biće prikazano 96 filmova, a novina je program "Novi poljski film". Budžet festivala je za 20.000 evra viši od prošlogodišnjeg i iznosi 300.000 evra.

Festivalski program ove godine čini deset filmskih selekcija: Glavni takmičarski program, Paralele i sudari, Mladi duh Evrope, Omaž program za dobitnike nagrade Aleksandar Lifka, Omaž program posvećen dobitniku nagrade Underground Spirit, Novi poljski film, Novi mađarski film, Eco Dox, Dečji program i selekcija: Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku?

Najboljim filmovima u okviru Glavnog takmičarskog programa biće dodeljene nagrade - Zlatni toranj za najbolji film i Palićki toranj za najbolju režiju. Međunarodni žiri kritike u čijem su sastavu filmski kritičar iz Velike Britanije Nil Jang (Neil Young), filmska i pozorišna kritičarka iz Italije Nataša Senjanović i urednica filmskog časopisa Kinečko iz Slovačke Eva Križkova, dodeliće Nagradu za najbolji film iz selekcije Paralele i sudari. Ovogodišnji dobitnici nagrade Underground Spirit koju Festival dodeljuje za izuzetan rad na polju nezavisnog filma, su švedski rediteljski duo Ola Simonson (Ola Simonsson) i Johanes Stjerne Nilson (Johannes Stjärne Nilsson). Tokom Festivala, biće prikazana retrospektiva filmova ovog dvojca koji su svetsku slavu postigli filmom Muzika za stan i šest bubnjara (Music for One Apartment and Six Drummers) premijerno prikazanom na Kanskom festivalu 2001. godine, a prošle godine su snimili svoj prvi dugometražni film Zvuk buke (Sound of Noise).

I ove godine biće dodeljena prestižna nagrada Aleksandar Lifka, koju Festival evropskog filma Palić dodeljuje za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji.
Ovogodišnji dobitnici nagrade Aleksandar Lifka su kultni hrvatski reditelj Lordan Zafranović i čuveni srpski reditelj Srđan Karanović koji će biti gosti ovogodišnjeg Festivala i tom prilikom primiti nagradu.
Prošle godine je ova prestižna nagrada dodeljena poznatom francuskom reditelju Konstantinu Kosti Gavrasu (Constantin Costa Gavras) i srpskom reditelju Goranu Markoviću.

U okviru 18. Festivala evropskog filma Palić biće predstavljena kapitalna monografija posvećena Aleksandru Lifki, „Lifka i Lifke“ koja izlazi povodom 100 godina postojanja Lifkinog stalnog bioskopa u Subotici, u izdanju Festivala i Jugoslovenske kinoteke. Na ovoj monografiji, koja po prvi put detaljno istražuje razvojni put i prikazivačku delatnost porodice Lifka, radilo je 15 istoričara filma, a knjiga će biti objavljena u dvojezičnom formatu (na srpskom i engleskom jeziku).

U okviru debatnog programa ovogodišnjeg, 18. Festivala evropskog filma Palić biće održana četiri okrugla stola, na teme: Ekoinovacije: Zelena privreda – prijatelj prirode, Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku?, Dometi srpske kinematografije u 2010. godini i Lifka i Lifke.

Uvođenjem debatnih programa u formi rasprava za okruglim stolom, 18. Festival evropskog filma Palić teži da demistifikuje nehumane odnose i pojave koji danas vladaju u svetu uz promovisanje alternativnih rešenja.

Kao uvod u okrugli sto Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku? uoči Festivala, u periodu od 6. do 10. jula, u bioskopu EuroCinema (Amfiteatar Otvorenog univerziteta, Trg cara Jovana Nenada 15, Subotica), biće prikazani filmovi iz istoimene selekcije koja se tematski oslanja na debatu. Ulaz na ove projekcije je besplatan.

Tokom trajanja Festivala, u saradnji sa Festivalom dokumentarnog rock filma DORF iz Vinkovaca, biće održana radionica muzičkog dokumentarnog filma Crossovers koju će voditi nemački režiser Uli M. Šipel (Uli M.Schueppel), autor kultnog dokumentarnog filma o američkoj turneji grupe Nick Cave & the Bad Seeds - Road to God Knows Where i holandski režiser David Klejvet (David Kleijwegt), koji je snimao dokumentarne filmove (i spotove) o bendovima Cocorosie, Antony & the Johnsons, Devendra Banhart, Low i dr.

I ovogodišnjim izborom najkvalitetnijih ostvarenja savremene evropske kinematografije Festival evropskog filma Palić ispunjava svoju humanističko-emancipatorsku misiju boreći se za autonomnost savremenog čoveka u carstvu globalne kulturne industrije.


...opširnije - VIDEO


_________________________________________________________________________________________________

 

 

Gostovanje zagrebačkog teatra "Pozor", "Leto na platou" i "Nasmeši se Subotice"

 

 

 

Povodom 20. godišnjice državnosti Republike Hrvatske, u saradnji sa Generalnim konzulatom Republike Hrvatske u Subotici i Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata, 23. juna na sceni Jadran zagrebački teatar "Pozor" će odigrati predstavu "Bez trećega" po tekstu Milana Begovića.
U sklopu manifestacije "Leto na platou" 25. juna, koncert će održati Garden kvartet, a u danima koji slede subotički srednjoškolci će imati svoje performanse. U organizaciji NVO Antišund korporacija na gradskom trgu je za 16. i 17. jul zakazan program "Nasmeši se Subotice" u okviru kog je i tročasovna šetnja tzv.stazom secesije.

 

...opširnije - VIDEO

_____________________________________________________________________________________________________

 

21. jun Svetski dan muzike - VIDEO

 

___________________________________________________________________________________________

 

Svetski dan muzike

 

 

Od 1985. godine započelo je obeležavanje Svetskog dana muzike 21. juna, a u ovu kulturnu manifestaciju se ove godine uključuje i Subotica. Tradicija ovog praznika potiče iz 1982. godine kada je francusko Ministarstvo kulture putem anketiranja došlo do podatka da svaki drugi Francuz svira neki instrument. Ovaj podatak je poslužio kao pokazatelj da bi trebalo ogranizovati jednu muzičku manifestaciju, što je i učinjeno i za kratko vreme je ova manifestacija obuhvatila 110 zemalja na 5 kontinenata. U Subotici Svetski dan muzike započinje 21. juna u 14 časova ispred glavnog ulaza Gradske kuće. Biće zastupljen svi muzički žanrovi, a u manifestaciju se pored Muzičke škole Subotica, uključila i Subotička filharmonija, koja je za ovu priliku pripremila repertoar dvojice vojvođanskih kompozitora Svetozara Kovačevića i mladog subotičkog kompozitora Konstantina Stefanovića. Svetski dan muzike 21. jun se završava u 22 časa.

______________________________________________________________________________________________

Međunarodno takmičenje u solo pevanju mjuzikla

 

U Subotici i na Paliću će se od 29. juna do 1. jula održati polufinale i finale 1. Međunarodnog takmičenja u pevanju mjuzikla „Silvester Levai“. U polufinalu 29. i 30. juna na sceni Jadran učestvuje 48 učesnika, iz Minhena, Tokia, Budimpešte, Bukurešta, Graca, a Suboticu će na ovom takmičenju predstavljati četiri takmičara. U finalnom takmičenju na palićkoj Letnjoj pozornici, 1. jula od 20.30 časova takmičiće se 18 najboljih solista, a cene ulaznica su 400 dinara za polufinale, odnosno 700 dinara u predprodaji za finalno takmičenje. Na dan finalnog takmičenja cena ulaznice će stajati 900 dinara.

 

...opširnije - VIDEO

______________________________________________________________________________________________

 

Gostovanje benda iz Velike Britanije

 

 

 

U organizaciji FOKUS Fondacije u četvrtak, 16. juna 2011. godine, sa početkom u 21 čas, nastupiće dva benda iz Velike Britanije: Guess What i L'Orchestre du Mont - Plaisant. Koncert će se održati u prijatnom ambijentu dvorišta Art bioskopa "Aleksandar Lifka". Oba benda prati i zanimljiv vizuelni izraz. Guess What je miks eksperimentalnih muzičkih krugova bubnjeva, u kombinaciji sa džez podlogom, u metafizičko-kosmičkom maniru. Na sceni se pojavljuju u maskama, togama i turbanima. L'Orchestre du Mont - Plaisant je uglavnom instrumentalni nastup sa povremenim horskim pevanjem i kricima. Neobično iskustvo. Ulaz na koncerte je slobodan.

 

Egy különlegesen ambienttel rendelkező térben a FOKUS Alapítvány szervezésében, a Lifka Sándor Art Mozi udvarában, 2011. június 16-án, csütörtökön, 21 órakor lép közönség elé két angol zenekar, a Guess What és a L'Orchestre du Mont – Plaisant. Mindkét együttes zenéjét különleges vizualitás is kíséri. A Guess What zenéje kozmikus-metafizikus manírokkal spékelt jazz alapok és kísérleti dobhangszerelés összekeveredésének eredménye. A színpadon maszkokban, tógában és a fejükön turbánnal jelennek meg. A L'Orchestre du Mont – Plaisant főként instrumentális zenekar, amely néhol kórusénekkel és sikolyokkal egészül ki. Nem mindennapi élmény. A koncertekre a belépés ingyenes.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Festival telenata deo realizacije IPA projekta

 

 

Nakon dva radioničarska kampa (Palić i Segedin) i karijernih savetovanja u mesnim zajednicama u okolini Subotice i Segedina, FOKUS Fondacija iz Subotice i Matrix organizacija iz Segedina organizuju Festival talenata KO ŠTA ZNA, kao nastavak IPA projekta međugranične saradnje podržan od strane Evropske komisije.

Festival talenata KO ŠTA ZNA će se održati u petak, 24. juna 2011. godine kada će svi učesnici biti u prilici da izlože svoje radove, promovišu na taj način svoju umetničku delatnost kao i da primaju moguće narudžbe. Narednog dana, u subotu, 25. juna održaće se finale.

Selekciju kandidata za uži izbor vršiće posetioci Festivala koji će imati priliku na licu mesta da se prijave, dok će odabir finalista vršiti stručna komisija. Pobednike Festivala očekuju vredne nagrade.
Na poziv za učešće na Festivalu talenata KO ŠTA ZNA, 24. i 25. juna u Segedinu, mogu se prijaviti mladi iz mesnih zajednica opštine Subotica, kao i iz grada Subotice, uzrasta od 14 do 33 godine. Prijave se mogu slati putem formulara, dostupnom na sajtu FOKUS Fondacije (www.fokus-su.rs) ili telefonom na: 024/523-566, do 15. juna 2011. godine.

 

...opširnije - VIDEO

 

_______________________________________________________________________________________________

 

 

Resital violončela


Irena Josifoska, mlada violončelistkinja iz Novog Sada, imaće solistički koncert u svečanoj sali Muzičke škole 9.juna (četvrtak) u 18.30 h. Na programu su dela Schumanna, Poppera, Rachmaninova, itd. Klavirska saradnja: Sara Ćaćić
Irena Josifoska, je rođena 31.maja 1996. godine u porodici muzičara.
Violončelo je počela da svira sa pet godina kod svoje majke prof.Judit Josifoski, u Muzičkoj školi "Isidor Bajić" u Novom Sadu.
Prvi solistički koncert je održala kada je imala 8 godina i od tada je imala oko 200 javnih nastupa.
Osvojila je veliki broj nagrada i priznanja.

__________________________________________________________________________________________________

 

 

"The Duo Aciano"

 

 

 

Muzički duet iz Dortmunda „Duo Aciano“ nastupiće u Subotici u subotu, 11. juna, na Platou doktora Zorana Đinđića, od 18 časova. Duo čine violinistkinja Freja Dajting i gitaristkinja Sandra Vilhelms, a ovim koncertom započinje program pod nazivom "Leto na platou".
Duo izvodi stilski širok repertoar. Njihov najnoviji CD, pod nazivom „!DOS! ”, sastoji se od dela koja odišu duhom Španije i Latinske Amerike, a neki od kompozitora su Astor Piacola, Pablo de Sarasate i Manuel de Falja.
Pored visokih muzičkih standarda u klasičnoj muzici, „Duo Aciano“ svoju virtuoznost pokazujе i u muzičkom žanru World music, а uživa i u izvođenju Bosa nove, Klecmer muzike i irske narodne muzike.
U svom aktuelnom koncertnom programu duo predstavlja živopisnu muziku Španije, Francuske, Argentine i Italije. Moćan drveni zvuk violine i iskričav zvuk gitare ujedinjuju se u senzualnom muzičkom iskustvu, koji istog trenutka dotiču srce i dušu publike.
U slučaju nevremena, koncert će se održati u Staroj piceriji, takođe od 18 časova.

__________________________________________________________________________________________________

 

 

Koncert Garden kvarteta

 

 

Obeležavajući petogodišnjicu postojanja, Garden kvartet će pod pokroviteljstvom lokalne samouprave 1. juna u Velikoj većnici Gradske kuće održati koncert. Gvarden kvartet je u svom petogodišnjem radu sarađivao sa mnogim eminentnim imenima muzičke umetnosti, kao što je kamerni hor "Pro musica", profesorom Barat Laslom, a sa posebnim ponosom Imre Tot, član Garden kvarteta navodi nastupe van granica Srbije, gde posebno ističe koncert sa Rebekom Bobanj u Budimpešti.
Na koncertu 1. juna u latinoameričkim ritmovima nastupiće i Goran Evetović profesor Muzičke škole Subotica. Početak koncerta je zakazan za 20 časova, a ulaz je slobodan.

_______________________________________________________________________________________________

 

Upoznavanje sa instrumentima

 

Muzička škola Subotica je organizovala prikazivanje, ili upoznavanje sa instrumentima za sve zainteresovane za upis, a prikazivanje instrumenata je zakazano za 25. maj i namenjeno je učenicima nižih razreda osnovne škole. Organizator i prezenter je nastavnica Eva Takač

_______________________________________________________________________________

 

 

Solistički koncert Marka Sarića


U četvrtak 26. maja u svečanoj sali Muzičke škole Subotica, sa početkom u 19 časova Marko Sarić, gitarista će održati solo koncert. Marko je Subotičanin, bivši učenik ove škole, a sada Srednje muzičke škole "Isidor Bajić" u Novom Sadu.


____________________________________________________________________________

 

Koncert pijaniste Nevena Šobajića


 

 

U Velikoj većnici Gradske kuće, u petak, 27. maja, sa početkom u 21 čas, koncert za klavir održaće pijanista Neven Šobajić.
Program koncerta:
Franc List
Godine hodočašća; Druga godina - Italija:
Mislilac
Petrarkin stočetvrti sonet
Posle čitanja Dantea; Fantazija u vidu sonate /25 min
Sonata u h-molu /30 min

Neven Šobajić je rođen 1979. godine u Beogradu. Prva znanja iz klavira stekao je u klasi prof. Gordane Malinović, a sa šesnaest godina je upisao Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Jokut Mihailović, gde je 2003. godine diplomirao. Umetničko usavršavanje nastavio je kod prof. Vukana Matića. Od 2004. godine usavršavao se na postdiplomskim studijama na Kraljevskom koledžu za muziku u Londonu, gde je magistrirao u klasi prof. Nila Imelmana, 2006. godine. Mentori iz kamerne muzike i dirigovanja bili su mu članovi kvarteta Čilingirian i prof. Nil Tomson. Neven Šobajić se usavršavao i na specijalističkim studijama na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Lidije Stanković a trenutno je na doktorskim studijama u klasi prof. Jokut Mihailović.
Nastupao je u Kolarčevoj zadužbini, Skupštini grada Beograda, Galeriji Kulturnog centra Beograda, Ruskom domu, Kristalnoj dvorani Hotela Hyatt u Beogradu, Centru lepih umetnosti Gvarnerijus, Gradskoj kući u Novom Sadu, Jugoslovenskom kulturnom centru u Parizu, Gradskoj kući u Subotici, Banskim Dvorima u Banja Luci, kao i na XX Festivalu Grada Teatra u Budvi i XX Festivalu Barski ljetopis u Baru. Bio je učesnik Omaža Mesjanu održanog u Beogradu i Subotici povodom stogodišnjice kompozitorovog rođenja. Sarađuje sa sopranom Oljom Dakić, sa kojom je nastupao u Velikoj Sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu i u berlinskom Koncethausu 2010. godine.

Ulaz na koncert je slobodan. Koncert se održava pod pokroviteljstvom FOKUS Fondacije.

____________________________________________________________________________

 

Otvoren 18. Međunarodni festival pozorišta za decu

 

 

 

 

Uz svečani program otvaranja, nastupa studenata lutkarske sekcije pozorišnih akademija iz Bukurešta i Tirgu Mureša, te subotičkog dečijeg hora Viva la musica, ministar kulture Predrag Marković otvorio je osamnaesti po redu Međunarodni festival pozorišta za decu, koji je ove godine okupio 18 država. U narednih sedam dana biće odigrano 20 predstava, a akcenat će biti na rumunskom lutkarstvu, koje će biti predstavljeno kroz izložbe lutaka, kostima, scenografije i plakata rumunskih umetnika, u pratećim festivalskim sadržajima. Dizajner iz Rumunije Eustaciu Gregorian i Irena Tot glumica i rediteljka iz Srbije ovogodišnji su dobitnici tradicionalne nagrade za životno delo "Mali princ".

 

…opširnije - VIDEO

 

___________________________________________________________________________________________________

 

"Noć muzeja"

 

 

U subotu 14. maja u vremenu od 18h do 02h iza ponoći, u našem gradu će se drugu godinu za redom održati manifestacija „Noć muzeja“. „Noć muzeja“ će se odvijati na 20 lokacija u gradu i to u: Gradskom muzeju, Suvenirnici, galerijama Likovni susret i Dr. Vinko Perčić, u Narodnom i Dečijem pozorištu, bioskopu Aleksandar Lifka, KUD-u Bunjevka, u okviru bioskopa Eurosinema na OU, u Gradskoj biblioteci, u kafeu Baš kuća, i na drugim lokacijama u gradu gde će ljubiteljima umetnosti biti priređen interesantan program.
“Noć muzeja" će se u isto vreme održavati u još 60 gradova naše zemlje, i 40 država Evrope. Ovogodišnji moto manifestacije glasi „Muzeji i memorija“, a pokrovitelj je Grad Subotica.

izvor: RTV City

 

_________________________________________________________________________________________________

 

 

Otvoreni univerzitet u Noći muzeja

 

 

Po drugi put u Noći muzeja svoja vrata svim posetiocima otvoriće i Otvoreni univerzitet Subotica. Svi zainteresovani sugrađani interesantan program moći će posetiti u subotu, 14. maja od 18:00 do 02:00.


Program:

1. Izložba: Rumunske lutkarske priče (18:00-02:00)
Izložba lutaka, scenografije, kostima, plakata rumunskih autora (u saradnji sa Kulturnom asocijacijom GAG iz Krajove (Rumunija) i Pozorišnim muzejom Vojvodine iz Novog Sada (Srbija)) – galerija Otvorenog univerziteta, Subotica.
Pozorište je priča… A postoji li lepši način da se priča ispriča nego pomoću lutke? Rumunija ima dugu tradiciju pozorišta lutaka, sa korenima u ritualnim radnjama, dok narodni oblici ovog pozorišta u mnogim krajevima zemlje žive i danas. Prva profesionalna pozorišta lutaka javljaju se početkom dvadesetog veka. Do sredine dvadesetog veka u Rumuniji je osnovano devetnaest institucionalnih pozorišta lutaka. Od naivnih formi, sa ručnim lutkama iza paravana, do današnjih oblika koji koriste specijalne efekte i video mikseve, mašta i kreativnost rumunskih dizajnera bile su prožete estetskim i umetničkim izazovima i nacionalnim specifičnostima, u svim vidovima teatra animacije. Od barona Georga fon Lovendala, preko Severa Frencijua, Eustacija Gregorijana, Jožefa Halera, Evgenije Tarašesku-Žijanu, Marioare Buesku, Mirčea Nikolaua, Paula Fuksa do Kristine Pepino, Danijele Dragulesku ili Marijana Sandua, RUMUNSKE LUTKARSKE PRIČE pripovedaju se na svetskim scenama sa osećajnošću, maštovitošću i radošću, odražavajući tako duh rumunskog naroda.
Izložba posvećena rumunskom lutkarstvu koja je na Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici došla posredstvom Kulturne asocijacije GAG iz Krajove, okupila je neka od najreprezentativnijih ostvarenja rumunskih dizajnera u pozorištima lutaka. Svaki od posetilaca ove izložbe moći će (ponovo) da osmisli neku priču, ali ovog puta uz pomoć rumunskih lutaka…

 

2. Izložba: Festivalski plakat 2011. (18:00-02:00)
Izložba radova studenata Fakulteta za primenjenu umetnost u Beogradu, mentor: prof. Zdravko Mićanović) – mala galerija Otvorenog univerziteta Subotica.
Studenti četvrte godine, studijski programi Dizajn i Primenjena umetnost, moduli Grafički dizajn i Fotografija, na predmetu Plakat uz mentorsko vođstvo profesora Zdravka Mićanovića svake godine kao prvi zadatak u sklopu predviđenog programa rade plakate za konkretnu manifestaciju. I ove godine je to Međunarodni festival pozorišta za decu koji se održava u Subotici, osamnaesti po redu. Plakati studenata su ponovo, uz veliku podršku organizatora Festivala, bili i u izboru za plakat navedene manifestacije. Rad studenata Nemanje Vlaškovića je izabran za pobednički plakat, a Mariji Marković i Filipu Popoviću su dodeljene druga, odnosno treća nagrada.


3. Mladi duh Evrope - izbor kratkih filmova (20:00-22:30), bioskop EuroCinema

___________________________________________________________________________

 

18. Međunarodni festival pozorišta za decu

 

 

 

 

Od 15. do 21. maja u Subotici će se održati 18. Međunarodni festival pozorišta za decu. Ovogodišnji budžet festivala je nešto viši od prošlogodišnjeg i iznosi 140 hiljada evra. Deo festivalskih sadržaja se finansira iz projekta Kultur koji se od prošle godine realizuje sa pozorištem iz Segedina, a u okviru ovog projekta šest festivalskih predstava će biti odograno u Mađarskoj. Učesnici međunarodnog foruma će biti svetski pozorišni stručnjaci, istraživači umetnici. Rukovodilac projekta je akademik prof. dr Henrik Jurkovski iz Varšave, a svi radovi izloženi na zasedanju biće u celosti objavljeni u Zborniku radova sa Foruma, dvojezično, na srpskom i enegleskom jeziku. Kreiranje repertoara je na visokim profesionalnim standardima, a naglasak je na raznovrsnosti formi i pristupa. Svaka od predstava izvodi se na izvornom jeziku, dok se prednost, prilikom selekcije daje lutkarskom pozorišnom izrazu. Kada su nagrade u pitanju, Festival dodeljuje gran pri za najbolju predstavu u celini, specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju, nagradu za najbolju režiju, scenografiju, originalnu muziku, estetsko i tehnološko rešenje lutaka i sedam ravnopravnih nagrada za glumačko majstorstvo. Odluke o nagradama donosi petočlani međunarodni žiri sačinjen od istaknutih svetskih pozorišnih umetnika teatrologa: Jaroslav Antonjuk (Poljska), Vladimir Birjukov (Rusija), Robert Valtl (Slovenija), Pavel Hubička (Češka), mr Miroslav Radonjić (Srbija).
U takmičarskom delu programa biće izvedeno 20 predstava iz 18 zemalja.
Poseban akcenat festivala je na muzičko - scenskom delu programa koji će se odvijati na subotičkim trgovima i ulicama, a predstave će se igrati u pozorištu "Deže Kostolanji" i na sceni Jadran.
Prošle godine direkcija festivala je potpisala protokol o saradnji između dečijih pozorišta i festivala širom Evrope, kao član asocijacije festivala pozorišta za decu i dečijih pozorišta, sa još 24 potpisnika.

 

…opširnije - VIDEO

 

_____________________________________________________________________________

 

Nagrade Dečijeg pozorišta Subotica

 

Iako u skromnim uslovima funkcionisanja, Dečije pozorište Subotica se još jednom može pohvaliti nagrađenim predstavama.

opširnije – VIDEO

 

 

 

 

___________________________________________________________________________

 

KONCERT TAMBURAŠKIH ORKESTARA

 

 

 

 

Učestvuju Muzičke škole: Vrbas, Sombor, Subotica

U utorak 19. aprila sa početkom u 19,00 sati u Velikoj većnici Gradske Kuće održaće se koncert nagrađenih orkestara.

Nastupaju domaćini:
Dečiji tamburaški orkestar Muzičke škole Subotica, kao i Tamburaški orkestar Srednje muzičke škole. Izvešće nagrađeni program sa 8. Festivala vojvođanske tambure, koji je održan u Kikindi. Dirigent oba orkestra je prof. Mira Temunović.

Njihovi gosti će biti mladi tamburaši iz Vrbasa i Sombora:
1. Tamburaški kamerni sastav iz Muzičke škole u Vrbasu. Pripremila: prof.Marijana Crnković.
2. Tamburaški orkestar Muzičke škole *Petar Konjović * iz Sombora. Dirigent: prof.Đura Parčetić.
Ulaz na koncert je slobodan.

 

__________________________________________________________________________

 

 

Deseti "Ex Libris"


 


Otvoreni sajam knjiga "Ex Libris" napunio je desetu godinu postojanja. Tokom tih deset godina u Subotici je nastupilo preko 150 izdavača iz Srbije, Hrvatske i Mađarske, a na susretima pisaca koje je "Telos" organizovao, prošlo je preko 20 pisaca iz zemlje i okruženja. Sajam knjiga "Ex Libris" održava se ove godine od 14. do 22. aprila u Subotici (svaki dan od 9.30 do 19.30h), na Trgu Republike (kod plave fontane). Na sajmu učestvuje 21 izdavač, a Subotičani će moći da kupe knjige po povlaštenim sajamskim cenama. Knjige na mađarskom jeziku biće izložene na štandu "VDA projekt".

 

__________________________________________________________________________________

 

Premijera "Kako je pametna devojka postala kraljica"

 

 

 

 

U organizaciji Društva Rusina u Subotici, na sceni Dečijeg pozorišta održana je premijera dečije predstave: "Kako je pametna devojka postala kraljica". Boško Boškov je reditelj, dramaturg i scenograf predstave zasnovane na motivima rusinske narodne pripovetke.
U jednom domaćinstvu se održavalo prelo, koje su gosti prela odlučili da učine drugačijim, te su odigrali pozorišnu predstavu o mudroj devojci koja je postala kraljica. Starešina sela je uvredio kralja, jer je napravio slavlje u seoskoj kući u kojoj se po kraljevom naređenju nesme piti. Kralj je baš tada tuda prolazio i pozvao starešinu na odgovornost, a rekao je da će ga poštedeti, ako reši zadatke koje će mu zadati. Starešina je naravno očajan, jer su zadaci naizgled nerešivi, ali starešini pomaže njegova mudra ćerka Hanča
Predstava "Kako je pametna devojka postala kraljica" je realizovana zahvaljujući finansijskoj podršci Balkanskog fonda za lokalne inicijative. a realizaciji je doprineo i Edukativni centar Roma.

 

...opširnije - VIDEO

 

 

 

 

____________________________________________________________________________________________

 

«Jazzik 2011»

 

 

 

 

Ovogodišnji internacionalni festival džeza "Jazzik 2011", započinje 15. aprila, već od 14 časova u Američkom kutku, otvorenim predavanjem Vida Jeraja "Džezologija", a u prostoru knjižare "Plato Books" Robert Tili će govoriti o savremenim stilovima džeza i bluza. Prve festivalske večeri na sceni "Jadran" Miodrag Miša Marjanov će promovisati svoj album "Cirkus". U okviru " Junior Jazzik"-a sa ovim muzičkim pravcem će se upoznati i najmlađi.
Festival će pratiti i izložba fotografija sa prošlogodišnjeg festivala "Jazzik 2010".
Među učesnicima su pored imena poznatih na domaćoj džez sceni i gosti iz Brazila, Mađarske i SAD-a

 

 

...opširnije - VIDEO

 


_____________________________________________________________________________

 

„Pisci u fokusu“

 

 

Subotica, 24. mart - Danas počinje ovogodišnje, četvrto po redu izdanje Međunarodnog književnog festivala „Pisci u fokusu“ održaće se od 24. do 26. marta 2011. godine u Subotici.. Cilj Festivala je popularizacija pisane reči među mladima, kao i upoznavanje ovdašnje publike sa aktuelnom književnom scenom u zemlji, regionu i Evropi. Ove godine očekujemo domaće autore, kao i pisce iz Mađarske, BIH, Slovačke i Rusije.


PROGRAM FESTIVALA

četvrtak, 24. mart

17.30 Otvaranje IV Književnog festivala i izložbe Davora Gromilovića

18.00 Svetlana Velmar Janković - Amfiteatar Otvorenog univerziteta

19.30 Muharem Bazdulj - Art bioskop Aleksandar Lifka

21.00 Monika Kompanjikova - Art bioskop Aleksandar Lifka

..
20.00 Who's Afraid of a Woolf? - književna radionica - Baš kuća

petak, 25. mart

16.30 Ritualne igre loptom- promocija Antologije nove generacije vojvođanskih pisaca - Baš kuća

18.00 Goran Petrović - Amfiteatar Otvorenog univerziteta

19.30 Marija Šimoković - Art bioskop Aleksandar Lifka

21.00 Bán Zsófia - Art bioskop Aleksandar Lifka

22.00 Birdland Project - koncert - Baš kuća

subota, 26. mart

16.30 JAK predstavlja - Art bioskop Aleksandar Lifka

18.00 Cserna - Szabó András - Art bioskop Aleksandar Lifka

19.30 Dmitrij Gluhovski - Art bioskop Aleksandar Lifka

21.00 Aleksandar Gatalica - Art bioskop Aleksandar Lifka

22.00 Jack Dupon - koncert - Baš kuća


Ulaz na sve programe je besplatan.

Pokrovitelji festivala: Pokrajinski sekretarijat za kulturu, Grad Subotica, JAK, FISZ, Szépírók Társasága

 

_____________________________________________________________________.........................................................

 


Az idén negyedik alkalommal kerül megrendezésre Szabadkán az Írók Gyújtópontban - Nemzetközi Irodalmi Fesztivál 2011. március 24. és 26-a között. A Fesztivál céljai között szerepel az írott szó népszerűsítése a fiatalok között, valamint a közönség megismertetése az aktuális hazai, regionális és az európai irodalommal. Az idén szerbiai, magyarországi, bosznia-hercegovinai, szlovákiai és oroszországi szerzők mutatkoznak majd be. Az irodalmi beszélgetések mellett több helyszínen kísérő rendezvényekre is sor kerül. Kiállítások, koncertek, könyvbemutatók és irodalmi műhelymunka várja majd az érdeklődőket.


PROGRAM

csütörtök, március 24.

17.30 Fesztiválnyitó és Davor Gromilović kiállításának megnyitója - Szabadegyetem kiállítóterme

18.00 Svetlana Velmar Janković - Szabadegyetem Amfiteátruma

19.30 Muharem Bazdulj - Lifka Sándor Art Mozi

21.00 Monika Kompanjikova - Lifka Sándor Art Mozi

20.00 Who's Afraid of a Woolf? - irodalmi műhely - Bash-ház


péntek, március 25.

16.30 Rituális labdajátékok - Antológiabemutató - Bash-ház

18.00 Goran Petrović - Szabadegyetem Amfiteátruma

19.30 Marija Šimoković - Lifka Sándor Art Mozi

21.00 Bán Zsófia - Lifka Sándor Art Mozi

22.00 Birdland Project - koncert - Bash-ház


szombat, március 26.

16.30 A JAK bemutatja: HÚS és KENYÉR - Nemes Z. Márió és Lanczkor Gábor/Szegő János - Lifka Sándor Art Mozi

18.00 Cserna - Szabó András - Lifka Sándor Art Mozi

19.30 Dmitrij Gluhovski - Lifka Sándor Art Mozi

21.00 Aleksandar Gatalica - Lifka Sándor Art Mozi

22.00 Jack Dupon - koncert - Bash-ház


Minden program ingyenesen látogatható.

A Fesztivál támogatói: Tartományi Művelődésügyi titkárság, Szabadka Város Önkormányzata, JAK, FISZ, Szépírók Társasága

 

___________________________________________________________________

 

Koncerti Aleksandra Dujina i Katažine Sadej

 

 

 

 

 

 

Kraj marta meseca ove godine će ostati upamćen po dva nesvakidašnja gostovanja.
Koncertom autorske muzike "Drvena bajka", 25. marta, sa početkom u 20.30 časova u sali "Jadran" Aleksandar Dujin će se predstaviti malo drugačijim opusom, od onog kako smo ga do sada imali priliku čuti. Ovog puta Dujin će predstaviti rezultat petogodišnjeg eksperimentisanja sa tamburaškim, gudačkim orkestrima i ritam sekcijom.
Drugi, veoma atraktivan muzički događaj je gostovanje Katažine Kaše Sadej, mecosoprana iz Kanade. Rođena je u Poljskoj, Diplomirala je na operskom odseku prestižnog Njujorškog Bard koledža, ostvarila brojne uspešne nastupe. Između ostalog nastupila je u Karnegi Holu. Iza nje su brojne nagrade, a najsvežije je prošlogodišnje priznanje: Marc and Eva Stern Fellowship 2010. Kaša će u Subotici održati jedan od tri planirana koncerta, a pored Subotice nastupiće u novosadskoj sinagogi i u beogradskom Centru lepih umetnosti “Gvarnerius”, koji je i organizator koncerta, Pokrovitelj je ambasada Kanade, a ovi koncerti su u sklopu obeležavanja marta meseca, kao meseca Frankofonije.

 

… opširnije - VIDEO

 

_______________________________________________________________________

 

Književno veče u spomen Mafteju Vinaju - VIDEO

 

 

 

 


U okviru tradicionalne kulturne manifestacije «Proleće dr. Mafteja Vinaja» koju Društvo Rusina u Subotici svake godine posvećuje učitelju, književniku, pravniku, a što je najvažnije utemeljivaču rusinske kulture na ovim prostorima, održano je Književno veče, na kom je o dr. Vinaju govorio akademik dr Julijan Tamaš. Maftej Vinaj pripada književnicima čije je stvaralaštvo bilo u zenitu nakon 1945. godine, ali se može reći da je njegov književni opus vanvremen.
Dr Julijan Tamaš, romanopisac i esejista, autor je Antologije rusinske poezije, brojnih romana, eseja, književnih kritika i polemika, a na Književnoj večeri 19. marta, predstavljen je i njegov roman: "Splav od čežnji"

U sklopu manifestacije «Proleće dr. Mafteja Vinaja», upriličena je i izložba fotografija autora Aleksandra Lukića.

 


_________________________________________________________________________

 

Izložba "Ženska strana"

 

 

 


Nakon dva i po meseca koliko je bila otvorena u Muzeju 25. maj u Beogradu i skoro 25.000 posetilaca koji su je videli i izuzetnog interesovanja koje je izazvala, izložba "Ženska strana" gostuje u Gradskom muzeju Sombor.
Otvaranje izložbe je zakazano za četvrtak, 17. marta, u 18.00 u Gradskom muzeju Sombor

Saznajte kako je izgledao „jedan dan u životu radne žene”, sredinom 20. veka! Zavirite u dokumenta, pogledajte fotografije, „prelistajte” žensku štampu, i upoznajte se sa ulogom i predstavom žene toga vremena...Kroz zvanična dokumenta, fotografije, likovna dela, intervjue, televizijske emisije, filmove, upotrebne predmete iz tog vremena a, naročito ženske časopise, rekonstruišu se različiti aspekti “ženskog sveta”. Pitanja pravno - ekonomskog izjednačavanja, braka, porodice, načina provođenja slobodnog vremena, ali i moda i slobodno vreme, prepoznaju se kao ključne ’tačke’ oko kojih su se formirali životi i identiteti žena.

Izložba prikazuje položaj i ulogu ’nove oslobođene žene’ u socijalističkom društvu (40te i 50te godine 20. veka): od aktivnosti Antifašističkog fronta žena (AFŽ) − borbe za ravnopravnost polova i emancipaciju žena − preko pitanja vezanih za ulogu žene u socijalističkoj izgradnji (njihovo uključivanje u posleratnu izgradnju zemlje i društveno politički život), do propagiranja vraćanja žene u klasične porodične okvire.

Izložba Ženska strana je realizovana kao partnerski projekat Muzeja istorije Jugoslavije i Muzeja savremene umetnosti iz Beograda.

Autorke izložbe su Marija Djorgović (Muzej istorije Jugosavije), Ana Panić (Muzej istorije Jugoslavije) i Una Popović (Muzej savremene umetnosti).

Izložba će trajati od 17. do 27.marta 2011.

Ulaz na izložbu je besplatan.

______________________________________________________________________

 

Putujuća izložba "Pejzažna odiseja 2010"

 

 

 

U organizaciji LandArt Udruženja, u Modernoj galeriji "Likovni susret" biće postavljeno 147 radova pejzažne arhitekture, u okviru putujuće izložbe "Pejzažna odiseja 2010". Do 20. marta subotičani će biti u prilici pogledati radove pejzažnih arhitekata nastale u Mađarskoj u proteklih deset godina, a izložbu je pripremila Mađarska komora za građevinarstvo. Otvaranje je zakazano za petak 4. marta u 16 časova i 30 minuta. Izložbu će otvoriti arhitekta Karolj Terteli, a na otvaranju će govoriti i Viktorija Aladžić stučnjak za zaštitu spomenika i Šandor Bardoci pejzažni arhitekta iz Mađarske.
U okviru programa izložbe od 5. do 19. marta organizovani su i stručni seminari. / VIDEO

_____________________________________________________________

 

 

Poziv novim članovima

 

 

 

 

Likovna radionica „Medijala“ poziva nove članove da se priključe stvaranju novih autorskih dela.
Ova radionica već 13 godina okuplja mlade ljude oko zajedničkih umetničkih akcija i projekata poput„Jer čovek je stvorenje s maskom…“, „O zmajevima i ljudima“, „Mozaik je među nama“, „Pakovanje - Nojeva barka“, „Mimesis“...

Edukativni program radionice se zasniva na nekoliko posebnih tematskih celina koje su prilagođene uzrastu i interesovanju učesnika.
Tokom tromesečnog rada učesnici će imati interaktivni odnos sa instruktorima i ostalim radioničarima. Svaka interakcija predstavlja različite izazove i mogućnosti, zahtevajući od učesnika da razviju široku paletu veština, od tradicionalnog crtanja i mešanja boja do eksperimentalnih formi i timskog rada.

Zbog specifičnosti rada u ateljeu predviđeno je da rad u radionici traje četiri sata jednom sedmično. Rad u kontinuitetu pruža mogućnost da učenici radionice dovrše započete radove ili da bez žurbe promišljaju zadate teme... Kreativne radionice su otvorene za sve mlade ljude, srednjoškolce i studente, koji žele da upoznaju svoje mogućnosti i talente, i da ih prikažu i pokažu (prvo sebi!) i drugima.
Voditelj radionice je likovni pedagog i slikar Goran Vuletić. Radionice se održavaju jednom nedeljno uateljeu Umetničke radionice „Medijala“ na adresi Adolfa Singera 19, 24000 Subotica.
Radionice su besplatne i odvijaju se na srpskom i mađarskom jeziku.
Po završetku ciklusa organizuje se izložba radova polaznika radionice.

Pokrovitelj ove radionice je FOKUS Fondacija.

Prijavite se na office@fokus-su.rs ili 024/523566.
Više o Medijali možete videti na sajtu: www.medijala.com

www.fokus-su.rs

.............................................................


A Medijala Képzőművészeti Műhely ezúttal hívja fel az érdeklődők figyelmét arra, hogy új tagok jelentkezését várja. A műhely immár 13 éve foglalkozik tehetséges fiatalokkal, akik számos művészeti megmozdulásban, projektumban vettek részt, mint például az emlékezetes: Emberek és sárkányok, A közöttünk lévő mozaik, Készülődés - Noé bárkája, Az ember is maszkkal él, vagy a Mimesiselnevezésű akciók és kiállítások.

A műhely oktatási és tematikus programjai természetes módon igazodnak az elvárásokhoz, az életkorhoz és a résztvevők érdeklődési köréhez egyaránt.
A háromhónapos munka ideje alatt a résztvevőknek alkalmuk lesz interaktív kapcsolatba kerülni a műhely vezetőivel és a többi műhelylátogatóval is. Minden egyes interakció más és másféle kihívásokat és lehetőségeket tartogat, amely kiszelesíti majd a résztvevők kifejezőkészségének dimenzióit, a hagyományos rajztechnikáktól kezdve, a színek keverésén át egészen a kísérleti formákig és a csoportmunkáig.
A műhelyben vágzendő munka sajátos jellege miatt a műhelymunka heti egy alkalommal, négy órán keresztül fog tartani. Így a folyamatos munka lehetővé teszi a tanulók számára, hogy minden egyes alkalommal befejezzék majd elkezdett munkáikat, vagy éppen a munka kezdete előtt, alaposan, mindenféle sietség és kapkodás nélkül gondolhassák át az adott tematika számukra legmegfelelőbb lehetőségeit.
A kreatív műhely nyitott minden fiatal, középikolás és egyetemista számára, mindazok számára, akik szeretnék megismerni és kibontakoztatni saját lehetőségeiket és tehetségüket, hogy utána megmutassák azt, elsősorban maguknak, de másoknak is.
A műhely vezetője Goran Vuletić festő, rajztanár. A műhelymunkára tehát, heti egy alkalommal kerül majd sor a Medijala Képzőművészeti Műhelyben , az Adolfa Singer utca 19-es szám alatt, Szabadkán. A műhelymunkákon való részvétel ingyenes, az oktatás szerb és magyar nyelven folyik. A háromhónapos periódus után a műhely vezetői kiállítást rendeznek a résztvevők legsikeresebb munkáiból. www.medijala.com

A Műhely támogatója a FOKUS Ifjúsági Alapítvány.

Jelentkezés: office@fokus-su.rs, 024/523566

 

_____________________________________________________________________

 

 

Muzičko - poetsko veče

 

 

 

 

U organiyaciji FOKUS Fondacije održaće se muzičko-poetsko predavanje Roberta Tilija o velikom pesniku i muzičaru Bob Dilanu, 14. marta u Art bioskopu „Lifka”, sa početkom u 19 časova. Na početku večeri Robert Tili će uz pratnju gitare i usne harmonike, u Dilanovom maniru, otpevati pesmu BILLY, naslovnu temu iz filma Sema Pekinpoa PET GERET I BILI KID, iz 70-tih godina prošlog veka, u kom je, sem naslovnih uloga Krisa Kristofersona (Bili Kid) i Džejmsa Koburna (Pet Geret) igrao i Bob Dilan, u ulozi Elijasa. On je autor svih muzičkih numera iz filma, koje je i otpevao i odsvirao uz pomoć Brusa Langhorna, Boba Džonsona, Buker Ti Džonsa i Krisa Kristofersona.
Nakon toga posetioci će čuti odeljak iz knjige ANTOLOGIJA ROK-POEZIJE: ELEKTRIČNA SNOVIĐENJA, autora Roberta Tilija, u izdanju novosadskog Prometeja, 2008. godine, posvećenog Bobu Dilanu. U toku večeri biće reči o "liku i delu" Bob Dilana kao najznačajnijem kantautoru popularne (sub)kulture uopšte. Na kraju predavanja pročitaće se prepevi nekoliko njegovih pesama i završiti interpretacijom njegove pesme JUST LIKE A WOMAN.
Nakon toga sledi projekcija filma I'M NOT THERE. u režiji Toda Hajnsa iz 2007. godine, koji kroz šest različitih likova predstavlja muzički život Bob Dilana.
Ulaz na predavanje i projekciju filma je slobodan.

 

__________________________________________________________________

 

KARTON POZIV PISCIMA I UMETNICIMA

 

 




Pozivamo vas da se uključite u kreiranje novog, 7. broja kultur-propagandnog lista KARTON! Tema aktuelnog broja u izradi je BELI ZEC:

BELI ZEC

Alisu u zemlji čuda vodi beli zec, jedan od simbola koji se javlja u halucinacijama i iluzijama, možda i ludilu. Ubrzanošću i proganjajućim osećanjem nedostatka vremena, stalnim gledanjem na sat u večitoj žurbi bez predaha, zar nismo postali slični Alisinom belom zecu?
Strah, kao svakodnevni n/začin života, čega se plašimo? Ko je naša gramziva kraljica? Kakvi su naši svetovi iza ogledala?
Zec kao objekat eksperimenta = čovek u gomili, jednoličan, bezličan, kao objekat eksperimenta jačih/moćnijih.
Mađioničari i zečevi u našem društvu, ko zauzima čiju poziciju, ko koga vuče za nos a ko/ga za uši?
Ljubimac ili zver? Otelotvorenje straha ili umiljatosti? Kukavičluka ili lukavštine?
Beg kao jedini način spasenja?
Šta nam donosi kineska godina zeca? Brze korake i lak san?
Zec i kornjača, paradoks, lenjost, prepotentnost...
Simbol plodnosti i razmnožavanja.
Provokativna Plejboj zečica.
Uskršnji zeka koji skuplja šarena jaja.

U kom grmu leži zec?

Radove moŽete pisati na srpskom, hrvatskom, mađarskom, engleskom, nemačkom i francuskom jeziku!

Očekujemo vaše eseje, priče, fotografije, likovne radove, drame, stihove, basne, bajke najkasnije do 1. aprila na adresi: office@fokus-su.rs Za one koji se prvi put susreću sa ovim časopisom, prethodnih pet brojeva mogu pročitati na sajtu FOKUS Fondacije: www.fokus-su.rs, u odeljku Download.

Svaki broj časopisa pored tematskog dela sadrži i odeljke Proza, Poezija, Geto poezija, Esej, Drama i Visual (koji je posvećen predstavljanju umetnika i njihovih radova), te očekujemo i vaše radove koji nisu vezani za temu broja.

Redakcija časopisa će od svih pristiglih radova odabrati one koji će ući u sledeći broj.

KARTON FELHÍVÁS ÍRÓK ÉS KÉPZŐMŰVÉSZEK SZÁMÁRA


Ezúton hívunk fel mindenkit, hogy vegyen részt a Karton című kultur-propaganda lap soron következő, 7. számának elkészítésében. A szám témája FEHÉR NYÚL:

FEHÉR NYÚL

Alice-t a fehér nyúl vezeti a csodák országába, az a fehér nyúl, amely ugyanakkor a hallucinációkban, az illúziókban, vagy esetleg az őrületben megjelenő szimbólum is. Az életidő felgyorsulásával és az időhiány kísértő érzésével, a szünet nélküli örökös sietségben az órára való folyamatos tekintgetéssel mi magunk is ilyen, Alice-féle fehér nyúlhoz válunk hasonlóvá. De mi is a mindennapi életünkben folyamatosan jelenlévő félelem tárgya? Ki a mi kapzsi, mohó királynőnk? Milyen is valójában a tükör mögötti világunk?
A nyúl mint a kísérlet tárgya olyan, mint az egyes ember az arctalan tömegben, mint az ugyanaz sokszorozódása, mint az erősebb által meghatározott személytelen, kísérleti tárgy.
A környezetünkben egyesek a bűvész, mások a nyúl szerepét töltik be, egyesek vezetnek, másokat az orruknál vagy a fülüknél fogva vezetnek meg.
Kedvenc vagy fenevad? A félelem vagy pedig a nyájasság megtestesülése? Gyávaság vagy éppen ravaszság?
Menekülés, mely a megváltás egyedüli módja?
Mit hoz a kínai horoszkóp szerinti 2011-es év, a nyúl éve? Inalást vagy pedig könnyű álmot?
A nyúl és a teknős: paradoxon, lustaság, fölényesség...
A termékenység és a szaporodás szimbóluma.
Provokatív Playboy-nyuszi.
Húsvéti nyúl, aki a tarka tojásokat gyűjti.

Hol lakik a nyúl?

A munkákat szerb, horvát, magyar, angol, német és franci nyelven is írhatjátok!

Minden tematikus szám, a tematikus blokk mellett tartalmaz egyéb rovatokat is. Így: próza, vers, esszé, dráma, vizuális művészetekkel foglalkozó rovatokat is. Tehát nem csak a tematikával kapcsolatos írásokat várunk tőletek, hanem attól függetlenül is küldhettek más egyebet, írást és képzőművészeti alkotást a legújabb számba.

Várjuk esszéiteket, fotóitokat, képzőművészeti alkotásaitokat, drámáitokat, meséiteket és tündérmeséiteket... április 1-ig, az office@fokus-su.rs címre. Azok, akik első alkalommal hallanak a lapról, megtekinthetik az előző öt számot a FOKUS Ifjúsági Alapítvány weboldalán a www.fokus-su.rs címen. Itt az előző számok PDF formátumban le is tölthetőek.

A beérkező alkotások közül a folyóirat szerkesztősége választja ki azokat a munkákat, amelyek megjelennek majd a következő Kartonban.

_____________________________________________________________________

 

 

Femus 2011

 

 

 

U organizaciji Udruženja "Electe" i Muzičke škole Subotica kao domaćina, od 25. do 27. februara će se održati internacionalni festival umetničke muzike Femus 2011, na kom će se takmičiti učenici nižih i srednjih muzičkih škola. Inspiracija za jednu ovakvu manifestaciju, po rečima koordinatora projekta, Miloša Radovića je i festivalska atmosfera koja se u poslednje vreme potencira u ovom gradu, a cilj projekta je da pored razmene iskustava doprinese međuregionalnom povezivanju i decentralizaciji kulture. Do sada je prijavljeno oko 70 učesnika iz Srbije, Hrvatske i Mađarske koji će se takmičiti u tri discipline: flauta, klarinet i saksofon. Suboticu će na ovom festivalu predstavljati 6 učenika subotičke Muzičke škole. Međunarodni žiri čine: mr Nikola Srdić (Srbija), dr Laura Varga (Mađarska) i mr Dragan Sremec (Hrvatska). Najboljima na ovom takmičenju nagrada će biti diploma i nastup na završnom koncertu, 27. februara, u Koncertnoj sali Muzičke škole Subotica, sa početkom u 20 časova, a ulaz je slobodan. Festival će obeležiti i zanimljivi prateći sadržaji, seminari, prezentacija Windsor saksofona i organizovanje besplatne sitnije popravke instrumenata.

 

 

_______________________________________________________________________

 

 

Subotica u budimpeštanskoj Palati umetnosti

 

 

U velelepnom zdanju Palate umetnosti, zgradi koja je procenjena kao druga po redu među najskupljim građevinama Budimpešte, u okviru tradicionalnog programa za decu "Šarena palata", Suboticu će u okviru šestočasovnog programa predstaviti imena i institucije koji su i do sada slovili za ambasadore subotičke kulture. U nedelju, 13. februara na svečanosti otvaranja, pozdravne reči će uputiti gradonačelnik Subotice Saša Vučinić i Atila Varkonji urednik projekta Palate umetnosti. Potom slede nastupi MKC "Nepker" sa mađarskim narodnim plesom, Gudačkog "Garden kvarteta" i solistkinje Rebeke Bobanj. Hrvatske narodne plesove publici Palate umetnosti predstaviće članovi "Bunjevačkog kola", slede etno zvuci Orkestra Cadabra, Arpad Bakoš sa mađarskom narodnom muzikom i plesom, KUD "Mladost" sa srpskim narodnim plesom, zatim Silvester Levai, Henrieta Der i Tamara Benčik, Orkestar Juhas, a narodne bajke za decu pripovedaće Arpad Utaši. Dečije pozorište Subotica odigraće predstavu "Džems i.džinovska breskva".
Publici budimpeštanske Palate umetnosti Subotica će biti predstavljena i kroz manifestacije po kojima je sve više prepoznatljiva, Interetno festival, 100 godina Dužijance, interaktivne igre za decu kroz igraonicu "Zlatna kapija", a na turističkom štandu će biti predstavljen propagandni materijal Turističke organizacije grada. "Subotica nekad i sad" je foto izložba iz zbirke Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika, koja će posetiocima omogućiti neku vrstu putovanja virtuelnim vremeplovom. Peštanskim ljubiteljima umetnosti i umetničkih instalacija, ne po prvi put, svoje radove će predstaviti i Zoltan Horvat - Cološ, čije su ranije izložbe veoma lepo prihvaćene i ocenjene.
Program kojim će se Subotica predstaviti u okviru manifestacije “Šarena palata”, predstavili su Ljubica Kiselički pomoćnica gradonačelnika za oblast obrazovanja i kulture i Laslo Horvat šef službe protokola, ističući da su svega tri grada, van Mađarske dobila priliku da se predstave na ovoj manifestaciji, a Subotica će ovu priliku iskoristiti da svoju kulturu i program grada približi posetiocima Palate umetnosti i putem video prezentacije.

 

MŰVÉSZETEK PALOTÁJA / SZABADKA
CIFRA PALOTA – HETEDHÉT ORSZÁG
2011. február 13.


10,00 Megnyitó
10,05 Népkör – magyar táncok
10,20 Garden quartett – vonósnégyes
10,35 Bobány Rebeka – szoprán
Kíséri a Garden quartett
10,45 Bunjevačko kolo – horvát táncok
11,05 Cadabra zenekar – világ zene
11,25 Bakos Árpád – népzene és ének
11,45 Mladost – szerb táncok
12,05 Lévay Szilveszter – musical szerző
12,10 Dér Henrietta és Bencsik Tamara – magyar népdalok
12,25 Juhász zenekar – táncházi zene
12,40 Utasi Árpád – mesemondás
13,00 Szabadkai Gyermekszínház – James és az óriásbarack c. előadás
14,00 A rendezvény lezárása


EGÉSZ NAPOS PROGRAMOK 10,00-14,00

- Interetno fesztivál, kézműves foglalkozások: hímzett könyvjelző készítés, mézeskalács díszítés, karkötő fonás, szalmázás, papírhajtogatás, üvegfestés, merítettpapír – képeslap készítés, gölöncsérkedés, nemezelés és drótékszer készítés
- Aranykapu játszóház: interaktív játékok gyerekeknek
- A 100 éves Aratóünnepség (Dužijanca): népi foglalkozások
- Szabadka múltja és jelene c. fotókiállítás a Községközi Műemlékvédelmi Intézet gyűjteményéből
- Horvát Zoltán – Colos sárgarézből készült iparművészeti tárgyainak kiállítása
- Idegenforgalmi pult: a Városi Idegenforgalmi Szervezet propaganda anyaga
- Szabadkai rendezvények és fesztiválok videó bemutatója: a MÜPA épületének beépített monitorjain keresztül


_________________________________________________________________

 

Šesti broj "Karton" - a

 

 

 

"Posmatrajući stari dedin šešir iz ranih 40 - ih godina, vidim sliku otmenog, "uniformisanog" čoveka u sivom mantilu...Taj šešir koji je sada pun prašine, nekada je predstavljao modni trend. I kada kažem "uniformisanog", mislim na celu generaciju ljudi iz tog perioda, tada, kada su svi bili nekako isti, a svet potpuno drugačiji od ovog u kom sada živimo...Ovo je 21. vek i svako može sebi da skroji svoju uniformu." -

 

Ovako započinje tekst Silvie Sabo pod naslovom Uniforma, u najnovijem, šetom broju časopisa "Karton" , kulturno propagandnog lista "Fokus" Fondacije posvećenog omladini i omladinskoj kulturi, a tematika ovog broja je upravo uniforma. "Karton" je trojezičan list koji se izdaje na srpskom, mađarskom i hrvatskom jeziku i insistira na interkulturalnosti i intertekstualnosti, a od ovog broja identitet "Kartona" kreiraju autori iz celog regiona, ali i iz Francuske i Austrije. Na stvaranju 28 strana najnovijeg, šestog broja, učestvovalo je 45 autora. Tiraž je 2000 primeraka i on se i dalje deli besplatno, u knjižari "Plato", na Otvorenom Univerzitetu, u Gradskoj biblioteci, Turističkom info Centru, u svim srednjim školama i na fakultetima na teritoriji Subotice i u mnogim gradskim kafeima.
Glavni urednik časopisa je Ana Patarčić, menadžer "Fokus " Fondacije, Klara Fürstner, urednica tekstova na mađarskom jeziku, a pokrovitelj je Pokrajinski sekretarijat za kulturu. Prijatelji časopisa su Grad Subotica, časopis "Simposion" radio "Net 1 zen" i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata. Cilj uredništva časopisa "Karton" je afirmacija omladinske književne scene i pozicioniranje Subotice na kulturnoj mapi regiona.
- Kroz honorisanje svih tekstova želimo podstaći mlade ljude da se bave književnošću, koja je postala izrazito nepopularan umetnički žanr, rekao je mr Branislav Filipović, direktor Fondacije "Fokus" i promovišući novi broj časopisa uputio apel mladima da se priključe stvaranju "Karton"-a, bilo kao tekstopisci, ili kao likovni autori.

 

____________________________________________________________________________

 

 

Božićni koncert

 

 

U atrijumu hotela Galleria 22.decembra sa početkom u 18.00 sati, učenici Muzičke škole Subotica, održaće Božićni koncert.
Nastupaju: hor , duvački orkestar, gudački orkestar, I razred Srednje Muzičke škole, klarinet kvartet, Rithmoland, i drugi.

 

___________________________________________________________________

 

 

Predstavljen Kusturičin literarni prvenac "Smrt je neprovjerena glasina"

 

 

 

 

Iako je u Srbiji postalo teško izdvojiti 30 dinara za dnvenu štampu, prepoznaju se zanimljivi autori i literatura za koju građani Srbije ipak izdvajaju novac. Treće izdanje Kusturičinog literarnog prvenca koji je nastajao tokom petnaest godina, prodato je za dva meseca u 70 hiljada primeraka. Na subotičkom predstavljanju knjige "Smrt je neprovjerena glasina" govorili su pored autora Kusturice, Mihajlo Vukotić, direktor i glavni urednik kompanije "Novosti", izdavača knjige, Siniša Kovačević dramaturg i akademik Matija Bećković. Kusturičin autobiografski roman, sročen kroz poglavlja: "Što je gore, to je dole, što je dole, to je gore", "Kako prvi put nisam video Tita", "Pokojnik je bio veliki protivnik alkohola" itd., trebalo bi shvatiti i kao neku vrstu biografije svih nas, a naslov knjige se, kako kaže autor, nametnuo iz reči kojim ga je otac umirivao kada je kao osmogodišnjak prvi put video pokojnika.

 

____________________________________________________________________________

 

 

Latino džez u kafeu “Sax”

 

 

 

 

Subotička publika će 22. decembra u kafeu “Sax” imati priliku da nakon kraja devedesetih kada je češće boravio u tom, kako kaže utočištu džeza, ponovo čuje Aleksandra Dujina u nešto drugačijem svetlu i mimo konteksta vezanog za koncerte i nastupe Đorđa Balaševića.
U okviru projekta Multikulturalna edukacija kroz muziku, od 21 čas u kafeu “Sax” nastupiće
Nevena Reljin (solistkinja), Vladimir Jakovljević (gitara), Fedor Ruškuc (kontrabas), Robert Pongo (bubnjevi) i Aleksandar Saša Dujin (klavijature).

 

VIDEO

_________________________________________________________________

 

 

Promocija časopisa „QT“

 

 

Subotičani će imati ekskluzivnu priliku da se među prvima u zemlji upoznaju sa urednicima i sadržajem novopokrenutog časopisa za kvir teoriju i kulturu „QT“, na promociji časopisa u petak, 17. decembra, u knjižari Plato, sa početkom u 19 časova. Na promociji će govoriti:
Dušan Maljković, filozof, publicista, prevodilac
Ivana Pražić, istoričarka umetnosti

Dušan Maljković, filozof, publicista i prevodilac. Završio Ženske i Istopolne studije. Objavio mnogobrojne teorijske i književne radove u zemlji i inostranstvu. Uređivao homoerotsku ediciju Kontrabunt u izdavačkoj kući Rende, međunarodno nagrađivanu emisiju na Radiju Beograd 202 Gayming i web-site Gay-Serbia.com. Autor je i saradnik mnogobrojnih kulturnih i projekata u domenu ljudskih prava. Saradnik je sajta b92.net, Trećeg programa Radio Beograda i časopisa NIN. Urednik u izdavačkoj kući Karpos.

Ivana Pražić, magistarka istorije umetnosti na Univerzitetu u Bangaloru u Indiji. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu (grupa za istoriju umetnosti) u Beogradu. Bila je stipendistkinja programa istraživanja vizantijske arhitekture i učenja novogrčkog jezika u Grčkoj i Summer Peacebuilding Instituta pri Eastern Mennonite University u Virdžiniji (SAD), gde je završila obuku o transformaciji konflikata. Za pitanja rodne neravnopravnosti u Srbiji i diskriminacije osoba neheteroseksualne orijentacije zainteresovao ju je prevodilački posao (prevod knjige Verna i Boni Buloh „Seksualni stavovi“ u izdanju Fabrike knjiga, 2004.) i pohađanje kursa Feminism in a Transnational Perspective III: Spirituality, religiosity, and secular lives – Feminist challenges for theory and practice, na IUC-u u Dubrovniku. Završila je dve godine doktorskih studija iz oblasti međuverskih studija pri Indonežanskom konzorcijumu za studije religije (ICRS-Yogya) na istom univerzitetu, kao jedna od stipendistkinja Fondacije Ford.

Prvi (dvo)broj časopisa QT za kvir teoriju i kulturu na oko 330 strana nudi pregled recepcije homoseksualnosti u diskursu društvenih nauka (sociologije, psihoanalize itd.) i filozofije od 70-ih godina prošlog veka do danas, njene transformacije i najrazličitije percepcije iz raznovrsnih teorijskih vizura. Autori/ke su neki/e od najznačajnijih savremenih teoretičara/ki, kao što su Sartr, Bart, Delez, Gatari, Fuko, Džudit Batler, Monik Vitig, Burdije, Derida, Viks, Žižek, Marta Nusbaum i dr. Na kraju izdanja date su biografije svih autora/ki, po abecednom redu.

Drugi (dvo)broj na oko 450 strana fokusirao se – posredstvom centralnog temata Uvod u istoriju prestupa (indeksiran po imenima) – na povest homoseksualnosti, od Starog Rima, preko srednjeg veka, renesanse i prosvetiteljstva, sve do novovekovnog Balkana. Takođe, uključio je i dva manja temata. Prvi, Kvir film, u kome je doneo tri teksta domaćih autora/ki o reprezentaciji „gej“ senzibiliteta u domaćem i avangardnom filmu, kao i analizu čuvenog SF serijala Alien. Drugi, Polemika, donosi javnu debatu povodom gej brakova koju je inicirao Slobodan Antonić, a koja se vodila na internet stranama Nove srpske političke misli (NSPM), B92 i Peščanika. Uvršćena je zato što je jedna od retkih ozbiljnih polemika o intelektualno-političkom pitanju koje tek stiže na dnevni red u Srbiji – legalizacija istopolnih zajednica i usvajanje dece u „neheteronormativnim porodicama“.

 

 

____________________________________________________________________

 

 

HUMANITARNI KONCERT FILMSKE MUZIKE

 


 

Nastupaju učenici i profesori Muzičke škole Subotica

srpski / magyar

 

____________________________________________________________________________

 

 

 

Koncert profesora Muzičke škole Subotica – VIDEO

 

____________________________________________________________________________

 

Koncerti u svečanoj sali Muzičke škole

Kamerni sastavi Muzičke škole, održaće koncert 13.decembra sa početkom u 18.30 časova. Koncert klase profesorice Mire Temunović i profesora Vojislava Temunovića, zakazan je za 14.decembar, a istog dana sa početkom u 18.45 profesor Franjo Pinter će održati javni čas na temu Osnovi snimanja zvuka. Klasa profesorice Mirne Mirkov Stes (klavir), održaće svoj koncert 16.decembra u 18 časova, a u 19.30 klasa profesorice Marije Krecul (klavir).

 

_________________________________________________________________

 

Džez za početnike

 

 

U organizaciji FOKUS Fondacije, u knjižari Plato 14 decembra, sa početkom u 19 časova održaće se muzičko-poetsko predavanje Roberta Tilija. Za vreme predavanja publika će imati priliku da čuje muziku iz različitih perioda džez istorije, kao i da pogleda izložbu karikatura velikana bluza i džeza, autora Roberta Tilija. Ulaz je slobodan,.

 

 

…Par reči o džezu

 

 

Izuzev bluza, džez je jedini istinski američki muzički žanr. Nastao na prelazu 19. u 20. vek, bluz, kao prvobitni oblik džeza, nastao je od ritmičkih i harmonskih oblika koji vode poreklo iz folk muzike i ritmičko-poetsko-vokalne baštine naroda današnje (zapadne) Kenije.
Da je simpatični lik iz Mapet Šoua Zverko ljudsko biće, on bi obožavao džez jer su bubnjevi u ovom žanru najbitniji instrument.

Duvači improvizuju na harmonsku ili melodijsku temu, ali ritam-sekcija - bubnjevi, gitara, kontrabas i klavir, ali, pre svega, bubnjevi - je najbitnija i bez nje, jednostavno, nema džeza. To je zato što su osnovne muzičke postavke na kojima leže temelji džeza kao muzičke forme, sinkopa, vibrato i stalna muzička p u l s a c i j a, najčešće u četvoročetvrtinskom ritmu, koji nema odgovarajuće paralele u, recimo, prozaično „klasičnoj“ muzici. Zato je džez - u svojoj ogoljenoj formi, bluz, dakle - osnova vaskolike popularne muzike. Prema tome, pitanje da li je stariji bluz ili džez, slično je onome da li je to kokoška ili jaje.
Duvački instrumenti (saksofon, truba, klarinet i trombon najčešće, a katkad i rog, flauta, oboa i usna harmonika) improvizuju, dok u bibapu, u aranžmanima i korusu, ponekad imaju ulogu i ritam sekcije. U nekim vrstama savremenog džeza, pa i svingu, gitara već ima ulogu solo instrumenta, kao što je i harfa imala mesto u ritam sekciji i istovremeno služila kao solo instrument krajem 50-tih i tokom 60-tih godina, kada je ulogu klavijaturiste i harfiste u orkestru rodonačelnika savremenih strujanja u džezu Džona Koltrejna preuzela njegova druga supruga Elis Koltrejn. Klavir je bio istovremeno i solo instrument i deo ritmičke sekcije, baš kao i u određenim periodima istorije džeza i u nekim sastavima vibrafon, koji su kao i ritam i solo instrument virtuozno koristili neki od njegovih velikih stilista poput Milta Džeksona, Reda Norvoa, Lajonela Hemptona, Gerija Bartona ili Bobija Hačersona.
Premda je pokojni velikan kako bibapa tako i savremenih džez strujanja i lider jednog od najboljih orkestara u žanru, sjajni kontrabasista, pijanista, kompozitor, dirigent i pre svega briljantni aranžer Čarls-Čarli Mingas govorio: „Ako hoćete da svirate pravu crnu muziku, svirajte kontrabas!“ Bubnjari su tek u džezu ili, tačnije, najviše u njemu, shvatili da su oni upravo conditio sine qua non džez muzike, najbitniji članovi svake grupe džez muzičara. Shodno tome, najbolji među njima (Maks Rouč, Badi Rič, Elvin Džouns, Fili Džou Džons, Bili Kobem, Rašid Ali, Sani Murej i mnogi drugi) osnovali su sjajne sastave koje su predvodili, a od kojih su najpoznatiji „The Jazz Messangers“ Arta Blekaja i „Lifetime“ Entoni-Toni Viljemsa.
Preko samosvesnosti bubnjara iz džez domena, i bubnjari nekih drugih muzičkih žanrova postali su najpopularniji u svojim okruženjima. Uzmimo primer Ringa Stara, soul-fank mu kolege, bubnjara, gitariste i pevača Badi Majlsa, fuzijskih bluz/džez lidera svojih grupa, bubnjara Kifa Hartlija i Ansli Danbara, pa do rege-majstora, nezamenljivog Slaja Danbara.

 

__________________________________________________________________

 

 

Nagrade MKC "Nepker"

 

 

 

U susret jubileju 140. godišnjice postojanja MKC "Nepker" ima sve značajniju ulogu u prezentaciji subotičkog kulturnog miljea, ne samo u okvirima lokalne mađarske zajednice. Nakon prijema kod gradonačelnika Saše Vučinića, delegacija MKC "Nepker" je na konferenciji za medije predstavila svoje buduće planove kao i osvojene nagrade na ovogodišnjim festivalima: prvo mesto na Festivalu muzičkih društava Vojvodine u Rumi, gde su proglašeni najboljim ansamblom i osvojeno drugo mesto na Festivalu muzičkih društava Srbije u Požarevcu. Nagradu za solo pevanje osvojila je Ana Čizmadija. Nagradu za rukovodioce i nagradu publike dobili su Tamara i Roland Brezovski.
Gradonačelnik Subotice, Saša Vučinić pohvalio je dosadašnji rad Mađarskog kulturnog centra, istakavši da je zaista lep osećaj kada se sredstva koja Grad izdvaja za kulturu, a koja nisu mala, vrate na takav način, kroz tolike nagrade i priznanja.
- Grad iz budžeta za kulturne aktivnosti izdvaja sredstva u visini od 12%, što je najviši nivo izdvajanja za kulturu u istoriji civilizacije, a čime pomažemo one najbolje, najkreativnije koji su dobili svetska i državna priznanja. Za realizaciju Interetno Festivala i prateće troškove MKC "Nepker", Grad je ukupno izdvojio oko 3 miliona dinara, a iako će i naredna godina biti krizna, mislim da će lokalna samouprava biti na stanovištu da ovako uspešan ansambl i ovako uspešno društvo treba i dalje podržavati u maximalnom iznosu koliko god je to moguće, rekla je Ljubica Kiselički pomoćnica gradonačelnika za razvoj kulturno-prosvetne delatnosti.
- U godini proslavljanja jubileja pred nama su brojne manifestacije: Međunarodno takmičenje u pevanju mjuzikla "Levai Silvester", Interetno Festival, uspešna realizacija iz IPA programa "Putujuća igraonica". Iskreno se nadamo da će Grad, Republika i Pokrajina, kao i Nacionalni Savet vojvođanskih Mađara i Fondacije iz Republike Mađarske, prema nama pokazati potrebnu osetljivost, rekla je Hajnalka Bodrogi organizatorka programskih aktivnosti.

Boros György, umetnički rukovodilac likovne sekcije predstavio je rezultate rada ove sekcije MKC "Nepker", gde su se po osvojenim nagradama na lokalnim, pokrajinskim i međunarodnim takmičenjima u Slovačkoj, Sloveniji, Poljskoj, Makedoniji, Finskoj, Portugalu, Mađarskoj i Turskoj
posebno istakli: Ivona Medić, Köteles Endre, Fazekas Izabella, Kolovics Klaudia, Kovács Viola, Csupák Viktoria, Kovačević Aleksandra, Veselinović Nevena, Jenovác Beáta, Bibić Miloš, Horvath Adrienn, Ronai Nikolett, Cibolja Stella, Füstös Emma, Szarvas Eszter, Szabó Szebasztián, Sábity Anita, Pavlović Sofija i mentori: Boros György, Paszterkó Richárd, Dunja Sotonica, Kemencei Viktorija, Hajnal Mónika.
O dosadašnjim uspesima i predstojećim planovima, sekcija MKC "Nepker" govorili su još: Tamara i Roland Brezovski, umetnički rukovodioci folklorne grupe i Gabor Juhas, umetnički rukovodilac orkestra.

 

 

 

_____________________________________________________________________________

 

 

Ljubica Kiselički - Koristiti mogućnosti finansiranja putem fondova EU
- Primeri (de)centralizacije

 

 

 


Povod za kratak intervju sa Ljubicom Kiselički, pomoćnicom gradonačelnika za razvoj kulturno-prosvetne delatnosti, bio je podatak da Grad Subotica na ime kulture izdvaja 12% budžetskih sredstava, što je jedinstven primer na globalnom nivou, a po rečima Ljubice Kiselički, po stepenu izdvajajnja za kulturu, sličan nam je samo Rio de Žaneiro (7,5% budžetskih izdvajanja za resor kulture) koji živi od festivala i u kom se festivali mogu smatrati skoro privrednom delatnošću.

 

 

Koliko su kod nas institucije iz sfere kulture spremne konkurisati kod evropskih fondova, a koliko se oslanjaju na gradski budžet ?
- Ima kulturnih institucija u gradu, koje umeju da konkurišu na predpristupne fondove, na IPA projekte. Ja bih tu pomenula palićki Zoo vrt koji je sticajem okolnosti institucija kulture. Oni su praktično svu infrastrukturu i sve objekte obnovili zahvaljujući realizovanim projektima međugranične saradnje i projektima na koje su konkurisali kod evropskih fondova. Pomenula bih tu Fondaciju za omladinsku kulturu i stvaralaštvo (Fokus), koji sada ima volontere u kulturi, plaćene preko jednog takvog projekta. Mislim da su trenutno aktuelna tri takva projekta. Na međugraničnu saradnju se oslanjaju i projekti u kojima je Fondacija mentalne higijene "Exspekto", takođe dobila neka sredstva. Dakle, mi imamo raznih institucija u gradu čiji direktori i menadžeri mogu vrlo lepo da konkurišu i realizuju projekte. Nije stvar u tom da se konkuriše i da se dobiju sredstva. Pre toga treba ispuniti sve uslove za šta je potrebna dobra edukacija, da bi se napisao projekat koji će se plasirati tako, da obezbedi sredstva. Stoga, mi apelujemo na sve direktore da što više koriste takvu mogućnost finansiranja, jer budžet je takav, kakav je i mi veći procenat ne možemo odvajati. Naprosto i ovo je enormno.
Kada je u pitanju srazmera finansiranja, konkretno Fondacija Fokus je otprilike "povukla" 40% potrebnih sredstava iz budžeta koji im daje Grad, možda čak i malo više. Zoološki vrt dobija iz budžeta Grada na godišnjem nivou 20 do 22 miliona dinara. Obzirom da trenutno imaju 20 zaposlenih, možete misliti koliko su to zanemariva sredstva u odnosu na neke druge institucije kulture i koliko su oni zapravo dobili, a i kada pogledate šta je sve tamo izgrađeno. Dakle, kod nekih institucija je taj procenat značajan i gotovo da prevazilazi 50% budžeta koji dobijaju od Grada,dok je kod nekih institucija taj procenat zanemarljivo mali.

Kod organizacije velikih festivalskih manifestacija Grad učestvuje u toj meri da obezbeđuje potrebna početna sredstva da bi se ušlo u projekat, a ta sredstva se naravno posle i vraćaju. Grad uvek obezbeđuje dovoljno sredstava da oni koji dobiju pozitivan signal, mogu uplatiti ta početna sredstva.

Sve više je projekata u oblasti kulture, finansiranih, ili sufinansiranih preko fondova EU, kojima je za cilj decentralizacija, a na ovu temu Ljubica Kiselički kaže:
- Ja sam veliki skeptik. Očajna sam što su svima nama u Srbiji "usta puna" decentralizacije, a na delu imate u stvari centralizaciju. Objasniću to na dva ordinarna primera. U lokalnoj samoupravi smo napravili jako lep program za izdavanje izvoda iz matične knjige rođenih, izvoda o državljanstvu, koji su čak dvojezični i pomeraju margine i tako dalje, da bismo čuli prošle godine da će se ti obrasci na kojima se izdaju ta uverenja, unificirati i da naša lokalna samouprava treba da deponuje potpise ovlašćenog lica koje će ići i podizati te formulare, donositi ih u Suboticu i onda će se to "izvlačiti" kroz naš štampač. Znači, da mi treba to da "cimamo" i podešavamo, naravno to više ne može biti popunjeno dvojezično. I ja se pitam, nije li neki tajkun podmitio nekog u ministarstvu za lokalnu samuopravu, pa da možda on sada štampa te formulare ?! Jer, nama je to prošle godine bilo dva miliona dodatnog budžeta. To je jedan primer jezive centralizacije, a pričamo o decentralizaciji. Takvih primera ima milion i ja se bojim da će se Srbija svesti na dva grada, Beograd i Novi Sad, a da će sve ostalo biti periferija. Primer je to, da su u nekim jako dobro uređenim manjim mestima gde su odlično funkcionisali Sudovi, katastri, a sada i oni koji se parniče i sudije koji su radili u tim Sudovima, idu u neka veća mesta da bi se tamo dešavala suđenja itd. Još jedan primer neke centralizacije koja se pravda možda reformom pravosuđa, koja ne kažem da nam nije trebala, ali je pitanje da li nam treba suštinska reforma, ili nam treba da gasimo po manjim mestima sve ono, što čini prihvatljivim život u tim manjim mestima i što vuče stanovnike da tamo žive. Jer, vi ne možete imati pozitivan natalitet, ako svoje stanovništvo sabijete u gradove gde će ljudi živeti u garsonjerama. Možemo imati porodicu sa više dece u Kikindi, Pančevu, Somboru, gde su kuće jeftinije, velike, što su primarni uslovi za podizanje velike porodice. Ako govorimo o decentralizaciji u kulturi, mislim da se u Vojvodini više radi na tome. Mi smo eto, dobili sve festivalske manifestacije. Vršac i Zrenjanin su dobili nešto više sredstava i ne mogu reći da se u kulturi ne radi na tome, ali tužno je to, da u devastirana mesta dovedete menifestaciju gde nema ni publike koja to može da konzumira. Da bi naši gradovi bili mesta dobro odnegovane srednje klase, oni moraju imati pristojan broj stanovnika da bi ste imali neku vrstu kulturne misije, a ne da budu tuga, zapuštenost i sve ostalo pa da vam dođu očajnici koji će reći da je to tek jedan događaj posle kog se više ništa neće dešavati, a to ostavlja gorak ukus u ustima.

 

 

_____________________________________________________________________________

 

 

Novogodišnji koncert Subotičke filharmonije

 

 

 

 

Tradicionalni Novogodišnji koncert Subotičke filharmonije održaće se 28. i 29. decembra, sa početkom u 20 časova u Velikoj većnici Gradske kuće, a karta za prvo koncertno veče iznosi 4.500 dinara i 1.000 dinara za drugo veče.

Pod dirigentskom palicom maestra Miroslava Homena iz Rjeke, koji je takođe autor jednog dela programa, posetioci će imati priliku da čuju izvedbe dela Štrausa, Bizea i Rosinija. Na koncertu će gostovati solisti Rebeka Bobanj sopran, koja je muzičko obrazovanje stekla u Subotici, Alenka Ponjavić sopran, profesor u Muzičkoj školi Subotica. Rođena je u Subotici, a 20 godina je živela u Londonu, gde je pevala na ovakvim koncertima i kako kaže, biće joj zadovoljstvo da ove godine nastupi u svom rodnom gradu.
Treća solistkinja je gošća iz Mađarske Katica Ilenji, koja će održati mini koncert u okviru Novogodišnjeg koncerta. Potiče iz porodice muzičara. Svira violinu na način Stefana Grapelija. Po rečima Miroslava Jovančića, predsednika Subotičke filharmonije, publika Novogodišnjeg koncerta će imati priliku čuti veoma zanimljiv duet Rebeke Bobanj i Alenke Ponjavić u numeri koju do sada subotičani nisu imali priliku čuti, a užitak ovog iznenađenja je želeo ostaviti posetiocima za 28. i 29. decembar.


_____________________________________________________________________________

 

 

Koncert božićnih pesama

 

 

 

 

U organizaciji "Pro musica" i "Junior music" studia održaće se koncert božićnih pesama, pod nazivom "Cristmas Gospel", 27. decembra u svečanoj sali OŠ "Majšanski put", sa početkom u 20 časova. Nastupiće solisti Beáta Dudás, Edvin Gál, Mirna Radulović, Tanja Štricki, Mónika Csapó, Timea Dulić, Kevin Pančić, a kako članovi orkestra Géza Kucsera mlađi (saksofon), Armand Mészáros (bas gitara), Csaba Kucsera (klavir) i Goran Evetović (bubnjevi). Umetnički voditelji su: Géza Kucsera mlađi, Csaba Paskó i Beáta Dudás.
Cena ulaznice je 300 dinara, a mogu se kupiti u predprodaji u suvenirnici Gradskog muzeja.
- Ljudi su se već navikli da od "Pro musica"-e čuju klasičnu muziku, Gregorijanski koral, renesansnu muziku i klasiku do 20. veka, a ovim želimo proširiti naš repertoar, obzirom da smo primetili da publika voli ovu vrstu muzike, rekao je Csaba Paskó, dirigent hora na konferenciji za medije, a tom prilikom je najavio i snimanje spota, božićno - novogodišnje čestitke, namenjenog svim gradskim elektronskim medijima. Snimanje spota počinje 9. decembra na prepoznatljivim subotičkim lokacijama, kod Gradske kuće, galerije Likovnog susreta, katedrale Sv. Tereze Avilske i dvorištu kafea "Boss".

_____________________________________________________

 

 

Prekogranična kulturno-obrazovna interakcija

 

 

 

 

 

U okviru druge faze međunarodnog projekta WARC - Welcome to Arts and Cratfs (Dobrodošli u svet starih zanata i rukotvorina), u zajedničkoj organizaciji Fokus Fondacije i Matrix Fondacije iz Segedina, organizovana su dva četvorodnevna seminara, dve radionice koji će se održati u januaru i februaru sledeće godine.
Fokus Fondacija poziva sve mlade ljude između 14 i 25 godina, da se prijave na konkurs za art preduzetnike, što će biti tema ovih seminara i radionica. Prva radionica koja će se održati u Subotici januara meseca, okupiće oko 20 učesnika, po deset sa subotičke i segedinske strane. Isti broj učesnika je predviđen za februarsku radionicu u Segedinu. U okviru ovih radionica učesnici će imati priliku da se upoznaju sa osnovnim tehnikama i znanjima iz oblasti muzike, likovne umetnosti, vizuelnog izraza i starih zanata, a što je najvažnije omladinskog preduzetništva. Cilj projekta je stvaranje održivog kulturno - umetničkog lokalnog uticaja, kao i prekogranične kulturne i obrazovne interakcije između mladih Mađarske i Srbije, prvenstveno u manjima sredinama regiona Subotice i Segedina.
Takođe, jedan od ciljeva jeste da se znanje iz oblasti kulturnog stvaralaštva, pretoči u formu omladinskog preduzetništva i ohrabrenje mladih ljudi iz ruralnih oblasti da započnu svoje umetničke projekte, što će imati adekvatan uticaj na obezbeđenje finansijske samoodrživost šire zjednice. Voditelji radionica su Aniko Kiš profesorka klavira u Muzičkoj školi Subotica, Danijela Mamužić akademska vajarka, kustos i slikarka iz Subotice, Edvard Molnar zvanični fotograf pozorišta Kostolanji Deže, Peter Baranji predavač audio i video produkcije na segedinskom naučno - istraživačkom Institutu, a iz oblasti starih zanata i rukotvorina Eva Lindeman i Sofija Levai. Iz sfere preduzetništva predavač će biti Sanja Bunford iz Subotice, stručnjak za marketing i izvršni producent Jazzik festivala. Oni će ujedno i birati učesnike na osnovu njihovih prijava i priloženog rada (koji se dostavlja ukoliko kandidat želi da se bolje predstavi). Kandidati koji budu zainteresovani za muziku proći će test provere ritma i sluha. Oni kandidati koji ne budu izabrani za učešće na radionicama, ulaze u bazu podataka i svakako će biti učesnici u ostalim aktivnostima projekta kao što je karijerno savetovanje, festival otkrivanje talenata itd.

Za učesnike seminara i radionica obezbeđeni su smeštaj i hrana, a putni troškovi će se refundirati. Prva radionica počinje s radom 26. januara i trajaće do 30. januara. U ovoj radionici će učestvovati mladi ljudi od 14 do 19 godina starosti. Druga, segedinska radionica će trajati od 9. do 13. februara i okupiće mlade od 20 do 25 godina. Prijave i detaljnije informacije se mogu pronaći na sajtu fokus Fondacije: www.fokus - su.rs, ili na zvaničnom sajtu projekta: www.warc.eu. Rok za slanje prijava je 15. januar 2011. godine.

Na konferenciji za medije najavljen je i celokupan decembarski program Fokus Fondacije koja se priprema za drugačiju vrstu kulturne produkcije, čija se realizacija očekuje tokom januara 2011. godine, u kojoj će Fokus Fondacija profunkcionisati pod nazivom Gradski kulturni centar, a programske aktivnosti će se u značajnoj meri modifikovati i prilagoditi široj umetničkoj publici.


A MEGÚJULÓ MŰVÉSZETEK ÁS KÉZMŰVESSÉG PROJEKT KERETEIN BELÜL, ELINDITJUK A MÁSODIK FÁZIST, A SZABADKAI FÓKUSZ ÉS A SZEGEDI MÁTRIX ALAPITVÁNY KÖZREMŰKÖDÉSÉBEN

PÁLYÁZATI FELHIVÁS JÖVENDŐBELI ART-VÁLLÁLKOZÓKNAK


Az Európai Únió- IPA határon átnyúló eggyüttműködési program keretin belül, a „WARC - Welcome to Arts and Crafts“ („Megújuló művészetek és kézművesség“) nemzetközi projektben a szabadkai Fókusz - a szegedi Mátrix alapitvánnyal közreműködve két, négynapos foglalkozásokat (workshoppokat) szervez, 2011 január és február tájékán.
A foglalkozásokon a résztvevők megismerkedhetnek különböző technikákkal a zene- képzőművészet- vizuális produkció- hagyományos kézművesség és vállalkozás és kezdeményezés területein.
A foglalkozások továbbá megsegítik a fiatalok tapasztalatcseréjét - ill. egy másik kultúra és tradició megismerését, majd a művészet és a hagyományos kézművességek közötti kapcsolat felkutatására is sor kerül.

Az előadók feladata a fiatalok tehetségeinek a felkutatása és felismerése ill. eligazítása különböző új alkotások érdekében. Továbbá a foglalkozások célja a kisebb településeken élő fiatalok vállálkozási kezdeményezése –a hagyományos kézművességek innovatív művészi formákba öntött ötleteknek a gazdaságossá tétele, ezáltal biztosítva pénzügyi fenntarthatóságukat.
A foglalkozás témakörei és előadói:

Művészetek:
-zene-Anikó Kis
-fényképészet és képzőművészet- Daniela Mamuzsity és Molnár Edvárd
-Vizuális kifejezés- Barányi Péter

Kézművesség:
-Éva Lindeman és Lévai Szofia

Ifjúsági vállalkozás:
-Sanja Bunford

Az említett előadók segíteni fognak a résztvevők kiválasztásában. Azok a fiatalok melyeknek nem jutnak el a foglalkozásokra, egy adatbázisba helyezzük elérhetőségeiket ill bevonjuk őket a projekt többi tevékenységeibe: karrier tanácsadás, tehetségkutató fesztivál, stb.
A foglalkozások praktikai jellegűek, interaktív előadási módszer használatával, a résztvevők magas szintű beavatásával.


________________________________________________________________

 

 

Humanitarni koncert

 

U cilju pružanja pomoći Kraljevu i sanaciji školskih zgrada stradalih u zemljotresu, u ponedeljak 20. decembra učenici i profesori Muzičke škole Subotica održaće KONCERT FILMSKE MUZIKE u Hali sportova sa početkom u 19,30 časova. Nastupiće hor i orkestar Muzičke škole, pod vođstvom dirigenta dr Elvire Husar. Cena ulaznice je 350 dinara, a ulaznice se mogu kupiti u Galeriji "Pod tornjem".

 

VIDEO - srpski / magyar

 

____________________________________________________________________________

 

 

"Klasika za sve"

 

 

 

 


U organizaciji Akademije umetnosti iz Novog Sada, Univerziteta u Novom Sadu, u sklopu projekta "Klasika za sve",10. decembra, sa početkom u 20 časova, u Gradskoj većnici će se održati koncert Simfonijskog orkestra Akademije umetnosti iz Novog Sada. Nastupiće Vojvođanski mešoviti hor kojim diriguje maestro Andrej Bursać i solistkinja na klaviru Rita Kinka. Koordinator projekta na terenu je Muzička omladina Novog Sada,
- Ideja za ovakav projekat se javila pre dve godine, sa ovim i još desetak drugih projekata smo aplicirali kod Švedske asocijacije za razvoj (SIDA). Sredstva smo dobili, te je njima kompletno "pokrivena" finansijska konstrukcija ovog projekta. Ideja je bila decentralizacija kulturnih dešavanja u pokrajini, te je ovaj projekat osmišljen kao turneja kroz šest vojvođanskih gradova. Programska koncepcija je prilagođena svečarskom terminu održavanja koncerta, a izbor "pitkijih" sadržaja upravo je u skladu sa nazivom "Klasika za sve", sa ciljem da klasičnu muziku približi svim slušaocima. Biće tu dela Betovena i Mocarta. Očekujemo da će ovaj projekat zaživeti i postati tradicija i da će njegovu vrednost prepoznati čelnici pokrajinskih i gradskih uprava, rekao je mr Zoran Krajišnik profesor Akademije umetnosti u Novom Sadu i koordinator programa. Organizator subotičkog programa je Sanja Bunford direktor "Up & up" Društva za konsalting, menadžment i organizaciju kulturno - umetničkih događaja.
Početak koncerta je zakazan za 20 časova, a ulaz je slobodan.

______________________________________________________________

 

Intervju: Mr Zoran Krajišnik

 

 

 

 

- Sve manje je koncerata klasične muzike u gradovima širom Vojvodine
- Diskovi nastaju “preko noći”, a nema produkcije klasične muzike
- “Klasika za sve” sa težnjom da postane tradicija

 

 

Predstojeći veliki muzički događaj u Subotici, turneja kroz šest vojvođanskih gradova u okviru projekta "Klasika za sve", bio je prilika za razgovor sa mr Zoranom Krajišnikom, jednim od značajnijih imena klasične muzike, ne samo sa naših i ex-yu prostora. Završio je nižu i srednju muzičku školu u Sarajevu, diplomirao u Beogradu 1991. godine na Fakultetu muzičke umetnosti, magistrirao 1993. godine u klasi prof. Vere Ogrizović. Slede usavršavanja na majstorskim kursevima u Velikoj Britaniji, Danskoj, Venecueli, Grčkoj, Italiji, Argentini. Iza njega su do sada brojne nagrade: Nagrade u Grčkoj na Međunarodnom konkursu gitarista u Volosu 1981, 1986. i 1988. U Italiji, Rekanati 1982, 1983. i 1984. Dobitnik je i posebnih nagrada za najuspešnijeg učesnika konkursa "Pietro Napoli"» u Livornu 1984. Zatim, nagrade na Međunarodnom etapnom takmičenju "M. Đulijani" u Bariju 1990. godine. Takođe i na Međunarodnom etapnom takmičenju "F. Sor" u Rimu 1995. godine. Sa svega šesnaest godina snimio je prvu samostalnu ploču, što je podatak koji za današnje prilike deluje iracionalno, obzirom na aktuelni trenutak kada nosače zvuka snimaju pretežno "muzičari", a još uvek nema ozbiljnijih pomaka da se u produkcijskom smislu potpomognu i promovišu muzičari.

 

 

 

 

- Davno je bilo, pokušavam da se prisetim.To je bio deo projekta koji je radio sarajevski Diskoton 1985. godine, koja je bila značajna po tom što je proglašena Evropskom godinom muzike. Bila je to i dvestota godišnjica rođenja Baha. Nas troje je te godine snimilo LP Aleksandra Romanić, Sanja Lagundžija i ja. Ja sam u to doba u Sarajevu važio, da ne bude neskromno reći - čudo od deteta. Tako da je to bio neki logičan sled moje karijere, u to doba. Sada se većina takvih stvari dešava u nekoj privatnoj varijanti i aranžmanu. Diskovi nastaju "preko noći", a konkretno kada je reč o Vojvodini, nema produkcije klasične muzike. Sticajem okolnosti, na tu temu, moj kolega klarinetista Aleksandar Tasić i ja, imali smo neke razgovore sa čelnim ljudima Rado Novog Sada. Upravo završavamo rad na našem novom disku koji bi trebao da se pojavi do kraja decembra ove godine. Za sada, to je sve u nekakvim pokušajima. Mislim da će proći dosta vremena da se u Vojvodini pokrena nekakva ozbiljna stvar. Imamo zaista mnogo vrhunskih muzičara i stručnjaka na području klasične muzike, ali eto, ništa se ne dešava. Sve manje je koncerata klasične muzike u gradovima širom Vojvodine. Tim su značajniji pokušaji, kao projekat "Klasika za sve". Mislim i da je bila odlična ideja, Nacionalna koncertna sezona, u koju je bila uključena i Subotica. Aleksandar Serdar je 2008. godine pokrenuo taj projekat koji je bio finansiran od strane Republičkog Ministarstva kulture. Međutim, u jednom momentu je to sve stalo i evo sad se dešavaju nekakvi usamljeni pokušaji da se neke stvari u tom smislu ponovo pokrenu. Iz tog razloga mislim da je ovaj naš projekat "Klasika za sve", zaista značajan, obzirom da će u perspektivi postati, ako smem da kažem - tradicionalan.

Zoran se od 1996. do 1998. godine usavršavao u klasi prof. Triera na Kraljevskom muzičkom konzervatorijumu u Kopenhagenu. Nažalost, po mnogim pitanjima nemoguće je porediti se sa jednom ekonomski i u svakom drugom smislu razvijenom Danskom, posebno u oblasti izdvajanja za sektor kulture. Logično je da ekonomski razvijene zemlje više ulažu u negovanje, očuvanje i podsticanje kulture, ali se čini da nije uvek u pitanju ekonomski status.

- Pre godinu i po, bio sam u Danskoj na jednom sastanku kog organizuje Evropska asocijacija konzervatorijuma i znam podatak da oni u ovom periodu završavaju projekat izgradnje osam novih koncertnih dvorana u Danskoj. Znači, oni imaju tu prelepu dvoranu Tivoli, ali prave novu koja je verovatno bolja i skuplja i u svakom smislu naprednija. Oni za kulturu izdvajaju strahovito mnogo, jer to i mogu. Ne znam, da li je to kod nas u tom smislu moguće, jer nismo u istoj poziciji. Mislim, da neka koncepcija po pitanju kulture postoji, dešavaju se pomaci, ali baš kada je klasična muzika u pitanju, takvih projekata bi trebalo biti više. Dešava se dosta festivala u gradovima Srbije, konkretno festival "Inter- art city" u Beogradu, gde sam i ja uključen, a koji je prošle godine slavio desetogodišnji jubilej, jedan je od najvećih festivala tog tipa u Evropi. Za takve stvari, ljudi koji su na ključnim pozicijama nekako prepoznaju kvalitet i nađu se sredstva za njihovu realizaciju. Drugo pitanje je, da li je to dovoljno i da li je centalizovano i opredeljeno samo za Beograd i veće gradove i šta se od svega toga dešava u manjim gradovima.

Nakon perioda ratnog i postratnog zatišja kada je u pitanju saradnja u bilo kojoj oblasti, sve su učestalija prekogranična gostovanja iz više žanrova muzike i "muzike". Kada je u pitanju klasična muzika, Evropska Unija je raspoložena da finansira kvalitetne projekte iz brojnih oblasti, pa i u oblasti kulture i klasične muzike. Da li će Evropski fondovi povezati ex-yu republike, ili postoji prirodna težnja ka saradnji i na ovom planu?

- Mislim da postoji prirodna težnja. U prilog tom, govori činjenica da smo mi na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, 2008. godine u okviru projekta koji organizujemo "A Fest", festival studenata u Departmanu muzičke umetnosti, nakon devetnaest godina upriličili po prvi put Susrete Muzičkih akademija iz regiona, bivših ex yu republika. Na taj način smo kao institucija ušli u anale i pokrenuli pravu stvar koja je na nivou bivše Jugoslavije poručila puno dobrih stvari, međusobne saradnje, mnogo kontakata i kao direktna posledica svega toga se desilo da je Sarajevska Muzička akademija prošle godine preuzela na sebe ulogu organizatora II Susreta Muzičkih akademija regiona i da je kao logična stvar, iz svega proistekla ogromna količina entuzijazma i volje, koja je jednako bila prisutna u Novom Sadu i Sarajevu. Potpisan je ugovor o saradnji jedanaest Muzičkih akademija što je posebno značajno. Mislim da takvu vrstu ugovora, jedno esnafsko udruženje, fakulteti i univerziteti na nivou bivše Jugoslavije nemaju takvu vrstu ugovora, što znači da mi tu na neki način prednjačimo, a tu je otvoren jedan orgoman prostor za saradnju. Opet i tu sve zavisi od pojedinaca, njihovih napora i institucija spremnih da ulože da bi to sve funkcionisalo.

 

...O, Subotici, subotičkoj Muzičkoj školi i subotičkoj publici ...

 

- Odlično poznajem subotičku Muzičku školu i moje kolege koji predaju gitaru. Tu je i jedan mladi uvaženi kolega koji je kod mene završio srednju školu, Marko Srđević Novosađanin, a akademiju završio u Bratislavi, takođe i moj dobar kolega je gitarista, direktor Antal Ištvan. Znam i subotičku publiku, obzirom da sam više puta ovde svirao, prošli put pre dve godine i na jednom od subotičkih festivala Guitar Open. Moram priznati da se u Subotici veoma prijatno osećam i da mi prija atmosfera. Veoma mi se dopada i sam grad, a u prilog tom govori podatak da sam se venčao u Subotici, iako ni supruga, ni ja, nismo subotičani.

 

 

___________________________________________________

 

 

Nedelja arheološkog filma

 

Već jedanaestu godinu za redom Narodni muzej u Beogradu u saradnji sa Austrijskim kulturnim forumom, Gete institutom, Italijanskim institutom za kulturu, Institutom Servantes, Francuskim kulturnim centrom i ambasadama Belgije, Turske i Švajcarske, organizuje Međunarodnu smotru arheološkog filma, a deo ove smotre će biti dostupan i subotičkoj publici

 


U organizaciji Art bioskopa Lifka, u saradnji sa Narodnim muzejom Beograd, u okviru Nedelje arheološkog filma, po prvi put, od 3. do 10. decembra subotičani će biti u prilici da pogledaju izbor arheoloških filmova sa XI Međunarodne smotre arheološkog filma, koji obrađuju tematiku po epohama, čak iz Magdalenijen doba, od 18.000 do 10.000 godine pre nove ere, o čemu govori francuski film, snimljen 2009. godine, Philippe Plaillya, a dokazuje neverovanta umetnička ostvarenja ljudi iz tog doba. Po lokalitetima, filmovi ovogodišnje smotre Arheološkog filma obuhvataju prostore od Kanjiže, Topličke regije, Čuruga, Sremske Mitrovice, pećina Altamire, Egipta, pa sve do Indije.
Termin prepodnevnih i popodnevnih projekcija, biće prilagođen školskim posetama. Škole mogu same izabrati termin projekcije.
- Izabrani arheološki filmovi odlikuju se visokim naučnim kvalitetom, ali i atraktivnim pristupom kulturnoj baštini, te tako omogućavaju ne samo stručnjacima, već i svima onima koje privlače stare civilizacije, da se upoznaju sa značajnim i dragocenim svetskim spomenicima, rekla je Viktorija Šimon Vuletić, direktor Art bioskopa "Aleksandar Lifka", na press konferenciji održanoj povodom Nedelje arheološkog filma. Cena ulaznice za projekciju u 20 časova je simbolična i iznosi 100 dinara.

 


_____________________________________________________________________

 

Koncert tamburaških orkestara

 

 

 

 

U nedelju 28. novembra "Festival bunjevačkih pisama" i HKPD "Matija Gubec" iz Tavankuta, održaće Koncert tamburaških orkestara.
Na prvom godišnjem koncertu će biti promovisan i novi cd i dvd sa X Festivala bunjevački pisama i dvd-a sa VI Smotre dječijih pjevačkih zborova, održanih septembra ove godine. U programskoj koncepciji koncerta, subotičani će se predstaviti sa dečijim i festivalskim orkestrom, a četrdesetak minuta na ovom koncertu posetioci će imati priliku čuti orkestar Glazbene škole iz Požege, sa kojima je "Festival bunjevačkih pisama" proširio saradnju u oblasti stručnih i naučnih disciplina. Predstavnike Glazbene škole Požega iz Republike Hrvatske, koja će se predstaviti kamernim sastavom od deset članova, čuće subotička publika u Velikoj većnici Gradske kuće u nedelju, sa početkom u 19 časova, a takođe i posetioci koncerta tamburaškog orkestra HKPD "Matija Gubec" u Tavankutu, u subotu 27. novembra, u 19 časova, u fiskulturnoj sali Osnovne škole "Matija Gubec". Ulaznice za koncert u subotičkoj Velikoj većnici mogu se kupiti neposredno pred koncert, ili rezervisati putem telefona: 060-016-1167. Cena ulaznice je 200 dinara.

 

____________________________________________________________________________

 

 

Sinteza ekologije i kulture

 

Ekološki mjuzikl za decu "Pao s kruške"

 

 

 

Po tekstu Marine Đurić Bjelić, u režiji Biljane Vujović i muziku Kikija Lesendrića, predstava "Pao s kruške" je autorski kolažni projekat koji u okviru četrdesetak minuta, promoviše ideju o očuvanju životnog okruženja, a sve to začinjeno pop - rock muzikom Kikija Lesendrića. Predstava će biti jednako zanimljiva deci, kao i odraslima, a u njoj se pominju smog, način i mesto odlaganja otpada, kisele kiše i ostali efekti globalnog zagađenja.
Predstava će pored Subotice biti prikazana i u drugim gradovima širom Srbije, a subotička premijera je zakazana za petak 19. novembra u zgradi KUD “Mladost”, Harambašićeva 4, sa početkom u 18 časova. Prva repriza je u nedelju 22. novembra u 11 časova. Koreografiju za ovu predstavu uradila je Mirjana Perčić, scenografiju i lutke Blagovesta Vasileva, a u predstavi glume: Svetlana Abramović, Jelena Rašković i Branislav Trifković.
Predstava je realizovana uz pomoć Ministarstva za ekologiju i prostorno planiranje i Ekološkog udruženja građana "Horizonti".
Cilj ove predstave je da najmlađima ukaže na važnost očuvanja životne sredine.

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________________________________

 

 

Koncert profesora subotičke Muzičke škole

 

 

 

 

Po nekadašnjoj tradiciji Muzičke škole u Subotici, na Dan žena profesori su organizovali koncert, a ovakav događaj sada će biti u prilici propratiti ne samo učenici Muzičke škole već i šira javnost. U programu koncerta 24. novembra, učestvovaće skoro svi odseci. Osim autora klasične muzike, posetioci će čuti i zanimljivu interpretaciju pesme "La bamba". U žanrovskoj koncepciji koncerta biće i etno zvuka. Koncert je zakazan za 19,30 u Velikoj većnici Gradske kuće, a ulaz je slobodan.

 

 

____________________________________________________________________

 

Koncert učenika duvačkog odseka Muzičke škole Subotica

 

 

 

Crkva Sv. Jurja, 9. novembra bila je adekvatan ambijent za koncert muzike baroka, renesanse i romantizma, koje su izveli učenici flaute, oboe, trube, klarineta, saxofona i trombona, duvačkog odseka subotičke Muzičke škole. Publika je imala priliku čuti dela Hendla, Farkaš Ferenca, Paganinijeve Varijacije, a za razliku od izvođenja dela Johana Sebastijana Baha i njegovog najmuzikalnijeg sina Karl Filip Emanuela Baha, u koncertnim salama, doživljaj slušanja muzike ovih kompozitora u ambijentu crkve, za koju su oba Baha komponovali mnoga dela, bilo je čudesno iskustvo, koje se teško može doživeti slušanjem dela ovih autora, putem bilo kog nosača zvuka.
Na koncertu u crkvi Sv.Jurja, uz profesora Gabor Bunforda i korepetitora profesora Filipa Milisavljevića nastupili su: Szakál Zsóka (flauta), Švorc Mihaela (flauta), Faragó Krisztina (flauta), Hényel Gábor (klarinet), Molnár László (klarinet), Baráth László (klarinet), Lackó Arnold (bas klarinet), Stefanović Isidora (oboa) profesor Saša Grunčić (orgulje), Spasojević Nikola (saxofon), Korać Draško (saxofon), Grmača Jelena (flauta), Salling Melissa (flauta), Varga Daniel (trombon) Kuktin Adrien (orgulje), Klučovski Anet (klarinet),

 

Video zapis prvog dela ovog koncerta postavljen je na strani: Subotički talenti.

 

_____________________________________________________________________________

 

 

Electe - Veliki početak za ljubitelje muzičke umetnosti

 

 

 

Udruženje Electe, subotičanima se već predstavilo muzičkim programom „Obojeni tonovi“, zatim "Muzika za poneti", a zvanični početak rada ovog neprofitnog udruženja, kog čine visokoobrazovani mladi ljudi koji doprinose afirmaciji kulturnih potencijala sredine kojoj pripadaju, započeće u sredu 10. novembra, koncertom u Velikoj većnici Gradske kuće. Veče otvara naš najpoznatiji dirigent i muzički pedagog, prof. Darinka Matić Marović, a nastupiće istaknuti umetnici iz zemlje i inostranstva: Laura Levai Aksin i Iris Kobal, Megumi Tešima, Enike i Noemi Gereg, kvartet klarinera u sastavu: Lazar Kondić, Janović Ilona, Miloš Radović i Timea Nađ, zatim pevački duo iz Segedina i Budimpešte Kiš Tivadar i Dobrotka Silvia. Cilj udruženja Electe je decentralizacija kulture i povezivanje muzičke scene Subotice, Novog Sada, Beograda i Budimpešte. Pored dela Bramsa, koja će svirati Megumi Tešima, biće tu niz kratkih savremenih kompozicija.
- Jedan od ciljeva našeg Udruženja je promovisanje savremene umetničke muzike 20. i 21. veka. Verujemo da će subotička publika zaista uživati na ovom koncertu.
Koncert počinje u 20 časova, a ulaz je slobodan.
Grupa mladih entuzijasta rešena da kulturi vrati pijedestal koji joj pripada, nakon Promotivnog koncerta 10. novembra, priprema sledeći veliki događaj za muzičku scenu Subotice, „Internacionalni festival umetničke muzike Subotica 2011.“ Festival će trajati od 25. do 27. februara a pravo učešća imaju svi učenici nižih i srednjih muzičkih škola.
Sedište Udruženja Electe je u jednom stanu u Praškoj ulici i može se reći da je neadekvatno, njihovim ciljevima, ili bolje reći misiji.
U Beogradu od oktobra 2001. godine postoji slična institucija, Guarnerius, Centar lepih umetnosti, kog je osnovao Jovan Kolundžija. O eventualnoj saradnji sa ovom kućom Miloš Radović predsednik Udruženja Electe kaže:
- Planiramo saradnju sa svim kulturnim institucijama u Subotici, Srbiji i inostranstvu. Neke kontakte smo već ostvarili, a nadam se da ćemo i sa Guarneriusom. Cilj nam je da afirmišemo i oživimo sve kulturne potencijale Subotice i ove sredine, te da učinimo dostupnim sve kulturne sadržaje kojima su na neki način privilegovani žitelji većih centara.

 

 

 

 

_____________________________________________________________________________

Yasemin Samdereli Jan Komasa Giulio Manfredonia Lisa Aschan Bence Miklauzic Fiona Gordon, Bruno Romy, Dominique Abel Andrei Zvyagintsev Alexandru Maftei Dome Karukoski Vladimir Blaževski Andreas Dresen Miloš Miša Radivojević Gérald Hustache-Mathieu Aktan Arym Kubat Seren Yüce Alexander Zeldovich Przemyslaw Wojcieszek Lech Majewski Kornél Mundruczó Victor Ginzburg Alexander Mindadze Johannes Stjärne Nilsson and Ola Simonsson " />

Video galerija


PREČICE